ردیابی نرخ تبدیل در گوگل یا Conversion Tracking

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

ردیابی نرخ تبدیل

وقتی وب‌سایتی راه‌اندازی می‌کنید، یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، معرفی وب سایت خود به موتورهای جست‌وجو است. یکی از معروف ترین موتورهای جست‌وجو گوگل است که مزیت‌های زیادی دارد و ابزارهای متعددی را ارائه می‌دهد. یکی از این ابزارها تبلیغات گوگل است که به شما امکان ردیابی نرخ تبدیل و آنالیز کمپین‌هایی که راه‌اندازی می‌کنید را خواهد داد.

شما می‌توانید برای بازاریابی محتوایی در وب سایت خود از کمپین‌هایی استفاده کنید که با تحلیل نتایج آن متوجه نقاط ضعف و قوت خود بشوید. برای آنالیز کمپین‌ها لازم است تا با ابزارهای تحلیل گوگل ادز آشنا باشید.

نرخ تعامل یا Conversion چیست؟

با توجه به گفته گوگل، کانورژن نوعی تعامل است که کاربر با تبلیغات برند خود ایجاد می‌کنند. این تعامل می‌تواند مانند پر کردن یک فرم و یا از نوع کلیک کردن روی لینک یا عکس و یا محصول باشد.

در ادامه این کلیک کردن، کاربر عملی را انجام می‌دهد که برای برند شما و برای وب سایت شما بسیار حائز اهمیت است. مثلاً ممکن است از شما خرید کند یا با شما تماس بگیرد و یا کامنتی را در مورد محتوایی که منتشر کرده‌اید را به اشتراک بگذارد. تمامی این‌ها سبب می‎شود تا شما بتوانید به هدفی که از انتشار فرم، محتوا و یا محصول خود داشتید، برسید.

نحوه اندازه گیری کانورژن و ردیابی نرخ تبدیل

برای این که بتوانید نرخ ‌تبدیل خود را در گوگل اندازه‌گیری کنید، دو راه پیش رو دارید که هر دوی راه‌ها، مربوط به وب‌سایت گوگل است. اگر شما قبل از کمپین خود، در گوگل آنالیتیکس Goal یا هدف خود را تعیین کرده باشید، می‌توانید همان اهداف را به گوگل ادز خود انتقال دهی د البته که در راه دوم لازم است تا شما به طور مستقیم در گوگل ادز هدف خود را تنظیم نمایید.

برای این که نرخ تبدیل خود را اندازه‌گیری کنید لازم است تا در اکانت خود auto-tagging را فعال کرده باشید با این کار بدون این که به طور دستی تگ‎ها یا URL ها را وارد کنید، خود گوگل آنالیتیکس به صورت اتومات صفحات شما را بررسی می‌نماید و می‌توانید هدف‌های گوگل آنالیتیکس را وارد گوگل ادز کنید تا تعداد نرخ تبدیل خود را مشاهده نمایید.

ساده ترین راه برای فعال کردن auto-tagging این است که در قسمت جست‌وجوی گوگل ادز auto-tagging را سرچ کرده و سپس روی گزینه Account settings > Auto-taggingکلیک کنید. اگر لازم دارید تا از کد کانورژن گوگل ادز، برای ردیابی سایت خود استفاده نمایید. لازم است تا تگ‌های زیر را به وب سایت خود اضافه کنید.

 • :Global site tag این تگ باید در قسمت <head> کد HTML در همه صفحات سایت شما قرار بگیرد.
 • :Event snippet باید این اسنیپت را فقط در <head> صفحه ای که در آن  conversion انجام شده است قرار دهید.
   
 • :Phone snippet این اسنیپت را باید دقیقا بعد از تگ global site قرار دهید. البته برای ردیابی رخدادهای روی سایت از طریق tag manager هم می‌توانید اقدام کنید.

برای این که بتوانید هدف و یا goal گوگل آنالیتیکس خود را وارد گوگل ادز کنید، باید در قسمت تولز یا tools & settings، گزینه کانورشن یا conversions را بزنید و سپس گزینه گوگل آنالیتیکس را برگزینید.

در این قسمت با زدن کلیک روی علامت + آبی رنگ، روی import کلیک کنید. این کار باعث می‌شود تا کادری باز گردد که در آن لیست اهدافی که پیش از این در آنالیتیکس ساخته‌اید را مشاهده ‌کنید. از میانشان هدف‌هایی که نیاز دارید ردگیری شوند انتخاب کنید. سپس روی گزینۀ import and continue  کلیک کنید.

ممکن است شما از اول در گوگل آنالیتیکس اهداف خود را مشخص نکرده باشید در این صورت لازم است تا برای ردیابی نرخ تبدیل از روش مستقیم استفاده کنید:

ساخت گل (goal) به طور مستقیم در گوگل ادز

ردیابی نرخ تبدیل در سایت

در استفاده از این روش ردیابی نرخ تبدیل لازم است تا وارد گوگل اکانت خود شوید و در وب سایت گوگل ادز به قسمت منوی tools مراجعه کنید. در این قسمت از بخش measurement لازم است تا گزینه conversions را انتخاب نمایید.

زمانی که به این بخش رسیدید باید از سمت چپ، روی علامت + آبی رنگی کلیک کنید که CONVERSIONS+ است. پس از آن در صفحه‌ای که برای شما باز شده است، لازم است تا از بین گزینه‌های ارائه شده روی گزینه website کلیک کنید و این مورد را برگزینید. سپس در این بخش می‌توانید دسته‌بندی و یا کتگوری کانورژن خود را تعیین کرده و برای آن نام مشخصی بگذارید.

یعنی می‌توانید تعریف کنید در چه مرحله‌ای و با انجام چه اقدامی یک کانورژن برای شما شمرده شود. برخی از ویژگی‌هایی که گوگل ادز به عنوان گزینه در نظر گرفته است شامل افزون به سبدخرید، ثبت‌نام، ورود و بازدید از صفحه خاصی می‌گردد.

پس از انجام این مراحل، شما می‌توانید قیمت کانورژن ریت خود را تنظیم کنید. ممکن است شما مبلغی برای کانورژن در نظر نگرفته باشید، در این حالت می‌توانید از گزینه‌ی آخر استفاده کنید. مرحله بعدی باید تعیین کنید که در ازای چند اقدام و عمل است که کانورژن و نرخ تبدیلی برای شما حساب می‌شود.

در این بخش توضیحاتی توسط گوگل ادز ارائه شده است که عنوان می‌کند، اگر کتگوری و دسته‌بندی شما فروش‌ است، بهتر است از گزینه Every استفاده کنید چرا که هر فروش برای شما ارزشمند خواهد بود. در این حالت اگر شخص دو آیتم خریداری کند، برای هرکدام یک کانورژن حساب خواهد شد. برای شمارش لید، ثبت‌نام و سایر دسته‌ها می‌توان از گزینه‌ی یک یا همان One استفاده کرد.  

گاهی اوقات ممکن است که شما کمپینی را برگزار کنید، اما کاربر چند روز پس از آن‌که تبلیغ شما را مشاهده کرد، اقدامی را که شما برای conversion تعریف کرده‌اید، انجام ‌دهد. تنظیماتی در گوگل ادز ارائه شده است که شما با استفاده از تنظیمات گزینه click-through conversion window می‌توانید، طول این بازه زمانی یعنی بین کلیک روی تبلیغ تا اقدام یا کانورشن را تعیین نمایید.

گوگل ادز توصیه‌ای در این زمینه دارد و آن این است که طولانی‌ترین بازه را ست کنید. برای تنظیمات دیگر بخش‌ها، توضیحاتی در این بخش ارائه نمی‌گردد اما بهتر است که آن‌ها را در حالت default قرار دهید. سپس روی دکمه‌ی create and continue کلیک کنید.

حال تقریبا به مراحل نهایی نزدیک شده‌ایم. در این مرحله لازم است تا تگ ست گردد و تنظیم شود. اگر می‌خواهید، تگ را روی وبسایت خودتان نصب کنید، روی گزینه سمت چپ کلیک کرده و تگ و اسنیپت آماده‌ای توسط گوگل ادز به شما ارائه خواهد شد که مسیر استفاده از آن‌ها را نیز برای شما مشخص کرده است.

اگر می‌خواهید شخص دیگری تگ و کد را برای شما در سایت‌تان قرار دهد، می‌توانید گزینه‌ی وسط را انتخاب کنید و آدرس ایمیل شخص را به گوگل ادز بدهید تا کدها را برایش ایمیل کند. یک گزینه دیگر در سمت راست وجود دارد که در مواقعی کاربردی خواهد بود که شما می‌خواهید، تگ را با استفاده از گوگل تگ‌ منیجر ست کنید.

با انتخاب این گزینه، گوگل به شما یک Conversion ID و یک Conversion label می‌دهد که باید در ساخت تگ از آن‌ها بهره بگیرید. پس از این که روش ساخت تگ را مشخص کردید، روی دکمه آبی رنگ Next و یا Send and Continue کلیک کنید. در اینجا کار شما به پایان رسیده است و شما می‌توانید از این به بعد کانورژن خود را ردیابی و بررسی کنید.

google ads

کلام آخر

در این مقاله برای این که بتوانید نرخ تبدیل را ردیابی کنید، اطلاعاتی در این خصوص ارائه شد. با راه‌اندازی conversion tracking در گوگل ادز می‌توان، میزان فروش فعلی و مشتریان بالقوه آینده را ردیابی کرد و با کمک استراتژی‌ها بازاریابی همزمان با کاهش هزینه گوگل ادوردز کاربرانی که صفحات سایت شما را ترک می‌کنند، به سایت خود بازگردانید.

برای تبلیغات در گوگل، اگر نیاز به ایجاد کمپین تبلیغاتی داشته باشید، باید بدانید که همیشه شامل هزینه‌هایی می‌گردد اما برای این که بتوانید هوشمندانه در این زمینه قدم بردارید و در جهت افزایش سود برند خود حرکت کنید لازم است تا‌ پیوسته conversionهای وب سایت خود را آنالیز کنید.

دقت کنید که یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای این که متوجه شوید که در راه درستی قرار گرفته‎اید یا نه، مشاهده و ارزیابی نرخ تبدیل است.

کانورژن به عوامل زیادی مانند رضایت کاربر از وب ‌سایت، زمان باقی ماندن او در وب ‌سایت و عواملی مشابه وابسته است و ردیابی نرخ تبدیل با استفاده از ابزارهای مختلف (از جمله گوگل ادز) به شما کمک می‌کند تا مشکلات وب سایت خود را برطرف نمایید. با برطرف کردن مشکلات، می‌توانید شاهد سود بیشتر و عملکرد بهتر وب سایت باشید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره