کمپین تبلیغاتی چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 12 دقیقه دیدگاهها

کمپین تبلیغاتی

یک کمپین تبلیغاتی مجموعه‌ای از روش‌های تبلیغات مشابه توسط یک شرکت یا کسب و کار است که یک پیام اصلی دارد و مصرف کنندگان را متقاعد به خرید محصولات خود می‌کند.

این تبلیغات ممکن است مضامین متفاوتی داشته باشند اما در نهایت همه آن‌ها دارای یک هدف می‌باشند. برای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی مهم است که مخاطب مورد نظر و راه‌های تماس با او را شناسایی کرده تا او را به محصولات یا خدمات خود علاقه‌مند کنید.

چگونه یک کمپین تبلیغاتی می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند؟

همیشه بهتر است که یک استراتژی برنامه ریزی شده برای تبلیغ برند، محصول یا خدمات خود داشته باشید.

کمپین‌های تبلیغاتی این کار را برای شما انجام می‌دهند. اینکه چه محصولی برای فروش داشته باشید و یا چه خدمات خاصی ارائه دهید؛ می‌بایست تبلیغ تجاری خود را به صورت آنلاین و یا آفلاین انتخاب کنید.

کمپین‌های تبلیغاتی شما را در این مسیر راهنمایی می‌کنند. آن‌ها همچنین با مقایسه برنامه‌های تبلیغاتی متفاوت، به شما کمک می‌کنند تا در جایگاهی بهتر از رقبای خود در یک زمینه کسب و کار قرار گیرید. از این طریق به شما در ارزیابی نقاط قوت و ضعف محصولات نیز کمک می‌کنند.

برنامه ریزی کمپین تبلیغاتی

 • شرایط را تجزیه و تحلیل کنید. اطلاعات مربوط به بازار خود را جمع آوری کنید تا تیم شما درک کاملی از محیط بازاریابی داشته باشد. این همچنین تیم شما را قادر می‌سازد نقاط قوت و ضعف محصولات را ارزیابی کرده و در عین حال به شما ایده‌ای در مورد رقابت در بازار و کمپین‌های تبلیغاتی رقبا می‌دهد.
 • یک هدف داشته باشید. ایجاد آگاهی برای یک پروژه جدید، تغییر تصویر موجود در نام تجاری شما برای افزایش انتظارات از سوی مصرف کنندگان، انجام یک آزمایش و هدف قرار دادن نقاط ضعف رقبا همه نمونه‌هایی هستند که باعث تقویت اقدامات تبلیغاتی شما می‌شود.
 • مصرف کنندگان را مورد هدف قرار دهید. هنگامی که بازار خود را از نظر مصرف کنندگان طبقه‌بندی می‌کنید، تبلیغات موثری روی بازار و مخاطبان هدف خود انجام دهید. تحقیق و بررسی در مورد رفتار خرید ناخودآگاه مصرف کنندگان می‌تواند به شما کمک کند تا مصرف کنندگان خود را بهتر درک کنید.
 • شعار تبلیغاتی داشته باشید. کلمات به اندازه مفهوم کمپین تبلیغاتی شما مهم هستند. در واقع این احتمالاً مهم‌ترین و چالش برانگیزترین مرحله در برنامه ریزی تبلیغات شما است؛ زیرا نیاز به خلاصه کردن کل مفهوم کمپین تبلیغاتی شما در یک جمله دارد. به عنوان مثال «من عاشق آن هستم» شعار تبلیغاتی مک دونالد است.
 • یک استراتژی رسانه‌ای داشته باشید. برخی اوقات رسانه‌های جمعی به اندازه کافی موثر هستند تا تبلیغات شما را در بین مصرف کنندگان رواج دهند. اما در عصر رسانه‌های اجتماعی، همیشه بهتر است تبلیغات تجاری خود را از طریق چندین سیستم رسانه اجتماعی انجام دهید.
 • برای تبلیغات خود بودجه تعیین کنید. در تعیین بودجه همه موارد مرتبط را مورد توجه قرار دهید. از کاغذبازی تا تولید محصول.
 • یک موجودی در نظر بگیرید. منابع موجود در شرکت را که می‌تواند در طول تولید کمپین تبلیغاتی شما استفاده شود، یادداشت کنید. استعدادها و مهارت‌های کارکنان نیز می‌تواند مورد توجه قرار گیرد زیرا آن‌ها به کمپین شما کمک خواهند کرد.
 • به یک موضوع اشاره کنید. مهم است که یک موضوع برای تبلیغات خود داشته باشید. آیا تبلیغات شما نوستالژیک خواهد بود یا احساسی؟ همه تبلیغات در کمپین تبلیغاتی شما باید اساساً به یک موضوع اصلی بپیوندد تا یکپارچگی کمپین را حفظ کند و همچنین پیامی را که قصد دارید برای مصرف کنندگان خود ارسال کنید تقویت کند.

چگونه کمپین موفقی برای فروشگاه اینترنتی اجرا کنیم؟

من دیوانه‌وار کار بازاریابی و فروش را دوست داشتم و تصمیم گرفتم این رشته را در دانشگاه بخوانم. هنوز اولین روز تحصیلم در دانشگاه را به خاطر دارم.

من سر کلاس نشسته بودم. استاد سریع و با نوع خاصی وارد کلاس شد و گفت: مخاطبان خود را بشناسید، برنامه‌ای برای کسب و کارتان داشته باشید، آن را آزمایش کنید و هرگز بازخوردها را فراموش نکنید. این‌ها همه چیزهایی هستند که برای بازاریابی نیاز دارید.

آسان به نظر می‌رسد؟!

شاید در نگاه اول فکر کنید آسان است. اما باید بگویم چیزی پیچیده‌تر از این چند جمله، در علم بازاریابی منتظر شماست! در ادامه این مقاله، ۴ مرحله اصلی را که برای تسلط بر آن‌ها در ایجاد کمپین تبلیغاتی موفق برای فروشگاه اینترنتی خود نیاز دارید، با هم مرور می‌کنیم.

1. اولین قدم در کمپین تبلیغاتی شناخت مخاطبان خود است

پروفایل مشتری به شما کمک می‌کند تا مشتری‌های خود را به خوبی شناسایی کنید. شناخت مخاطبان به شما امکان می‌دهد تبلیغات هدفمندتری ایجاد کنید تا منجر به فروش بیشتر شود. برای شناسایی مخاطبان خود باید این ۱۰ سوال زیر را از خود بپرسید:

 • بیشتر مشتریان شما خانم هستند و یا آقا؟ (جنسیت مشتری)
 • شغل آن‌ها چیست؟ (این سوال ممکن است چندین پاسخ داشته باشد که ایرادی ندارد.)
 • درآمد خالص خانوار آن‌ها چقدر است؟
 • محل زندگی و محل کار آن‌ها کجاست؟
 • میزان تحصیلات آن‌ها چه میزان است؟
 • آن‌ها چندین مرتبه تجربه خرید اینترنتی داشته اند؟
 • نقاط ضعف آن‌ها چیست؟
 • آن‌ها برای خرید محصولاتی مانند محصولات شما به کجا می‌روند؟
 • آن‌ها بیشتر از چه رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟
 • چه نوع اخبار، مجله و مقالاتی را مطالعه و دنبال می‌کنند؟

این سوالات باید به شما کمک کند تا درک عمیقی از رفتار مشتریان خود داشته باشید. اگر پاسخ همه این پرسش‌ها را ندارید نگران نباشید! هدف از این کار به دست آوردن اطلاعات مهمی از آن هاست تا فروش شما را بیشتر و آسان‌تر کند.

اگر احساس می‌کنید باید درباره مشتریان خود بیشتر بدانید؛ می‌توانید تحقیقات بازار انجام دهید تا درباره مشتریان خود بیشتر بدانید.

ads campaign

انواع روش تحقیقات بازار در کمپین تبلیغاتی

 • انجام مصاحبه
 • نظرسنجی‌ها
 • گروه‌های متمرکز
 • توزیع آگهی

شناسایی مخاطبان به شما امکان می‌دهد با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و پیام خود را به روش بهتری منتقل کنید. هنگامی که آن‌ها را بشناسید می‌توانید نقاط ضعف آن‌ها را حل کنید و این دستیابی به اهداف را برای شما آسان‌تر می‌کند.

حالا که متوجه شدید مشتریان شما که هستند و دقیقا با چه افرادی رو به رو هستید؛ به سراغ قدم بعدی بروید.

2. نوشتن طرح بازاریابی جهت کمپین تبلیغاتی

بودجه‌بندی

جورج واشنگتن می‌گوید: «ما باید به جای خواسته‌های خود از چیزهایی که داریم استفاده کنیم.» قبل از اینکه هدف خود را ایجاد کنید، محدودیت‌های خود را شناسایی و مشخص کنید.

برای تعیین بودجه تبلیغاتی خود می‌توانید با استفاده از گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) به کمپین‌های قدیمی خود مراجعه کنید و ببینید چه چیزی برای شما مفید بوده است.

این ابزار کمک می‌کند داده‌های قبلی خود را بررسی و ارزیابی کنید. بنابراین برای ارزیابی به صرفه‌ترین رسانه اجتماعی، از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.

کانالی را شناسایی کنید که به شما امکان می‌دهد با کمترین هزینه بیشترین بازده را به دست آورید. اگر استراتژی تبلیغاتی قبلی شما نتیجه مطلوبی نداشته است؛ بودجه خود را مجدداً در کانالی قرار دهید که شما را به هدف برساند. یک بودجه کاملاً مشخص ایجاد کنید. این روند ایجاد یک برنامه با ساختار مناسب را بسیار آسان‌تر می‌کند.

اهداف، استراتژی‌ها و روش‌ها

نوشتن اهداف واقع گرایانه، استراتژی‌ها و روش‌ها و همچنین درک تفاوت این سه از هم بسیار مهم است.

 • هدف نتیجه نهایی است که شما می‌خواهید به آن برسید.
 • استراتژی ایده‌ای کاملاً تفکرآمیز از چگونگی رسیدن به اهداف خود است.
 • تاکتیک روش‌هایی است که شما از آن‌ها جهت اجرای استراتژی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنید.

داشتن مجموعه‌ای مشخص از اهداف و استراتژی‌ها بسیار مهم است. در حالی که اهداف خود را ایجاد می‌کنید از ملموس بودن و دستیابی به آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

ایجاد هدفی که فراتر از بودجه و توان شما باشد اصلا منطقی نیست. بعد از اینکه اهداف خود را به روشنی تعیین کردید یک استراتژی فوق العاده و چند روش عالی ایجاد کنید. هر چقدر بیشتر برای ایجاد روش ها، زمان صرف کنید بهتر است.

چون ممکن است روش‌های زیادی را برگزینید و برخی از آن‌ها به سرعت پاسخ منفی به شما دهد. بنابراین هر چه روش‌های بیشتری را حذف کنید به راه‌های بهتر و با کیفیت‌تری می‌رسید. مثلا اگر متوجه شدید فیسبوک بازخورد خوبی برای کسب و کار شما ندارد به جای آن از اینستاگرام استفاده کنید.

3. در کمپین تبلیغاتی، برند خود را ایجاد کنید

به این سوال پاسخ دهید؟ شما صرفا فروشنده کالای خود هستید یا همراه آن احساسات خود را نیز در کالا یا خدمات خود درگیر می‌کنید؟ ما معتقدیم که فروش همراه با احساس به شما امکان می‌دهد ارتباط عمیق‌تری با مخاطبان خود داشته باشید. تا حالا به این موضوع دقت کردید که نام هر برندی احساسی را در شما به وجود می‌اورد؟!

ایجاد چنین چیزی در کمپین تبلیغاتی مخصوصا بازاریابی آنلاین دشوار به نظر می‌رسد. به همین دلیل چند روش که باعث می‌شود در کانال‌های بازاریابی به موفقیت دست یابیم را مرور می‌کنیم.

گوگل ادورز (Google Adwords)

حتی اگر یک هفته را در دنیای بازاریابی گذرانده باشید متوجه می‌شوید که گوگل پادشاه است. گوگل به فروشگاه اینترنتی شما امتیاز می‌دهد.

این امتیاز به میزان کلیک، میزان ارتباط شما با مشتری و موارد مهم دیگر بستگی دارد. این امتیاز هزینه کلمه کلیدی را که می‌خواهید برای آن پیشنهاد دهید تعیین می‌کند. اگر قصد دارید کل فرآیند بازاریابی فروشگاه اینترنتی خود را در گوگل به طور خودکار انجام دهید این مورد را حتما بررسی کنید.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

فیس بوک مکانی عالی برای تبلیغات کسب و کار شما است. فیس بوک از یک سیستم هدف گیری عالی برخوردار است بنابراین مهم است که بدانید چه چیزی مخاطبان مورد علاقه شما را مورد توجه قرار می‌دهد. به عنوان مثال اگر کالاهای ورزشی می‌فروشید می‌خواهید افرادی را که علاقه‌مند به رفتن به ورزشگاه در فضای باز، باشگاه‌ها، سلامتی و غیره هستند، هدف قرار دهید.


همچنین بخوانید : بازاریابی شبکه های اجتماعی


از کانال‌های اجتماعی استفاده کنید تا به کاربران خود را در مورد به روزرسانی محصولات، مدهای به روز و یا انتشار مطالب جدید خود اطلاع دهید. نکته مهم در شبکه‌های اجتماعی این است که مشتریان شما، فعال‌ترین کانال آن‌ها و نحوه برخورد شما با آن‌ها چیست.

اگر به این سه سوال پاسخ دهید می‌توانید در این روش پیشرو باشید. شما باید لیستی از انواع شبکه‌های اجتماعی تهیه کنید و مطمئن شوید که به شما کمک می‌کند تا اهداف رسانه‌های اجتماعی خود را با سهولت انجام دهید.

بازاریابی محتوا در کمپین تبلیغاتی

درصد بسیار کمی از کاربران اینترنت به طور فعال محتوای جدید ایجاد می‌کنند در حالی که مابقی شرکت کنندگان آن را مشاهده می‌کنند. بازاریابی محتوا زمانی انجام می‌شود که شما محتوا (فیلم ها، پادکست ها، دوره‌های آنلاین) را ایجاد، توزیع و مدیریت می‌کنید.

از محتوا برای ایجاد آگاهی در بین مشتریان بالقوه خود استفاده کنید. هنگامی که آن‌ها به نیاز خود پی بردند از محتوا برای بحث در مورد چگونگی کمک به آن‌ها در حل مشکلات استفاده کنید. این امر به ایجاد پیوندی عمیق‌تر با مشتری و جلب اعتماد او کمک می‌کند. ممکن است بازاریابی محتوا آسان به نظر برسد اما ایجاد محتوا تنها مرحله اول است.

اطمینان حاصل کنید که محتوای با کیفیتی با موضوعات مناسب نوشته و منتشر کرده اید، موضوعاتی که مخاطبان هدف شما دوست دارند بخوانند. سپس باید آن را برای خوانندگان خود بهینه کنید.

بهینه‌سازی محتوای شما ضروری است، زیرا بازاریابی محتوا برخلاف بازاریابی پولی سرمایه‌گذاری طولانی مدت است اما بازده بالاتری دارد. اگر استراتژی بازاریابی محتوای شما بلافاصله جواب نمی‌دهد اصلا نگران نباشید زیرا بازاریابی محتوا به شما کمک می‌کند مخاطبان مربوطه را به فروشگاه آنلاین خود هدایت کنید گرچه ممکن است این کار کمی زمان بر باشد.

متاسفانه بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی بازاریابی محتوا ندارند زیرا فکر می‌کنند می‌بایست فقط محصول خود را همراه با قیمت و مشخصات درج کنند و منتظر فروش باشند. در حالی که با بازاریابی محتوا می‌توانند برند خود را در ذهن مخاطب تثبیت و اعتماد آن‌ها را جلب کنند. پس از آن به فروش بسیار بالا خواهند رسید.

نقش بازاریابی ایمیلی در کمپین تبلیغاتی

ایمیل مارکتینگ یک بازاریابی حرفه‌ای است. ایمیل نقش زیادی در بازاریابی تجارت الکترونیکی دارد. از وب سایت خود برای گرفتن آدرس‌های ایمیل بازدیدکنندگان استفاده کنید. می‌توانید این کار را با درخواست از آن ها، با پر کردن فرم قبل از مشاهده محتوای سایت شما انجام دهید. همان طور که می‌دانید بعید است افرادی که برای اولین بار به سایت شما مراجعه می‌کنند از شما خرید کنند.

با انجام این کار می‌توانید ایمیل‌هایی جهت اطلاع از اخبار یا محصولات جدید، کوپن‌های تخفیف و غیره برای آن‌ها در زمان‌های مناسب ارسال کنید و رابطه خود ار با آن‌ها تقویت کنید. بازاریابی از طریق ایمیل راهی بسیار مقرون به صرفه برای ارتباط با مشتریان و همچنین در مقایسه با سایر روش‌ها است.

کمپین

4. بازخوردها را فراموش نکنید!

نظارت دقیق بر نتایج کمپین تبلیغاتی به شما کمک می‌کند تا نظرات مشتریان خود را جمع آوری کنید. با شناسایی معیارهای مناسب برای تجزیه و تحلیل می‌توانید میزان تاثیر تبلیغات خود را در مخاطبان بیابید.

تعداد بازدیدهایی که دریافت می‌کنید، تعداد افرادی که بر روی تبلیغ شما کلیک می‌کنند، میزان دسترسی شما و نرخ تبدیل همگی باعث می‌شوند تا از نحوه عملکرد تبلیغات خود آگاهی یابید.

برای پیگیری و تحلیل عملکرد کمپین تبلیغاتی خود می‌توانید از هر سیستم عامل بازاریابی فروشگاه اینترنتی استفاده کنید. یک کمپین بازاریابی موثر به صورت خلاقانه با مخاطبان خود صحبت می‌کند. به یاد داشته باشید که برای چه کسانی آن را طراحی و پیاده‌سازی می‌کنید و سعی کنید آن را برای آن‌ها شخصی‌سازی کنید.

جمع‌بندی

ایجاد یک کمپین تبلیغاتی هم علم و هم هنر است. هر کمپین تبلیغاتی برای هر فروشگاه اینترنتی متفاوت است. برخی از آن‌ها برای یک سال کامل و به صورت بلندمدت اجرا می‌شوند در حالی که برخی از کمپین‌ها فقط در فصولی خاص اجرا می‌شوند.

برخی مبتنی بر رسانه، برخی مبتنی بر محصول و در عین حال برخی دیگر براساس اهداف هستند. به هر حال همه کمپین‌های تبلیغاتی یک هدف مشترک دارند و آن ایجاد یک تصویر واقعی از نام تجاری در بازار و افزایش فروش است.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره