کامنت مارکتینگ چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

کامنت مارکتینگ

افزایش تعداد فروشگاه‌های اینترنتی و رقابت شدید در بین آن‌ها، باعث به وجود آمدن راهکارهای مختلفی برای بالا بردن سطح فروش و جلب اعتماد مشتری شده است.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال مجموعه‌ای از راهکارهایی است که به صاحبان فروشگاه اینترنتی کمک می‌کند با جلب رضایت مشتری، فروش بیشتری داشته باشند و درنتیجه سود به دست آمده از فروش افزایش یابد.

یکی از روش‌های بازاریابی دیجیتالی روش کامنت مارکتینگ یا بازاریابی دیدگاه، برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو و افزایش فروش محصولات است. اما کامنت مارکتینگ به چه معنایی است؟

در این مطلب در مورد کامنت مارکتینگ و راهکارهای استفاده صحیح از این نوع بازاریابی صحبت می‌کنیم. پس اگر صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید و دنبال راهی برای افزایش فروش خود می‌گردید تا پایان مطلب همراه ما باشید.

کامنت مارکتینگ چیست؟

کامنت مارکتینگ به معنای نوشتن کامنت در سایت‌های دیگر یا امکان نوشتن نظر توسط کاربران در سایت خود به منظور معرفی محصولات، برند و افزایش فروش است.

به عبارت دیگر در تکنیک کامنت مارکتینگ می‌توان در سایت فروشگاهی خود برای نوشتن نظر کاربران و سؤال و جواب‌های رایج یک کادر نظرات قرار داد یا برند خود را با کامنت گذاشتن در سایت‌های دیگر و ایجاد لینک، به دیگران معرفی کرد.

انواع کامنت

اگر برای جذب مخاطب بیشتر، اقدام به نوشتن کامنت و لینک دهی به سایت خود کرده‌اید، باید بدانید محتوای کامنت شما از چند حالت زیر خارج نیست:

 • سؤال‌های راهنمایی کننده یک نوع از کامنت است که مخاطب را با طرح یک سوال به مسیر مشخصی (در اینجا لینک فروشگاه خود) راهنمایی می‌کند.
 • کامنت‌های دستوری در قالب جملات امری، کاربر را به بازدید از فروشگاه خود تشویق می‌کنند مانند از سایت ما دیدن کنید.
 • کامنت توصیفی که به توصیف قسمتی از خدمات یا محصولات خود می‌پردازد.
 • نویسنده کامنت تفسیری معمولا محصول یا پست سایت و صفحه مورد نظر را تفسیر می‌کند و در نهایت شباهت آن را با محتوای فروشگاه خود بیان می‌کند.
 • در کامنت توصیه کننده، نویسنده به مخاطبان توصیه می‌کند به فروشگاه او سر بزنند.

توجه به لحن و نوشتار کامنت در هنگام نوشتن آن بسیار مهم است و باید با توجه به هدف خود از فروش، شخصیت شناسی یک دسته از مخاطبان و نوع محصولات عرضه شده در فروشگاه، یکی از ساختارهای ذکر شده را برای نوشتن کامنت در نظر گرفت.

گام نخست برای ایجاد کامنت مارکتینگ درسایر بسترها

اگر قصد دارید برای معرفی برند خود و افزایش مخاطب در سایر سایت یا شبکه‌های اجتماعی کامنت بنویسید، باید قبل از نوشتن کامنت و رعایت نکات لازم در هنگام نوشتن، یک برنامه مشخص داشته باشید.

برای تعیین طرح درست رعایت مراحل زیر ضروری است:

 • هدف‌گذاری کنید و به طور دقیق هدف از کامنت مارکتینگ را برای خود شرح دهید.
 • سعی کنید برای سنجش میزان موفقیت کامنت مارکتینگ، از معیارهایی مانند افزایش بازدیدکنندگان استفاده کنید.
 • سایت‌های هدف برای کامنت گذاشتن را مشخص کنید.
 • یک جدول برنامه‌ریزی تشکیل دهید و تعداد و زمان درج کامنت را برای هر سایت مشخص کنید.
 • در سایت‌های مورد نظر از سیستم اعلان پست یا محتوای جدید استفاده کنید تا به محض نوشتن یک محتوای تازه توسط آن‌ها، در زیر پست جدید کامنت بگذارید.
 • سایر کامنت‌های موجود در سایت هدف را مطالعه کنید تا با کلیات سلیقه و خواسته مخاطبان آشنا شوید.
 • از بسترهای مرتبط و مختلف مانند وب سایت، اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و غیره برای ایجاد کامنت استفاده کنید.
 • در زمان مناسب و تا وقتی که تعداد بازدید کننده‌های محتوا زیاد است، کامنت بنویسید.

تعیین برنامه کلی نوشتن کامنت به جذب مخاطب بیشتر، منسجم و منظم بودن و در نهایت موفقیت و افزایش فروش کمک می‌کند.

نکات ضروری برای ایجاد کامنت مارکتینگ موفق

بعد از تعیین برنامه کلی برای ایجاد کامنت، نوبت به رعایت نکات لازم در هنگام نوشتن کامنت است. با رعایت نکاتی که ذکر خواهیم کرد، یک کامنت نتیجه بخش و مفید در سایت یا شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنید.

مرتبط بودن کامنت

مهم‌ترین نکته در نوشتن یک کامنت مؤثر، مرتبط بودن موضوع و مفهوم کامنت با مطلب منتشر شده در سایت یا شبکه اجتماعی دیگر است.

اگر شما بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات را عرضه کنید و محتوای کامنت شما ارزشمند باشد، اما به مطلبی که برای آن کامنت گذاشته‌اید ربط نداشته باشد، نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

پس همیشه سعی کنید در زیر محتواهایی که به نحوی با محتوا و محصولات شما مرتبط هستند کامنت بگذارید.

به عنوان مثال، برای فروش لوازم دکوری منزل یکی از بهترین و مرتبط‌ترین مکان‌های نوشتن کامنت، زیر محتوای مجله‌های اینترنتی طراحی داخلی و دکور منزل است.

با ایجاد کامنت مرتبط، رتبه بالاتری در موتورهای جستجو به دست می‌آوردید و مخاطبان هدف را به فروشگاه خود هدایت می‌کنید.

کامنت‌هایی با محتوای خاص بنویسید

هدف از کامنت مارکتینگ جذب مخاطب بیشتر و در نتیجه افزایش میزان فروش است. برای تحقق این هدف لازم است محتوای کامنت شما خاص باشد و به عبارت دیگر، حرفی برای گفتن داشته باشید.

معمولا کاربران از کنار کامنت‌های بدون ارزش خاص به سادگی عبور می‌کنند و حتی آن‌ها را کامل نمی‌خوانند.

پس سعی کنید برای به دست آوردن نتیجه مطلوب، یک متن با ارزش درباره موضوع مرتبط بنویسید و مخاطب را به بازدید از فروشگاه خود تشویق کنید.

توجه داشته باشید که صرفاً برای هدف لینک سازی، کامنت ننویسید.

از اصول نگارشی استفاده کنید

بدون شک کامنت‌هایی که متن شیوا و بسیار روانی دارند و در آن‌ها نکات نگارشی رعایت شده است، بیشتر از متن‌هایی با غلط املایی یا شیوه نگارش دشوار، مورد توجه قرار می‌گیرند.

در هنگام نوشتن کامنت دقت کنید که محتوای کامنت شما نظم و قالب ویژه‌ای داشته باشد و از زیاده‌گویی بپرهیزید. همچنین سعی کنید کامنت شما کمتر از 150 کاراکتر نباشد.

از لحن محترمانه استفاده کنید

برای نظر دادن در مورد یک مطلب یا جواب دادن به مطالب سایر کاربران، از لحن محترمانه و مبادی آداب استفاده کنید.

لازم نیست از کلمات سنگین و غیر قابل فهم برای عموم استفاده کنید، کافی است کلماتی مانند لطفاً را به کار ببرید و در صورت مخالف بودن با یک مطلب، به نویسنده آن توهین نکنید.

با رعایت نکات ذکر شده و نوشتن کامنت در سایت‌ها، فرم‌ها، انجمن‌ها، شبکه‌های اجتماعی و لینک دهی به فروشگاه خود، علاوه بر کسب رتبه از موتورهای جستجو، کاربران بیشتری را به فروشگاه خود دعوت کنید.

البته باید توجه داشت که موتورهای جستجو مانند گوگل، از ارزش لینک دهی در کامنت‌ها مقداری کاسته‌اند، اما این گفته به معنی تاثیر نداشتن کامنت مارکتینگ در رتبه سایت نیست.

راهکارهایی برای تشویق کاربران به نوشتن کامنت

یکی دیگر از راه‌های تحقق کامنت مارکتینگ، ایجاد زمینه مناسب در فروشگاه خود برای نوشتن نظر توسط کاربران است.

نوشتن کامنت در فروشگاه اینترنتی، به عنوان تولید محتوای کاربر به موتورهای جستجو معرفی می‌شود و ارزش بسیار زیادی دارد. این نوع محتواها به سئو فروشگاه اینترنتی کمک بسیار زیادی می‌کند و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مشتری را جذب خواهد کرد.

تکنیک‌های موثر در نوشتن کامنت توسط کاربران شامل موارد زیر می‌شود.

محتوای ارزشمند تولید کنید

مهم‌ترین گام در تشویق کاربران به نوشتن کامنت، تولید محتوای ارزشمند و جذاب است. محتوای جامع و کامل مخاطب را به خواندن یا دیدن محتوا تا انتها تشویق می‌کند و در نتیجه کاربر را با کادر نوشتن نظر مواجه می‌سازد.

همچنین سعی کنید خودتان تمام سوالات احتمالی را در محتوای پاسخ دهید و در قسمتی از متن بگویید: در صورت داشتن هر نوع سوال یا ابهامی، نظر خود را در کادر زیر بنویسید.


همچنین بخوانید : افیلیت مارکتینگ چیست


به طور مستقیم از مخاطب بخواهید که نظرات، پیشنهادات یا انتقادهای خود را بنویسد یا در قالب طرح یک سوال او را به نوشتن کامنت تشویق کنید.

مزایای کامنت مارکتینگ

اولین کامنت را خودتان بنویسید

در بیشتر موارد نوشتن اولین کامنت برای مخاطبان دشوار بوده و ممکن است به دلایل مختلفی از نوشتن نخستین کامنت خودداری کنند.

برای شروع کار، با یک اکانت کاربری در زیر محتوای خود یک کامنت خلاقانه و جذاب بنویسید و از طریق حساب فروشگاهی خود به آن پاسخ دهید.

سعی کنید در کامنت تجربه خود را به عنوان یک کاربر توضیح دهید یا یک سوال مطرح کنید. این روش یکی از روش‌های موثر برای تشویق کاربران به نوشتن کامنت است.

به کامنت‌های توهین‌آمیز، جواب محترمانه دهید

برخی از کاربران کامنت‌های نامناسب و توهین‌آمیز می‌نویسند. صرف نظر از هدف کاربر از ایجاد چنین کامنتی، باید سعی کنید ابهامات موجود را با رعایت ادب برای او روشن کنید.

در قالب یک کامنت معقول و محترمانه به برداشت غلط یا سوال کاربر پاسخ دهید و اگر حق با او است، سعی کنید با دادن راهکارهایی برای جبران مسئله از او عذرخواهی کنید.

سایر بازدیدکنندگان از دیدن رفتار موجه و درست شما، به نوشتن کامنت ترغیب می‌شوند.

به سوالات پاسخ کامل دهید

متاسفانه یکی از مسائلی که از نوشتن کامنت در فروشگاه‌های مختلف جلوگیری می‌کند مشاهده کامنت سایر کاربران و جواب‌های ناکافی مدیر فروشگاه به سوالات است.

در صورت نوشتن کامنت سوالی توسط مخاطب، به طور کامل و دقیق به سوال او پاسخ دهید و اعتماد مخاطبان دیگر را از این طریق جلب کنید.

در سریع‌ترین زمان ممکن به کاربران پاسخ دهید

گاهی پیش می‌آید که به کامنت‌های کاربران چند ساعت یا چند روز بعد از گذاشتن کامنت جواب می‌دهید. در این موارد معمولا کاربر برای گرفتن جواب به سراغ فروشگاه‌های رقیب شما می‌رود.

برای جلب اعتماد کاربران و تبدیل آن‌ها به مشتری، در سریع‌ترین زمان ممکن به کامنت‌های آن‌ها پاسخ دهید و اعلان کامنت را برای پاسخگویی سریع به کامنت‌های ارسالی فعال کنید.

بهتر است بعد از پاسخگویی به کامنت‌ها، متن پاسخ خود را از طریق ایمیل به کاربران اطلاع دهید.

در مواقع لازم با کامنت‌ها مخالفت کنید

مخالفت با نظر برخی از کاربران در کامنت می‌تواند منجر به کامنت گذاشتن مجدد همان کاربر یا دیگر کاربران شود.

در بعضی موارد که واقعا با نظر کاربر مخالف هستید، نظر خود را به طور صریح بیان کنید و او را به مکالمه دعوت کنید.

از روش‌هایی مانند جایزه دادن کمک بگیرید

یکی از موثرترین روش‌های تشویق مخاطب به نوشتن کامنت به ویژه در شبکه‌های اجتماعی، در نظرگرفتن جایزه‌هایی مانند کد تخفیف، هدیه رایگان، کارت هدیه و غیره است.


همچنین بخوانید : موبایل مارکتینگ چیست؟


به عنوان مثال، برای کاربری که بیشتر کامنت را می‌گذارد یا بیشترین تعداد افراد را منشن می‌کند امتیازهای ویژه‌ای تعیین کنید.

این ترفند که یکی از کاربردی‌ترین ترفندهای کامنت مارکتینگ است، بیشترین تاثیر را در افزایش کامنت، ارتقای رتبه فروشگاه و در نتیجه جذب مشتری بیشتر دارد.

همچنین منشن کردن افراد مختلف، به معرفی بهتر برند و جذب مخاطب بیشتر کمک می‌کند.

دقت داشته باشید که امکان قراردادن لینک در کامنت خود را محدود کنید یا در صورت اجازه دادن حتما از لینک‌های no follow استفاده کنید تا از ارزش سایت فروشگاهی شما در نزد موتورهای جستجو کاسته نشود.

مزایای کامنت مارکتینگ

پس از ذکر نکات لازم برای ایجاد کامنت مارکتینگ مناسب، این سوال مطرح می‌شود که به طور کلی این تکنیک بازاریابی چه تاثیری بر فروشگاه اینترنتی دارد؟

بیشترین تاثیر کامنت مارکتینگ غیرمستقیم است و روی رتبه دهی موتورهای جستجو به سایت فروشگاهی اثر می‌گذارد. اما کامنت مارکتینگ مختص سایت‌های فروشگاهی نیست، بلکه این راهکار برای نتیجه دهی بهتر در شبکه‌های اجتماعی نیز به کار برده می‌شود.

بعضی از مهم‌ترین تاثیرات مستقیم یا غیرمستقیم کامنت مارکتینگ عبارت‌اند از:

بک لینک

از مهم‌ترین تاثیرات کامنت گذاشتن در سایر سایت و بسترها، ایجاد بک لینک برای بهبود سئوی سایت است.

همانطور که می‌دانید بک لینک‌ها تاثیر مثبت و مستقیمی در بالا رفتن رتبه سایت در موتورهای جستجو دارند و این موضوع در طولانی مدت باعث رسیدن به صفحه نخست موتورهای جستجو و جذب کاربر بیشتر می‌شود.

comment marketing

ترافیک سایت

بالا رفتن رتبه سایت در نتیجه‌ لینک دهی به سایت، موجب افزایش تعداد بازدیدکنندگان از سایت می‌شود. هرچه ترافیک سایت بیشتر باشد تاثیر بهتری در سئوی سایت و فروش محصولات دارد.

مطرح شدن برند

ایجاد کامنت مرتبط در سایت‌های دیگر و معرفی نام برند خود، موجب گسترش دامنه شناخت عمومی از برند شما می‌شود.

با مطرح شدن نام برند تعداد کسانی که آن را در موتورهایی مانند گوگل جستجو می‌کنند بیشتر خواهد شد و جستجو بیشتر نام برند به سئوی سایت کمک می‌کند.

تولید محتوای کاربران

موتورهای جستجو به محتوایی که توسط کاربر نوشته شده است اهمیت بسیار زیادی می‌دهند. کامنت‌ها به نوعی محتوای تولید شده توسط کاربر هستند به همین دلیل برای گوگل و سایر موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارند و به بهتر شدن رتبه سایت کمک می‌کنند.

ترافیک هدفمند

دعوت از کاربران برای نوشتن نظر یا ایجاد زمینه غیرمستقیم برای طرح سوالات، موجب ماندگاری بیشتر کاربر در سایت و ایجاد ترافیک هدفمند می‌شود.

ماندگاری بیشتر کاربر در سایت از نظر موتورهای جستجو ارزشمندتر از ترافیک عادی سایت است، درنتیجه به سئوی بهتر و در نهایت فروش بیشتر فروشگاه کمک می‌کند.


همچنین بخوانید : نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای چیست؟


اعتماد بیشتر کاربران

یکی دیگر از تاثیرات و شاید مهم‌ترین تاثیر نوشتن کامنت توسط کاربر در سایت، افزایش اعتماد سایر بازدیدکنندگان و تبدیل آن‌ها به مشتری است.

وقتی یک بازدیدکننده نظر سایر کاربران را می‌بیند یا نحوه برخورد مدیر فروشگاه را در جواب کاربران مشاهده می‌کند، در او حس اعتماد بیشتری نسبت به فروشگاه و معتبر بودن آن ایجاد می‌شود و تصمیم می‌گیرد از فروشگاه شما خرید کند.

نرخ تبدیل

نرخ تبدیل یعنی نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به خریدار. نرخ تبدیل یکی از معیارهای سنجش اعتبار یک سایت فروشگاهی نزد موتورهای جستجو است.

با کامنت مارکتینگ امکان افزایش نرخ تبدیل بالا می‌رود و رتبه سایت در موتورهای جستجو بهتر می‌شود.

از سوی دیگر بهبود رتبه سایت به افزایش نرخ تبدیل سایت کمک می‌کند و موجب بیشتر شدن سود حاصل از فروش می‌شود.

سخن نهایی

یکی از راهکارهای افزایش فروش و سود حاصل از آن، استفاده از روش کامنت مارکتینگ است. در این روش در سایر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی درباره سایت خود کامنت می‌نویسیم یا در سایت خود محلی برای نوشتن نظر کاربران ایجاد می‌کنیم.

کامنت مارکتینگ تاثیر بسیار زیادی در سئوی سایت و افزایش بازدیدکنندگان سایت دارد و از سوی دیگر مستقیماً باعث ایجاد حس اعتماد در کاربران و تبدیل بازدیدکننده‌ها به مشتری می‌شود.

اگر قصد دارید فروش فروشگاه اینترنتی خود را افزایش دهید، بدون شک این روش بازاریابی یکی از موثرترین روش‌های کمک به سود آوری بیشتر است. پس نکات ذکر شده را هنگام به‌کارگیری آن رعایت کنید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره