استراتژی بازاریابی B2B در شبکه‌های اجتماعی

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

استراتژی های بازاریابی

امروزه بسیاری از مردم برای این که نیازهای روزمره خود را برطرف کنند، از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که ۷۵ درصد از خریداران B2B از شبکه‌های اجتماعی برای خرید استفاده می‌کنند.

همچنین یکی از بهترین و موثرترین راه‌های فروش، شبکه‌های اجتماعی است که در آن شرکت‌ها باید استراتژی B2B خود را در شبکه‌های اجتماعی اعمال کنند. با این کار می‌تواننداز مزایای زیادی که بازاریابی دیجیتال برای آنها به ارمغان می‌آورد، استفاده نمایند.

شرکت‌ها و برندهایی که تصمیم دارند در ذهن مشتری، جایگاه خود را حفظ نمایند و بر تصمیم‌گیرندگان تاثیرگذاری داشته باشند، باید بتوانند استراتژی بازاریابی خود را با شرایط روز منطبق سازند؛ چرا که الگوهای رفتاری و الگوریتم‌های مشتریان در شبکه‌های اجتماعی به طور مداوم در حال تغییر است.

کسب و کارهای B2B معتقد هستند که تحولات دیجیتال و رشد صنعت دیجیتال مارکتینگ در کار و برندسازی آن‌ها تاثیرگذار بوده است چرا که خریداران برای دسترسی به کارای خود از روش‌های جدیدی استفاده می‌کنند و دسترسی بیشتری به توزیع‌کنندگان و فروشندگان دارند. در فروش‌های قدیم، همیشه یک قیف بازاریابی وجود داشت که همان قیف سنتی است و خریدار این مسیر را طی می‌کرد.

در این مسیر ممکن بود برخی از فروشندگان برای تامین مایحتاج خود با فروشگاه تماس بگیرند اما در این روزها و با نسل جدید، متوجه می‌شویم که بسیاری از افراد از تماس با فروشگاه‌ها و حتی تماس فروشندگان متنفرند.

خریداران برای خرید B2B معمولا تحقیقاتی را در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهند که همین موضوع سبب شده تا روش‌های سنتی و استراتژی‌های قدیمی B2B موثر واقع نشود.

چه در اول راه باشید و چه بخواهید برای روند رشد برند خود تصمیم گیری کنید، استراتژی‌های بازاریابی B2B در شبکه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کند تا سهم خود را در بازار افزایش داده و نتایج خوبی را کسب کنید.

در حال حاضر برندهای B2B روز به روز در شبکه‌های اجتماعی روند رشد قابل توجهی را در پیش گرفته‌اند و همین موضوع به پیشرفت آنها کمک می‌کند؛ اما متاسفانه هستند سازمان‌هایی که در استراتژی‌های منسوخ شده گیر کردند و از این رویکرد فاصله می‌گیرند و همین موضوع سبب شده تا مشتریان بالقوه و فرصت‌های فروش را از دست بدهند و استعدادهای برتر را جذب نکنند.

لذا در اینجا سعی کردیم تا برخی نکات برای بهبود استراتژی‌ها و نکات B2B در شبکه‌های اجتماعی را ارائه دهیم تا به شما در مسیر موفقیت شرکت‌تان کمک کنیم.

نکاتی برای استفاده از استراتژی B2B در شبکه‌های اجتماعی

برای این که بتوانید استراتژی B2B خود را به‌صورت موفق در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، باید یک طرح و هدف کاملاً اندیشیده شده وجود داشته باشد.

هدف‌های هر شرکت برای رسیدن به بازاریابی دیجیتال متفاوت خواهد بود و هر شرکت باید با پیگیری این اهداف به آن برسد. بنابراین در اول راه باید تصمیم بگیرید که چگونه موفقیت خود را اندازه‌گیری کنید و هدف‌های خود را برای ادامه راه مشخص نمایید.

اگر در خصوص قیف بازاریابی که برای محتوای خود در نظر می‌گیرید، شفاف‌سازی کنید، می‌توانید در ارزیابی عملکرد خود بسیار موفق عمل نمایید.

تعیین هدف درست برای شروع راه

برای هر برند هدف‌های متفاوتی وجود دارد که راه را به آن برند نشان می‌دهد. اگر شما جزو افرادی باشید که قصد دارید برند خود را به مردم نشان دهید و آگاهی ایجاد کنید باید محتوای آموزشی برای محصولات جدید خود تولید نمایید.

البته که نشان دادن راه حل‌هایی برای رفع مشکل می‌تواند به بهتر شدن محتوای شما کمک کند. البته که برای متمایل کردن مخاطب به سمت صنعت شما می‌توان از اطلاعات مربوط به صنعت‌تان استفاده کرد. دسترسی و میزان جستجوی نام برند، از جمله فاکتورهایی هستند که در این مرحله باید کنترل شوند.

باید توجه کنید که محتوا باید برای ایجاد توجه به نام شما و مطرح کردن مزایای رقابتی و البته تفاوت آن با دیگر رقبا تنظیم شده باشد. آماری وجود دارد که نشان می‌دهد شرکت‌های B2B، ۷۱% به دنبال مشارکت بالا در بازاریابی هستند.

به همین منظور معمولاً در این راه شرکت‌ها به ایجاد مکالمات با محتوای مورد علاقه مردم می‌پردازند تا تعامل همراه با سوالات و نظرسنجی‌ها با افراد ایجاد گردد. البته که پاداش الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی به تعاملات نیز سبب رونق گرفتن این آمار شده است.

پر کردن خلاهای محتوایی

در مرحله دوم شما باید فرصت‌هایی که برای تولید محتوا دارید را فراموش نکنید. به طور مثال در استراتژی B2B باید رقبای خود را در نظر بگیرید و ببینید که آن‌ها به سمت تولید چه سبک محتوایی می‌روند و چه مواردی را در نظر نمی‌گیرند. آیا کانال‌هایی که آنها ایجاد می‌کنند، می‌تواند برای مشتریان کافی باشد.

این‌ها می‌تواند به شما فرصتی خوب برای استفاده از خلاهای محتوایی و پر کردن آنها بدهد که با به اشتراک گذاشتن محتوایی که بسیاری از برندها هنوز به دنبال تولید آن نیستند، می‌توانید شرکت خود را به عنوان پیشگام در این راه معرفی کنید .

پشتیبانی درست برای شرکت های B2B

در مرحله سوم توجه به نظر مخاطب است که اهمیت پیدا می کند. یکی از مهمترین تاثیراتی که یک شرکت B2B می‌تواند روی مخاطب‌هایش در شبکه‌های اجتماعی بگذارد، نشان دادن نظرات واقعی مردم است که چه نتایجی و چه مزایایی را از محصولات آن شرکت دریافت کردند.

به نمایش گذاشتن نظرات شخصی مشتریان سبب جلب اعتماد دیگر افراد می‌شود و فرصتی برای ارتباط مستقیم و سوال و جواب با دیگر مشتریان را فراهم می‌کند.

اشتراک گذاری داستان‌های موفقیت آمیز از مشتری شما نشان می‌دهد که شما به عنوان یک شرکت و برند برای مشارکت مشتریان خود ارزش قائل هستید و به نظر آنها احترام می‌گذارید.  برندها همچنین باید در مکالمه با مشتریان خود به دنبال پشتیبانی درست و حل مشکل باشند.

اهداف کلی بازاریابی B2B

اهداف بازاریابی

برای این که بتوانید به بهترین روش از شبکه‌های اجتماعی در بازاریابی B2B استفاده کنید، باید نوع محتوا، کیفیت و عمر ارتباط خود را با مخاطبین در نظر بگیرید.  هدف کلی ما جلب توجه کاربران است. با این تفاوت که در بازاریابی B2B کاربران کمی دقیق‌تر و جزئی‌تر به خدمات شما نگاه می‌کنند.

به زبان ساده، در این نوع بازاریابی افرادی هستند که دارای تجربه و دانش کافی در این زمینه هستند و البته به روش‌های تحقیقاتی کاملاً مسلط‌اند.

این سبک از مخاطبین معمولاً خود دارای کسب و کاری هستند و به عنوان یک مخاطب معمولی معرفی نمی‌شوند، پس شما راه دراز تری را در مقایسه با بازاریابی B2C دارید. در بازاریابی B2B هدف اصلی ارائه راه حل‌هایی است که باید برای برطرف کردن مشکلات به کار برده شوند.

موفقیت در بازاریابی B2B در شبکه های اجتماعی

برای این که بتوانید در بازاریابی B2B موفق شوید، نیاز به ترافیک بیشتری در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت خود دارید. برای این که در شبکه‌های اجتماعی موفقیت نسبی دریافت کنید بهتر است، از روش‌های تبلیغاتی استفاده کنید و یا افراد متخصص را برای کسب و کار خود استخدام نمایید. در ادامه اطلاعاتی در خصوص نحوه پیشرفت در شبکه‌های اجتماعی برای شما آورده ایم.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

یکی از کمبودهایی که در بازاریابی B2B احساس می‌شود، نبود ارتباط مناسب با انسان‌های دیگر است. کمبود ارتباطات در شبکه‌های B2B سبب میگردد تا برخی از مشتریان احساس کنند که تنها دارند با یک ربات صحبت می‌کنند. بنابراین شما به عنوان یک شرکت B2B باید فعالیت‌های شبکه اجتماعی خود را به سمت بهتر شدن پیش ببرید.

برای این موضوع لازم است تا از اشخاص واقعی برای تبلیغات استفاده کنید و البته تبلیغات هدفمندی را پیش بگیرید. لازم به ذکر است که این روزها در شبکه‌های اجتماعی شاهد پیشرفت انواع کسب و کارها هستیم. پس شما برای این که بتوانید با مزیت‌های رقابتی بهتری فعالیت کنید، لازم است تا ویژگی‌های خوب و درستی از خود به نمایش بگذارید.

مدیریت شبکه های اجتماعی

متاسفانه بسیاری از شرکت‌ها از استخدام افراد متخصص برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود اجتناب می‌‌کنند. همین موضوع سبب می‌شود تا نتیجه‌های خوبی از تلاش خود نگیرند.

البته برخی افراد هستند که هزینه در این زمینه را اشتباه می‌دانند. باید بگوییم که در صورت استخدام افراد غیرمتخصص نه تنها شما در شبکه‌های اجتماعی رشد نمی‌کنید، بلکه می‌توانید به برند خود آسیب جبران ناپذیری وارد کنید.

برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی، شما باید افرادی را استخدام کنید که از عملکرد این نوع پلتفرم ها و نوع مخاطبان آگاه باشند. بازاریابی B2B از طریق شبکه‌های اجتماعی بسیار مشکل است و شما باید فردی را استخدام کنید که در این زمینه تجربه خوبی داشته باشد.

تدوین استراتژی بازاریابی b2b

استخدام افرادی که در حوزه کاری خود متخصص هستند و در حوزه شبکه‌های اجتماعی تجربه‌ی ندارند یک اشتباه بزرگ است. دقت کنید که در شبکه‌های اجتماعی و در بازاریابی B2B نیازی نیست که شما تنها محصول خود را معرفی کنید چرا که برخی از شرکت‌ها نمی‌توانند مشتریان مطلوب خود را از شبکه های اجتماعی دریافت کنند و به همین دلیل لازم است تا با استفاده از محتوای خوب مخاطبان خود را به طور غیر مستقیم برای خرید محصولات سوق دهند.


همچنین بخوانید : بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟


اهمیت محتوای خوب

متاسفانه هستند شرکت‌هایی که از پیچیدگی شبکه‌های اجتماعی اطلاعی ندارند و برای بازاریابی B2B  افرادی که کارهای عادی در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهند را انتخاب می‌کنند. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تنها پست گذاشتن،  استوری گذاشتن و توییت کردن نیست بلکه باید ادمین بتواند جنبشی را در این شبکه‌ها ایجاد کند و صدای برند شما را به گوش مشتریان برساند.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره