SEM یا بازاریابی موتور جستجو چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی موتور جستجو

بازاریابی موتور جستجو یا SEM یکی از موثرترین روش­ ها برای رشد کسب و کار شما در این بازارهای فزاینده رقابتی امروز است. در حقیقت SEM یکی از مباحث مهم بازاریابی اینترنتی است که در روند گسترش و توسعه آن نقش بسزایی را ایفا می­‌نماید. با این حجم بالای رقابت، چیزی نمی­تواند مهمتر از تبلیغات اینترنتی باشد و بازاریابی موتور جستجو می­‌تواند موثرترین روش برای تبلیغات محصولات و رشد تجارت شما باشد.

در این مقاله از ویترین سافت، تصمیم گرفته ­ایم یک نمای کلی از اصول بازاریابی موتور جستجو و نیز برخی از نکات و استراتژی ­ها را برای انجام صحیح آن توضیح دهیم. تا پایان با ما همراه بمانید.

منظور از بازاریابی موتور جستجو چیست؟

بازاریابی موتور جستجو یا SEM (Search Engine Marketing) یک استراتژی بازاریابی دیجیتال است که برای افزایش دید یک وب سایت در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) استفاده می­‌شود.

در حالی که این اصطلاح صنعتی زمانی به فعالیت­ های جستجوی ارگانیک مانند بهینه سازی موتور جستجو یا SEO و پرداخت اشاره داشت، اکنون تقریبا منحصرا به تبلیغات جستجوی پولی اشاره دارد.

در واقع بازاریابی موتور جستجو به گونه ­ای متناوب به عنوان جستجوی پولی به ازای هر کلیک یا PPC نیز ارجاع دارد. بازاریابی موتور جستجو، عمل بازاریابی یم تجارت با استفاده از تبلیغات پولی است که در صفحات نتایج موتور جستجو یا SERP ظاهر می­‌شود.

تبلیغ کنندگان کلمات کلیدی را پیشنهاد می­‌دهند که ممکن است کاربران موتورهای نظیر گوگل و بینگ هنگام جستجوی محصولات یا خدمات خاصی وارد آن شوند و این به تبلیغ کنندگان این فرصت را می­‌دهد تا تبلیغات او در کنار نتایج مربوط به آن جست و جو نیز ظاهر شود.

این تبلیغات که اغلب با اصطلاح تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک شناخته می‌­شوند، دارای قالب­ های مختلفی هستند. برخی از آنها تبلیغات کوچک و مبتنی بر متن بوده در حالی که برخی دیگر مانند تبلیغات لیست محصول، بیشتر بصری بوده و به مشتریان این امکان را می­‌دهد تا اطلاعات مهم نظیر قیمت را در یک نگاه مشاهده نمایند.

بزرگ­ترین نقطه قوت بازاریابی موتور جستجو این است که به تبلیغ دهندگان این فرصت را می­‌دهد تا تبلیغات خود را در مقابل مشتریانی که انگیزه خرید را دارند در لحظه ­ای که آماده خرید کردن می­‌باشند قرار دهند. هیچ رسانه تبلیغاتی دیگری نمی­تواند این کار را انجام دهد، به همین دلیل بازاریابی موتور جستجو بسیار موثر و ریک روش شگفت آور برای رشد تجارت شما به شمار می­رود.

SEM در مقابل SEO

به طور کلی، بازاریابی موتور جستجو به بازاریابی جستجوی پولی اشاره دارد، سیستمی که در آن مشاغل به گوگل هزینه ­ای پرداخت می‌­کنند تا تبلیغات آنها در نتایج جستجو به نمایش درآید.

بهین ه­سازی موتور جستجو یا سئو فروشگاه اینترنتی متفاوت است زیرا مشاغل به گوگل هزینه­ای بابت بازدید و کلیک پرداخت نمی­کنند. در واقع آنها با داشتن بیشترین مطالب مرتبط برای جستجوی کلمات کلیدی مشخص، در نتایج جستجو ظاهر می­شوند.

SEO و SEM باید قسمت­ های اساسی استراتژی بازاریابی آنلاین شما باشند. سئو یک روش قدرتمند برای هدایت ترافیک به بالای قیف است ، در حالی که تبلیغات موتور جستجو یک روش مقرون به صرفه برای هدایت آن به پایین قیف است (قیف بازاریابی به معنای مراحل مختلف برای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان واقعی در طول سفر مشتری (Customer journey) است).

کلمات کلیدی: بنیاد بازاریابی موتور جستجو

کلمات کلیدی پایه و اساس بازاریابی موتور جستجو هستند. از آنجایی که کاربران برای یافتن آنچه که به دنبال آن هستند کلمات کلیدی را در موتورهای جستجو وارد می­کنند، جای هیچ تعجبی نیست که کلمات کلیدی اساس بازاریابی موتور جستجو را به عنوان یک استراتژی تبلیغاتی تشکیل دهند.

تحقیقات کلمه کلیدی SEM

قبل از اینکه بتوانید کلمات کلیدی را در کمپین­ های بازاریابی موتور جستجو به کار برید، باید تحقیقات جامعی را به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت کلمات کلیدی خود انجام دهید. شما باید در ابتدا کلمات کلیدی مرتبط با تجارت خود را شناسایی کنید چرا که مشتری­های احتمالی هنگام جستجوی محصولات و خدمات شما از آن استفاده می­‌کنند.

کلمه کلیدی در sem

شما می‌­توانید به سادگی یک کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کار یا خدمات خویش را وارد کرده و ایده ­های پیشنهادی مربوط به کلمات کلیدی را مشاهده کنید که می­‌توانند اساس کمپین­ های متفاوت بازریابی موتور جستجو باشند.

علاوه بر یافتن کلمات کلیدی، شما باید تحقیقات کاملی را در مورد شناسایی کلمات کلیدی منفی انجام داده و آنها را از فعالیت­ های خود حذف کنید.

کلمات کلیدی منفی اصطلاحاتی با معنای منفی نیستند، بلکه اصطلاحات بی ربطی هستند که بعید است به کارتان آیند. به عنوان مثال، اگر بستنی می­‌فروشید، ممکن است بخواهید کلمه کلیدی “دستورالعمل بستنی” را حذف کنید، زیرا بعید به نظر می­رسد کاربرانی که به دنبال دستورالعمل بستنی هستند، در بازار محصول شما باشند.

این مفهوم همچنین تحت عنوان نیت جستجو نیز شناخته می­شود یا احتمال اینکه یک چشم انداز زمانی کامل خواهد شد که سرچ برای یک اصطلاح خاص به خوبی صورت گیرد. به نظر می­رسد که برخی از کلمات کلیدی نیت تجاری بالایی دارند و یا نشان می­‌دهند که جستجوگر می­‌خواهد چیزی خریداری نماید. نمونه ­هایی از کلمات کلیدی در این خصوص عبارتند از:

 • خرید
 • تخفیف
 • کوپن
 • ارسال رایگان

کلمات کلیدی و ساختار حساب در بازاریابی موتور جستجو

یکی دیگر از جنبه­ های مهم کلمات کلیدی که برای موفقیت یک کمپین بازاریابی موتور جستجو ضروری است، ساختار حساب می‌­باشد.

گروه­ بندی­ های منطقی کلمات کلیدی و ساختار حساب می­توانند به شما در دستیابی به نرخ کلیک بالاتر، هزینه­ های کمتر برای هر کلیک و به طور کلی یک عملکرد قوی ­تر کمک کنند و تحقیقات کلمات کلیدی می­‌توانند شما را یاری کنند تا در مورد چگونگی ساختار بهتر حساب خود بهتر فکر کنید.

یک حساب کاربری بهینه از پنج عنصر مجزا تشکیل شده است:

کمپین­ های تبلیغاتی می‌­توانند در بسیاری از موارد روی محصولات یا خدمات شما متمرکز شوند. برای مثال، اگر فروشگاه سخت افزاری را راه اندازی می­‌کنید، یک کمپین تبلیغاتی می‌­تواند بر روی ابزارهای برقی متمرکز شود و این در حالی است که یک کمپین دیگر روی موارد دیگری تأکید دارد.

گروه­ های تبلیغاتی این امکان را فراهم می­‌کنند تا هر کمپین برای ارتباط بیشتر با زیرگروه در تماس باشد. برای مثال، در فروشگاه سخت افزار، یک گروه تبلیغاتی می‌­تواند روی انواع مختلف چنگک تمرکز کند و در گروه ­های دیگر، مدل­ های مختلف دیگری مد نظر باشند.

چرا SEM مهم است؟

در حالی که تعداد مشتریانی که در حال تحقیق و خرید محصولات آنلاین هستند رو به افزایش می­‌باشد، بازاریابی موتور جستجو به یک استراتژی مهم دیجیتال مارکتینگ برای افزایش توانایی شرکت تبدیل شده است. در حقیقت، اکثر بازدیدکنندگان جدید یک وب سایت جدید با انجام یک جست و جو در موتور جستجو، آن را پیدا می­کنند.

در بازاریابی موتور جستجو، تبلیغ کنندگان تنها هزینه برداشت ­هایی را که منجر به بازدید کننده می­شود، پرداخت می‌­کنند و این یک روش­ کارآمد برای شرکت ­ها می­‌باشد. به عنوان یک حق الامتیاز اضافی، هر بازدیدکننده به طور تدریجی رتبه بندی وب سایت را در نتایج جستجوی ارگانیک بهبود می‌­بخشد.

از آنجایی که مصرف کنندگان با هدف یافتن اطلاعات با ماهیت تجاری به جست و جو می­‌پردازند، در مقایسه با سایت­ های دیگر مانند رسانه­ های اجتماعی که کاربران به طور واضح چیزی را جستجو نمی­‌کنند، از نظر روانی برای خرید عالی هستند.

بازاریابی جستجو دقیقا در زمان مناسب به کمک مصرف کنندگان می­‌شتابد: زمانی که آنها برای اطلاعات جدید آزاد هستند. برخلاف اکثر تبلیغات دیجیتال، تبلیغات PPC سرزده نبوده و تداخلی با امور آنها ندارد. نتایج با SEM فوری بوده و مسلما سریع­ترین راه برای هدایت یک بازدیدکننده به یک وب سایت می­باشد.

تست A،B چگونه می­‌تواند مکمل SEM باشد؟

از آنجایی که شما در حال حاضر در زمینه بازاریابی موتور جستجو و برای ایجاد ترافیک وب سایت خود سرمایه ­گذاری می‌­کنید، ارزشمند است که ترافیک برای تبدیل را نیز بهینه ساخته و کارایی هزینه ­های خود را افزایش دهید.

تست A،B در صفحات فرود یا لندینگ پیج یک روش آسان برای به حداقل رساندن هزینه است، حال یا با بهینه سازی متوسط ارزش سفارش یا درآمد هر صفحه.

بهینه سازی صفحه فرود می­‌تواند امتیاز کیفیت شما را با شبکه­ های بازاریابی موتور جستجو افزایش دهد، و از این رو، میانگین CPC کاهش می­‌یابد. در حقیقت، بهینه ­سازی و پلت فرم ­هایی نظیر آن می­‌توانند به شما کمک کنند تا به راحتی تست­ های A،B را پیاده سازی کنید و با ارائه نتایج واقعی، تصمیم­ گیری­ های درستی را در زمینه کسب و کار خود اتخاذ نمایید.

مزایای بازاریابی با موتورهای جستجو یا SEM

بازاریابی موتورهای جستجو می‌­توانند مزایای بیشماری را برای برندها و کسب و کارهای کوچک و بزرگ داشته باشند. به طور کلی، استفاده از SEM و SEO نه تنها باعث افزایش دید تبلیغات می‌­شوند بلکه بازدید وب سایت را نیز ارتقا می­‌دهند. آن همچنین می‌­تواند شانس شما را برای تبدیل شدن به سرنخ افزایش دهد، به ویژه هنگامی که هم تبلیغات پولی و هم وب سایت شما در بالای نتایج موتور جستجو قرار گیرند:

 1. SEM می­‌تواند توجه مخاطبین شما را در زمان مناسب جلب کند

تحقیقات نشان می­‌دهند نود درصد افرادی که به طور آنلاین تحقیق می‌­کنند، دقیقا می‌­دانند که به دنبال چه چیزی هستند. در غیر این صورت، آنها از کلمات کلیدی مورد نظر شما که به دنبال آن هستید استفاده نمی­‌کردند.

این بدان معنا است که شما محتوا و تبلیغات خود را در مقابل مخاطبین بسیار علاقمند و یا به عبارتی مخاطبین هدف قرار می­‌دهید و همه اینها با هزینه کم بوده و بدون اینکه مجبور به تحمیل آنها باشید.

 1. اجرای SEM آسان و سریع می‌­باشد

راه اندازی یک کمپین بازاریابی موتور جستجو سریع و آسان می­‌باشد. اگرچه ممکن است کمی طول بکشد تا تأثیرکامل یک کمپین را مشاهده کنید اما آن بسیار انعطاف پذیر و قابل تنظیم بوده و شما می­‌تواند در عرض چند ساعت آن را اجرا نمایید. تغییرات را می­‌توان به صورت موقت انجام داد و از این رو می­‌توانید محتوای وب سایت، کلمات کلیدی و رفتارهای مخاطبین خود را ارزیابی کنید.

 1. SEM به خوبی قابل اندازه گیری است

SEM امکان پیگیری دقیق موفقیت و تحلیل کمپین را برای شما فراهم می­کند، بنابراین به طور مداوم می‌­توانید ترکیب کلمات کلیدی، میزان هزینه ­ای که صرف می­‌کنید و نیز محتوایی را که به کار می­‌برید بهینه سازید.

هدف شما هر چه باشد، می‌­توانید دقیقا بگویید که از این بازاریابی و کانال تبلیغات چقدر بهره مند شده و از این رو می­‌توانید در مورد بودجه بندی تصمیمات درستی را اتخاذ کنید.

 1. SEM به افزایش آگاهی از برند کمک می­‌کند

SEM نه تنها به ایجاد ترافیک وب سایت شما می­‌کند بلکه می­‌تواند آگاهی از برند را نیز ارتقا دهد. هر اندازه محصولات و یا خدمات شما در موتورهای جستجو، رتبه بالاتری داشته باشند، به احتمال زیاد مشتریان بیشتری از وب سایت شما بازدید کرده و شما را به رقبا ترجیح می­‌دهند.

 1. هزینه تبلیغات بازاریابی موتور جستجو به میزان قابل توجهی از هزینه تبلیغات سنتی پایین ­تر است.

تعرفه­ های تبلیغات کلیکی در SEM به طور قابل توجهی نسبت به تبلیغات سنتی کمتر است. در واقع از آنجایی که هزینه ­های SEM معقول هستند، حتی می‌­توانید برای کوچک­ترین کسب و کارها نیز از آن بهره ببرید.

این یک روش کم هزینه اما بسیار کارآمد است که در یک بازه زمانی کوتاه، اطلاعات ارزشمندی را برای کسب و کارها ارائه می­‌دهد. علاوه بر این، شما می­‌توانید بودجه خود را بر اساس میزان تبلیغات تنظیم نمایید و این در حالی است که در بسیاری از تبلیغات سنتی شما امکان این تغییرات را ندارید.

بهترین استراتژی ­های SEM کدامند؟

sem

شما باید قبل از کار با بازاریابی موتور جستجو، استراتژی ­های لازم برای این کار را در نظر بگیرید. مهمترین تکنیک ­ها در این حیطه عبارتند از:

تعیین بودجه: فراموش نکنید که شروع و توسعه کار بدون بودجه بدون مفهوم بوده و شما باید هزینه ­هایی را برای موارد زیر در نظر بگیرید:

 • توسعه لندینگ پیچ
 • تحقیقات رقبا، کلمات کلیدی و شرایط بازار
 • بررسی ابزارهای آنالیز مانند گوگل آنالیتیکس
 • تبلیغات کلیکی PPC یا CPC
 • تولید محتوا

تعیین اهداف: همانطور که در جریان هستید، تعیین اهداف یکی از مهمترین و در واقع حیاتی­ ترین گام برای استارت یک حرکت تجاری است. حرکت هدفمندانه می­‌تواند به افزایش شهرت برند، افزایش فروش و نیز جذب مشتریان بیشتر کمک بسیاری نماید.

– شناسایی مخاطبین هدف: SEM یکی از ابزارهای شگفت انگیز برای معرفی برند شما به مخاطبین هدف می‌­باشد. از این رو، شما باید مشخص کنید که محصولات یا خدماتتان برای چه کسی کاربرد دارد و سپس برای جذب این کاربران تلاش کنید.

– تمرکز روی کلمات کلیدی: بدون شک کلمات کلیدی در مبحث سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو نقش مهمی را ایفا می­‌کنند. شما باید به خوبی در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید و آنها را پس از اینکه به خوبی شناسایی نمودید، در عناوین تبلیغاتی خود به کار برید.

جمع­بندی

موفقیت هر تجارت آنلاین و کسب و کاری از طریق وب سایت، همگی به بازاریابی موتورهای جستجو بستگی دارند چرا که می­‌توانید از این طریق مشتریان و مخاطبین بیشتری جذب نموده و در نتیجه کسب و کار خود را بهبود بخشید.

در واقع هدف اصلی موتورهای جستجو، پیوند دادن کاربران به همان چیزی است که دنبالش می­‌گردند. در نهایت، اگر شما هم می­خواهید به گونه­ ای موثر در زمینه بازاریابی اینترنتی پیشرفت کنید، بحث SEM و نکات مرتبط با آن را در برنامه خود قرار دهید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره