هویت برند (Brand identity) چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

هویت برند

در سال ۲۰۲۰ یکی از کارهایی که بسیاری از کسب و کارها انجام می‌دهند، برندینگ قوی و ایجاد هویت منحصربه‌فرد و به یاد ماندنی از خود است.

امروز اصطلاحاتی به مانند برند و لوگو بسیار به کار برده می‌شود اما باید بدانیم که لوگو که کلیت یک برند نیست و در واقع ایجاد لوگو تنها بخش کوچکی در جهت برندینگ و توسعه و ایجاد هویت برند است.

در دنیای امروز میلیون‌ها و یا بهتر است بگوییم بسیار بیشتر از میلیون‌ها شغل و کسب و کار وجود دارد و هر کدام تلاش می‌کنند تا با ایجاد یک تجربه عالی برای مشتری بتواند اسم خود را به همگان نشان دهند. برندیگ قوی و ایجاد برند قدرتمند از مهم‌ترین مسائل پیش ‌روی کسب و کار هاست چرا که با این روش می توانند، خود را از دیگر رقبا متمایز کرده و به مخاطبان بهتر بشناسانند.

اگر جزو افرادی هستید که تلاش می کنید تا هویت برند خود را برای مشتریان‌تان گسترش و توسعه دهید، لازم است ابتدا با مفهوم برندینگ آشنا شوید.

برای آشنایی با مفهوم برند لازم است تا درک کنید که برای انجام برندینگ و توسعه یک برند، چه عناصری نیاز خواهید داشت باید بگوییم این کار اصلاً ساده نیست و شما برای طی کردن این راه با چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهید شد. نام تجاری یا برند در اثر بخشی مهمی از هویت برند به شمار می‌رود و به عنوان اصلی‌ترین زیربنای بخش‌های برندینگ است.

نام تجاری شما برگرفته از حوزه فعالیت و کسب و کارتان به شمار می‌رود و معرف محصول و یا خدمت شما خواهد بود. هویت برند در واقع شامل ارزش ها، نحوه ارتباط با محصول، ارتباط با مخاطب و در واقع همان احساسی است که مخاطب در تعامل با برند  شما تجربه می‌کند.

در واقع هویت برند به عنوان شخصیت کسب و کار شما شناخته می‌شود و شما با حفظ نرخ مشتری و میزان وفاداری مشتریان خود می توانید متوجه موفقیت برند خود و شناساندن هویت برندتان می‌شوید.

در واقع بسیار شنیده‌ایم که می‌گویند برندینگ یعنی همان چیزی که مردم پشت سر شما می‌گویند اما باید به خاطر داشته باشید که نام تجاری شما تا مدت‌ها پس از اتمام فرآیند فروش روی مشتری شما تاثیر بگذارد و در واقع هویت برند روند شکل دادن و روح بخشی به برند شما را مشخص می‌کند.

اگر بخواهیم در خصوص یک مثال برای هویت برند شما صحبت کنیم، باید از کوکاکولا یاد کنیم. به احتمال زیاد شما با شنیدن نام کوکاکولا تصویر لوگوی معروف آن را در ذهن تصور می کنید و البته یاد رنگ قرمز و شعارهای تبلیغاتی کوکاکولا خواهید افتاد.

برند کوکاکولا دارای دو مولفه است که یکی از آنها رنگ سرخ می باشد که نماد اعتماد به نفس بوده و این احساس را به مخاطبان و خریداران نیز منتقل می‌کند.

از طرف دیگر این شرکت نوشیدنی های خود را در بسته بندی های مناسب عرضه می کند و مخاطب این پیام را دریافت خواهد کرد که این شرکت به هیچ عنوان اهل تقلید نیست.

این روش کمک می‌کند تا روزبه‌روز اعتماد مشتریان  به برند شما افزایش پیدا کند و البته که تجربه منحصر به فرد مشتری نیز در این روند تا به امروز تاثیرگذاری ویژه‌ای داشته و باعث شناساندن برندینگ شرکت شده است.

عوامل تاثیرگذار در ایجاد هویت برند خوب

تجسم همه اندیشه ها و فعالیت های برند، سبب ایجاد هویت برند شما می شود و به قوی‌تر شدن آن کمک می‌کند تا هویت برند تجسم یافته در ذهن و قلب مصرف‌کنندگان به تکامل برسد.

هویت برند را می‌توان از عوامل موثر در آینده تجاری هر شرکتی دانست، بنابراین اگر برند شما حرفی برای گفتن دارد باید از خود سوال کنید که چگونه می‌توانید مانند برندهایی نظیر کوکولا فعالیت نماید و در جهت رشد برند خود حرکت کنید. در ادامه عناصر مهم برای ایجاد یک هویت برند خوب را عنوان کرده‌ایم و امیدواریم برای‌تان مفید واقع شود.

لوگو و اعتماد سازی

برای ایجاد یک برند خوب و هویت برند مناسب لازم است تا چهره کسب و کارتان خوب باشد. یک لوگو جذاب می تواند خیلی بیشتر از یک تصویر جالب باشد، لوگو در واقع سهم به‌سزایی در معرفی هویت برند شما دارد و از عوامل تاثیرگذار در هویت برند شما خواهد بود.

اعتماد و اعتبار برای برند سازی اگر به درستی صورت پذیرد می‌تواند اعتبار نام تجاری شما در بازار را افزایش دهد و به دنبال آن نام برند شما در ذهن باقی خواهد ماند.

برندینگ درست سبب می‌شود تا نام شما به تدریج در ذهن افراد تثبیت پیدا کند و مرور آن را حفظ می‌نماید و به این ترتیب با گذشت زمان اعتماد و اعتبار شما در بین رقبا باید افزایش پیدا کند و مصرف‌کنندگان اعتماد بیشتری به شما خواهند داشت.

تبلیغات و ماموریت برند

تبلیغات نام تجاری شما، باید بر اساس هویت برند شما صورت پذیرد. تبلیغاتی که چه در فضای دیجیتال و چه در فضایی واقعی صورت می‌گیرد، در واقع نمایانگر چهره هویت برند شما است و باید از آن الهام بگیرند. بنابراین یک برندینگ قوی با ارائه بهترین چهره و هویت می‌تواند، سبب افزایش اعتبار و افزایش اعتماد برند شما شود و در نهایت موجب جذب مشتری جدید خواهد شد.

اگر برندینگ نداشته باشیم، نمی‌توانیم ماموریت سازمان را منتشر کنیم. یعنی شما با ایجاد چهره شاخص می‌توانید برای برند خود شخصیت ایجاد نمایید که به نوبه خود اهداف و ماموریت سازمان را به نمایش می‌گذارد. بنابراین برندینگ، در بین ماموریت سازمان و تعیین نقش آن، تاثیر قابل توجهی را ایفا خواهد کرد.

ایجاد یک موقعیت برندینگ مناسب و ایجاد شرایطی قوی برای برند سبب جذب مشتریان جدید و البته حفظ مشتریان قدیمی خواهد شد، چرا که اعتبار قابل توجهی برای شما ایجاد می کند و می‌تواند اعتماد عموم را به سمت خود جلب کند.

به این ترتیب است که افراد گوناگون با محصولات و خدمات شما ارتباط برقرار می‌کنند و می‌توانند به محصولات شما اعتماد کنند و در اینجا است که یک مشتری، از شما خرید می کند که بتواند به خریدار وفادر شما تبدیل شود و بتواند با هویت برند شما ارتباط برقرار کند و یک مشتری زمانی می‌تواند به یک مشتری وفادار تبدیل شود که رضایت کافی از خدمات و محصول شما را داشته باشد که همه این موارد باعث ایجاد اعتبار و اعتماد برای هویت برند شما خواهد شد.

عوامل تاثیر گذار در ایجاد و طراحی هویت برند

brand

برای اینکه یک برند خوبی را بتوانید طراحی کنید باید به بخش‌های مختلف آن توجه نمایید. یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی هویت برند، لوگو است.

در واقع لوگو سنگ بنای هر کسب و کاری به شمار می‌رود و شما باید بتوانید ارزش‌های برند خود را به نمایش بگذارید. لوگو باید از لحاظ بصری جذاب باشد و به گونه‌ای طراحی شود که در چند سال آینده قدیمی به نظر نرسد. البته رعایت استانداردهای صنعت و تاثیر طولانی مدت روی مشتری از جمله دیگر عواملی است که لوگو باید بتواند ایجاد کند.

بعد از لوگو، وب سایت از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین المان‌هایی است که در ایجاد هویت برند تاثیرگذار است چرا که این روزها بیشتر کسب و کارها به سمت دیجیتالی شدن می‌روند و در اینجاست که وجود یک وب سایت برای برند شما اعتبار می بخشد و سبب ایجاد یک تصویر خوب از هویت برند شما می شود.

در مرحله بعد این بسته بندی محصول و یا سبک ارائه خدمات شماست می گوید پیدا می کند اگر مصرف محصول فیزیکی دارید یکی از مهم‌ترین استراتژی ها استفاده از بسته‌بندی‌های جذاب برای کارگردان است از حیاتی ترین فاکتورها نیز به شمار می‌رود .

شما باید در بسته بندی محصول، طراحی را دست کم نگیرید چرا که بسته‌بندی جذاب یکی از فرصت هایی است که با آن می‌توانید در بازار بدرخشید لذا ابتدا باید بازار هدف را شناسایی کنید و ببینید چه ویژگی‌های ظاهری را از مشتریان شما دوست دارند و پس از آن از دسته بندی خوب استفاده نمایید.

در بخش بعدی کارت ویزیت و طراحی ایمیل قرار دارد. شما باید بتوانید کارت ویزیتی طراحی کنید که هر فرد با توجه به کارت ویزیت بتواند ارتباط خوب و درستی با کسب و کار شما ایجاد کند و کارت ویزیت شما نمایانگر هویت برند شما باشد.

جمع بندی

برای این که هویت برندتان معتبر واقع شود و اثر گذار باشد باید از طراحی مناسب ایمیل استفاده کنید چرا که راه ارتباط و تعامل با مشتری، اهمیت بسیار زیادی دارد و همین موضوع سبب می‌شود تا اعتبار و اعتماد بیشتری برای بنده شما ایجاد کنید.

شما می‌توانید از طریق روش‌های دیگر نیز با مخاطبان ارتباط برقرار کنید و از این طریق تعامل ایجاد شده در راستای طراحی یک هویت برند ماندگار در ذهن تاثیر گذار خواهد بود‌. دقت کنید که تعاملات مشتریان با شماست که سبب می‌شود تا اعتماد بیشتری بین مشتریان شما ایجاد شود و همین موضوع کمک می‌کند تا هویت برند شما معتبرتر واقع گردد.

به طور کلی شما باید بتوانید با توجه به عوامل عنوان شده در این مطلب، یک برند خوب با هویت درست بسازید که همین موضوع به شما کمک می کند تا در جهت فروش بیشتر و بهتر فعالیت کنید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره