ui و ux چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 12 دقیقه دیدگاهها

ui و ux

اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که در زمینه طراحی وب فعالیت دارید، به احتمال زیاد تا به حال با عبارت‌های ui و ux مواجه شده‌اید؛ اما آیا معنی این عبارات را می‌دانید؟

به احتمال زیاد جواب شما منفی خواهد بود و این تنها شما نیستید که از این موضوع اطلاعی ندارید. از همین جهت تصمیم داریم اطلاعاتی را در رابطه ui و ux در اختیارتان قرار دهیم تا به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید.

نکته‌ای که در رابطه با ui و ux وجود دارد، این است که استفاده از آن‌ها در بسیاری از شرکت‌ها کاربرد دارد و خیلی کارها از طریق آن‌ها صورت می‌گیرد؛ اما ما در این مقاله از ویترین سافت بحث بررسی ui و ux را به محیط وب و اپلیکیشن محدود می‌کنیم تا به طور کامل با هر نکته‌ای که در رابطه با آن وجود دارد، آشنا شوید و از آن استفاده کنید.

پیش از هر چیزی باید برای شما موضوعی را روشن کنیم و این موضوع آن است که بدانید ui و ux یکی نیستند و تفاوت‌های بسیاری میان آن‌ها دیده می‌شود یا برای مثال همانند html و css حتما کنار یکدیگر نمی‌آیند.

توجه داشته باشید که تجربه کاربری و رابط کاربری دو موضوع جدا هستند و انجام امور مربوط به هر یک، بر عهده یک فرد به خصوص گذاشته می‌شود، چرا که این دو موضوع دنیای جدا و متفاوت از یکدیگر دارند.

بررسی چیستی ux

Ux یا User Experience معنی لغوی تجربه کاربری را دارد؛ یعنی یک فرد طراح وب‌سایت که در این زمینه فعالیت دارد، باید از تجربه کاربر با سایت استفاده کند و خدمات ارائه شده را بهبود بخشد. مثالی را در رابطه با این موضوع برای شما خواهیم زد تا درک بهتری پیدا کنید.

برای مثال شرایطی را تصور کنید که شما به عنوان یک طراح تجربه کاربر یعنی کسی که به User Experience تجربه دارد، مشغول به فعالیت هستید. حال وظیفه شما در این راستا چیست؟ شما باید برای اینکه در این مسیر موفق شوید، تمام مسیرهای رسیدن مخاطب به سایت را شناسایی کنید و بدانید که امکان دارد چه سوال هایی برای مخاطب پیش آید.

به نوعی شرایط باید به گونه‌ای رقم بخورد که یک کاربر در زمان مراجعه به سایت، تجربه ایده آل و خوبی داشته باشد. این وظیفه بر عهده کسی به حساب می‌آید که در زمینه Ux مهارت دارد و باید مسیر را به گونه‌ای هدایت کند که کاربر به تجربه خوب خود برسد.

احتمالا شما متوجه شده باشید که User Experience یک بررسی و تحقیق به نظر می‌رسد که باید به برخی از موارد توجه شود. در نتیجه این بررسی و تحقیق‌ها، خروجی وجود دارد که این خروجی را می‌توان برخی از پیشنهادها و راه‌کارهای گوناگون در نظر گرفت که طراح به بخش‌های مختلف یک شرکت ارائه می‌دهد تا بخش‌های مرتبط به موضوع را رسیدگی کنند.

توجه داشته باشید که بهبود Ux برای کسب و کار شما بسیار مناسب خواهد بود و اگر به آن توجه کافی شود، می‌تواند میزان درآمد شما را افزایش دهد.

ترفندهای مورد استفاده برای بهبود فروشگاه اینترنتی با UX

همان‌طور که گفته شد، استفاده از Ux و استفاده از پیشنهادها و راه‌کارها می‌تواند تاثیر بسیاری، چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم بر موفقیت کسب و کار شما داشته باشد.

در این بخش برای شما به برخی از ترفندهای Ux برای بهبود فروشگاه اینترنتی اشاره خواهیم کرد تا با اهمیت این موضوع آشنا شوید.

البته پیش از پرداختن به ترفندها، بخش‌های اساسی یک سایت که برای فروشگاه به حساب می‌آید را برای شما معرفی خواهیم کرد تا بدانید سایت شما به چه بخش‌هایی نیاز دارد.

از جمله بخش‌های یک سایت فروشگاهی می‌توان به مواردی چون صفحه‌ی اصلی، جست‌وجو و دسته‌بندی، صفحه‌ی محصول، فرایند پرداخت، پنل کاربری، صفحه تماس با ما و درباره ما اشاره کرد. حال برای هر یک از این بخش‌ها نکاتی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

صفحه اصلی سایت

صفحه اصلی سایت شما حکم ویترین برای یک فروشگاه حرفه‌ای و شناخته شده را دارد و اولین تصویری که مشتری از سایت شما می‌بینید همین بخش است؛ بنابراین شما باید برخی از موارد را رعایت کنید تا صفحه اصلی شما به بهترین شکل ممکن دیده شود.

 • از اسلایدهای جذاب به همراه عکس محصولات پرفروش استفاده کنید.
 • باید شرایطی را فراهم کنید که کاربر از طریق صفحه اصلی به دیگر بخش‌ها همانند صفحه تماس، درباره ما و … دسترسی داشته باشید.
 • ویژگی‌های فروشگاه خود را مانند تخفیف ویژه، قرعه‌کشی و مواردی از این دست را روی صفحه اصلی سایت خود به نمایش بگذارید.
 • در صفحه اصلی سایت خود بخشی را به عضویت کاربر اختصاص دهید.
 • از قرار دادن بخش جست‌وجو در صفحه اصلی غافل نشوید.

بخش جست ‌و جو و دسته‌ بندی سایت

ui

فروشگاه‌های اینترنتی باید بخش را به دسته‌بندی محصولات خود اختصاص دهند و در آن‌ها هر چه که ارائه می‌شود را به نمایش بگذارند. چنین دسته‌بندی، حکم قفسه برای یک فروشگاه را دارد و اگر به درستی به آن پرداخته نشود، مشتری شما سردرگم می‌شود.

از همین جهت برای سایت خود بخش دسته‌بندی و همچنین زیر دسته‌های گوناگون مربوط به دسته‌بندی را نیز قرار دهید تا مشتری شما بتواند به راحتی محصول مورد نظر خود را پیدا کند.

همچنین علاوه‌بر بخش دسته‌بندی، گزینه سرچ نیز باید در صفحه سایت شما دیده شود، چرا که تعداد زیادی از افراد دسته‌بندی را چک نمی‌کنند و با سرچ کردن محصول مورد نظر خود آن را پیدا و خریداری می‌کنند.

صفحه محصول

پس از انجام کارهای گفته شده، باید صفحات مخصوص به کالا و محصولی که دارید را آماده کنید. در این راستا نیز شما باید به برخی از مسائل توجه داشته باشید. برای مثال حتما توضیح کامل و جامعی را برای محصولات در نظر بگیرید، از عکس‌های با کیفیت استفاده کنید و بخشی برای ثبت نظرات معین شود.

اگر این موارد به طور کامل رعایت شوند، شما فروش خوبی را تجربه خواهید کرد؛ چرا که ارائه خدمات کامل و جامع نقش به‌سزایی بر این موضوع خواهد داشت.

صفحه مربوط به تکمیل فرایند و پرداخت

این بخش از مهم‌ترین بخش‌هایی به حساب می‌آید که طراح ux باید در راستای آن تحقیقات گوناگونی را انجام دهد و متوجه شود که چه شیوه‌ای از پرداخت مناسب خواهد بود.

در حالت کلی می‌توان گفت در این بخش باید به موارد گوناگونی چون گرفتن اطلاعات کاربر، سیو اطلاعات در صورت یک‌بار ورود، در نظر گرفتن بخش اعمال کد تخفیف، ذکر برخی از قوانین و مسائلی از این دست اشاره کرد. اگر هر یک از موارد گفته شده، به خوبی رعایت شود شما فروش خوب و موفقی را تجربه خواهید کرد.

پنل کاربری

سایت خود را به گونه‌ای طراحی کنید که امکان عضویت هر فرد در آن وجود داشته باشد. داشتن پنل کاربری شرایط را برای خرید آسان‌تر می‌کند و از همین جهت یکی از عوامل تاثیرگذاری محسوب می‌شود که می‌تواند بر روند فروش نیز تاثیر داشته باشد.

دقت داشته باشید که نبود چنین بخشی، به بی اعتماد کاربر سایت شما ختم خواهد شد، پس حتما از آن استفاده کنید.

صفحات مربوط به درباره ما و تماس ما

اگر می‌خواهید اعتماد هر چه بیشتر مشتری خود را به دست آورید، باید این دو صفحه را نیز در سایت خود قرار دهید.

حتی باید متذکر شد که این بخش را به طور کامل و پربار تکمیل کنید تا مشتری مطمئن شود که راهنما و پشتیبان دارد. حتما در این صفحات آدرس شرکت، تولیدی یا هر چیزی که نشان می‌دهد کسب و کار شما واقعی است را به همراه شماره در این بخش‌ها درج کنید.

موارد نام برده شده در این بخش، بر عهده طراح تجربه کاربری هستند؛ یعنی فرد باید به دنبال بهترین و کارآمدترین راه‌ها برای بهبود شرایط باشد. پس از تاثیر ux غافل نشوید و به آن توجه کافی داشته باشید. حال به ui بپردازیم و با آن آشنا شویم.

بررسی چیستی ui

Ui یا User Interface درست در سمت دیگر ux قرار گرفته و معنای آن رابط کاربری است. این موضوع به طراحی بخش‌های دیجیتال سایت شما مربوط می‌شود و طراح رابط کاربری در این مسیر از شیوه‌های متفاوت کمک می‌گیرد و با طرح‌های گرافیکی متنوع به پیاده‌سازی چنین موضوعی می‌پردازد.

حال باید دید چه تفاوتی میان طراحی تجربه کاری با طراحی رابط کاری وجود دارد.

تفاوت‌ های ui و ux

پیش از آن که به بررسی تفاوت‌های این دو بپردازیم، می‌خواهیم تنها وجه شباهتی که میان آن‌ها دیده می‌شود را ذکر کنیم. این شباهت در ظاهر نوشتاری ui و ux وجود دارد و آن حرف U استفاده شده در اول هر یک از آن‌ها به حساب می‌آید.

در رابطه با تفاوت‌هایی که میان این دو وجود دارد نیز باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که طراحی تجربه کاربری یا همان ux، بر اساس نظرات مشتری برنامه‌ریزی لازم را انجام می‌دهد؛

یعنی چنین طراحی باید به این موضوع فکر کند که مشتری از چه طریق به سایت ورود پیدا می‌کند، زمانی که به سایت وارد شد به کجا هدایت شد، چه چیزی در معرض نمایش قرار گیرد و مسائلی از این دست.

طراح تجربه کاربری پس از بررسی چنین موضوعاتی، باید راه‌کار و پیشنهادهای متنوعی را ارائه دهد. برای مثال بگوید که در صفحه اول باکس جست‌وجو قرار گیرد، دسته‌بندی این شکل و این‌جوری باشد و بسیاری مسائل دیگر.

Ui یا رابط کاربری وظیفه‌ای متفاوت از ux را دارد. این طراحی به بخش کوچکی از ux مرتبط می‌شود و پس از انجام برخی از کارها و توجه به برخی از مسائل، پایان می‌یابد.

در حالی که طراحی تجربه کاربری این‌چنین نیست و شما به طور مداوم با آن کار خواهید داشت؛ یعنی شما باید به طور مناسب آن را مورد بررسی قرار دهید و آزمایش‌های متفاوتی را روی آن پیدا کنید تا بهترین نتایج به دست آیند.

موضوع جالبی که در رابطه با Ui یا طراح رابط کاربری وجود دارد، این است که در کسب و کارهای کوچک و آن‌هایی که به تازگی فعالیت خود را راه‌اندازی کرده‌اند، این بخش بر عهده صاحب شرکت خواهد بود و چنین فردی است که می‌تواند نظرات و درخواست‌های لازم را به طراح سایت دهد.

این موضوع در شرکت‌های بزرگ و حرفه‌ای متفاوت خواهد بود، به صورتی که این دست از شرکت‌ها فردی را برای این کار انتخاب می‌کنند تا کارهای مربوط به طراحی به درستی و طبق آنچه نتیجه خوبی دارد انجام شود.

البته در کشور ما ایران، شرکت‌ها وظیفه مربوط به طراح تجربه کاربر را به فرد دیگری چون بازاریاب یا حتی مدیر شرکت واگذار می‌کنند تا کارها به صورت تکمیلی و موثر انجام شود؛ از همین جهت و طبق آماری که به دست آمده، بسیاری از شرکت‌های ایرانی Ui کار یا طراح رابط کاربری دارند و خبری از طراح تجربه کار نیست.

وظایف واگذار شده به طراح تجربه کاربری

یو آی و یو ایکس

چنین طراحی وظایف گوناگونی چون مدیریت و بررسی رفتار کاربر، بررسی بخش مارکتینگ، انتخاب محتوا و بررسی محصولات و همچنین بررسی اطلاعات کار که به سایت داده می‌شود را بر عهده می‌گیرد. حال برای چنین موضوعی، چنین طراحی به برخی از ابزار و تجهیزات نیاز دارد.

برای مثال می‌توان به ابزارهای مورد استفاده برای تحقیق و آنالیز اشاره کرد. توجه داشته باشید، پس از بررسی‌های لازم توسط ux کار، اقدامات لازم توسط طراح دیگر یعنی طراح رابط کاربری پیاده می‌شوند تا سایت به خوبی بتواند جواب نیازهای مشتری را بدهد.

بنابراین با توجه به چنین موضوعی، متوجه می‌شوید که میان ui و ux تعامل وجود دارد و به نوعی شغل و فعالیت این دو طراح وابسته به یکدیگر است؛ در حالی که وظایف در نظر گرفته شده برای هر یک، تفاوت‌های اساسی دارد. همچنین باید متذکر شد که طراح تجربه کاربری نقش تاثیرگذار تری دارد و اگر به درستی بررسی‌های لازم را انجام دهد، می‌تواند موفقیت شرکت را رقم بزند.

وظایف واگذار شده به طراح رابط کاربری

همان‌طور که گفته شد، وظایف اصلی و کلیدی بر عهده طراح تجربه کاری قرار دارد. چنین طراحی تمام بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و کارهایی که باید انجام شود را برای طراح رابط لیست می‌کند. در چنین موقعیتی، طراح رابط کاربری در ابتدا به طراحی می‌پردازد، سپس با کد نویسی به اجرای نهایی برنامه‌های تعیین شده می‌پردازد تا سایت جایگاه و اعتبار خود را به دست آورد.

در برخی از شرکت‌ها شرایط این‌چنین نیست و این دو وظیفه به صورت جداگانه به یک فرد واگذار می‌شود. به عنوان مثال برای طراحی رابط کاربری به یک فرد که در زمینه گرافیک مهارت دارد، نیاز است.

چنین فردی طراحی لازم را به صورت ساده و روی کاغذ پیاده می‌کند و سپس پس از تایید آن را با استفاده از فتوشاپ و دیگر برنامه‌ها، به اجرا درمی‌آورد. دقت داشته باشید که چنین فردی هیچ دسترسی به سایت یا اپلیکیشن ندارد و فرد دیگری است که طرح ایجاد شده را با کد نویسی روی صفحه سایت یا اپلیکیشن به اجرا درمی‌آورد.

کد نویسی همانند دیگر زمان‌ها با استفاده از زبان‌های CSS، HTML و JS صورت می‌گیرد؛ بنابراین اگر تمایل دارید در چنین بخشی مشغول به فعالیت شوید، باید از چنین مهارت‌هایی برخوردار باشید. دقت داشته باشید که شما برای پرداختن به چنین کاری، نیاز به چیز خاصی ندارید و تنها باید طرحی که توسط فرد دیگر ایجاد شده است را پیاده‌سازی کنید.

ابزارهایی که یک طراح رابط کاربری به آن‌ ها نیاز دارد

گفته شد که طراح رابط کاربری وظیفه طراحی و به اجرا درآوردن طرح‌ها را بر عهده دارد و بدون شک برای آن که بتوانید به چنین موضوعی بپردازد، باید از ابزار و تجهیزات به خصوصی استفاده کند. از جمله این تجهیزات باید به برخی از موارد اشاره کرد که این کار در ادامه صورت خواهد گرفت.

کاغذ و قلم: از اصلی‌ترین ابزاری که برای ui کار نیاز است، می‌توان به قلم و کاغذ اشاره کرد. استفاده از این ابزار برای آن است که طراح به ذهنیت لازم برسد و سپس به پیاده‌سازی بپردازد.

فتوشاپ یا ایلوستریتو: این دو از جمله ابزارهایی به حساب می‌آیند که طراح رابط کاربری با استفاده از آن‌ها طرح‌های ایجاد شده روی کاغذ را تکمیل می‌کنند. شما می‌توانید در صورت تمایل به انجام این کار، یکی از ابزارها را به طور کامل یاد بگیرید و به استفاده از آن بپردازید.

Sketch: یکی از ابزارهای کاربردی برای طراحی UI، بدون شک Sketch است. البته در رابطه با این ابزار موضوعی وجود دارد و آن این است که امکان استفاده از آن تنها برای سیستم‌عامل مک فراهم شده؛ ولی نکته جالب این است که بسیاری از طراحان فعال برای این که این ابزار بسیار کارآمد، راحت و ساده است، لپ‌تاپ مک را تهیه می‌کنند.

Adobe xd: این ابزار نیز همانند Sketch کارایی بالایی دارد و ساخت شرکت Adobe به حساب می‌آید. این نرم افزار به صورت کاملا رایگان در اختیار صاحبان سیستم‌عامل‌های ویندوز قرار گرفته است و به آن‌ها اجازه می‌دهد که کارهای خود را در بهترین کیفیت و به راحتی انجام دهند.

جمع بندی

این بخش نیز به بررسی ابزارهای لازم و مورد استفاده برای طراح رابط کاربری اختصاص یافت و شما اکنون می‌دانید که در صورت تمایل به پرداختن چنین فعالیتی، چه مسیری پیش رویتان قرار دارد و باید از چه ابزاری استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر شما به خوبی این موارد را در نظر بگیرید، می‌توانید سایت و اپلیکیشن مربوط به فعالیت خود را راه‌اندازی کنید و از طریق آن فروش و در نتیجه درآمد خوبی را به دست آورید.

البته باید متذکر شد که این موضوع تنها با استفاده از UI یا ux امکان‌پذیر نیست و این دو مورد باید کنار یکدیگر استفاده شوند. به طوری که باید گفت تلاش‌های انجام شده توسط ux کار، بدون ui کار بی‌اثر خواهد شد.

از همین جهت توصیه می‌شود اگر به دنبال موفقیت هستید، حتما از ui و ux استفاده کنید تا به آنچه می‌خواهید برسید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره