داستان برند یا story telling چیست و چه کمکی به کسب‌وکارها می‌کند؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

story telling

story telling یا داستان برند که می‌تواند به اصل موجودیت یک برند اشاره واضحی داشته باشد این قدرت را دارد که با برانگیختن احساسات مخاطب یک علاقه خاص به برند را به وجود آورد.

امروزه داستان سرایی را یکی از شگردهای بسیار اصولی و تاثیرپذیر در راستای بازاریابی معرفی می‌کنند. به این شکل که یک برند می‌تواند انواع پیام‌ها و ویژگی‌های برند خود را به شکل داستانی به مخاطبان خود القا کند. یک کسب و کار در هر حوزه‌ای نیازمند توجه به معیارهای خاصی است و شما هر کدام از این معیارها را باید به شکل ویژه مورد توجه قرار دهید.

خلاقیت، تمرین و تخصص از جمله موارد بسیار مهم برای داستان‌ سرایی به حساب می‌آید. مزایای خاصی که در این عملکرد وجود دارد توانسته افراد را مشتاق کند که هر چه سریع‌تر از این تکنیک کاربردی به نحو احسن استفاده کنند. اگر واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، داستان‌سرایی یک فرآیند پیچیده دارد که شما باید با تخصص و دانش فنی بالایی به این موضوع توجه کنید.

داستان برند از چه چیزی سخن میگوید

داستان برند به شما کمک می‌کند که بتوانید داستان خاصی را برای برند خود نقل کنید و این چنین ارزش‌های فوق‌العاده کلیدی را که به واسطه تجربه بدست آمده است به راحتی بیان کنید.

داستانی که شما نقل می‌کنید، باید یک داستان فوق‌العاده تاثیر‌گذار باشد که بتوانید به شکلی صحیح انگیزه مشتری را از خرید محصولات خود بالا ببرید.

توجه به این نکته که دقیقا برند شما چیست و چه کاربردی دارد از جمله عوامل مهم برای داستان‌سرایی به شمار می‌آید. در داستان خود سعی کنید این موضوع را از یاد نبرید که برند شما تا چه حد می‌تواند چاره‌ساز باشد و مشکلات را حل کند. در هر صورت story telling شما باید به صورت هدفمند مورد توجه قرار گیرد.

عوامل مهم برای شکل گیری داستان برند

هر نوع داستان شخصیت‌های خاصی را درون خود جای داده است. در مورد داستان برند نیز این موضوع مطرح است و شما باید موارد خاصی را برای این نوع داستان در نظر بگیرید. داستان برند باعث می‌شود که ماهیت اصلی برند شما آشکار شود و بدین ترتیب مشتری به شما بیشتر اعتماد کند.

مهمتر از همه شما باید اعضای مجموعه و برند خود را به شکل واضح معرفی کنید و در مورد تبحر و تخصص هر کدام نکات فوق‌العاده را مورد بررسی قرار دهید.

البته اهداف و چشم‌اندازهای برند شما در داستان سرایی نیز نباید فراموش شود. با توجه به اقداماتی که قصد انجام آن را دارید داستان سرایی برند شما می‌تواند سمت و سویی خاص به خود بگیرد.

سعی کنید در مورد موقعیت‌های جغرافیایی و مکانی نیز در داستان خود صحبت کنید؛ چراکه نوع موقعیت و درک دیگران از برند شما می‌تواند برای مخاطبان بسیار ارزشمند و البته مهم باشد.

در همین راستا، سعی کنید در مورد تجربه مشتریان خود در هنگام استفاده از محصولات برندتان نکات مثبت را در story telling عنوان کنید. اما قیمت و کیفیت نیز در داستان سرایی جایگاه بسیار ارزشمندی دارد که نباید از آن غافل شد.

ویژگی داستان برند

هر داستانی بدون شک ویژگی‌های خاصی دارد و داستان برند از این قضیه مستثنی نیست. شما باید جذابیت، اعتبار و تکنیک‌های خاصی را در story telling خود پیاده‌سازی کنید.

در ابتدای کار جذابیت داستان حرف اول را می‌زند. اگر داستان شما جذابیت خود را به رخ نکشد، مخاطب را کسل کرده و مخاطب نمی‌تواند اطلاعات ارزشمند و مفید برند شما را بشنود و مورد بررسی قرار دهد. سعی کنید از هر عنصری برای جذابیت‌های چالش برانگیز و سرگرم‌کننده در داستان بی‌نظیر برند خود استفاده کنید.

نکته دوم که بسیار مهم است، اعتبار داستان مربوط به برند شماست. هر چیزی اگر منبع موثقی نداشته باشد نمی‌تواند ابهامات ذهن شنونده را رفع کند. داستان هر برندی باید کاملا حقیقی و البته واقعی باشد.

هرگونه داستان ساختگی تنها از اعتبار و محبوبیت برند شما کم می‌کند. پس سعی کنید هدفمندی خود را در داستانی که نقل می‌کنید به نمایش بگذارید. مهم‌تر از همه یک داستان معتبر و کاملا واقعی را برای مخاطب بازگو کنید.

 زمانی‌که شما از معیارهای روانشناسی و احساسی به نحو احسن و اصولی استفاده کنید، با توجه به جذابیت بالای داستان مخاطب درگیر داستان شما می‌شود و بدین ترتیب داستان برند شما یک داستان درگیر کننده محسوب می‌شود.

بازگوکردن داستان یک کار تکنیکی با شگردی خاص است که در پایان، شما برند را به شکلی کاملا واضح به مشتری معرفی می‌کند. سعی کنید نیاز مشتری را بشناسید و در طول داستان به این موضوع حساسیت ویژه نشان دهید.

موقعیت شناس و مخاطب شناس باشید

داستان برند

سعی کنید برای این‌که بتوانید داستان برند خود را به بهترین شکل ممکن بازگو کنید، در ابتدا مخاطب خود را بشناسید؛ چرا که هر جنسیتی در هر سنی یک داستان خاص را می‌طلبد.

شما بدین سبب به جزئیات بال و پر بیشتری می‌دهید و تعامل قابل قبول‌تری را با مخاطب خود برقرار می‌کنید. زمانی‌که شما بدانید مخاطب هدف کیست، سرگرمی، موقعیت و نیاز مخاطب را به درستی درک می‌کنید و وابسته به آن داستان برند خود را می‌توانید مدیریت کرده و بازگو کنید.

پس از شناخت مخاطب سعی کنید داستان خود با لحن دوستانه آغاز کنید و ادامه دهید. محصولات خود را به صورت کاربردی بیان کرده و برای برطرف کردن نیاز مخاطب مزیت‌ها و نحوه استفاده هرکدام را توضیح دهید.

به هیچ وجه از کلمات کلیدی قدرتمند در مورد بازگو کردن مزایای محصول خود غافل نشوید؛ چرا کلمات کلیدی قدرت بسیار ویژه‌ای دارند تا محصول شما را به نحو احسن به مشتری معرفی کنند.

البته شما باید در مورد تفاوت کلیدی محصول خود نسبت به محصول رقبا در داستان نیز صحبت کنید تا این‌چنین مشتری شما درک کند که با چه معیاری قرار است از برند شما استفاده کند.

از احساسات واقعی استفاده کنید

شاید این موضوع برای برخی قابل درک نباشد که شما مادامی ‌که داستان برند خود را تعریف می‌کنید باید در آن احساسات خاصی را مد نظر داشته باشید تا مشتری قادر باشد با شما هم‌دل شود. این‌چنین، احساس کند که شما یک ربات نیستید؛ بلکه یک انسان واقعی هستید با احساسات و ویژگی‌های منحصر به فرد که قصد دارد داستان موثقی را به مخاطبان خود ارائه دهد.

عمدتا نوع احساسات و بسیاری از فاکتورهای دیگر به خوبی می‌تواند به افراد ثابت کند که شما یک برند با ویژگی‌های بی‌نظیر هستید که تجربیات و اتفاقات ویژه‌ای را از سر گذرانده‌اید تا به یک برند موفق تبدیل شوید.

انگیزه برند خود را بیان کنید

داستان برند می‌تواند هر نوع پیام و مفاهیم پیچیده را به راحتی عنوان کند. شاید نکته کلیدی در مورد داستان سرایی یکپارچه بودن داستان باشد که می‌تواند به شکلی ساده مخاطب را با برند آشنا کند؛ چرا که هر نوع داستانی این اختیار را دارد که ابعاد اجتماعی و احساسی مخاطب را تقویت کند.

زمانی‌که شما با احساسات مخاطب درگیر می‌شوید صددرصد این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا برند شما یک برند خاص، نمونه و مهم‌تر از همه با انگیزه‌ای بالا در ذهن مخاطب به نمایش در بیاید.

انگیزه مردم بدین جهت نسبت به خرید محصولات برند شما نیز بالا می‌رود؛ چرا که به خوبی با این موضوع آشنا شده‌اند این برند یک برند خاص است که با تلاش و پشت سر گذاشتن بسیاری از شکست‌ها توانسته به موفقیت قابل توجهی دست پیدا کند.

پیام اصلی داستان برند را از یاد نبرید

برخی از افراد از story telling برای جذب سرمایه گذار و برخی دیگر برای فروش محصولات خود استفاده می‌کنند. اما در هر صورت شما باید در طی داستان پیام اصلی را به شکل ویژه مطرح کرده و در پایان به آن توجه ویژه داشته باشید.

همچنین سعی کنید تنها در مورد خودتان در ابتدای داستان صحبت کنید؛ در این بین، شکست‌ها، پیروزی‌ها و بسیاری از ناملایمات که بر سر راه شما قرار داشته شاید برای مخاطب بتواند جذاب‌کننده باشد که البته لحن شما بر این جذابیت می‌افزاید. از عواطف و احساسات خود غافل نشوید تا مخاطب بتواند به ارزش واقعی پیروزی شما پی ببرد.

داستان برند چیست

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما را با ویژگی‌های اصلی داستان برند آشنا کنیم تا بدانید در داستان برند باید از چه چیزی دقیقا سخن بگویید و چه عواملی می‌تواند برای شکل‌گیری داستان شما مفید واقع شود.

امروزه افراد با استفاده از فاکتورها و معیارهای فوق‌العاده خاصی می‌توانند داستان برند خود را به شکل خاص و جذاب‌ و البته سرگرم‌کننده عنوان کنند؛ چرا که هر داستان یک ویژگی خاص دارد و این ویژگی می‌تواند برای مخاطب بسیار مفید واقع شود.

اما در هر صورت شما برای فروش محصولات خود و همچنین ماندگاری برند باید عوامل خاصی را در نظر بگیرید که بدون اغراق توجه به story telling می‌تواند به این موارد کمک کند.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره