کلاب هاوس چیست و چه کمکی به کسب و کارها می ‌‌کند؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

کلاب هاوس چیست

تابستان سال 2020، که در اوج همه‌‌گیری ویروس کوید 19 به سر می‌‌بردیم، یک شبکه اجتماعی به نام کلاب هاوس یا Clubhouse بر سر زبان‌‌ها افتاد. در ابتدا کارمندان و سرمایه‌‌گذاران silicon valey از این رسانه برای ارتباط با یکدیگر در زمان قرنطینه استفاده می‌‌کردند، اما امروز می‌‌بینیم که بسیاری به استفاده از آن روی آورده‌‌اند.

اگر چه این شبکه اجتماعی در مقایسه با فیس بوک، توییتر و اینستاگرام تنها یک باشگاه کوچک است، با این حال جنب و جوش زیادی ایجاد کرده است. در این مقاله می‌‌خواهیم بررسی کنیم کلاب هاوس چگونه شبکه‌‌ای است و این که چطور به رشد کسب و کارها کمک می‌‌کند. 

کلاب هاوس چیست؟

این برنامه بهار سال گذشته توسط دو پیشکسوت صنعت فناوری، پل دیویسون و روهان ست برای سیستم عامل IOS رونمایی شد. نمونه اولیه آن‌‌ها شباهت زیادی به یک برنامه پخش پادکست داشت، بنابراین آن‌ها تصمیم گرفتند ویژگی دیگری به برنامه خود اضافه کنند، که امکان برقراری ارتباط صوتی را به کاربران می‌‌داد.

از این برنامه به عنوان «نوع جدیدی از شبکه مبتنی بر ارتباطات صوتی» یاد می‌‌شود. از آنجا که این برنامه فقط با انتقال صدا، بین کاربران رابطه ایجاد می‌‌کند و از دوربین شما استفاده نمی‌‌کند، کلاب هاوس امیدوار است که شما نگران تماس چشمی، آنچه می‌‌پوشید یا جایی که هستید نباشید. کلاب هاوس به شما این امکان را می‌‌دهد که در هر جایی که هستید در بحث-ها شرکت کنید، چرا که هیچ نیازی با تایپ در آن وجود ندارد.

اگر بخواهید در این برنامه فعالیت داشته باشید، باید از طرف فرد دیگری به اتاق‌‌های گفت‌و‌گو دعوت شوید. بنابراین پس از نصب برنامه تنها قادر خواهید بود علایق خود را در آن ثبت کنید. اتاق مکالمه دقیقاً مانند یک تماس کنفرانسی است، اما برخی از افراد در حال مکالمه هستند و بیشتر حاضران به آن‌‌ها گوش می‌دهند. درست مانند یک تماس تلفنی، پس از پایان مکالمه، اتاق بسته می‌‌شود.

مزایای تجاری بالقوه

مانند هر شبکه اجتماعی دیگری، Clubhouse موفقیت در اهداف تجاری شما را تضمین نمی‌‌کند، اما اگر هوشمندانه از آن استفاده کنید می‌‌تواند ابزاری ارزشمند باشد. اگر موفق به تهیه یک دعوت‌‌نامه شدید، اکنون زمان آزمایش این پلتفرم است که می‌‌تواند شما را با افراد جالب ارتباط دهد و به طور بالقوه منجر به ایجاد موج جدیدی از مخاطبان برای تجارت شما شود. با فعالیت در کلاب هاوس خواهید دید که مزایای زیر برای کسب و کار شما وجود دارد:

یادگیری از متخصصان

افرادی که در کلاب هاوس اتاق تشکیل می‌‌دهند و در آن شروع به صحبت می‌‌کنند، کسانی هستند که در زمینه‌‌های مختلف دانش و تخصص دارند. بنابراین اگر شما بتوانید به یکی از اتاق‌‌هایی که به کارتان مرتبط است دعوت شوید، خواهید توانست از صحبت‌‌های متخصصان که به صورت رایگان ارائه می‌‌شود، استفاده کنید. برای مثال اگر در حوزه بازاریابی کار می‌‌کنید با ورود به اتاقی که با موضوع جدیدترین روش‌‌های بازاریابی ایجاد شده است، می‌‌توانید اطلاعات بسیار خوبی را به رایگان به دست آورید.

یافتن افرادی با تخصصی که شما نیاز دارید

چنانچه در اتاق‌‌های تخصصی رفت و آمد داشته باشید، به زودی با افراد زیادی آشنا می‌‌شوید، که تخصصی که شما به دنبال آن هستید را داشته باشند. بنابراین می‌‌توانید از کمک آن‌‌ها استفاده کنید و با استخدام آن‌ها کمبود نیروی انسانی شرکت خود را جبران کنید. نکته مثبتی که درمورد این کار وجود دارد، این است که افراد در کلاب هاوس صحبت می‌‌کنند و شما می‌‌توانید از ادعای آن‌‌ها مطمئن شوید.

برگزاری جلسات مشاوره و جذب مشتری

اگر شما گرداننده یک کسب و کار هستید به راحتی با ایجاد یک اتاق پرسش و پاسخ می‌‌توانید افراد زیادی را جذب کنید. برای مثال اگر در حوزه برنامه‌‌نویسی فعالیت می‌‌کنید، می‌‌توانید اتاقی تشکیل دهید و در آن به ابهامات مخاطبان درمورد روند انجام پروژه‌‌ها پاسخ دهید و اجازه دهید آن‌‌ها درمورد روند کاری شما سؤالات خود را بپرسند. به این ترتیب اگر مخاطبان هدف را به درستی انتخاب کرده و دعوت کرده باشید، می‌‌توانید انتظار پیشرفت در محبوبیت شرکت خود را داشته و مسلماً تعداد بیشتری مشتری نیز خواهید داشت.

آغاز کار با اپلیکیشن کلاب هاوس

اگر به تازگی با کلاب هاوس آشنا شده‌‌ایدف برای شروع کار با آن می‌‌توانید گام‌‌های زیر را دنبال کنید.

به باشگاه‌‌ ها و اتاق ‌‌های گفت و گو بپیوندید

با پیوستن به باشگاه‌‌های مرتبط با علایق یا صنعت خود و گوش دادن به مکالمات در اتاق گفت‌وگو، افراد همفکر خود را پیدا کنید. کنجکاوی خود را دنبال کنید و با گذراندن وقت در اتاق‌‌های مختلف، افرادی که برای شما جالب هستند را پیدا کرده و آن‌‌ها را دنبال کنید.

روی ایجاد ارزش هدف‌‌ گذاری کنید

موضوعی را انتخاب کنید که درباره آن چیزهای زیادی می‌‌دانید و فکر می‌‌کنید دیگران می‌‌توانند از آن بهره‌مند شوند. زمانی را برای میزبانی اولین اتاق گفت‌وگوی خود تعیین کنید. از قبل یک ساختار اساسی ایجاد کنید تا بدانید چه هدفی دارید و چه چیزهایی می‌‌خواهید بگویید و حتماً برای پرسش و پاسخ وقت بگذارید. هدف خود را روی این موضوع بگذارید که، شنوندگان قدمی فراتر از مکالمه بروند و با خود بیاندیشند که «چیزهای زیادی از این گفت‌وگو یاد گرفتم.»

تعامل بیشتر و مؤثرتری ایجاد کنید

برای این کار می‌‌توانید از شخصی که در موضوع مرتبط با کار شما متخصص است دعوت کنید تا برای پرسش و پاسخ به گفت‌وگو بپیوندد. برای مثال اگر حسابدار هستید و می‌‌خواهید درمورد مسائل مالی صحبت کنید، می‌‌توانید از یک متخصص امور مالی بیمه دعوت کنید تا درمورد قوانین موجود صحبت کند و سؤالات متداول را در ای زمینه پاسخ دهد.

نکته جالب درمورد این اپلیکیشن این است که هرگز نمی‌دانید گفت‌وگوها شما را به کدام سمت می‌‌برند. کافی است وارد آن شوید و سپس خواهید دید که تا چه اندازه مهارت‌‌های جدید یاد می‌‌گیرید، یاد می‌‌دهید و می‌توانید برای کسب و کار خود مخاطب جذب کنید.

چگونه باید دعوت نامه کلاب هاوس دریافت کرد؟

گفتیم که این برنامه فقط برای سیستم عامل IOS وجود دارد. در این برنامه به افرادی که به اتاقی دعوت شده‌‌اند، تعدادی دعوت نامه داده می‌‌شود تا به دیگران بدهند. بنابراین ساده‌‌ترین راه این است که از دوستان یا آشنایان خود که در توانسته‌‌اند به اتاقی راه پیدا کنند، درخواست کنید تا برای شما دعوت نامه بفرستند.

در غیر این صورت، راه‌‌هایی مانند خرید دعوت نامه نیز وجود دارد. اکنون هر دعوت نامه کلاب هاوس در سایت ebay به قیمتی بین 20 دلار تا 30 هزار دلار فروخته می‌‌شود. البته در این مورد باید در نظر بگیرید که ملاب هاوس فاقد برخی امکانات حریم خصوصی است. اگر هم قصد خرید ندارید و کسی را ندارید که برای شما دعوت نامه ارسال کند، باید منتظر شوید تا شاید در به روزرسانی‌‌های بعدی دسترسی گسترده‌‌تری به کاربران داده شود.

بنابراین برای عضویت، یک کاربر موجود در Clubhouse باید از برنامه خود دعوتنامه‌‌ای برای شما ارسال کند تا به شما امکان راه‌‌اندازی یک حساب را بدهد. اگر از شما دعوت شده باشد تا به کلاب هاوس بپیوندید، لینکی را مشاهده خواهید کرد که به شماره تلفن شما ارسال شده و با کلیک روی آن به یک صفحه ثبت نام در برنامه هدایت می­شوید.

با این حال کاربران Clubhouse نمی‌‌توانند به هرکسی که می‌‌خواهد به برنامه ملحق شود، دعوت نامه ارسال کنند. کاربران فعلی در ابتدا فقط دو دعوت نامه دارند که می­توانند از آن­ها برای دعوت افراد دیگر استفاده کنند. در جدیدترین اخبار، سازندگان کلاب هاوس اعلام کرده‌‌اند که هدف 2021 آن‌‌ها تکمیل مرحله بتای برنامه است. بنابراین می‌‌توان انتظار داشت که کلاب هاوس به روی همه جهان و با محدودیت کمتر باز شود.

ارتباط ایلان ماسک و کلاب هاوس

کلاب هاوس در ابتدا فقط 1500 نفر کاربر و حدود 100 میلیون دلار ارزش داشت و با شیبی ملایم در حال رشد بود. اما زمانی که ایلان ماسک وارد یکی از اتاق‌‌های گفت و گو شد تا با Vlad Tenev مدیرعامل مجموعه Robinhood در گفت و گو شرکت کند، همه چیز تغییر کرد. این اتفاق آنقدر جالب توجه بود که اتاق مورد نظر تا سقف مجاز کاربران پر شد و حتی این گفت و گو به پخش در یوتیوب نیز راه یافت. این امر باعث شد تا Clubhouse به بالای جدول استارت آپ‌‌ها برود و مجادله‌‌ای برسر دریافت دعوت نامه ایجاد شود.

در گفت و گوی خود با Tenev، ایلان ماسک در کوتاه‌‌ترین جمله ممکن، مزیت کلاب هاوس را چنین بیان کرد که: «جابجایی بین انواع محتوا، قاتل ذهن است.» درواقع او معتقد است این که کلاب هاوس اجازه می‌دهد افراد بدون نیاز به تایپ، ارسال تصاویر و غیره، فقط روی یک نوع محتوا و آن هم صدا متمرکز باشند، اجازه تمرکز گسترده‌‌تری روی مطالب را می‌‌دهد . ذهن را در جایی که باید باشد نگه می‌‌دارد.

چگونه از کلاب هاوس استفاده کنیم؟

در این بخش فرض می‌‌کنیم که شما از یکی از دوستان‌تان دعوت نامه گرفته‌‌اید و حال می‌‌خواهید فعالیت خود را آغاز کنید. پس از این مرحله باید پروفایل خود را تکمیل کرده و موضوعات مورد علاقه خود را انتخاب کنید. حال اگر وارد صفحه اصلی اکانت خود شوید، می‌توانید اتاق‌‌هایی را ببینید که براساس موضوعات مورد علاقه شما نمایش داده می‌‌شوند.


همچنین بخوانید : آموزش کلاب هاوس


باخبر شدن از رویدادها

حال ممکن است بپرسید، چگونه باید از رمان برگزاری اتاق‌‌های مختلف با خبر شوم؟ برای این کار کافی است روی آیکون تقویم در بالای صفحه بزنید و اتاق‌‌هایی که از قبل برنامه‌‌ریزی شده‌‌اند را مشاهده کنید. آیکون نوتیفیکیشن‌‌ها نیز در کنار تقویم وجود دارد، که اخبار مربوط به فعالیت‌‌های مختلف در آن قرار می‌گیرد.

فعالیت در اتاق ‌‌های کلاب هاوس

وقتی شما وارد یک اتاق می‌‌شوید دو حال برای حضور شما وجود دارد، یکی «شنونده» و دیگری «سخنگو». سخنگوها می‌‌توانند در هر زمان دلخواه شروع به صحبت کنند، اما شنوندگان باید پیش از صحبت اجازه بگیرند. آیکون دست در اتاق برای همین کار است. شما می‌‌توانید با فشردن آن به برگزارکننده اتاق اطلاع بدهید که می‌‌خواهید صحبت کنید و در صورت پذیرش درخواست، شما قادر به شرکت در گفت‌وگو خواهید بود.

هر اتاق بخشی به نام stage دارد، که سخنگویان اتاق روی آن قرار می‌‌گیرند. با توجه به stage شنوندگان به دو دسته تقسیم می‌‌شوند، یکی شنوندگانی که از طرف حداقل یکی از افراد حاضر در stage دنبال شده-اند و گروهی دیگر افرادی که چنین موقعیتی ندارند.

در کنار آیکون دست که درمورد آن صحبت کردیم، یک آیکون به علاوه وجود دارد، که برای دعوت از فالوئرهای شما تعبیه شده است. این امکان برای هر دو گروه سخن‌گو و شنونده وجود دارد. همچنین گزینه leave نیز در این صفحه وجود دارد، که به شما اجازه ترک اتاق را می‌‌دهد. اگر سخنگو هستید و می‎خواهید به جمع شنوندگان بپیوندید، کافی است وارد پروفایل خود شده و گزینه Move to audience را انتخاب کنید. اگر خودتان سازنده اتاق هستید می‌‌توانید آن را زمان‌‌بندی کنید تا طبق یک برنامه پیش بروید.

ساخت کلاب در کلاب هاوس

در کنار اتاق‌‌ها، کلاب‌‌ها از مهم‌‌ترین بخش‌‌های این اپلیکیشن هستند. اگر شما بتوانید کلابی جذاب بسازید و افراد زیادی را به آن جذب کنید، احتمال دیده شدن اتاق‌‌های شما و افزایش شرکت‌‌کنندگان در آن بسیار بالا می‌‌رود. هر کلابی که می‌‌سازید باید یک Topic که موضوع ان را بیان می‌‌کند و توضیحاتی درمورد کلاب داشته باشد.  در کل کار با این برنامه سخت نیست و هیچ نکته خاصی ندارد. تنها چالش موجود همان دعوت نامه است.

آیا کلاب هاوس می‌‌تواند در بین شبکه‌‌های اجتماعی دیگر جایگاه خود را حفظ کند؟

وقتی به جهان امروز نگاه کنیم می‌بینیم که رقابت تا چه اندازه بین همه چیز و همه کس تنگاتنگ است. این رقابت مسلماً در حوزه تکنولوژی که ثانیه‌‌ها برای آن اهمیت دارند، بیشتر به چشم می‌‌اید. ممکن است تصور کنید با وجود اینستاگرام، فیس بوک، توییتر و غیره، کلاب هاوس شانسی برای همیشگی شدن ندارد. ما باید این مسئله را در نظر بگیرید که این شبکه ایده‌‌ای را پیاده‌‌سازی کرده است که تا حدودی ناب ایت و هیچ شبکه دیگری به این صورت فعالیت نمی‌‌کند. بنابراین می‌‌توان گفت که هنوز رقیبی ندارد تا بتوان این مورد را در آن بررسی کرد. اگر سازندگان آن بتوانند به زودی کاستی‌‌های اپلیکیشن خود را جبران کنند، می‌‌توان به آینده آن در بلند مدت امیدوار بود.

سخن پایانی

هر چه تکنولوژی بیشتر توسعه می‌‌یابد، ابزارهای ارتباطی نیز جدیدتر و پیشرفته‌‌تر می‌‌شوند. شبکه‌‌های اجتماعی دیده شده‌‌ترین بخش تکنولوژی در سال‌‌های اخیر هستند، که به دلایلی مانند رایگان بودن و امکان استفاده راحت توانسته‌‌اند کاربران بسیار زیادی را به سمت خود بکشانند. به هر یک از این شبکه‌‌های اجتماعی که نگاه کنیم، می‌‌بینیم که هریک با ایده‌‌ای نو پا گرفته‌‌اند.

کلاب هاوس به عنوان یکی از جدیدترین‌‌ها در این زمینه توانسته است در مدت زمانی کوتاه، خود را به جایگاهی برساند که امروزه ارزش آن به 1 میلیارد دلار رسیده است و هر روز کاربران بیشتری به آن سرازیر می‌‌شوند.

اگر می‌‌خواهید با افراد متخصص آشنا شوید و از هم‌‌صحبتب با آنان استفاده کنید، کلاب هاوس موقعیت خوبی است. به ویژه اگر کسب و کاری می‌‌گردانید که نیاز به پیشرفت دارد. درست است که بازاریابی در شبکه‌‌هایی مانند اینستاگرام، بازخورد بیشتری دارد، اما صحبت ما در این جا درمورد کسب تجربه و اطلاعات جدید است. از آن جا که ارتباط در کلاب هاوس مستقیم و آنی است، کمک بسیار بزرگی به پیشرفت کسب و کارها می‌‌کند. در این مقاله دیدم که چگونه یک استارت آپ توانست در عرض یک سال از شرایط همه‌‌گیری به نفع خود استفاده کند و با وجود کاستی‌های بسیار جایی در بین شبکه‌های اجتماعی باسابقه و به نام باز کند.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره