مایکروسافت Clarity؛ یک ابزار رایگان برای آنالیز وب‌سایت  

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 8 دقیقه دیدگاهها

Clarity_Microsoft

اگر مدیریت یک وب‌سایت را در دست دارید یا فروشگاه‌تان دارای یک وب‌سایت برای عضویت، فروش و نظرسنجی از مشتری‌‌ها است. پس به یک ابزار مناسب برای آنالیز سایت و تحلیل رفتار کاربران نیاز دارید. یکی از ابزارهای تحلیل و آنالیز وب‌سایت که مایکروسافت به تازگی آن را معرفی کرده مایکروسافت Clarity نام دارد.

این ابزار رایگان تحلیل و آنالیز وب‌سایت که در حال حاضر توسط بسیاری از دیجیتال مارکت‌ها و آنلاین شاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد توانسته به خوبی جایگاه خود را بین سایر ابزارهای آنالیز وب‌سایت نظیر Google Analytics یا Hotjar تثبیت کند.

مایکروسافت Clarity با در نظر گرفتن حریم خصوصی کاربران سایت شما و احترام به آن آمار بازدید را بررسی کرده و با تحلیل رفتار کاربران اطلاعات بازدیدکنندگان و کاربران را به شما می‌دهد تا در آینده تصمیمات بهتری برای فروشگاه و وب‌سایت خود اتخاذ کنید.

شاید در نگاه اول فکر کنید که Microsoft Clarity نیز مانند سایر ابزارهای آنالیز بوده و نیازی نیست از آن استفاده کرده یا جایگزین ابزار فعلی خود کنید. اگر این چنین است در ادامه این مقاله از ویترین سافت همراه ما باشید تا با ویژگی‌های شگفت انگیز و قابلیت‌های جذاب این سرویس مایکروسافت بهتر آشنا شوید.

مایکروسافت Clarity چیست؟

مایکروسافت Clarity یک ابزار رایگان برای آنالیز وب‌سایت است که اولین بار در تاریخ 28 اکتبر 2020 از آن رونمایی شد و بسیاری از افراد این سرویس مایکروسافت را به عنوان یک رقیب سرسخت برای گوگل در نظر گرفتند.

در واقع Microsoft Clarity با ادغام و کنار هم قرار دادن همه ابزارهای لازم برای آنالیز وب‌سایت که سایر سرویس‌ها نظیر Google Analytics یا Hotjar نیز تعدادی از آن‌ها را ارائه می‌دهند؛ این سرویس را به صورت کاملا رایگان در اختیار دیجیتال مارکترها قرار داده است.

همچنین مایکروسافت مدعی است که دیجیتال مارکت‌ها یا آنلاین شاپ‌ها با اضافه کردن این قابلیت به وب‌سایت خود هیچ افت کیفیتی را در سرعت بارگذاری و Performance سایت خود مشاهده نخواهند کرد. اما تعریفی که خود مایکروسافت از سرویس Microsoft Clarity در صفحه رسمی‌اش ارائه داده این است:

“مایکروسافت کلریتی یک ابزار رایگان برای تحلیل رفتار کاربران وب‌سایت است تا از طریق آن‌ صاحبان وب‌سایت به این وسیله برای تغییرات سایت‌شان تصمیم‌های بهتر و درست‌تری بگیرند.

این سرویس چندین ابزار جدا که دیجیتال مارکترها برای تحلیل وب‌سایت از آن استفاده می‌کنند را با هم ادغام کرده تا این کار را آسان‌تر کند. برای مثال می‌توانید علاوه‌بر اطلاع از وضعیت رفتار کاربران مثل session و کلیک‌ها، گزارش‌های نقشه‌ی heatmap را نیز از مایکروسافت کلریتی بگیرید. “

ویژگی‌ها و قابلیت‌های سرویس مایکروسافت Clarity

مایکروسافت Clarity

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که مایکروسافت در سرویس جدید خود قول داده به آن عمل کند احترام به حریم خصوصی کاربران است. چیزی که بسیاری از سرویس‌های تحلیل و آنالیز وب‌سایت‌ها آن را زیر پا می‌گذارند.

از سوی دیگر Microsoft Clarity تمام این امکانات را به صورت کاملا رایگان در اختیار دیجیتال مارکترها قرار می‌دهد. دیگر ویژگی‌ها و قابلیت های مایکروسافت Clarity که وجود همه آن‌ها در یک سرویس آن را از سایر ابزارها متمایز می‌کند عبارتند از:

 • قابلیت بررسی رفتار کاربر یا Session playbacks

قابلیت Session playbacks در سرویس Microsoft Clarity به شما کمک می‌کند تا رفتار کاربران خود را کاملا بررسی کنید. به این ترتیب می‌توانید فعالیت‌ها و روند‌های کاربران در سایت‌تان را پیگیری کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در رابطه با کاربران خود کسب کنید.

این ابزار دقیق طوری برنامه‌ریزی شده که همه فعالیت‌های کاربر را با تمام جزئیات ثبت می‌کند و این مسئله طوری به نظر می‌رسد که شما از مانیتور کاربران همه کارها را دنبال کرده و رکوردها را مشاهده می‌کنید.

صفحات باز شده توسط کاربر، مدت زمان ماندن در سایت و هر صفحه،کلیک‌های انجام شده کاربر، دستگاه مورد استفاده، سیستم‌عامل دستگاه، آی‌پی کشور کاربر و هر چیزی که برای آنالیز و تحلیل رفتار به آن نیاز دارید؛ مواردی هستند که این قابلیت در قالب یک گزارش و کاملا رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد.

 • قابلیت شناسایی مرکز توجه و ترافیک متمرکز یا Heatmaps

کلیک‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌ها جهت تحلیل رفتار کاربران هستند. Heatmaps که با عنوان ترافیک متمرکز نیز شناخته می‌شود به صورت یک نقشه حرارتی عمل کرده و به شما می‌گوید که کدام قسمت صفحه وب‌سایت‌تان از سوی کاربر توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.

در این نقشه نقاطی که کاربر بیشترین کلیک را روی آن زده با رنگ قرمز مشخص شده و به ترتیب کاهش میزان کلیک‌ها نارنجی، زرد، سبز و در نهایت نقاطی که کم‌ترین کلیک را داشته‌اند با رنگ آبی مشخص می‌شوند.

گزارش این بخش به صورت گرافیکی ارائه می‌شود و همچنین می‌توانید در این قسمت از گزینه Filters نیز استفاده کنید که در گزارش Heatmaps مشخص می‌کند که کلیک‌ها از چه نوعی هستند و درصد هر بخش را در گزارش ارائه می‌دهد.

 • قابلیت پیمایش سنجی کاربر یا Insights

کلیک‌هایی که کاربران انجام می‌دهند معمولا برای رسیدن به یک مقصد مشخص است و طبیعتا رسیدن به هدف نیز برای کاربر اهمیت دارد. قابلیت پیمایش سنجی یا Insights در مایکروسافت Clarity گزارشات نتیجه پیمایش کاربر را ارائه می‌دهد.

این قابلیت به شما می‌گوید که چه مشکلاتی در سایت باعث ناراحتی کاربر شده و پیمایش کاربر بر اساس کلیک‌هایی که انجام داده به نتیجه رسیده است یا خیر. تعداد دفعاتی که کاربر کلیک کرده، عمق و شکل این کلیک‌ها نیز در گزارش Insights مطرح می‌شوند که به شما کمک می‌کند سایت خود را با توجه به مشکلات کاربران بهینه کرده و محیط بهتری را فراهم کنید.

 • قابلیت اشتراک دیتا

به روز بودن دیتا و اطلاعات در تحلیل و آنالیز سایت بسیار مهم است. مایکروسافت Clarity مدعی است که ماهانه 1 پتا دیتا از 100 میلیون کاربر مختلف خود را بررسی کرده تا Clarity را به روز و کاربردی کند. به این ترتیب به کسب و کار شما کمک می‌کند تا با توجه به همه ابزارهایی که به صورت رایگان در اختیار دارید عملکرد بهتری داشته باشید.

 • ضبط و بازبینی فعالیت‌های کاربران یا Recordings

یکی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد مایکروسافت Clarity ضبط و بازبینی فعالیت‌های کاربران است. این قابلیت که در بخش Recording پنل ابزار ارائه شده است مانند یک ویدیو ضبط شده عمل کرده و به صورت زنده به شما نشان می‌دهد که کاربر در وب‌سایت چه کار می‌کند. با این ابزار می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان رفتار کاربر را بررسی کرده و اطلاعات خوبی کسب کنید.

Recording به شما این امکان را می‌دهد که موس را حرکت داده و ویدیو را عقب و جلو کنید. همچنین می‌توانید بررسی کنید که کاربر از لحظه ورود به سایت کجا رفته، بیشترین توجه‌اش به کدام قسمت بوده، چه چیزهایی را دوست نداشته، چقدر در سایت مانده است. در کل می‌توانید از ابتدای ورود کاربر تا پایان آن را مانند یک ویدیو چک بررسی کنید.

 • طراحی ساده و کاربری آسان

طراحی ساده و کاربری آسانی که مایکروسافت برای این سرویس ارائه کرده است سبب سهولت در استفاده از آن شده به ویژه برای آن دسته از صاحبان وب‌سایت که برنامه‌نویسی و پیچیدگی‌های آن را درک نمی‌‌کنند  به راحتی می‌توانند از Microsoft Clarity استفاده کنند.

 • سرعت لودینگ سایت در استفاده از Microsoft Clarity

استفاده از Microsoft Clarity و اضافه کردن آن به وب‌سایت‌تان هیچ تاثیر منفی‌ روی سرعت لودینگ سایت شما نخواهد داشت. اینکه بازدید سایت شما در روز چند نفر است در مایکروسافت کلریتی هیچ تفاوتی ندارد 10 نفر باشند یا 1 میلیون نفر این سرویس کاری که می‌کند را بدون هیچ مشکل و خطایی انجام می‌دهد.

آموزش استفاده و نصب مایکروسافت Clarity

Clarity

برای استفاده از این سرویس ابتدا باید در آن عضو شوید که این کار با استفاده از ایمیل مایکروسافت یا گوگل به راحتی امکان‌پذیر است. برای استفاده از Microsoft Clarity پس از ثبت نام و ایجاد حساب کاربری وارد حساب خود شوید. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم رابط کاربری این سرویس بسیار ساده و راحت است پس نگران باقی مراحل نباشید و در ادامه به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. اضافه کردن پروژه جدید به پنل

وقتی برای اولین بار وارد Microsoft Clarity می‌شوید تنها زینه موجود اضافه کردن پروژه جدید است. روی آن کلیک کرده و اطلاعات لازم که شامل نام پروژه، آدرس وب‌سایت و دسته‌بندی موضوعی است را وارد کنید. به یاد داشته باشید که دسته بندی انتخاب شده به فعالیت‌های وب‌سایت‌تان نزدیک باشد و اگر در چند دسته فعالیت می‌کنید مهم‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید.

 1. اضافه کردن Microsoft Clarity به وب‌سایت‌تان

در ادامه باید Microsoft Clarity را به پروژه خود اضافه کرده و آن را Setup کنید. که به دو صورت امکان‌پذیر است:

 • اولین راه استفاده از کد رهگیری است که باید آن را کپی کرده و در وردپرس یا هر سرویس دیگری که استفاده می‌نمایید اضافه کنید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید آن را در قسمت میانی تک Head اضافه کنید.
 • روش دوم برای افرادی کاربرد دارد که قبلا از گوگل آنالیز برای تحلیل سایت خود استفاده می‌کردند برای اینکار باید Gmail خود را که در سرویس گوگل از آن استفاده کرده‌اید را وارد کنید تا ادغام انجام شود.

هرچند اتصال به مایکروسافت Clarity بسیار آسان است اما بر خلاف سرویس گوگل آنالیز که اطلاعات در لحظه وارد می‌شود باید زمانی حدود 2 ساعت صبر کنید تا اطلاعات شما برای اولین‌بار به این سرویس ارسال شود. بعد از این زمان به راحتی می‌توانید از Microsoft Clarity استفاده کنید.

داشبورد پنل مایکروسافت Clarity

داشبورد پنل Microsoft Clarity آمار و ارقام مختلفی را برای آنالیز و تحلیل در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توان آن‌ها را به صورت جزئی یا کلی برسی کرد و فیلتر‌های مختلفی را نیز روی آن‌ها اعمال کرد. اطلاعات این داشبورد عبارتند از:

 • آمار بازدید از صفحات مختلف سایت
 • میانگین میزان اسکرول کردن کاربران
 • مدت زمان حضور کاربران در سایت
 • آمارکلیک‌های از دست رفته و مشکل‌دار و
 • آمار مرورگرهای مورد استفاده کاربران
 • آمار پراکندگی کاربران در کشورهای مختلف
 • نوع دستگاه کاربر نظیر موبایل، تبلت، لپ تاپ و…
 • نوع سیستم عامل کاربر
 • خطاها و مشکلات مرتبط با جاوا اسکریپت سایت
 • آمار صفحاتی که بازدید بیشتری داشته‌اند.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی مایکروسافت Clarity به عنوان یک ابزار رایگان برای تحلیل و آنالیز وب‌سایت پرداخته و سعی کردیم تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های این ابزار کاربردی را بیان کنیم.

سرویس‌های زیادی برای آنالیز وب‌سایت وجود دارند اما رایگان بودن و همچنین ابزارهای جذاب و کاربردی Microsoft Clarity می‌تواند دلیلی برای استفاده از آن باشد. هرچند مهم‌ترین مسئله احترام این سرویس به حریم خصوصی کاربران است که مایکروسافت قول داده به آن عمل کند.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره