تاریخچه و کاربرد  QR Code(بارکد دو بعدی)

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : دیدگاهها

ًQR کد چیست

بارکدها از آن دسته کدها هستند که همه ما با آن‌ها آشنایی داریم و بعضی از کاربردهای آن‌ها را می‌دانیم. اما کاربردهای بارکدها تنها به استفاده در فروشگاه‌ها یا موارد دیگری که به ذهنتان رسید محدود نمی‌شود.

بارکدها در دنیای امروز کاربردهای مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به کاربرد در تجارت و بازاریابی استفاده کرد.

با درک نحوه عملکرد بارکدها می‌توانید اشنایی بیشتری با کاربردهای آن‌ها پیدا کنید و کارایی بارکدها را بیشتر درک کنید.

در این مقاله از ویترین سافت شما را با تاریخچه ایجاد بارکدها و کاربردهای آن‌ها آشنا خواهیم کرد تا به درک بهتری از این مفهوم برسید. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم توصیه می‌کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بارکد دو بعدی یا QR Code چیست؟

QR Code مخفف واژه Quick Response Code  و به معنای کد پاسخ سریع است. دلیل این نام گذاری، قابلیت خواندن سریع این بارکدها از طریق دستگاه‌های بارکدخوان یا گوشی موبایل است.

این بارکد در قالب یک شبکه دو بعدی از مربع‌های مشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در یک زمینه سفید رنگ قرار گرفته‌اند. این بارکدهای دو بعدی حاوی اطلاعاتی هستند که در زمان اسکن اطلاعات زیادی را در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهند.

این اطلاعات در قالب الگوهای شکلی خاصی منتقل می‌شوند که در هر بارکدی متفاوت هستند. در این الگوها هم اجزای افقی و هم اجزای عمودی تصویری وجود دارند که اطلاعات را ذخیره کرده و انتقال می‌دهند.

این کدهای دو بعدی در زمینه‌های مختلفی مانند صنایع مختلف، بازاریابی و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آیا QR کدها همان بارکدها هستند؟

بارکدها و کدهای QR بسیار شبیه به هم هستند اما نباید آن‌ها را باهم اشتباه بگیرید. کدهای QR می‌توانند اطلاعات بیشتری را نسبت به بارکدها در خود ذخیره کرده و آن‌ها را به مخاطبین انتقال دهند؛ زیرا کدهای QR علاوه‌بر ذخیره اطلاعات در حالت افقی، همچنین می‌توانند اطلاعات را به صورت عمودی ذخیره و منتقل کنند.

این درحالی است که بارکدها تنها قابلیت ذخیره و انتقال اطلاعات به صورت افقی را دارند. البته هریک از این دو نوع بارکدها و کدهای QR کاربردهای متفاوتی دارند و نمی‌توان کدهای QR را جایگزینی برای بارکدها دانست.

برای مثال در سوپرمارکت‌ها از بارکد استفاده می‌شود؛ زیرا بارکدها می‌توانند اطلاعات را با سرعت بالاتری منتقل کنند.در مقابل، کدهای QR این قابلیت را دارند که حجم بالاتری از اطلاعات را ذخیره و منتقل کنند. همین مسئله می‌تواند محبوبیت بالای این کدها را توجیه کند.

کدهای QR یا بارکدهای دو بعدی چگونه ایجاد شدند؟

بارکدهای QR به دلیل ضرورت و نیاز به وجود ایجاد شدند. پیش از ایجاد این بارکدها، امکان مدیریت دقیق و سریع کالاها و فروش آن‌ها در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مختلف وجود نداشت.

این بارکدها برای تسهیل مدیریت کالاها و بهبود انبارداری، سرعت بخشیدن به روند فروش کالا، کاهش احتمال خطا در سوپرمارکت‌ها و دلایل مشابه دیگر به وجود آمدند. به مرور زمان و پس از گسترش اقلام فروش سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها، نیاز به مدیریت سریع‌تر و بهتر کالا افزایش یافت و به همین منظور، این بارکدها ایجاد شدند.

چندین سال پس از ایجاد بارکدها و دستگاه‌های بارکد خوان و استفاده از آن‌ها فروشگاه‌ها، یک شخص ژاپنی به نام ماساهیرو هارا از شرکت دنسو ویو، کدهای QR را ابداع و به جهان معرفی کرد.

این کدها ابتدا با هدف ردیابی وسایل نقلیه در حین ساخت آن‌ها بود و این قابلیت را داشت که اجزای مختلف را با سرعت بالایی اسکن کند.

امروزه از کدهای QR در موارد دیگری مانند نمایش متون برای کاربران، اضافه کردن مخاطبین vCard به دستگاه‌های کاربران، باز کردن کدهای URL، متصل شدن به شبکه‌های بی‌سیم یا وایرلس یا حتی نوشتن پیام‌های متنی و ایمیل‌ها کاربرد دارند.

امروزه می‌توان QR کدها را به عنوان یکی از کاربردی‌ترین انواع بارکدهای دو بعدی شناخت که یا به عنوان نرم افزارهای پولی آنلاین فعالیت می‌کنند یا می‌توان به طور کاملا رایگان از آن‌ها استفاده کرد.

خالق QR کد کیست؟

QR code

به علت وجود روز افزون نیازها به فن آوری‌های جدید و کمک به کاهش کار صندوق‌داران فروشگاه‌ها، سیستم POS خلق و ایجاد شد. Pos را می‌توان نوع جدیدی از بارکدها دانست که امکان اسکن و ثبت موارد مختلف را توسط رایانه فراهم می‌کند.

اما هنوز هم این تلاش‌ها کافی نبود و نیازهای کاربران به خوبی رفع نمی‌شدند؛ زیرا بارکدها تنها از ۲۰ حرف پشتیبانی می‌کردند و کد گذاری این حروف را تنها در یک جهت انجام می‌دادند.

این مشکلات منجر شد که کاربران یا همان سوپرمارکت‌ها از طریق برقراری تماس از ماساهیرو هارا و دنزو ویو درخواست کنند تا راهی جدید برای به وجود آوردن تنوع بالاتر و ابداع یک کد دو بعدی برای ذخیره اطلاعات گسترده‌تر و بیشتر باشند.

تلاش‌های این تیم کاری دونفره از ارائه ایده کد گذاری اطلاعات به شکل افقی و عمودی آغاز شده و این امکان را فراهم کرد که در عین ذخیره اطلاعات با حجم بالاتر، سرعت خواندن اطلاعات این بارکدها تا ۱۰ برابر بیشتر شود.

همین قابلیت‌ها به جهانی شدن QR کدها و گسترش آن‌ها در سراسر دنیا منجر شد.

QR کدها یا بارکدهای دو بعدی چگونه عمل می‌کنند؟

هریک از بارکدهای QR کد از ۷ بخش مجزا تشکیل می‌شوند که هر یک از این بخش‌ها با ایجاد یک الگوی پیکسلی مشخص، مشابه با جدول کلمات متقاطع، اهداف خاصی را دنبال می‌کنند.

اهداف هر یک از این الگوها باهم متفاوت بوده و از این طریق، اطلاعات مختلفی از جمله زمان بندی‌ها، جهت چاپ، فضاهای خالی و تحمل خطاها منتقل می‌شوند و به این ترتیب کدها از چیزی که در آن احاطه شده‌اند، متمایز می‌شوند.

عملکرد اسکن کدهای QR چگونه است؟

در دنیای امروز، کدهای QR یا همان بارکدهای دو بعدی از طریق اپلیکیشن‌هایی که روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شوند، قابل خواندن هستند. اپلیکیشن‌های رایگان مختلفی وجود دارند که از طریق آن‌ها امکان خواندن کدهای QR برای کاربران فراهم می‌شود که این اپلیکیشن‌ها هم روی گوشی‌های اندروید و هم روی سیستم عامل ios قابل اجرا هستند.

بیشتر این برنامه‌ها به صورت خودکار و تنها با استفاده از یک دکمه می‌توانند QR کدها را اسکن کنند.

QR کدها در چه مواردی کاربرد دارند؟

اسکن qr کد

این کدها که به تازگی به طور بسیار گسترده‌ای در تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند و به یک استراتژی برای انجام تبلیغات تبدیل شده‌اند؛ زیرا می‌توانند میانبرهای سریع‌تری را برای دست یابی یه وب سایت‌ها از طریق ایجاد کدهای URL  فراهم می‌شود و به این ترتیب، مصرف کننده می‌تواند با راحتی بیشتری از این کدها استفاده کند.

از جمله کاربردهای دیگر این کدها می‌توان به افزایش نرخ تبدیل اشاره کرد. این قابلیت امکان ایجاد صفحات فروش طولانی‌تر و هدفمندتر را از طریق ارائه تبلیغات برای کاربران فراهم می‌کند.

یکی دیگر از کابردهای متعدد این کدها را می‌توان به استفاده از آن‌ها از سال ۲۰۱۰ در چاپ بلیط‌های قطار اشاره کرد. همچنین این کدها می‌توانند کار کردن با هرگونه شی دیگر حامل اطلاعات را برای استفاده کنندگان تسهیل کنند.

برای مثال می‌توان از این کدها در ساخت کارت‌های بازرگانی، تابلوها، مجلات، اتوبوس‌ها و سایر اشیا منتقل کننده اطلاعات استفاده کرد. همان‌طور که گفتیم، QR کدها به علت محبوبیت زیاد و گستردگی بالا، کاربردهای متعددی دارند که شمارش آن‌ها گاه از توان ما خارج است.

اما مثال‌هایی از کاربرد این کدها وجود دارند که در ادامه این مقاله به بررسی و توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت. از جمله موارد استفاده QR کدها می‌توان به کاربردهای زیر اشاره کرد:

 • استفاده از QR کدها در فروشگاه‌های مجازی

کاربرد QR کدها در فروشگاه‌های مجازی از جمله جدیدترین و پیشرفته‌ترین کاربردهای این کدها به حساب می‌آید که در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کدهای QR فروشگاه‌های مجازی در جاهای مختلفی مانند دیوارهای مترو به مشتریان عرضه می‌شوند و متقاضیان می‌توانند با اسکن کردن این کدها، محصول خریداری شده خود را درب منزلشان دریافت کنند.

کشورهایی که از این فناوری برای ایجاد فروشگاه‌های مجازی استفاده می‌کنند، عبارتند از کره جنوبی و آرژانتین؛ اما کاربرد این کدها تنها به این دو کشور محدود نشده و در حال گسترش در سراسر جهان است.

 • استفاده از QR کدها در شبکه‌های اجتماعی و تولید کارت‌های ویزیت

استفاده از این کدها در تولید کارت‌های ویزیت را می‌توان یکی از محبوب‌ترین کاربردهای این کارت‌ها دانست.

این کاربردها این قابلیت را برای کاربران فراهم می‌کنند که اگر در اماکن عمومی و در مدت زمان کوتاهی با افراد ارتباط برقرار کنند و بدون چاپ کارت‌های ویزیت بتوانند تنها با استفاده از QR کدها، کارت‌های ویزیت خود را به آسانی روی تلفن‌های هوشمند بارگزاری کنند و همیشه با خود به همراه داشته باشند.

از جمله دیگر کاربردهای این بارکدها می‌توان به عدم ایجاد محدودیت‌های ذخیره‌ای در قالب داشتن کارت‌های ویزیت سنتی اشاره کرد. به این ترتیب، مشتریان و شرکا می‌توانند تنها با استفاده از یک کد دیجیتالی، کلیه اطلاعات شما را به صورت مجازی و از طریق شبکه‌های مجازی استخراج کنند.

این اطلاعات می‌توانند شامل آگاهی از ساعات اداری کاری شما و زمان‌های آزاد شما برای رزرو ملاقات باشند.

 • استفاده از QR کدها در پرداخت‌های الکترونیکی

از این کدهای دو بعدی می‌توان اطلاعات حساب‌های بانکی خود را ذخیره کرد و بدون داشتن کارت‌های سنتی اعتباری، از این طریق کلیه پرداخت‌ها را مدیریت کرد و انجام داد.

امکان اجرای این قابلیت از طریق اپلیکیشن‌های پرداخت برای مشتریان فراهم شده است و امروزه اپلیکیشن‌های متعددی برای پرداخت با استفاده از کدهای QR در سراسر جهان وجود دارند و کشورهای درحال توسعه‌ای مانند هند و چین از این اپلیکیشن‌های آزمایشی برای پرداخت آسان و سریع از طریق کدهای QR استفاده می‌کنند.

 • استفاده از QR کدها در بسته بندی محصولات

همه ما با بارکدهای سوپرمارکتی قابل اسکن آشنایی داریم و کاربرد آن را به عینه و به صورت روزانه در زندگی مشاهده می‌کنیم.

اما استفاده از QR کدها در بسته بندی محصولات می‌تواند اطلاعات بیشتر و گسترده‌تری را در اختیار مصرف کنندگان کالاها قرار دهد. به عنوان مثال شما می‌توانید با استفاده از QR کدها، دستورالعمل استفاده از یک محصول خاص را به همراه آن محصول و در قالب Pdf QR Code به مشتریان خود ارائه کنید.

استفاده از این قابلیت می‌تواند کسب و کار و تجارت شما را جذاب‌تر کند و مشتریان و طرفداران بیشتری را برای استفاده از خدمات ارائه شده شما ترغیب کند.

 • استفاده از QR کدها برای ورود به وب سایت‌ها

استفاده از این کدها برای ورود به وب سایت‌ها را می‌توان از جمله دیگر کارایی‌هایی کدهای QR دانست. زمانی که کاربران این کدها را با استفاده از تلفن همراه خود اسکن می‌کنند، می‌توانند به صورت خودکار به سیستم وارد شوند.

درواقع کاربران می‌توانند تنها با استفاده از تلفن همراه خود، اعتبارشان را تایید کنند‌. احراز هویت در این قابلیت به صورت برقراری تماس از طرف سرور با تلفن همراه کاربر است.

 • استفاده از QR کدها برای انجام مراقبت‌های بهداشتی

از جمله راه‌هایی که با استفاده از آن می‌توان از بابت دریافت بهترین مراقبت‌ها و خدمات توسط پرسنل کادر درمان اطمینان حاصل کرد، برگزاری نظرسنجی‌ها و درخواست از بیماران برای شرکت در آن‌ها است.

گاه به دلیل خستگی بیمار یا نارضایتی او از دریافت خدمات بهتر است که این نظرسنجی در مطب انجام نشود. بهتر است از بیماران بخواهید تا فرم‌های نظرسنجی را با استفاده از یک QR کد معین پر کنند.

what is QR code

این فرم‌ها به صورت خودکار رزرو شده و پس از ویزیت پزشک برای بیماران ارسال می‌شوند و بیمار می‌تواند صادقانه در این نظرسنجی‌ها شرکت کند.

 • استفاده از QR کدها در مصارف شخصی

برگزاری جلسات و سمینارها یکی از رویدادهایی هستند که گاه نیاز به برگزاری آن‌ها وجود دارد‌. سازماندهی چنین سمینارهایی بسیار زمان‌بر بوده و مسئولیت زیادی دارد.

مدیریت این جلسات به راحتی و از طریق ارسال رویدادها با استفاده از QR کدها به راحتی امکان پذیر است و شما قادر خواهید بود که حتی رویدادهای موردنظرتان را به راحتی به تقویم کاری مخاطبین خود اضافه کنید.

 • استفاده از QR کدها در مدیریت سالن‌های ورزش

با احتمال زیاد شما تا به حال به بیلبوردهای تبلیغاتی مختلفی درباره تخفیفات نوروزی یا مناسبتی سالن‌های ورزشی مشاهده کرده باشید. این امکان وجود دارد که متقاضیان به راحتی بتوانند از طریق اسکن QR کدها به تخفیفات دسترسی پیدا کرده و از آن‌ها استفاده کنند.

با اسکن این کدها، مشتریان می‌توانند در سیستم دریافت تخفیفات ثبت نام کرده و بدون هیچ دردسری کد تخفیف خود را دریافت کنند.

 • استفاده از QR کدها در پسوردهای یک بار مصرف

از این کدهای دو بعدی QR می‌توان در تولید و استفاده از رمزهای یک بار مصرف بهره برد. این کدها استفاده از رمزها را آسان و سریع می‌کنند.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

در این مقاله به مفهوم کدهای دو بعدی یا QR کدها اشاره کردیم و تاریخچه‌ای درباره پیدایش این کدها و سازنده آن‌ها به شما ارائه دادیم. در ادامه، تفاوت این کدهای دو بعدی را با بارکدهای معمولی تحلیل و بررسی کردیم.

همان طور که توضیح دادیم، کدهای دو بعدی یا QR کدها کاربردهای متعددی دارند که ممکن است شما با بعضی از آن‌ها آشنایی داشته باشید. بعضی دیگر از کاربردهای این کدها، تخصصی هستند و حتی ممکن است که تا کنون در کشور ما مورد استفاده قرار نگرفته باشند.

در این مقاله به طور مختصر به توضیح این کاربردها پرداختیم و سعی کردیم با زبان ساده شما را با آن‌ها آشنا کنیم. امیدواریم مطالب ذکر شده در این مقاله توانسته باشند توجه شما را جلب کنند و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهند.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره