گوگل ادسنس چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 13 دقیقه دیدگاهها

گوگل ادسنس

از زمان معرفی گوگل ادسنس AdSense که در سال 2003 صورت گرفت، صاحبان بسیاری از وب‌سایت‌ها این امکان را دارند تا از وب‌سایت خود بدون نیاز به ارتباط مستقیم با آگهی‌دهنده‌ها، کسب درآمد داشته باشند.

در واقع باید گفت گوگل ادسنس یکی از شیوه‌های تبلیغاتی گوگل به حساب می‌آید که به نوعی نمایش‌دهنده تبلیغات در گوگل است و شما می‌توانید برای کسب درآمد از آن استفاده کنید.

البته امکان دارد این روش از تبلیغات برای ایرانیان کمی دشوار باشد، زیرا این سایت کاملا به زبان غیر فارسی طراحی شده. حال اگر شما وبلاگ نویس و یا وبمستر هستید و شرایط انجامش را دارید، پس بهتر است با آن به‌طور کامل بیشتر آشنا شوید.

گوگل ادسنس چیست؟ (Google adsense)

گوگل ادسنس یکی از راه‌های رایگان تبلیغات گوگل است که به ناشران Display Network اجازه تبلیغات می‌دهد. تبلیغات می‌تواند به صورت متن، تصویر یا بنر، ویدئو یا هر نوع تبلیغات چندرسانه‌ای که در ارتباط و جذب مخاطب کارایی دارد، باشد.

اگر به وب‌سایت‌های معروف انگلیسی‌زبان دقت کرده باشید، متوجه تبلیغات در گوشه و کنار آن‌ها شده‌اید که این تبلیغات گاهی به صورت عکس، بنر و یا ویدئو هستند که در واقع همان تبلیغات گوگل ادسنس به حساب می‌آیند.

ایجاد درآمد از گوگل ادسنس به دو طریق انجام می‌شود.

 1. CPM (پرداخت بر اساس بازدید)
 2. CPC (پرداخت بر اساس کلیک)

در روش دوم که CPC است، تمرکز صاحب کسب‌وکار بر کلیک روی تبلیغات متمرکز می‌شود؛ اما در روش اول که پرداخت بر اساس بازدید است، توجه صاحب کسب‌وکار بر بازدیدکننده‌های سایت خواهد بود که عموما توجه صاحبان کسب‌وکار بر این روش بیشتر است، چراکه از این طریق ترافیک سایت بیشتر شده و در نتیجه باعث رشد و افزایش رتبه سایت می‌شود. البته به‌طور کلی هر دو روش تاثیر زیادی بر افزایش درآمد دارند.

درآمد حاصل از تبلیغات گوگل ادسنس

درآمد حاصل از تبلیغات گوگل ادسنس به صورت چک یا واریز اینترنتی به حسابی که در هنگام ثبت‌نام ذخیره کرده‌اید، واریز می‌شود. طبق آمار، گوگل در سه ماه ابتدایی سال 2014 بالغ بر 3.4 میلیارد دلار و انتهای سال بالغ بر 13.6 میلیارد دلار از گوگل ادسنس درآمد داشته است. کسب درآمد از این سرویس را می‌توان در سه مرحله خلاصه کرد.

 • وب‌سایت خود را به زبان غیرفارسی راه‌اندازی کنید.
 • برای سایت خود یک محتوای خوب در نظر بگیرید و اصول سئو را در آن رعایت کنید.
 • در گوگل ادسنس ثبت‌نام کنید و تبلیغات آن را در سایت خود قرار دهید و به‌راحتی به کسب درآمد بپردازید.

انواع مختلف تبلیغات گوگل ادسنس

به‌طور کلی گوگل ادسنس چند نوع تبلیغات را در اختیار ناشران قرار می‌دهد که هر کدام جایگاه مخصوصی برای تبلیغات خود دارند و در نتیجه میزان مبلغ پرداختی به ناشر طبق محل نمایش متفاوت است. در ادامه انواع مختلف تبلیغات گوگل ادسنس را معرفی می‌کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

 1. تبلیغات محتوا محور

از تبلیغات محتوا محور برای هدف‌گیری کاربران استفاده می‌شود که معمولا به عنوان موضوع یا محتوای خاصی در سایت هستند. هدف‌گیری به دو صورت CPC (پرداخت به ازای کلیک) و CPM (پرداخت به ازای بازدید) است. دقت داشته باشید این دو روش هر دو محتوا محور هستند و تنها تفاوت آن‌ها CPC و CPM بودن آن‌ها است.

به‌طور کلی CPM این‌طور نیست که به ازای هر بازدید پرداخت صورت گیرد، بلکه پرداخت به ازای هر «هزار بازدید» محاسبه می‌شود که به همین دلیل روش CPC در بین کاربران از محبوبیت خاصی برخوردار است.

این نوع از تبلیغات می‌تواند به صورت متن، تصویر، تصویر متحرک (گیف) یا یک ویدئو باشد که در بیشتر این تبلیغات کاربران می‌توانند متن تبلیغاتی یا ویدئو و عکس مورد دلخواه خود را به نمایش بگذارند.

 1. تبلیغات Page Level Ads

تبلیغات Page Level جزو تبلیغات گوگل ادسنس است که از تکنولوژی بهینه‌ شده استفاده می‌کند. هنگامی‌که شما این تبلیغات را در صفحات سایت خود به نمایش می‌گذارید، گوگل ادسنس به‌طور کاملا خودکار زمانی اجازه نمایش این تبلیغات را می‌دهد که از تجربه کاربری خوب تبلیغ آن سایت مطمئن باشد.

google adsense

 1. تبلیغات جست و جو محور

در تبلیغات جست‌وجو محور، گوگل ادسنس به ناشرین اجازه می‌دهد تا تبلیغات مرتبط با یک کوئری جست‌وجو خاص را در وب‌سایت خود نمایش دهند و 51% از مبلغ تبلیغات را برای انتشار آن دریافت کنند.

درست است که مبلغ دریافتی از نوع تبلیغات محتوا محور 68% از کل مبلغ است، اما به دلیل نرخ درآمد بالا و کلیک بالای تبلیغات جست‌وجویی، این نوع از تبلیغات محبوبیت بالاتری در بین ناشران دارند.

 1. تبلیغات ویدئو محور

در تبلیغات ویدئو محور، گوگل ادسنس به کاربران اجازه تبلیغات ویدئویی بر روی وب‌سایت خود را می‌دهد و ناشران می‌توانند تبلیغات مرتبط با وب‌سایتشان را خودشان انتخاب کنند.

وب‌سایت‌هایی که شانس بیشتری در گوگل ادسنس دارند؟

گوگل ادسنس دارای موتور هوشمند است. دقت داشته باشید که این موتور، تبلیغات مرتبط و تخصصی بر اساس محتوای وب‌سایت را به شما پیشنهاد می‌کند، زیرا افرادی که قصد تبلیغات و معرفی محصولات خود را دارند، سعی می‌کنند افراد مرتبط با کسب‌وکارشان را دنبال کنند؛ بنابراین هر چه سایت شما تخصصی‌تر باشد و به یک موضوع در آن پرداخته شود، شانس بیشتری برای قبولی در گوگل ادسنس و دریافت تبلیغات دارید.

به‌طور کلی تخصصی بودن سایت شما برای گوگل ادسنس و مشتریان اهمیت زیادی دارد. به‌طور مثال تبلیغات مربوط به محصولات یا خدماتی که مخصوص مردان بزرگسال است را نمی‌توان در سایت‌هایی که مخصوص کودکان است به نمایش گذاشت و یا وب‌سایتی که به صورت تخصصی در زمینه‌ی تلفن همراه هوشمند فعالیت دارد، نسبت به سایتی که درباره تکنولوژی به صورت کامل فعالیت دارد شانس بیشتری دارد یا یک سایت ورزشی که به صورت تخصصی بر روی فقط یکی از شاخه‌های ورزشی مثل فوتبال فعالیت دارد و تولید محتوا می‌کند، قطعا شانس بیشتری نسبت به سایتی که درباره تمام شاخه‌های ورزشی فعالیت می‌کند دارد. البته این قانون کلی نیست و گاهی اوقات گوگل موضوعاتی که جذابیت بیشتری دارند را برای تبلیغات انتخاب می‌کند.                    

اهمیت محتوا در گوگل ادسنس

همان‌طور که گفته شد، از معیارهای مهم گوگل ادسنس تخصصی بودن محتوا سایت است. از دیگر معیارهای مهم، محتوای خاص و منحصربه‌فرد (محتوای یونیک و غیر کپی) است، چرا که موتورهای جست‌وجو گوگل بسیار هوشمند هستند و اصولا محتوای تکراری یا کپی شده از سایت‌های دیگر را از نتایج جست‌وجو خود حذف می‌کنند.

حال یکسری از تولیدکنندگان محتوا یا محتوا نویسان در برخی مواقع از نرم‌افزارهایی مانند Article Spinning استفاده می‌کنند که با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانند محتوای تکراری را پیدا کرده و کلمات و عبارات کپی شده را با کلمات مشابه آن جابه‌جا کنند که البته در این روش ممکن است مشکلات بسیار زیادی پیش آید.

به‌طوری‌که وقتی نرم‌افزار جای دو کلمه مشابه از لحاظ معنی را عوض می‌کند، ممکن است معنی جمله عوض و یا بی‌معنی شود.

از نتایج این کار، کاهش کاربران سایت و در نتیجه کاهش درآمد از گوگل ادسنس را می‌توان نام برد. البته رفتن نام دامنه و صاحب دامنه به لیست سیاه نیز وجود دارد؛ یعنی زمانی که گوگل ادسنس متوجه این تقلب می‌شود، نام صاحب دامنه و خود دامنه را در لیست سیاه قرار می‌دهد و در نتیجه نمی‌توانید با سایت خودتان و یا با سایت دیگری که به نام خودتان است در گوگل ادسنس ثبت‌نام و فعالیت داشته باشید.

بهترین محتوا برای گوگل ادسنس

موتور جست‌وجوی گوگل ادسنس، وب‌سایت‌های با محتوایی شامل ترویج برهنگی، خرید و فروش اسلحه و یا خرید و فروش مشروبات الکلی را هیچ‌وقت تایید نمی‌کند. به غیر از این سه مورد هر محتوای دیگری که در وب‌سایت شما قرار گیرد، توسط گوگل ادسنس تائید می‌شود.

چه نوع محتوایی تبلیغات پرسود دارد؟

سه دسته از موضوعات پرسود که مورد توجه گوگل ادسنس هستند را می‌توان محتواهای پزشکی، بیمه و اقتصاد در نظر گرفت. باید متذکر شد که در گوگل ادسنس بیشترین مبلغ را بابت این موضوعات پرداخت می‌کنند.

درآمد حاصل از تبلیغات گوگل ادسنس

آیا شما هم به این فکر افتاده‌اید که «از گوگل ادسنس چه مقدار می‌توان درآمد کسب کرد؟» متاسفانه این سوال پاسخ مشخصی ندارد، زیرا میزان درآمد به عوامل زیادی بستگی خواهد داشت و بر اساس این عوامل، درآمد حاصل کاملا متغیر به نظر می‌رسد. در ادامه عوامل موثر بر میزان درآمد را نام می‌بریم تا با آن‌ها آشنا شوید.

 • میزان ترافیک ورود به سایت
 • نوع ترافیک سایت
 • تعداد آگهی‌دهنده‌های تجاری
 • نوع محتوای نمایش داده شده در سایت
 • جایگاه قرارگیری تبلیغات ادسنس در وب‌سایت

تمامی نکات گفته شده بر میزان درآمد کسب شده از ادسنس موثر هستند و استفاده درست از این نکات می‌تواند تضمینی برای افزایش درآمد شما از این راه باشد.

آیا در ایران می‌توان از تبلیغات گوگل ادسنس استفاده کرد؟

گوگل ادسنس چیست

همان‌طور که می‌دانید برای ورود و استفاده از گوگل ادسنس شما باید ثبت‌نام کرده و حساب کاربری داشته باشید که در مرحله ثبت‌نام شما باید نام و آدرس واقعی خود را در آنجا ذخیره کنید.

البته در حال حاضر ثبت‌نام در این سرویس به دلیل تحریم کاربران ایرانی، غیرممکن است، ولی راه‌هایی برای دور زدن تحریم وجود دارد و آن هم این است که در هنگام ثبت‌نام، آدرس محل سکونت یکی از بستگان و یا دوستان خود را که در خارج از ایران زندگی می‌کنند را ذخیره کنید.

دقت داشته باشید که بعد از ثبت‌نام، یک نامه حاوی کد تایید اکانت از طرف گوگل ادسنس به آدرس ذخیره شده ارسال می‌شود تا فعالیت شما به‌طور رسمی آغاز گردد. در واقع این شیوه برای اطمینان از صحت آدرس ذخیره شده خواهد بود؛ پس فکر تقلب در این مسیر را نکنید.

این تاییدیه بعد از یک هفته تا یک ماه طول می‌کشد تا به دست شما برسد که این زمان به کشور و محل آدرس ذخیره شده مربوط خواهد بود. همین‌طور از دیگر موارد مهمی که شما باید در هنگام ثبت‌نام آن‌ها را در نظر بگیرید، سابقه وب‌سایت شما است؛ زیرا همان‌طور که می‌دانید موتورهای جست‌وجوی به سایت‌های تازه راه‌اندازی شده رتبه بالایی نمی‌دهند.

 گوگل ادسنس نیز نسبت به تایید حساب کاربری وب‌سایت‌های جدید با احتیاط عمل می‌کند. پس قبل از ثبت‌نام ابتدا چند ماه محتوای پربازدید و باکیفیت در سایت خود قرار دهید و سپس اقدام به ثبت‌نام کنید تا شانس بیشتری برای قبولی داشته باشید.

این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که ثبت‌نام‌های پی‌درپی، شانس تایید اکانت شما را کاهش می‌دهد، پس سعی کنید نکات گفته شده را رعایت کنید تا بتوانید در همان مرحله اول تائیدیه گوگل ادسنس را از آن خود کنید.

از موارد دیگر قابل توجه این است که به دلیل تحریم‌ها، پسوند.ir شانسی در قبولی گوگل ادسنس ندارد و در نتیجه از سایر پسوندهای جهانی دیگر مانند.com باید استفاده کنید. یکی دیگر از عوامل دیگر تحریم‌ها این است که گوگل ادسنس زبان فارسی را پشتیبانی نمی‌کند و نباید محتوای سایت به زبان فارسی باشد.

از آنجایی که در حال حاضر انگلیسی معتبرترین زبان گوگل ادسنس است، توصیه می‌شود این زبان را انتخاب کنید. البته گوگل ادسنس از زبان‌های دیگری نیز پشتیبانی می‌کند که در ادامه آن‌ها را نام خواهیم برد.

 • زبان انگلیسی
 • زبان عربی
 • زبان آلمانی
 • زبان فرانسوی
 • زبان چینی
 • زبان لهستانی
 • زبان بلغاری
 • زبان روسی
 • زبان ترکی
 • زبان کره‌ای
 • زبان یونانی
 • زبان پرتغالی
 • زبان هندی و …

نکات مهم و مراحل ثبت‌نام گوگل ادسنس

پس از ثبت‌نام و درج آدرس خود، نامه‌ای حاوی کد 5 رقمی برای تایید حساب کاربری شما ارسال می‌شود. سپس در مرحله تایید حساب کاربری گوگل اطلاعاتی درباره مالیات از شما سوال می‌کند که پاسخگویی به آن‌ها دشوار نیست و سپس باید شماره تلفنی را که هنگام ثبت‌نام وارد کرده‌اید را تایید کنید و دکمه Submit را بزنید.

پس از آن تلفن به صدا درمی‌آید و کد 4 رقمی را برای شما می‌خواند که با وارد کردن این کد شماره تلفن شما تایید می‌شود. در انتها با ثبت IP اینترنتی و زدن تیک گزینه امضای قرارداد، ثبت‌نام خود را به اتمام برسانید. همچنین پس از تایید، یک کد با زبان جاوا اسکریپت برای شما ارسال می‌شود که کد ارسال شده را باید بر روی صفحه سایت خود وارد کنید.

گوگل ادسنس چگونه عمل می‌کند؟

بعد از تایید حساب کاربری شما و بسته شدن قرارداد با گوگل ادسنس، هر کاربری که وارد وب‌سایت شما می‌شود، گوگل از طریق ارسال کد جاوا اسکریپت پیغامی برای سرورهای گوگل، مبنی بر ورود مخاطب ارسال می‌کند.

گوگل (Google)

همان‌طور که می‌دانید برای اینکه سایت شما پربازدید باشد و نتیجه‌ی خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد، باید از موتورهای جست‌وجوی پربازدید استفاده کنید. بهتر است بدانید که تاکنون یکی از قوی‌ترین موتورهای جست‌وجو و پربازدیدی‌ترین سایت در جهان، گوگل بوده است که در اکثر کشورها بین موتورهای جست‌وجو رتبه یک را به خود اختصاص داده است.

از دلایل قابل توجهی که در این اواخر باعث محبوبیت گوگل شده است، کسب درآمد بالا را می‌توان نام برد. هر ساله گوگل پلتفرم‌های زیادی را به خدمات خود اضافه می‌کند که می‌توانید از طریق آن‌ها کسب درآمد دلاری داشته باشید.

انواع راه ‌های کسب درآمد از گوگل

ادسنس

 • گوگل ادسنس Google AdSense
 • گوگل ادموب Google AdMob
 • گوگل بلاگر Google Blogger
 1. گوگل ادسنس Google AdSense

پیش‌تر با اطلاعات کسب درآمد از راه گوگل ادسنس آشنا شدیم. از نکات قابل توجه این است که گوگل ادسنس، وبلاگ‌های وردپرس را پشتیبانی نمی‌کند و اگر وبلاگ‌های وردپرس قصد استفاده از گوگل ادسنس را دارند، باید از WordAds استفاده کنند.

 1. گوگل ادموب Google AdMob

شاید شما فکر می‌کنید که فقط از طریق نمایش تبلیغات در گوگل می‌توانید کسب درآمد داشته باشید، اما این مژده را به شما می‌دهیم که شما به غیر از گذاشتن تبلیغات در گوگل، می‌توانید از طریق نمایش تبلیغات در اپلیکیشن خود نیز کسب درآمد داشته باشید. گوگل ادموب یکی دیگر از پلتفرم‌های گوگل به حساب می‌آید که امکان نمایش تبلیغات و کسب درآمد در اپلیکیشن ها را به شما می‌دهد.

 1. گوگل بلاگر Google Blogger

از دیگر راه‌های کسب درآمد در بستر آنلاین گوگل بلاگر Google Blogger است که این بستر به کاربران کمک می‌کند تا با ایجاد وبلاگ در گوگل درآمد کسب کنند.

اگر شما وبلاگ نویس هستید، حتما باید بر روی BlogSpot کار کنید. وبلاگ‌ها موضوعات متنوعی دارند. از مد و فشن گرفته تا تکنولوژی و فناوری که برای استفاده از این محیط نیاز به مهارت و دانش لازم برای نویسندگی دارد تا وبلاگ شما بتواند مخاطبان را به خود جلب کند.

 1. فروش اپلیکیشن ‌ها در گوگل پلی Google Play

در گوگل تقریبا برای تمام نیازهای ما ابزاری در دسترس قرار گرفته است که این اپلیکیشن ها به نوعی زندگی را برای ما آسان‌تر کرده‌اند. همین‌طور یکی از راه‌های درآمدزایی از محیط گوگل است. به‌طوری که ما از اپلیکیشن ها می‌توانیم درآمد خوبی کسب کنیم. اگر ایده و توانایی ایجاد اپلیکیشن را دارید، گوگل پلی بستر مناسبی برای انتشار آن است.

شما از هر اپلیکیشن بازی، سرگرمی، اطلاعاتی، آشپزی، معاملات مالی، رزرو بلیت و دیگر موارد می‌توانید کسب درآمد داشته باشید. فقط کافی است بعد از ایجاد اپلیکیشن آن را در محیط گوگل پلی قرار دهید و صبر کنید تا کاربران به خرید، دانلود و استفاده از آن بپردازند.

نتیجه‌ گیری

به‌طور خلاصه ادسنس جزو راهکارهای مناسب و مطمئن برای کسب درآمد اینترنتی است. با استفاده از گوگل ادسنس شما می‌توانید بخش‌های مختلفی برای تبلیغات در وب‌سایت خود در نظر بگیرید و به این ترتیب، گوگل به صورت خودکار این بخش‌ها را با تبلیغات مرتبط با محتوای سایت شما پر می‌کند و هنگامی که کاربر بر روی تبلیغات موجود در وب‌سایت شما کلیک می‌کند، بخش زیادی از مبلغ آن به شما تعلق می‌گیرد. همچنین از دیگر راه‌های کسب درآمد اینترنتی مانند گوگل ادموب، گوگل بلاگر و دیگر موارد می‌توانید استفاده کنید که به آن‌ها نیز اشاره کردیم.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره