تبلیغات پرداخت به ازای اکشن (CPA) یا تبلیغات عملکردی چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

CPA

در حال حاضر یکی از شیوه‌های تاثیرگذار برای کسب درآمد تبلیغات است. تبلیغات پرداخت به ازای اکشن (CPA) به معنای هزینه به ازای هر فعالیت است. در تبلیغات (CPA) بازاریابان تنها در صورتی هزینه پرداخت می‌کنند که تبلیغات آن‌ها منجر به اقدامی از طریق مشتری احتمالی شود.

در حقیقت این نوع تبلیغات یک افیلیت مارکتینگ به‌حساب می‌آید که به تبلیغ‌دهندگان اجازه داده می‌شود تا نقطه تبدیل موردنظر خود را برای آن هزینه می‌کنند همانند اولین خرید یا ثبت نام اشتراک را انتخاب نمایند. به‌ طور کلی CPA یکی از شیوه‌های تبلیغات با هدف جذب مشتریان جدید است.

در این مدل از تبلیغات، تبلیغ‌دهنده فقط بابت تبلیغ به کاربرانی که جذب و بعد از آن اکشن خاصی را داخل اپ انجام‌ داده‌اند، پرداخت خواهد شد. تبلیغات CPA به جای نمایش یا کلیک به‌صورت مستقیم بر روی تبدیل مشتری تمرکز دارد و یکی از موثرترین مدل‌ها برای تبلیغ‌کنندگان محسوب می‌شود.

مزاياي تبليغات CPA

مزایای تبليغات CPA شامل موارد زیر است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • تبليغات CPA بسیار هدفمندتر از دیگر مدل‌های تبلیغات آنلاین است.
 • نسبت به دیگر مدل‌های تبلیغات انلاین ریسک کمتری دارد.
 • تبليغات CPA نسبت به هر فعالیت تبلیغ‌کننده مبلغی را دریافت می‌کند.
 • در کمپین‌ تبلیغاتی CPA آسان‌تر از ردیابی کمپین و محاسبه میزان ROI است.
 • در این روش آزادای عمل به تبلیغ‌دهندگان داده می‌شود.
 • ارزش طول عمر مشتریانی که از این طریق جذب می‌شوند بیشتر است، چراکه در طول زمان با اپلیکیشن شما تعامل خواهند داشت.
 • در صورتی که مخاطب درست هدف گرفته شود و بر ان‌ها نظارت شود، امکان جذب کاربران به‌مراتب وفادارتر و کیفیت بهتری خواهد داشت که کسب درآمد از آن‌ها راحت‌تر از دیگران است.
 • تبليغات CPA به عنوان هزینه به‌ازای مشارکت شناخته ‌شده است، چراکه به کمک خروجی‌های آن می‌توان میزان مشارکت کاربران را اندازه‌گیری کرد.

در اجرای کمپین CPA چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

در حال حاضر مراودات الکترونیکی هیچ نسخه از قبل تعیین شده‌ای برای داشتن یک کمپین CPA یا هزینه به‌ازای فعالیت خوب وجود ندارد. هر کسب‌وکار آنلاین دارای قیمت و هزینه‌های اجرایی خود است.

در چهارچوب‌بندی یک کمپین CPA مطلوب مهم‌ترین فاکتور درک عوامل ذکر شده است که به کسب‌وکارها اجازه داده می‌شود نسبت به هزینه‌های خود در مقابل جذب مشتری جدید، دید قابل‌قبولی داشته باشند. به‌طورکلی جدا از این موارد، عوامل زیر بر کیفیت یک کمپین CPA موثر است:

 • میزان رشد کسب‌و‌کار

در تعیین معیارهای راضی‌کننده تعاریف دقیق اهداف و ریسک‌ها نقش اصلی را دارند.

 • بودجه

معمولا محدودیت بودجه بازاریابی به محافظه کاری در هزینه‌های تبلیغات منتهی می‌شود. در صورتی که در هزینه‌های تبلیغاتی خود  با محدودیت روبه‌رو هستید بهتر است روی اهداف در دسترس تمرکز کنید که نرخ تبدیل بالایی دارند. با افزایش بودجه قادر هستید کمپین‌های خود را گسترده کنید و به سراغ اهدافی با نرخ تبدیل پایین‌تر و هزینه بالاتری به ازای اکشن بروید.

 • مجری تبلیغات

تا حد بسیاری رشد کسب‌وکار شما به میزان هزینه‌های تبلیغاتی بستگی دارد. به‌طورکلی بازاریابی‌ها از جمله بازاریابی‌‌‌ مشارکتی، کمپین‌های تبلیغاتی کلیکی و بازاریابی محتوایی هر یک انتظارات و نتایج متفاوتی به همراه دارند. به‌عنوان‌مثال، محتوا ممکن است در مدت زمان کوتاهی نرخ تبدیل پایین‌تری داشته باشد، اما یکی از پیشران‌های اصلی آگاهی از برند شما محسوب شود.

 • تعریف اکشن

معمولا CPA به هزینه جذب مشتری می‌گویند که به‌ازاری فعالیت خود هزینه پرداخت می‌کنند. البته همین عنوان به کمپین‌هایی که براین اساس تعریف می‌شوند نیز گفته می‌شود. براساس نیازها و اهداف کسب‌وکار رویه مطلوب این است که CPA به عنوان معیار کلی در نظر گرفته شود که تبدیل‌های ثانویه را به کسب درآمد وصل می‌کند.

 • دنبال کردن آمار و ارقام

در کسب‌وکار، زیر نظرداشتن و تسلط برآمار و ارقام معنادار می‌تواند نتایج مثبتی را در پی داشته باشد. شما با دنبال کردن شناسه‌های کلیدی کمپین خود و تلاش برای بهبود هرچه بیشتر آن‌ها می‌توانید کیفیت کمپین‌های خود را بالا ببرید.

 • معایب تبلیغات مدل CPA

این مدل دارای پیچیدگی بسیاری است، چراکه باید از مراحل بیشتری از قیف بازاریابی گذر کند تا سرانجام این سفر منجر به انجام یک عمل شود؛ بنابراین ممکن است در میانه راه تعامل مشتری با مسیر از بین رود. به‌همین دلیل پایان فرایند این مدل از تبلیغات باید به یک عمل ختم گردد، از لحاظ هزینه نسبت به دیگر مدل‌ها بسیار بالاتر است.

ممکن است انجام این نوع تبلیغات در وهله اول یک تبلیغ نسبتا کم باشد. به‌طور معمول برای گرفتن واکنش مخاطب، تبلیغ باید چند بار در جلو چشم بیننده باید قرار گرفته باشد. اگر از این مدل به تنهایی استفاده گردد و مدل‌هایی مانند  CPM (مبتنی بر بازدید) استفاده نشود، ردیابی این‌که مشتری از کجای مسیر تصمیم به انجام عمل گرفته سخت است.

انواع مدل‌های تبلیغات پرداخت به ازای اکشن CPA)) یا تبلیغات عملکردی:

 • مدل تبلیغات CPL

این مدل یک نوع از مدل CPA به‌حساب می‌آید که هنگامی کاربر تبلیغ شما را مشاهده می‌کند روی ان کلیک می‌کند تا فعالیت خاصی را صورت دهد، یک لید (سرنخ) باکیفیت برای فروش تولید می‌شود. این اکشن می‌تواند شامل عضویت در یک خبرنامه و ثبت‌نام برای عضویت در وب‌سایت باشد.

 • مدل تبلیغات CPO

این مدل نیز به‌عنوان زیر مجموعه CPA به‌حساب می‌آید. در این مدل هنگامی که کاربر خرید را صورت می‌دهد در ازای ان خرید یک کمیسیون دریافت می‌کند. این مبلغ به‌ازای هر یک سفارش محاسبه می‌گردد. در واقع روش محاسبه در این مدل تقسیم هزینه تمام اکشن‌ها به تعداد آن‌ها است.

 • مدل تبلیغات CPS

یکی دیگر از مدل‌های CPA مدل تبلیغات CPS است که به‌ازای هر فروش مبلغی  پرداخت می‌شود. به‌عبارتی دیگر تبلیغ‌دهنده در ازای هر تبدیل هزینه پرداخت می‌کند. این مدل روش محاسبه مالی و تقسیم هزینه تمام بودجه به تعداد فروشی است که صورت گرفته است.

اجرای کمپین‌های عملکردی

تبلیغات پرداخت به ازای اکشن

در حال حاضر پلتفرم‌های ارائه‌دهنده کمپین‌های تبلیغاتی CPA به صورت اتوماتیم فرایندهای تبلیغاتی در راه بهینه‌سازی هرچه بیشتر، به یکی از پرطرفدارترین روش‌های تبلیغاتی آنلاین تبدیل شده‌اند.

 • روش کار تبلیغات CPA

CPA یک هزینه برای هنگامی‌که آگهی منجر به فروش شود، پرداخت می‌شود. هزینه تبلیغات CPA نسبت به دیگر روش‌ها بسیار بالا به ‌نظر می‌رسد. دلیل آن هم نرخ تبدیل بالای آن است.

مثلا شما یک کمپین تبلیغاتی را در یک سایت رزرو می‌کنید و توافق می‌کنید که هر آگهی که به فروش تبدیل شود، مقداری را به عنوان CPA پرداخت نمایید. سپس سایت تعداد نامحدودی از آگهی‌ها را انتشار می‌دهد که سعی در فروش آن‌ها دارند؛ بنابراین شما تعداد فروش‌های صورت گرفته شده را به سایت گزارش می‌دهید و برای هرکدام از آن‌ها مقداری هزینه پرداخت می‌کنید.

وب‌سایت بعد از تمام تبلیغاتی که براساس CPM یا CPC پرداخت می کنند، ممکن است تبلیغات شما را نشان دهد. این‌که چه تعداد از تبلیغات شما نشان داده شود به خود شما بستگی دارد.

به‌طورکلی معامله تنها مقدار مشخصی از فروش نیست بلکه به تلاش بیشتر و انجام هر چه بیشتر آن بستگی دارد. یکی از سودآورترین نوع معامله این روش تبلیغاتی محسوب می‌شود که تبلیغ‌کنندگان در اغلب موارد آن را انجام می‌دهند.

چه اقداماتی، عملکردی محسوب می‌شوند؟

عملی که قابل اندازه‌گیری باشد و طبق آن بتوانید کمپین را بهینه‌سازی کنید را اقدام عملکردی می‌گویند. به‌ طور کلی یک اقدام ممکن است در شرایطی عملکردی به حساب آید و در شرایطی عملکردی به شمار نرود.

مثلا، یک ایمیل می‌تواند تنها جهت اطلاع رسانی و آگاهی فرستاده شود، اما در جای دیگر مخاطب را به صفحه دیگری انتقال دهد که موجب فروش، جمع‌آوری لید یا هرچیز قابل ‌اندازه‌گیری دیگری شود.

کانال‌های بازاریابی عملکردی

در حال حاضر برای تمام کانال‌های دیجیتال مارکتینگ، امکان اندازه‌گیری عملکرد وجود دارد، اما مهم‌‌ترین کانال‌هایی که این نوع بازاریابی روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند، SEO، SEM، بازاریابی مشارکتی، ایمیل، ویدیو و شبکه‌های اجتماعی هستند.

SEO (بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو)

این فرایند موجب ترافیک رایگان و طبیعی از طرف موتورهای جست‌وجو به سمت سایت شما هدایت می‌شود و از سمت دیگر رعایت پارامترهای آن سبب بهبود تجربه کاربری و کاربردپذیری سایت شما خواهد شد. به‌طور تقریبی سئو دارای بالاترین نرخ تبدیل در بین کانال‌ها را دارد، اما برای رسیدن به نتیجه مثبت نیاز به زمان بیشتری است.

هر سال الگوریتم‌های گوگل برای رتبه‌دهی به سایت شما تغییر می‌کنند، اما مسئله‌ای که رعایت آن همواره مثبت واقع می‌شود، توجه به کاربردپذیری متوا برای مخاطب، در زمان انجام این پارامترها است، چراکه الگوریتم‌های گوگل تا حدودی هوشمند هستند که به‌سادگی متوایی که تنها برای بهبود سئو آماده شده را شناسایی کرده و شما را جریمه خواهد کرد. اصطلاحاً به ترفندهای دور زدن پارامترهای سئو کلاه سیاه گفته می‌شود.

SEM (بازاریابی از طریق موتورهای جستجو)

این کانال عملکردی مشابه سئو دارد اما تفاوت بسیاری نیز با هم دارند. در سئو ترافیک رایگان و طبیعی به سمت سایت شما هدایت می‌شود، اما در این روش با پرداخت هزینه به موتورهای جست‌وجو، از آن‌ها می‌خواهید در هنگام جست‌وجو کلیدواژه مورد نظر از طریق مخاطبان، شما در صدر نتایج نشان دهند.

این روش نسبت به سئو زود بازده‌تر است و در حقیقت می‌توان سئو را یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت و SEM را یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دانست. مثلا اگر کسب‌وکار شما مرتبط با خشکبار و آجیل است، استفاده از SEM در چند هفته قبل از تعطیلات نوروز منطقی خواهد بود.

نتیجه‌گیری

در تبلیغات (CPA) به ازای هر فعالیتی که صورت می‌گیرد هزینه‌ای دریافت می‌شود. در این روش بازاریابان تنها در صورتی هزینه پرداخت می‌کنند که تبلیغات به فروش تبدیل شوند. ازآنجایی که نرخ تبدیل در این روش بسیار بالا است، بنابراین هزینه بالاتری نیز دارد.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره