تعریف میکرو مارکتینگ (Micromarketing) یا بازاریابی خرد و کاربرد آن

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 6 دقیقه دیدگاهها

میکرو مارکتینگ

برای این که امروزه در بازار رقابتی کسب وکارها بتوانید موفقیت داشته باشید و از قافله رقابت‌ها عقب نمانید باید به موضوع به صورت دقیق‌تر توجه کنید.

برای این کار در قدم اول بهتر است با بازاریابی خرد یا میکرومارکتینگ (Micromarketing) آشنا شویم. این نوع بازاریابی در واقع یک استراتژی خاص برای پرداختن به یک بازار بسیار جذاب در بین مخاطبان به صورت گسترده و وسیع است.

به طور کلی داشتن یک بازار هدف خاص و منحصربه‌فرد پایه و اساس بازاریابی خرد است. در این مقاله به تعریف میکرومارکتینگ (Micromarketing) یا بازاریابی خرد و کاربرد آن خواهیم پرداخت.

تعریف میکرو مارکتینگ

در حقیقت میکرومارکتینگ به نوعی بازاریابی گفته می‌شود که تعداد محدود و کوچکی از مشتریان را مورد هدف قرار داده.

این تعداد محدود در واقع به جای گروه‌های عمومی، افراد خاص را شامل می شود که دارای صفات بسیار خاصی هستد؛ مانند موقعیت مکانی، سن، علایق، درآمد خانوار، رفتارهای خرید و غیره. میکرومارکتینگ در دو گروه طبقه‌بندی می‌شود که در ادامه به توضیح مختصری از آن می‌پردازیم.

انواع میکرو مارکتینگ

1.بازاریابی فردی ( Individual Marketing)

میکرومارکتینگ ( Micromarketing ) یا بازاریابی خرد بر اساس بازاریابی فردی است. این بازاریابی محصولات و طرح‌های بازاریابی را با توجه به نیازها و تمایلات مشتریان تغییر می‌دهد.

بازاریابی فردی همچنین به عنوان سفارشی سازی انبوه یا بازاریابی یک به یک هم معروف است. سفارشی سازی انبوه فرایندی را شامل می‌شود که از طریق آن شرکت‌ها با تک تک مشتریان جهت طراحی محصولات و خدمات متناسب با نیازهای فردی در تعامل خواهند بود.

2.بازاریابی محلی ( Local Marketing )

بازاریابی محلی( Local Marketing ) بر اساس نیازها و خواسته‌های مشتریان محلی مانند محلات، شهرها و فروشگاه‌های خاص، برندها و تبلیغات خود را تغییر می‌دهد.

به عنوان مثال، یک شرکت صنایع غذایی به بسیاری از سوپر مارکت‌های زنجیره‌ای کمک می‌کند تا انواع شیر مورد علاقه منطقه خود را شناسایی کند. این کار به بهینه‌سازی فروش شیر در فروشگاه‌هایی با درآمد کم، درآمد متوسط و درآمد بالا و جوامعی با فرهنگ متفاوت کمک می‌کند.

البته بازاریابی محلی در کنار محاسنی که دارد، دارای معایبی هم است. یکی از این معایب، این است که در بازاریابی محلی ممکن است هزینه‌های بازاریابی و تولید زیاد باشد. همچنین ممکن است در زمینه تدارکات، دچار مشکلاتی شوید. برای این که شرکت‌ها تلاش دارند نیازهای مختلف بازارهای محلی و منطقه‌ای را تامین کنند.

کاربردهای میکرو مارکتینگ در کسب و کارها به شرح زیر است:

 • میکرو مارکتینگ هم در کسب و کارهای بزرگ و هم کوچک کاربرد دارد. در حقیقت میکرومارکتینگ در کسب و کارهای بزرگ برای معرفی محصولات یا خدمات جدید مورد استفاده قرار می گیرد. میکرومارکتینگ درواقع در کسب و کارهای کوچک از طریق تبلیغات محلی باعث ایجاد جایگاه خوب در بین مشتریان خواهد شد.
 • یکی دیگر از کاربردهای مهم میکرومارکتینگ در کسب و کارها، دستیابی به بخش خاص از مشتریان است که بتوانید محصول یا خدمات خود را به آن‌ها بفروشید. اگر شرکتی توانست مخاطب خاص را با محصول یا خدمات مناسب مطابقت بدهد، می‌تواند بازده سرمایه‌گذاری (ROI ) بالاتری نسبت به شبکه‌ای گسترده به وجود بیاورد؛ این همان موفقیت در کسب وکار خواهد بود.
 • استراتژی میکرومارکتینگ باعث هم‌سویی بین فروش و فعالیت‌های بازاریابی خواهد شد. این همسویی مهم‌ترین راه حل برای جذب موفق مشتریان می‌شود.
 • میکرومارکتینگ موثرترین استراتژی برای رفع نیازهای شما است. در این استراتژی باید فقط مشتریان بالقوه خود را شناسایی کنید و غیر از آن دیگر کارها فقط اتلاف وقت و انرژی است.

در ادامه سوال‌هایی که هنگام در نظر گرفتن استراتژی میکرومارکتینگ برای کسب و کار باید در نظر داشته باشید، شامل موارد زیر است:

 • محصول مد نظر شما را چه کسی خریداری خواهد کرد؟
 • چه شرکتی محصول شما را خواهد خرید؟
 • محصول شما بیشتر مورد نیاز چه کسانی است ؟
 • علاقه و نیازهای مشتریان شما چیست و چه چیزی باعث شادی آن‌ها می‌شود؟
 • مشتریان شما چه کسانی را به صورت آنلاین دنبال می‌کند؟
 • مشتری ایده‌آل شما بیشتر چه کسانی را می‌پسندد؟

در حقیقت، میکرومارکتینگ به شما کمک خواهد کرد محصول خود را مستقیماً جلوی چشم‌هایی که بیشتر اهمیت و خاطرخواه را دارند، نمایش داده شود.

نرم افزار برای میکرو مارکتینگ (CRM)

micro marketing

نرم افزار CRM یکی از بهترین ابزارهایی است که در اجرای پروژه‌های میکرو مارکتینگ هم به صورت محلی و هم به صورت فردی نقش بسیار مهمی دارد. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید اطلاعات کامل درمورد مشتریان یک منطقه و نیازهای آن‌ها به دست بیاورید.

همچنین اطلاعاتی در مورد پیشینه خرید محصول در مناطق مختلف، ارائه خدمات سفارشی سازی شده به مشتریان، منطقه تحت پوشش هر یک از بازاریابان، میزان سود و فروش یک محصول در یک منطقه خاص و… با استفاده از نرم افزار CRM کسب کنید.

مزایای میکرو مارکتینگ

میکرو مارکتینگ مانند سایر بازاریابی‌ها دارای مزایایی است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 1. میکرو مارکتینگ سعی دارد یک هدف خاص را شناسایی و روی آن سرمایه گذاری کند. بر اساس جنسیت، موقعیت جغرافیایی، سلایق شخصی و قومیت این اهداف را می‌توان شناسایی کرد. پس به طور کلی در میکرو مارکتینگ تلاش‌ها هدفمند هستند. در این روش با توجه به مواردی مانند سن یا عنوان شغلی، مشتریان به خوبی شناسایی می‌شوند. با داشتن این اطلاعات نیازهای کلی آن‌ها نیز بهتر تشخیص داده می‌شود.
 2. با استفاده از میکرو مارکتینگ گروه خاصی از مشتریان را جذب خواهید کرد. بعد از این که بازار هدف خوبی را برای خود مشخص کردید این مشتریان تبدیل به مشتریان دائمی می‌شوند. در واقع به خاطر رضایتی که از تجربه خرید از محصولات شما خواهند داشت، شما را به دیگران معرفی خواهند کرد و در زمان کمی بازار هدف‌تان به طور خودکار پیشرفت خواهد کرد.
 3. بازاریابی خرد در مقایسه با بازاریابی کلان مقرون به صرفه‌تر است. فقط کافی است مقابسه‌ای بین بازار هدف مشخص و محدود خود با بازار هدف کلی داشته باشید. به طور کلی میکرو مارکتینگ در افزایش بازگشت سرمایه نسبت به یک فعالیت گسترده بازاریابی در سراسر کشور مقرون به صرفه‌تر است؛ چرا که افراد کمتری را هدف قرار داده و بالطبع هزینه کمتری برای هدف قرار دادن آن‌ها صرف خواهد کرد.

معایب میکرو مارکتینگ

میکرو مارکتینگ مانند دیگر استراتژی‌ بازاریابی معایب‌هایی هم دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. میکرو مارکتینگ یا بازاریابی خرد نیازمند صرف زمان زیادی برای تعریف و همچنین توسعه استراتژی بازاریابی دارد.
 2. در حالی که هزینه اجرای استراتژی بازاریابی میکرو مارکتینگ به صرفه‌تر از ماکرو مارکتینگ است؛ اما در بازاریابی خرد، یک گروه کوچک و خاص هستند که در ازای ورود هر مشتری جدید با یک میانگین افزایش هزینه روبه‌رو خواهید شد.
 3. عیب مهم در مورد میکرو مارکتینگ این است که چه میزان تعهد زمانی خواهید داشت. از آنجا که شما گروه بسیار خاصی از مشتریان را هدف قرار می‌دهید، باید آن‌ها را به خوبی بشناسید.

نمونه ای ملموس از میکرو مارکتینگ

بازاریابی خرد در بیشتر مواقع موفق است. وقتی برای شناسایی مشتریان، نیازها و علائق آن‌ها وقت، انرژی و هزینه صرف می‌شود حس ارزشمندی خاصی را به مشتریان تلقین می‌کند. آن‌ها پس از مشاهده تلاش شما در جلب رضایت آن‌ها، سعی می‌کنند پاسخ این ارزش و احترام را با خرید محصولات و استفاده از خدمات ارائه شده جواب دهند.

یک مثال از بازاریابی خرد شرکت‌های اسنپ و تپسی هستند. امروزه تقریبا همه ما، اپلیکیشن‌هایی چون اسنپ و تپسی را در گوشی‌های هوشمند خود داریم و از آن‌ها استفاده کرده‌ایم.

هنگامی که به خاطر طرح ترافیک، خرابی خودرو، و یا حتی نداشتن ماشین شخصی مجبور می‌شویم از اسنپ و تپسی استفاده کنیم. این خدمات ارائه شده خیلی راحت مورد استفاده مشتریان است و در زمان کمی مورد توجه آنان قرار گرفت. اولین بار شرکت «اوبر» در امریکا، متوجه این نوع نیاز شد و روز به روز در کل دنیا و بخصوص کشورمان گسترش چشم گیری پیدا کرد.

 اسنپ به دلیل برخورداری از مزایایی مانند جایزه معرفی افراد و یا کدهای تخفیف باعث شهرت بیش از پیش باعث رونق آن در بین مردم شده است.

جمع‌بندی

بازاریابی خرد یا میکرو مارکتینگ یکی از فعالیت‌های مهم در عرصه بازاریابی محسوب می‌شود. این نوع از بازاریابی رویکردی برای تبلیغات است که یک گروه خاص از افراد را در یک بازار خاص مورد هدف قرار می‌دهد. در واقع، این شیوه بازاریابی را شخصی‌ترین استراتژی بازاریابی به شمار می‌آورند. هدف اصلی بازاریابی خرد، تأکید و تمرکز بر یک هدف مشخص و متمایز است.

در کل، میکرو مارکتینگ در مقایسه با ماکرو مارکتینگ پروژه هزینه‌بری بوده ولی در نهایت، سود نهایی خوبی به همراه خواهد داشت.

به طور کلی تعریف میکرو مارکتینگ (Micromarketing) یا بازاریابی خرد و کاربرد آن در این خلاصه می شود که باید دائما تلاش کنید تا علائق تارگت مارکت خود را شناسایی کنید.

به این ترتیب، هم مشتری به محصولات و خدمات مورد نظر خود دست پیدا خواهد کرد و هم شما با فروش برند خود به سود مورد نظر خود خواهید رسید. در این مقاله در باره بازاریابی خرد، مزایا، معایب و کاربرد آن در کسب و کارهای مختلف صحبت کرده‌ایم. همچنین به معرفی نرم افزارهایی پرداخته‌ایم که می‌تواند برای بازاریابی خرد یا میکرو ماکتینگ بسیار مفید باشد.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره