هزینه جذب مشتری (CAC) چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 10 دقیقه دیدگاهها

هزینه جذب مشتری

شما برای جذب مشتری باید یک هزینه خاص را در نظر بگیرید که البته این هزینه نمی‌تواند هزینه کمی باشد. اما برای محاسبه آن شما باید استاندارد خاصی را در نظر بگیرید که با توجه به اصول آن به بهترین شکل ممکن به صورت سنجیده هزینه را برآورد کنید.

نام هزینه کسب مشتری یعنی Customer Acquisition Cost را چنانچه به اختصار CAC شنیده باشید، به راحتی در حوزه بازاریابی خود می‌توانید برای انواع تبلیغات و فروش با این نوع هزینه به فروش بالایی دست پیدا کنید.

ممکن است این سوال برای بسیاری از مخاطبین به وجود آید که پرداخت هزینه جذب مشتری چگونه می‌تواند برای جذب مشتری یک امر مهم و حیاتی به حساب آید، متاسفانه بسیاری از صاحبان کسب و کارهای شکست خورده به این نکته پی برده‌اند که آن دسته از استارتاپ و کسب و کارهایی که نمی‌توانند در بازاریابی حرفی برای گفتن داشته باشند و به صورت تخصصی و حرفه‌ای عمل کنند به واسطه ضعف خود در فروش به چه مشکلاتی گرفتار می‌شوند؛

به همین دلیل، شما برای جذب مشتری باید هزینه خاصی را برآورد کنید که به واسطه آن دیده شوید و با دیده شده آن بتوانید ادامه راه را به صورت اصولی پیشروی کنید.

اگر دیدگاه درستی در مورد پرداخت هزینه جذب مشتری داشته باشید این پرداخت را یک پرداخت غیر معقولانه در نظر نمی‌گیرد؛ چون به بازدهی و نتیجه آن مطمئن هستید. هزینه جلب مشتری به واسطه مزایای خاصی دارد به شما کمک می‌کند تا بتوانید به صورت حرفه‌ای از همان ابتدای کار به بازاریابی و تبلیغات بپردازید.

مزایای استفاده از CAC

اگر بخواهیم در مورد مزایای مهم و حیاتی هزینه جذب مشتری صحبت کنیم شما می‌توانید مقدار برآورد پرداخت هزینه خود را به خاطر کم بودن آن به راحتی مورد بررسی قرار دهید؛ همچنین متوجه شوید که هر نوع برنامه و بستر بازاریابی شما برای جذب مشتری تا چه اندازه برای شما هزینه‌آور بوده است.

باید در این هنگام برنامه‌ریزی و مدیریت درستی را برآورد کنید و به این نکته پی ببرید که چگونه باید سرمایه‌گذاری کنید تا به واسطه آن مشتریان خود را جذب نمایید.

محاسبه هزینه جذب مشتری

محاسبه هزینه جذب مشتری اهمیت بسیار بالایی دارد و چنانچه شما به صورت دقیق بتوانید این هزینه را محاسبه کنید صددرصد خروجی آن برای شما موثر به حساب می‌آید. در فرمول هزینه جذب مشتری شما تمام هزینه‌های خود یعنی هزینه فروش و بازاریابی را تقسیم بر تعداد مشتری‌های جدید جذب شده می‌کنید.

این فرمول می‌تواند برای هزینه بازاریابی، فروش، دستمزد و حتی حقوق برای شما موثر واقع شود و هرچقدر هزینه کمتری را پرداخت کنید قطعا برای شما سودآوری بیشتری بدست می‌آید و برای بهبود این روش شما می‌توانید از چند شیوه کاربردی استفاده کنید.

 1. اولین شیوه می‌تواند استفاده از انواع نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری باشد که نام اختصاری آن CRM است و بهتر است به این نکته آگاه شوید که مدیریت نقش کاربردی و بسیار مهمی در کاهش و بهبود هزینه جذب مشتری می‌گذارد. همچنین در راستای بازاریابی و فروش خود عوامل قابل قبول را باید بررسی کنید که در این بین نظرات مشتریان شما نیز موضوع بسیار مهمی به حساب می‌آید و با استفاده از نرم افزار تمامی هزینه‌ها و اصول کلی دیگر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 2. شما با استفاده از تست تست A/B می‌توانید از ابزارهای تحلیلی و آماری مانند گوگل آنالیتیکس استفاده کنید و نرخ تبدیل خود را بالا ببرید. مشکلات خاصی مانند سرعت سایت، واکنشگرا نبودن سایت، صفحه فرود و… بدون شک باعث می‌شود تا کاربران و مخاطبان هدف شما از بین بروند که به واسطه این تست شما قادر هستید این گونه مشکلات را حل کنید.
 3. شیوه کاربردی توجه به بالا بردن ارزش پیشنهادی به کاربر است. چنانچه در محصولات خود ارزش‌های خاصی را لحاظ کنید می‌توانید هر آنچه که مورد نیاز و علاقه مصرف کننده است را بیان کرده و به فروش بالای محصولات خود کمک کنید.

همچنین بخوانید : CRM چیست؟


انواع هزینه فروش و بازاریابی

هزینه فروش و بازاریابی

اما در این بین، شما باید این نکته را در نظر بگیرید که هزینه بازاریابی و فروش چه نوع هزینه‌ای به حساب می‌آید که بخواهید به واسطه آن از فرمول هزینه جذب مشتری استفاده کنید.

 1. هزینه‌هایی تبلیغات را همان‌طور که شما می‌دانید مانند هزینه‌های رسانه‌های گوناگون باید در نظر بگیرید. شبکه‌های اجتماعی، بیلبورد، اینترنت، تلویزیون و… که هر کدام از این بسترهای تبلیغاتی هزینه خاصی را برای شما پیاده می‌کند. انواع آگهی، هزینه‌های چاپ، هزینه تولید محتوا و بسیاری از هزینه‌های دیگر از جمله هزینه‌های تبلیغات به حساب می‌آیند و زمانی‌که شما مخاطب هدف خود را تشخیص داده و به هدف خود نیز آشنا باشید، صددرصد این هزینه‌ها می‌تواند به صورت کاملا مقرون به صرفه برآورد شود. این نکته را به خاصر داشته باشید که هر نوع داده‌ای را در تبلیغات خود باید ثبت کنید تا بتوانید با بررسی آن بازدهی سود خود را به راحتی ارزیابی کنید. مدیریت کردن هزینه تبلیغات مهم‌ترین کاری است که شما باید در حوزه بازاریابی و تبلیغات به آن توجه ویژه داشته باشید. به همین دلیل نرم افزار CRM به شما در این زمینه می‌تواند بسیار کمک کند.
 2. حقوق کارمندان نیز از جمله هزینه‌های بازاریابی به حساب می‌آید که شما نباید به آن بی‌توجه باشید. پرداخت انواع دستمزد به کارمندان می‌تواند یک سرمایه‌گذاری به حساب آید؛ چراکه کارمندان برای شما سود و منفعت برجای می‌گذارند و هرآنچه که می‌پردازید را برای شما برمی‌گردانند. زمانی‌که به هر دلیل قصد دارید حقوق کارمندان خود را کاهش دهید، باید از ابزارهای خاصی مانند اتوماسیون بازاریابی استفاده کنید؛ چرا که این ابزار به راحتی این قدرت را دارد که عملکرد کارمند شما را افزایش داده و این‌چنین اختلالی در کار شما به وجود نیاورد.
 3. اما هزینه‌های تولید محتوا را نباید از یاد ببرید؛ چرا که این هزینه‌ها خود جزء هزینه‌های فروش و بازاریابی به حساب می‌آیند و شما باید هزینه تولید محتوا را یک هزینه کاملا جدا از حقوق کارمند در نظر بگیرید. هزینه‌ای که شما برای یک تولید محتوای ویدیویی پرداخت می‌کنید با فرمول هزینه جذب مشتری تطابق دارد. یا حتی هزینه‌ای که شما برای ناهار و یا شام گروه خود که به واسطه استعداد خود می‌توانند تولید محتوا خاصی را برای شما پیاده‌سازی کنند، می‌تواند در این نوع هزینه جای گیرد.
 4. هزینه‌های فنی همان‌گونه که از نام آن پیدا است به انواع تکنولوژی و ابزار خاصی اشاره می‌کند که شما برای فروش و بازاریابی خود به آن نیاز دارید تا سود خوبی را به دست آورید. تمامی ابزارهایی که به صورت نرم افزارهای ابری و یا ماژول‌های مکمل به عنوان نرم‌افزار ارائه می‌شود به تکنولوژی فروش مربوط است. ابزارهای پیش‌بینی رفتار مشتریان، ابزار برنامه‌ریزی هوشمند، ابزار ارتباطی درون تیم فروش، ابزار گردآوری اطلاعات و بسیاری از ابزارهای این‌چنینی مانند ابزار CRM می‌تواند جزء تکنولوژی فروش به حساب آید.
 5. هزینه انتشار را نباید از یاد ببرید که برای برآورد فرمول هزینه جذب مشتری هزینه انتشار نیز جزء هزینه فروش و بازاریابی به حساب می‌آید. زمانی‌که شما محتوای خود را در معرض دید عموم قرار می‌دهید صددرصد هزینه خاصی را برای این کار در نظر می‌گیرید. همانند پروموت کردن پست‌های اینستاگرام که یک هزینه انتشار محسوب می‌شود و یا رپورتاژ خبری در تلویزیون که می‌تواند به این هزینه‌ها دامن بزند. هزینه چاپ و تبلیغات بیلبورد جزء هزینه‌های تبلیغات به شمار می‌آید که شما باید در فرمول هزینه جذب مشتری به آن توجه کنید.
 6. هزینه تولید را از یاد نبرید؛ چرا که به عنوان مثال شما برای یک تولید محتوای ویدیویی به ابزار خاصی مانند تجهیزات نورپردازی، سه پایه میکروفون و بسیاری از افراد دیگر برای تولید نیاز دارید. تمام این موارد جزء هزینه‌های تولید به حساب می‎آید و شما نباید نسبت به برآورد آن در فرمول هزینه جذب مشتری بی‌توجه باشید.
 7. هزینه نگهداری زمانی برای شما هزینه محسوب می‌شود که شما برای نگهداری محصول خود باید از وسایل و ابزار خاصی استفاده کنید. مانند استفاده از نرم‌افزارهای ابری که برای جلب رضایت مشتری شما باید عزیز زیرساخت‌های خاصی را در نظر بگیرید؛ آپدیت و به‌روزرسانی هر کدام از نرم‌افزارها می‌تواند جزء هزینه‌های نگهداری به حساب آید.

کاهش هزینه جذب مشتری

کم کردن هزینه جذب مشتری خود می‌تواند از جمله راهکارهایی باشد که شما می‌توانید برای سود بیشتر از آن استفاده کنید و ما در اینجا راهکارهایی را برای کم کردن هزینه جذب مشتری به شما معرفی می‌کنیم.

 1. اولین راهکار بهینه سازی نرخ تبدیلی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. به این دلیل که شما باید وبسایت خود را به گونه‌ای طراحی کنید تا بازدیدکنندگان و کاربران این امکان را داشته باشند که به صورت ۲۴ ساعته از فروشگاه آنلاین شما خرید کند.
 2. زمانی که شما به علاقه و نیاز مشتری توجه می‌کنید صددرصد این کار شما یک نوع ارزش آفرینی محسوب می شود و مشتری خدمات شما را علاوه‌بر یک خرید عادی می‌تواند به عنوان یک امر ارزشمند در ذهن خود به ثبت برساند؛ چرا که ارزش مشتری بسیار بالاست و به همین دلیل شما باید سعی کنید، تا ویژگی‌ها و استانداردهای خاصی را برای محصول خود در نظر گرفته و آن را در اختیار مشتری قراردهید.
 3. یک راهکار اصولی و نتیجه بخش برای جذب مشتری وجود دارد که به واسطه آن بتوانید از هزینه هزینه جذب مشتری به شدت کم کنید. مانند زمانی که مشتری از شما خرید می‌کند و به این دلیل که یک مشتری دیگر به دلیل معرفی وی از خدمات شما استفاده می‌کند؛ شما می‌توانید هزینه رایگانی را برای خرید مشتری خود در نظر بگیرید. این‌گونه مشتریان شما ترغیب می‌شوند تا محصولات شما را به دیگر اطرافیان خود معرفی کند و صددرصد این شگرد می‌تواند به سرعت به بازه کسب و کار شما کمک کند.
 4. هر چقدر کارشناسان فروش بتوانند چرخه فروش و بازاریابی شما را کامل‌تر درک کنند، صددرصد این کار به نفع شما است و می‌توانید به واسطه سادگی چرخه فروش خود از هزینه جذب مشتری کمتری برخوردار شوید.

رابطه CLV و CAC

هزینه جذب مشتری چیست

 ارزش طول عمر مشتری (CLV)  نیز می‌تواند بر هزینه کسب مشتری تاثیرات قابل توجهی بگذارد که در واقع مشتری در طول عمر خرید خود و استفاده از محصولات شما به واسطه تعاملی که با کسب و کار شما برقرار می‌کند می‌تواند به سودرسانی هرچه بیشتر کسب و کار شما کمک کند.

در این بین، شما باید بدانید که چه رابطه‌ای بین هزینه جذب مشتری با ارزش طول عمر مشتری وجود دارد و آیا این رابطه یک رابطه مستقیم و یا یک رابطه معکوس است.

همیشه هزینه کسب مشتری در کنار ارزش طول عمر مشتری می‌تواند خدمات قابل توجهی را به نمایش بگذارد. اما صددرصد این دو مقوله با یکدیگر متفاوت هستند و به همین خاطر شما باید هر دو را در کسب و کار خود مورد استفاده قرار دهید؛ چراکه برای هر کسب و کار هر دو مقوله به یک اندازه اهمیت دارند.

پولی که شما برای متقاعد کردن و جذب مشتری پرداخت می‌کنید به عنوان هزینه کسب مشتری شناخته می‌شود و می‌تواند برای فعالیت اقتصادی شما در حوزه بازاریابی بسیار مهم و کلیدی محسوب شود؛ اما در مورد ارزش طول عمر مشتری یعنی مقدار زمانی که فردی در قالب مشتری از محصولات شما استفاده می‌کند.

این‌گونه است که مشتریان برای استفاده از خدمات شما هزینه خاصی را متحمل می‌شوند؛ اما شما باید به این نکته توجه داشته باشید که همیشه هر نوع درآمدی برای سود بیشتر راهکارهای خاصی را  در نظر می‌گیرد. هزینه جذب مشتری تا زمانی که نباشد شما نمی‌توانید ارزش طول مشتری را در اختیار داشته باشید، پس این دو موضع مکمل و کامل‌کننده یکدیگر هستند.

سخن پایانی

ما در این مقاله از وبلاگ ویترین سافت در مورد هزینه جذب مشتری یا CAC اطلاعات قابل قبولی را در اختیار شما قرارداده‌ایم. به همین علت شما قبل از شروع فرایند بازاریابی سعی کنید به این هزینه نیز توجه داشته باشید.

بازاریابی با تنوع بالای امروزه خود اگر با برنامه‌ریزی همراه نباشد صددرصد شما را با شکست مواجه می‌کند. اصولی، خلاقانه و هدفمند از خدمات حوزه بازاریابی مانند CAC استفاده کنید. چنانچه شما در حوزه کاری خود از این فرایند استفاده‌ای داشته‌اید می‌توانید در مورد تجربه خود در قسمت نظرات سایت با ما صحبت کنید تا دیگر کاربران نیز از تجربه شما استفاده کنند.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره