8 روش اجرای کمپین اینستاگرام موفق

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

اجرای کمپین اینستاگرام

اگر می‌خواهید کسب و کار آنلاین خود را آغاز کنید، خوب است با اصطلاح کمپین(Campaign) آشنا شوید. کمپین‌ها برنامه‌هایی هستند که کسب و کارها برای بازاریابی و تبلیغ کار خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. تصور کنید شما فروشنده لباس هستید و قرار است در اینستاگرام صفحه‌ای برای کار خود باز کنید.

با وجودی که جمعیت کاربران اینستاگرام زیاد است، جذب مشتری کار دشواری است؛ بنابراین تصمیم می‌گیرید تا از ترفندهایی برای جذب مشتری استفاده کنید. برای ترفندهای تبلیغاتی و برنامه‌ریزی‌هایی که به هر یک اختصاص می‌دهید، از کلمه کمپین استفاده می‌شود.

اگر شما هم به یک برنامه مناسب نیاز دارید ولی نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید، در این مقاله همراه ما باشید تا با 8 روش اجرای کمپین اینستاگرام موفق آشنا شوید.

کمپین ‌های اینستاگرامی

در طول یک کمپین بازاریابی اینستاگرام، شما در تلاش هستید تا در یک بازه زمانی مشخص به یک هدف خاص برسید. تمام محتوای کمپین شما در یک راستا قرار دارد و روی یک هدف متمرکز است. اگر می‌خواهید محصول جدید تولید کنید، برندی بسازید یا خود را معرفی کنید، باید بتوانید کمپینی مناسب راه‌اندازی کرده و به شکلی مؤثر برای آن برنامه‌ریزی کنید.

کمپین آگاهی

چنین کمپینی برای زمانی تنظیم می‌شود که شما می‌خواهید نسبت به برند خود اطلاع‌رسانی کنید. شناساندن برند و آگاه کردن کاربران از وجود آن بسیار مهم است و یکی از فعالیت‌های پایه‌ای در کسب و کارهای آنلاین است. با توجه به این که 80 درصد کاربران اینستاگرام حداقل یک شرکت را دنبال می‌کنند، همان قدر که جای پیشرفت زیادی وجود دارد، رقابت نیز تنگاتنگ است.

کمپین جنبش

امروزه تنها کیفیت محصولات و خدمات برای مصرف‌کنندگان مهم نیست، بلکه اخلاق و چارچوب‌های رفتاری نیز اهمیت دارد. بنابراین اگر بتوانید جنبشی راه‌اندازی کنید و به کمک آن ردی از خود در ذهن‌ها باقی بگذارید، موفقیت بهتری خواهید داشت.

برای مثال اگر تولیدی لباس دارید، می‌توانید جنبشی برضد استفاده از پوست حیوانات راه‌اندازی کنید و خودتان نیز لباس‌هایی با الیاف و چرم مصنوعی تولید کرده و بفروشید. چنین کمپینی در مخاطب اعتماد ایجاد می‌کند و او را در آگاهی اجتماعی سهیم می‌کند.

کمپین حراج

یکی از زمان‌هایی که شما می‌توانید با برنامه‌ریزی مناسب سود و مشتری بیشتری جذب کنید، عیدها و مناسبت‌های خاص است. اگر بتوانید در چنین زمان‌هایی حراج خوبی ارائه دهید و مشتری‌های فعلی را ترغیب به معرفی فروشگاه‌تان کنید. همچنین می‌توانید برای مشتری‌های دائمی یا حتی تازه وارد کدهای تخفیفی به عنوان جایزه در نظر بگیرید.

کمپین مسابقات

حتماً بسیار دیده‌اید که در اینستاگرام افراد از مخاطبان خود می‌خواهند با تگ کردن 5 نفر در مسابقه‌ای شرکت کنند. برای این کار کافی است جایزه‌ای در نظر بگیرید و در ازای آن از فالوئرهای خود بخواهید صفحه شما را به دیگران معرفی کنند. هدف از این کمپین، دیده شدن شما توسط افراد زیاد در بازه زمانی کم است.

کمپین محتوای کاربران

در چنین کمپینی، شما از کاربران و مخاطبان خود می‌خواهید که پستی درمورد استفاده از محصول یا خدمات شما بسازند و آن را با یک هشتگ خاص منتشر کنند. به این ترتیب نه تنها به شناخته شدن برند شما کمک می‌شود، بلکه می‌توانید به این پست‌ها به چشم منبعی از محتوای صفحه خود نگاه کنید.

روش ‌های اجرای کمپین اینستاگرام موفق

کمپین‌های زیادی برای فعالیت‌های آنلاین اینستاگرامی وجود دارد، که تا این جا با مهم‌ترین‌های آن آشنا شدیم. آنچه بیش از شناخت ماهیت کمپین‌ها اهمیت دارد، نحوه اجرای درست و اصولی آن‌ها برای رسیدن به نتایج موفقیت‌آمیز است. 

 1. هدف مناسبی انتخاب کنید

هدف می‌تواند تعداد فالوئرها یعنی همان مشتری‌های بالقوه، تعداد مشتری‌های واقعی، تعداد فروش و غیره باشد. هر چه را که به عنوان هدف انتخاب می‌کنید، باید قابل اندازه‌گیری و منطقی باشد. به این منظور باید آمار فعلی خود را یادداشت کرده و پس از مدتی با آمار جدید مقایسه کنید.

درمورد منطقی بودن نیز به این نکته توجه کنید که هدف دور از ذهن نباشد، چرا که اگر در زمان مقرر به آن نرسید ممکن است دچار ناامیدی شوید. همچنین باید زمان مشخصی برای آن هدف به خصوص مشخص کنید. اگر اهل تعیین اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت باشید، می‌توانید اهداف و کمپین‌های بیشتری را برنامه‌ریزی کرده و در طولانی مدت به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید.

 1. محتوای کمپین خود را برنامه ریزی کنید

هنگامی که اهداف خود را شناسایی کردید، باید هر یک از پست‌های کمپین خود را برنامه‌ریزی کنید. از پست‌ها و استوری‌هایی که می‌خواهید هر روز به اشتراک بگذارید، یک نقشه راه یا تقویم محتوایی ایجاد کنید.

هر پست باید در ارتباط با سایر پست‌ها و در راستای هدف شما باشد و در عین حال به تنهایی معنی‌دار باشد. اگر قرار بر این است که کاربران چندین پست و استوری ببینند، باید مجموعه پست‌ها در کنار یکدیگر، هیجان ایجاد کند.

بنابراین باید یک استراتژی مناسب برای انتشار محتوا داشته باشید. این که محتوا باید چه متن، تصویر و پیامی داشته باشد و این که هر پست یا استوری در چه زمانی باید منتشر شود از مواردی است که در این استراتژی مهم جای می‌گیرد.

 1. از پست‌ها و استوری‌ها در کنار هم استفاده کنید

اگر شما از آن دسته از افراد هستید که همه چیز را در پست منتشر می‌کند و به اندازه کافی از استوری استفاده نمی‌کنید، در اشتباه هستید. آمار نشان می‌دهد روزانه 400 میلیون استوری دیده می‌شود. بنابراین باید فعالیت‌های کمپین خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که هر دو شکل انتشار محتوا در ان وجود داشته باشند.

 1. از تست A و B استفاده کنید

 تست A و B مربوط به بررسی بخش‌های مختلف کمپین می‌شود. برای استفاده از این تست باید تبلیغات مختلفی را انتشار دهید و بررسی کنید که کدام یک بازخورد و سودآوری بیشتری داشته است. به عبارت بهتر کدام یک در جهت رسیدن به هدف بیشتر به شما کمک کرده است.

می‌توانید تقریباً همه عناصر تبلیغات خود را با این روش تست کنید: تصاویر، مکان‌ها، مخاطبان، صفحه فرود و غیره. هر آزمون به شما اطلاعات بیشتری در مورد بهترین نتیجه می‌دهد و به شما یک انبوه داده می‌دهد که کمک می‌کند حتی از بازاریابی بعدی اینستاگرام خود بیشتر بهره ببرید.

برای انجام این تست باید پستی از کمپین را به چند شکل مختلف انتشار دهید. برای مثال یک بار تمام اجزا به جز کپشن را ثابت نگه‌دارید، بار دیگر هشتگ‌ها را تغییر دهید و به همین ترتیب با نوآوری در تولید پست سعی کنید نقاط قوت و ضعف کار خود را بیابید.

 1. اتحاد بین کمپین و قالب کلی کسب و کار

کمپین شما باید با ظاهر و احساس کلی برند شما را منعکس کند، با این حال می‌تواند تا حدودی متمایز نیز باشد. گاهی کمپین‌ها طوری طراحی می‌شوند که بیشتر در چشم باشند و اصطلاحا قابلیت دیده شدن(Visibility) بیشتری داشته باشند.

خوب است که کمپین به یادماندنی باشد و هر جزئی از آن وقتی در کنار اجزای دیگر قرار می‌گیرد، نمایان‌گر یک پیام کلی باشد. بنابراین در کنار تمام ویژگی‌های مستقل، پیام و احساسی که کمپین در مخاطب ایجاد می‌کند باید با هدف اصلی برند متحد و یک‌پارچه باشد.

 1. معیارهای مهم را پیگیری کنید

پیش از آن که کمپین خود را راه‌اندازی کنید، باید معیارهایتان را استخراج کنید. همان طور که در روش شماره 1، درمورد انتخاب هدف، بازه زمانی و آمار صحبت کردیم.

منظور از معیارها همین موارد هستند و البته هر مورد دیگری که احساس می‌کنید به آن نیاز دارید. نکته مهم این است که این معیارها باید قابل اندازه‌گیری باشند و بتوانید آن‌ها را به راحتی پیگیری کنید. خوب است یک سطح پایه در نظر بگیرید و سپس تأثیر کمپین خود را براساس آن اندازه‌گیری کنید.

این‌ها بسته به اهداف کمپین شما متفاوت خواهند بود. تعدادی معیار وجود دارد که می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی ردیابی کنید. اما برخی از تجزیه و تحلیل‌ها فقط برای اینستاگرام انجام می‌شوند.

بسته به نوع کمپین (مانند فروش یا راه اندازی محصول)، ممکن است بخواهید معیارهای خارج از پلتفرم اینستاگرام را نیز از طریق پیوندهای قابل پیگیری یا استفاده از کدهای تبلیغاتی ردیابی کنید.

 1. تخمین بودجه

بودجه یکی از مسائل مهمی است که همه افراد هنگام راه‌اندازی کمپین به آن فکر می‌کنند. انتشار تبلیغ در صفحات دیگران، ساخت پست‌ها و شعارهای کمپین، همگی از آن دسته فعالیت‌هایی است که می‌توان آن‌ها را تخصصی نامید در نتیجه ایجاد هر یک با هزینه همراه است.

تخصیص هزینه باید با توجه به تکنیک‌ها و نوع کمپین مشخص شود. برای مثال اگر بودجه کافی ندارید، باید از کمپین کوتاه‌تری استفاده کنید، اما سعی کنید در مدت کوتاه تأثیرگذاری بیشتری داشته باشید.

 1. صفحه فرود خوبی داشته باشید

شما ممکن است بخواهید، کاربران را پس از کلیک روی یک لینک به جایی خارج از اینستاگرام هدایت کنید. صفحه فرود یا هدف، باید به قدری جذاب و کارآمد باشد که کاربر را در خود نگه ‌دارد. بنابراین به این که چه چیزی طراحی می‌کنید و چه امکاناتی در آن قرار می‌دهید توجه داشته باشید.

سایر روش‌های مؤثر در موفقیت کمپین‌ها

کمپین های اینستاگرامی

چند روش دیگر نیز وجود دارد، که از روش‌های معمول و پرطرفدار در اجرای کمپین‌ها است.

برگزاری مسابقه

برگزاری مسابقات را به عنوان یکی از انواع کمپین معرفی کردیم. با این حال مسابقات اینستاگرامی را می‌توان برای اهداف مختلفی در کمپین‌های مختلف به کار گرفت. بسیار مهم است که مراحل برگزاری مسابقه به درستی اجرا شود، تا کاربران هم احساس هیجان داشته باشند و هم به شما اعتماد کنند.

به این منظور در قدم اول باید مدتی پیش از شروع مسابقه نوید آن را بدهید و و با معرفی جایزه هیجان ایجاد کنید. سپس وقتی زمان برگزاری رسید، باید نحوه شرکت در مسابقه و مراحل آن را با جزئیات بیان کنید. وقتی مسابقه تمام شد نام برندگان را اعلام کرده و از آن‌ها بخواهید پس از دریافت جایزه پست یا یک استوری درمورد آن منتشر کنند. به این ترتیب حس اعتماد در مخاطبان ایجاد می‌شود.

هشتگ‌ها را جدی بگیرید

کمپین‌ها در اینستاگرام با هشتگ مخصوص به خود شناخته می‌شوند. بنابراین سعی کنید از هشتگ‌های مناسب استفاده کنید. هشتگ باید کوتاه باشد تا کاربران دچار غلط املایی نشوند و بتوانند در صفحه کوچک موبایل به راحتی آن را تایپ کنند. عبارتی که انتخاب می‌کند باید معرف هدف شما باشد و به راحتی در ذهن بماند.

حتماً در اینستاگرام هشتگ‌های چندهزارتایی و میلیونی را دیده‌اید. عبارات کلی که مفهوم به خصوصی را منتقل نمی‌کنند، معمولاً هشتگ‌های پرحجمی هستند که کمپین‌شما در بین پست‌های آن گم خواهد شد. بنابراین سعی کنید عبارتی را انتخاب کنید که خاص باشد. این هشتگ مخصوص برند شما است، اما برای آن که احتمال دیده شدن را بالا ببرید باید از هشتگ‌های پرحجم نیز استفاده کنید.

همکاری با اینفلوئنسرها

حتماً این روزها اصطلاح اینفلوئنسر را زیاد شنیده‌اید. اینفلوئنسر به افرادی گفته می‌شود که با فعالیت‌های خود تعداد زیادی فالوئر جذب می‌کنند و فعالیت‌های آن‌ها موجب تأثیرگذاری بر عموم می‌شود. حال با توجه با شرایطی که از نظر تأثیرگذاری و شناخته بودن برای این افراد وجود دارد، می‌توانند همکارانی خوب برای شما باشند.

در ابتدا باید بدانید که انتشار تبلیغ کمپین شما از طرف یک اینفلوئنسر هزینه‌بر است، بنابراین باید اینفلوئنسر مناسب را انتخاب کنید تا بیهوده هزینه نکرده باشید. در انتخاب چنین شخصی اولین و مهم‌ترین مورد این است که او باید در صنعت شما فعالیت کند. برای مثال اگر لوازم آرایشی تولید می‌کنید، خوب است از یک بیوتی بلاگر بخواهید که محصولات شما را استفاده کرده و تبلیغ کند.

برخی افرادی که با نام اینفلوئنسر می‌شناسیم، با فالوئرهای فیک به جایی که هستند رسیده‌اند بنابراین پیش از هرگونه همکاری، از میزان تعامل کاربران با او مطلع شوید. در نهایت این که باید جزئیات کمپین را به خوبی با او در میان بگذارید تا مشکلی پیش نیاید.  

مثالی درمورد اجرای یک کمپین اینستاگرامی موفق

روش های اجرای کمپین

رد بول

برند رد بول که یک برند تولید نوشیدنی‌های انرژی‌زا است، پیش از اینستاگرام وجود داشت، بنابراین کار خود را در این پلتفرم شروع نکرد. اما امروزه اینستاگرام به یکی از اصلی‌ترین ابزارها برای این برند تبدیل شده است. اگر به اینستاگرام رد بول سری بزنید، خواهید دید که ویدیوهایی از ورزشکاران حرفه‌ای و ورزش‌های سنگین به اشتراک می‌گذارد.

همگی می‌دانیم که این برند ارتباطی با محصولات ورزشی ندارد، اما از آنجا که نوشیدنی‌های انرژی‌زا ممکن است محبوب ورزشکاران حرفه‌ای باشند، می‌توانند تعداد زیادی از مخاطبان هدف را نشانه بگیرند. همچنین این برند از هشتگ‌های مناسبی برای پست‌های خود استفاده می‌کند، که سیار کارآمد هستند. 

استارباکس

استارباکس برند فروش قهوه است. اگر سری به اینستاگرام آن بزنید می‌بینید که در مناسبت‌های خاص پست‌های مخصوصی منتشر می‌کند و همچنین تلاش می‌کند تا مخاطبان خود را درگیر کند.

به این صورت که از آن‌ها سؤال می‌پرسد یا می‌خواهد که عکسی از لیوان استارباکس خود منتشر کنند. به ویژه در ماه دسامبر به مناسبت نزدیک شدن به کریسمس، زمانی که لیوان مخصوصی با طرح کریسمسی به نام Red Cup منتشر می‌کند از کاربران خود می‌خواهد عکسی از آن گرفته و با هشتگی با همین عنوان آن را منتشر کنند. 

اوبر

شرکت اوبر که یک تاکسی‌رانی آنلاین است، در اینستاگرام با هشتگ BackSeatView توانسته است بسیاری از کاربران خود در سراسر جهان را با هم مرتبط کند. هدف از این هشتگ این است که مسافران عکسی از منظره‌ای که در هنگام سواری می‌بینند بگیرند و آن را با این هشتگ منتشر کنند.

به این ترتیب اوبر از قدرت انتشار دهان و دهان و ویروسی پست‌های اینچنینی استفاده می‌کند و همچنین توانسته است کاربران را با این کمپین سرگرم کند.

نتفلیکس

نتفلیکس که این روزها توانسته جایگاه بسیار خوبی در ساخت و پخش فیلم و سریال پیدا کند از قافله عقب نمانده است. بسیاری از افراد درمورد زندگی هنرپیشگان و هنرمندان کنجکاو هستند.

اگر به اینستاگرام نتفلیکس سری بزنید، خواهید دید که در پست‌های مختلف عکسی از این افراد منتشر کرده است و در کپشن درمورد آن‌ها اطلاعاتی بیان کرده است. به این ترتیب، نتفلیکس قادر است بسیاری از کاربران را به سمت خود بکشاند.

سخن پایانی

وقتی از کمپین‌ها، فارغ از محل انتشار و فعالیت آن‌ها صحبت می‌کنیم، به برنامه‌هایی اشاره داریم که به بازاریابی کسب و کارها کمک می‌کنند. این حقیقت که افراد کسب و کارهای خود را در پلتفرم‌های مختلف راه‌اندازی می‌کنند، باعث می‌شود تا کمپین‌ها نیز با توجه به این موارد تفکیک شوند.

در این مقاله دیدیم که کمپین‌های اینستاگرامی چندین نوع دارند و بسته به نوعی که انتخاب می‌کنیم، باید از روش‌های مختلفی برای پیشبرد اهداف آن به سمت موفقیت استفاده کنیم. در جهان امروز کسب و کارها شکل جدید به خود گرفته‌اند و برای کنار زدن رقبا به ابزارهایی کارآمد نیاز دارند. یکی از این ابزارها کمپین‌ها هستند.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره