بازاریابی مجدد، ریمارکتینگ (Remarketing) چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی مجدد

امروزه کسب و کارهای آنلاین بازار را به خود اختصاص داده‌اند. اگر شما هم یکی از گردانندگان این کسب و کارها هستید، حتماً می‌دانید که امکان ندارد تمامی کسانی که به سایت شما مراجعه می‌کنند از شما خرید کنند. درواقع در بیشتر مواقع مشتریان بالقوه، از زیرمجموعه مشتری‌ها خارج می‌شوند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که شما نباید آن‌ها را فراموش کنید، بلکه باید پیگیری کنید که چرا چنین اتفاقی افتاده است. این موضوع مطلبی است که می‌خواهیم در این مقاله از ویترین سافت به آن بپردازیم. ریمارکتینگ یا بازاریابی مجدد بحثی است که هنگام مواجهه با چنین رویدادی باید به آن بپردازیم.

ریمارکتینگ یا بازاریابی مجدد چیست؟

به عنوان گرداننده یک کسب و کار آنلاین، حتماً برای آینده کار خود برنامه‌های متنوعی دارید و از روش-های مختلف بازاریابی برای بهبود روند کار خود استفاده می‌کنید.

چنین اقداماتی قرار است ترافیک ارگانیک سایت شما را افزاش دهد. اما نباید انتظار داشته باشیم افزایش ترافیک منجر به افزایش فروش شود. ممکن است بسیاری فقط برای دیدن محصولات یا اطلاع از قیمت‌ها به سایت شما مراجعه کنند و خریدی انجام ندهند.

برای آن که بتوانید بررسی کنید این کاربران از کدام بخش‌های سایت دیدن کرده‌اند، مرورگرها و کوکی‌های آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند. به این ترتیب قادر خواهید بود حرکت کاربر در سایت را پیگیری کرده و با توجه به اطلاعاتی که به دست می‌آورید می‌توانید او را دوباره هدف بگیرید.

به این کار بازاریابی مجدد یا ریمارکتینگ (Remarketing) گفته می‌شود. عمده‌ترین دلیل ریمارکتینگ بازگرداندن مشتریان بالقوه است، امکا برای مشتری‌های فعلی نیز از این روش استفاده می‌شود. طبیعی است که شما باید مدام در حال تلاش برای افزایش فروش باشید و برای این کار تفاوتی بین مشتری فعلی و بالقوه وجود ندارد.

مزایای بازاریابی مجدد چیست؟

هر یک از روش‌ها و استراتژی-هایی که در حوزه بازاریابی وجود دارند، مزایایی دارند که باعث شده است از آن‌ها استفاده بشود. در این بخش به بیان این مزایا می‌پردازیم که به چرایی استفاده از بازاریابی مجدد نیز هستند.

افزایش نرخ تبدیل

وقتی با استفاده از ترفندهای بازاریابی تعدادی مشتری بالقوه راهی سایت خود می‌کنید، باید تکنیک‌هایی به کار بگیرید تا آن‌ها از یک رهگذر ساده به مشتری‌های دائمی یا در ساده‌ترین حالت افرادی که حداقل یک بار از شما خرید می‌کنند تبدیل شوند.

به نسبت مشتری‌های خریدار به مشتری‌های بالقوه نرخ تبدیل گفته می‌شود. بنابراین اگر بتوانید به تمامی این مشتری‌ها فروشگاه خود را یادآوری کنید می-توانید نرخ تبدیل را افزایش دهید. حال اگر این مشتری‌ها برای بار دوم یا چندم وارد سایت شما شوندف امکان خرید بیشتری وجود دارد.

کم کردن هزینه‌ها

هدف از ریمارکتینگ دوباره هدف قرار دادن مشتریان است. به این ترتیب مخاطبان هدف بهتر شناخته می‌شوند و دوباره و چند باره برای بازگرداندن آن‌ها تلاش می‌شود.

ریمارکتینگ مزیت بسیار خوبی دارد و آن این است که بررسی‌های مداوم منجر به شناسایی بهترین راهکارها می‌شود که بدون آزمون و خطا نتیجه می‌دهد و بنابراین هزینه‌های اضافی تا حد زیادی کاهش می‌یابد. این هزینه‌ها شامل زمان نیز می‌شوند.

بالارفتن آگاهی از برند

وقتی با استفاده از ریمارکتینگ مدام در چشم مخاطب باشید، یادآوری‌های زیادی برای او می-شود. به این ترتیب در گوشه‌ای از ذهن او این موضوع که نام کسب و کار شما چیست و در چه حوزه‌ای فعالیت می-کند، باقی خواهد ماند.

همین امر موجب برندسازی می‌شود و در نتیجه آگاهی بیشتری نسبت به شما در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود. درواقع این مزیت همان تعریف برندسازی است. چرا که برندسازی با نامی ویژه و خدمت و محصولی که آن نام یادآور می‌شود، تعریف می‌شود.

انواع بازاریابی مجدد (Remarketing)

نام ریمارکتینگ یا بازاریابی مجدد، اصطلاحی است که به به طور کلی به این فرآیند خاص گفته می‌شود. اما مانند تمام روش‌های دیگر بازاریابی، روش‌های مختلفی برای پیاده‌سازی آن وجود دارد، که منجر به پیدایش انواع مختلف بازاریابی مجدد شده است. در این بخش انواع مختلف را معرفی می‌کنیم.

شکل استاندارد ریمارکتینگ

در این روش، به شکل معمول که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم عمل می‌کنیم. در ابتدا به کمک کوکی-های مستقر در مرورگر، حرکت کاربر در سایت را رصد کرده و اطلاعات لازم را استخراج می‌کنیم.

سپس با استفاده از این اطلاعات به برنامه تبلیغات گوگل و شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و توییتر می‌رویم و محتوای ریمارکتینگ خود را در آن‌ها منتشر می‌کنیم. حال نوبت بهه گوگل می‌رسد تا با بررسی کلمات کلیدی کاربران هدف را نشانه بگیرد.

شکل داینامیک یا پویای ریمارکتینگ

در این روش شما تبلیغ خود را برای مثال به گوگل می‌دهید و از او می‌خواهید تا به کاربران قبلی شما آن تبلیغ را نشان دهد. در این روش مبنای کار سرچ‌های قبلی کاربران است.

در اینترنت همیشه قسمت‌هایی برای نمایش تبلیغات وجود دارد و این تبلیغات نیز در همان جایگاه‌ها نمایش داده می‌شوند. ریمارکتینگ پویا مزیت خوبی به نام مقیاس‌پذیری دارد که باعث می‌شود تبلیغات در مقیاس محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید منتشر شوند.

شکل ویدیویی ریمارکتینگ

این روش معمولاً در یوتیوب استفاده می‌شود. یوتیوب چیست؟ حتماً متوجه شده‌اید که وقتی در یوتیوب فیلمی تماشا می‌کنید، تبلیغاتی که در ابتدای فیلم یا در میانه آن نمایش داده می‌شود مرتبط با سرچ‌های اخیر یا علاقه‌مندی‌های شما است که گوگل در طولانی مدت آموخته است.

درواقع هدف همین است، شما به‌عنوان مخاطب هدف یک مجموعه با تبلیغات آن مجموعه در پلتفرم‌های مختلف روبه‌رو می‌شوید، که تبلیغاتی ویدیویی در یوتیوب یکی از این‌ها است.

شکل ایمیلی بازاریابی مجدد

ایمیل‌ها و کمپین‌های ایمیلی از روش‌های خوب برای ریمارکتینگ هستند. به این ترتیب شما می‌توانید به مناسبت‌های مختلف برای افرادی که از شما خرید کرده‌اند ایمیلی جهت یادآوری بفرستید و به کسانی که بدون خرید سایت شما را ترک کرده‌اند وجود خود را یادآوری کرده و با یک متن جذاب آن‌ها را به بازگشت دوباره ترغیب کنید.

CTA چیست؟ اگر بتوانید یک CTA یا Call to Action مناسب نیز در ایمیل قرار دهید می‌توانید نتایج خوبی به دست آورید.

CTA شما برای کسانی که حداقل یک بار خرید کرده‌اند می‌تواند تشویق به خرید دوباره با استفاده از کدهای تخفیف، حراج‌ها یا اشتانتیون‌ها باشد. خلاقیت افراد با هم متفاوت است و دست شما در این زمینه باز است. کافی است خود را به جای مشتری بگذارید و ببینید اگر شما به جای او بودید چه می‌خواستید.

برای پیاده‌سازی بازاریابی مجدد از چه استراتژی ‌‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

ریمارکتینگ

هر نوع از بازاریابی که دنبال می‌کنید، برای موفقیت نیاز به برنامه‌ای همه جانبه دارد. در بحث بازاریابی معمولاً به جای کلمه برنامه از استراتژی استفاده می‌شود. در ادامه به برخی از مهم‌ترین استراتژی‌های این روش از بازاریابی اشاره می‌کنیم.

مخاطبان خود را دسته‌بندی کنید

این که فقط بدانید کاربران بیشتر از کدام بخش سایت دیدن کرده‌اند کافی نیست. شما باید بسته به علایق، محصولات و بخش‌ها کاربران را دسته‌بندی کنید. برای مثال اگر محصولات کامپیوتری می‌فروشید، باید افرادی که هارد اکسترنال جست‌وجو کرده‌اند را از کسانی که به دنبال هارد اینترنال بوده‌اند جدا کنید و دو دسته متفاوت برای آن‌ها قائل شوید.

به این ترتیب قادر خواهید بود کمپین‌های هدفمند بسازید و براساس سلایق و علایق افراد آن‌ها را به سمت خود بکشانید. طبیعی است که افراد به علایق خود توجه بیشتری نشان می‌دهند تا این که تبلیغی با مفهوم عمومی دریافت کنند.

صفحات سایت خود را بهینه کنید

در بین کاربران دو نوع مخاطب وجود دارد. یکی از مخاطبان وقتی وارد سایتی می‌شود یا از طریق یک Call to Action به یک صفحه فرود هدایت می‌شود، مستقیماً به بخشی می‌رود که به آن نیاز دارد. دسته دیگر مخاطبانی هستند که دوست دارند به بخش‌های مختلف بروند و از قسمت‌های مختلف یک سایت دیدن کنند.

بنابراین شما باید طراحی صفحات سایت خود را به گونه‌ای انجام دهید که هر دو دسته بتوانند نهایت استفاده را ببرند. به این ترتیب بهینه‌سازی فنی روی سایت انجام می‌شود.

چندین کمپین بسازید

وقتی در ابتدای کار اطلاعات لازم را استخراج کردید، باید با استفاده از آن‌ها کاربران را دسته‌بندی کنید که به این موضوع پیشتر اشاره کردیم. حال که دسته‌بندی انجام شده‌ است، باید در فکر جذب هر دسته از راه علایق به خصوص و نیازهای مختص همان دسته باشید. در این جا است که نقش کمپین‌های تبلیغاتی پررنگ‌تر می‌شود.

شما می‌توانید چندین کمپین با شعارهای مخصوص به خود و متن‌ها و تصاویر منحصربه‌فرد داشته باشید و در زمان‌های به خصوصی از هر کدام استفاده کنید. به این ترتیب نه تنها مشتری را براساس نیازش هدایت می‌کنید، بلکه این شخصی‌سازی‌ها باعث ایجاد حس اعتماد و خاص بودن در مشتری می‌شود.

محتوای کارآمد ارسال کنید

گاهی افراد به این دلیل که آگاهی کافی از نحوه ثبت سفارش و کار با سایت شما ندارند از خرید منصرف می‌شوند. شاید برخی خریدها برای کاربران اهمیت زیادی نداشته باشد که بخواهند برای رفع سؤالات خود با شما تماس بگیرند، اما هر خریدی هر چقدر هم کوچک برای شما مهم است.

بنابراین دلایل انصراف خریداران را بیابید و متناسب با آن محتوا تولید کرده و در قالب ایمیل برای کاربران خود ارسال کنید. به این ترتیب حس اعتماد ایجاد می‌کنید که منجر به درگیر شدن مخاطب با سایت و کسب و کار شما می‌شود.


همچنین بخوانید : ویدیو مارکتینگ چیست؟


تست A و B را اجرا کنید

شاید در فرآیند ریمارکتینگ متوجه شوید که تلاش شما نتیجه بخش نیست. در چنین زمانی خوب است از تست A و B استفاده کنید. یعنی هر دفعه قسمتی از کمپین تبلیغاتی، تبلیغ یا محتوای خود را تغییر دهید و بخش‌های دیگر را ثابت نگه‌دارید تا تأثیر هر بخش را ببینید و نقاط قوت و ضعف را بیابید. به این ترتیب می‌توانید ضعف‌ها را جبران کرده و نقاط قوت را تقویت کنید.

چگونه تأثیرگذار باشیم؟

مارکتینگ

همه آن چه تا به اینجا گفتیم، فقط در صورتی نتیجه می‌دهد که تبلیغی که ساخته‌اید تأثیرگذار باشد. بنابراین شما نمی‌توانید با یک تبلیغ معمولی انتظار زیادی داشته باشید. توجه کنید که آمار نشان می‌دهد افرادی که در معرض ریمارکتینگ قرار می‌گیرند معمولاً به آن پاسخ مثبت می‌دهند. حال این سؤال پیش می‌آید که چگونه تأثیر گذار باشیم؟ این سؤال را در قالب چند مورد پاسخ می‌دهیم.

پیشنهادات هیجان‌انگیز داشته باشید

حراج‌ها، تخفیف‌ها و تسهیلاتی در نظر بگیرید تا کاربران ترغیب به بازدید از سایت شما شوند. در برخی مواقع می‌توانید مسابقاتی را برگزار کنید و براساس قرعه کشی جوایزی را به برندگان تقدیم کنید.

حرکت کاربران را آنالیز کنید

اگر بتوانید بفهمید مشتری‌هایی که خرید انجام داده‌اند از کدام بخش سایت بیشتر دیدن کرده‌اند یا به عبارت بهتر کدام بخش سایت موجب جذب مشتری شده است، می‌توانی برای آینده برنامه‌ریزی کنید و برای تقویت آن بخش به خصوص استراتژی مناسبی اتخاذ کنید.

محتوای مناسب تولید کنید

جمله «محتوا پادشاه است»، به کلیشه تبدیل شده اما نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. بنابراین به آن اهمیت بدهید و برای تولید محتوای باکیفیت و جذاب از بهترین‌ها کمک بگیرید.

بودجه خود را مدیریت کنید

حتماً با مفاهیم هزینه به ازای کلیک و نرخ بازگشت سرمایه آشنایی دارید. بنابراین می‌دانید که نمی‌توانید برای جذب تمامی کاربران اینترنت تلاش کنید، دسته‌بندی و انتخاب مشتری هدف نیز به همین دلیل صورت می‌گیرد.

خوب است بودجه خود را برآورد کرده و با استفاده از یک استراتژی مناسب ان را مدیریت کنید. اگر بیش از حد بزرگ فکر کنید بودجه خود را از دست می‌دهید و از تلاش ناامید خواهید شد.

این مورد یکی از مهم‌ترین‌ موارد در بازاریابی است. شما بازاریابی می‌کنید تا به سود بیشتر برسید نه این که سرمایه خود را از دست بدهید. بنابراین سعی کنید مشتری هدف را بشناسید. هر اطلاعاتی از سن، جنسیت و آدرس گرفته تا وضعیت تأهل می‌تواند در تخصیص بودجه مؤثر باشد.

پیاده‌سازی ریمارکتینگ

تا این‌جا چندین بار درمورد کوکی‌ها و گوگل صحبت کردیم. پیاده‌سازی یک ریمارکتینگ به این دو عامل بستگی دارد. گوگل ادز یکی از ابزارهای گوگل است که برای تبلیغ و بازاریابی از آن استفاده می‌شود. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا یک Remarketing TAG روی صفحات سایت خود قرار دهید.

به این ترتیب گوگل قادر خواهد بود با استفاده از ترکیب اطلاعات حاصل از کوکی‌ها و خواست شما، بازاریابی مجدد را انجام دهد. مسلماً اگر تگ ریمارکتینگ را روی صفحات کم‌تر دیده شده و محصولاتی که قصد فروش بیشتر آن‌ها را دارید قرار دهید، می‌توانید نتیجه بهتری بگیرید.

به این مثال توجه کنید:

فرض کنید یک کاربر می‌خواهد گوشی همراه بخرد. طبیعی است که پیش از خرید درمورد آن تحقیق می‌کند. بنابراین در طی چند دقیقه تاریخچه مرورگر او از کلماتی مانند جدیدترین مدل گوشی سامسونگ، بهترین گوشی اپل، قیمت جدیدترین مدل شیائومی و غیره پر می‌شود. کوکی مرورگر این اطلاعات را برای مدتی در خود نگه می‌دارد.

حال اگر این مشتری بالقوه برای بررسی وارد سایت لوازم الکترونیک شما شود، اولین چیزی که می‌بیند، محصولاتی است که همگی مدل‌های مختلف گوشی همراه هستند. درواقع گوگل ادز توانسته است اطلاعات مختلف را دریافت کرده و یک نتیجه مطلوب به ارمغان آورد.

digital marketing

سخن پایانی

اگر کسب و کار آنلاینی را می‌گردانید، خوب است بدانید که با یک سطح یا یک مرحله بازاریابی نمی‌توانید به نتیجه مطوب برسید. شما باید پس از یک دوره بازاریابی نتیجه را بررسی کرده و سپس شروع به تکراره چند باره بازاریابی کنید.

افراد به هر دلیلی ممکن است پس از یک بار گشتن در وب سایت شما یا حتی یک بار خرید، دیگر به سایت شما مراجعه نکنند. این که چه دلایلی مسبب این مشکل است، در تعیین روش‌های بعدی بازاریابی بسیار مهم است.

از مفهوم ریمارکتینگ یا بازاریابی مجدد می‌توان چنین نتیجه گرفت که منظور روشی خاص نیست، بلکه منظور تکرار و استمرار در فرایند بازاریابی تا رسیدن به نتیجه مطلوب است. امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را کرده باشید و توانسته باشیم اطلاعات خوبی در این زمینه به شما بدهیم.  

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره