چک لیست تولید محتوا: در ۳۲ گام یک محتوای بهینه شده تولید کنید

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : دیدگاهها

تولید محتوای بهینه شده یا محتوایی براساس اصول سئو، شاید در ابتدا کمی سخت و پیچیده به نظر برسد اما با داشتن برنامه‌ای مشخص برای این کار و کمی قریحه‌ی نویسندگی، می‌توان به سادگی از پس این کار برآمد و اگر جاه طلب باشید، شاید حتی بتوانید یکی از بهترین نوشته‌های بر بستر وب را منتشر کنید، چرا که نه!

21 گام برای تولید یک محتوای متنی بهینه شده

اهمیت و کاربرد محتوای بهینه شده

بگذارید در ابتدا به این موضوع بپردازیم که اصلاً تولید محتوای بهینه شده چه میزان اهمیت دارد و یا اصلاً به چه کاری می‌آید؟!

به گواه آمار و تجربه، اکثر کاربران اینترنت پس از جست‌وجو در مورد موضوعات مختلف در گوگل، تنها به چند سایت ابتدایی یا در بهترین حالت به تمام سایت‌هایی که در صفحه‌ی اول نتایج آمده مراجعه می‌کنند و افراد بسیار کمی به سایت‌هایی که در صفحات بعدی باشند، فرصت دیده شدن خواهند داد!

با رشد روزافزون تکنولوژی، تجارت و عرضه‌ی خدمات در فضای دیجیتال به سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت در کارها، به یکی از مهم‌ترین و البته سودآورترین جنبه‌های تجارت بدل شده و همین موضوع بسیاری را واداشته تا برای افزایش سهم خود از بازار و یا حتی عقب نماندن از رقبا، به این حوزه روی آورند.

بیشتر بخوانید: ۱۷ ابزاری که در بازاریابی محتوایی باید از آن ها استفاده کنید

حال با توضیحات گفته شده، فرض کنید که در پی تجارت و عرضه‌ی کالا و خدمات و یا حتی انتشار مقالات مختلف در بستر وب باشید. برای کسب درآمد در این عرصه باید دیده شوید و برای دیده شدن باید رتبه‌ی سایت خود در گوگل را بهبود ببخشید.

مهم‌ترین بخش اکثر وب سایت‌های دنیا، بخش محتوای متنی آن‌ها است و طبیعتاً توجه ویژه به این بخش و رعایت قوانین مختلفی که گوگل وضع کرده، می‌تواند بیشترین تاثیر در بهبود رتبه‌ی سایت و در نتیجه، افزایش بازدید و درآمد را برای شما در پی داشته باشد و این جاست که اهمیت و کاربرد محتوای بهینه شده خود را نشان می‌دهد!

در ادامه می‌خواهیم ببینیم که چگونه در 21 گام می‌توان چنین محتوایی را تولید کرد؟!

اهمیت و کاربرد محتوای بهینه شده

21 گام برای تولید یک محتوای متنی بهینه شده

 • مطالعه در مورد الگوریتم‌های گوگل

الگوریتم‌هایی نظیر الگوریتم پاندا، مرغ مگس خوار، پنگوئن و… سیستم‌هایی پیچیده‎ با دستورالعملی خاص هستند که در رتبه‌بندی و نمایش وب سایت‌ها، نقش فوق العاده موثری دارند.

مطالعه پیرامون این موضوع در گام اول به شما یک دید کلی از نحوه‌ی انتخاب و نمایش وب سایت‎ها بر اساس کلمات جست‌وجو شده خواهد داد و همچنین میزان اهمیت محتوا برای گوگل را به شما خاطر نشان خواهد کرد!

 • مطالعه در مورد نکات سئو

گام دوم برای تولید محتوای بهینه شده، کسب اطلاعات در مورد نکات ریز و درشت سئو داخلی و سئو خارجی است، نکاتی که با وجود اهمیت بسیار زیاد در بررسی‌های گوگل، بسیار ساده هستند!

مفاهیمی همچون کلمه‌ کلیدی، لینک دهی، هدینگ‌ها، یونیک بودن و… که در ادامه هم بیشتر از آن‌ها خواهیم گفت، مسائلی هستند که با مطالعه‌ای کوتاه، در گوشه‌ی ذهن شما جای خواهند گرفت.

همچنین باید اشاره کرد که گوگل هر چند سال، تعاریف و قوانین جدیدی را به این مجموعه اضافه می‌کند که همین امر لزوم مطالعه در این حوزه را دوچندان کرده است.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب

 • انتخاب کلمه کلیدی مناسب

یکی از مهم‌ترین موارد در نگارش یک محتوای متنی بر اساس اصول سئو، انتخاب کلمه کلیدی یا Keyword به حساب می‎آید؛ کلمه‌ای اصلی در متن که کلیت توضیحات، گفت‌وگوها و … پیرامون آن بوده که محتوای شما باتوجه به آن در نتایج گوگل برای جست‌وجوهای مختلف به نمایش در خواهد آمد یا به عبارتی دیگر هسته‌ی متن شما!

خود کادر جست‌وجوی گوگل که کلمات سرچ شما را تکمیل می‌کند و همچنین سایت‌های مختلفی همچون  Keyword Tool و Google AdWords Keyword Planner می‌تواند در انتخاب کلمه کلیدی مناسب بسیار به شما کمک کند.

 • استفاده‌ی مناسب و بجا از کلمات کلیدی

همان گونه که گفته شد، کلمه‌ی کلیدی مهم ترین کلمه‌ی داخل محتوای متنی است و از این رو اهمیت دارد که در قسمت‌های مهم محتوا و در سایر بخش‌های دیگر به تناسب به کار رود.

در گذشته یکی از مواردی که درباره‌ی کلمات کلیدی بسیار به کار می‎رفت، بحث چگالی بود که براساس آن، تعیین می‌شد که در متن دقیقاً چندبار باید این کلمه را به کار برد اما امروزه و با تغییراتی که گوگل اعمال کرده، دیگر تعداد دفعات استفاده از کلمات کلیدی مهم نیست؛ بلکه استفاده‌ی به جا و درست از این واژه مهم است.

 • درجه اهمیت هدینگ‌ها

هدینگ یا عنوان در محتوای متنی بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که بخش‌های مختلف نوشته را از هم تفکیک کرده و یک دید کلی از چند پاراگراف بعدی به شما کاربر خواهد داد. برای نوشتن هدینگ‌، بنا بر میزان اهمیت هر عنوان، می‌توانید از تگ H1 تا H6 استفاده کنید. همچنین سایز فونت نیز بنا بر اهمیت عنوان و استفاده از این تگ‌ها متفاوت خواهد بود. البته که استفاده از کلمات کلیدی به ویژه در تگ H1 نباید فراموش شود!

 • متا تگ‌ها

استفاده از متا تگ‌ها به منظور فهم بهتر محتوای سایت برای موتورهای جست‌وجو به کار می‎رود و از ارکان اصلی سئو سایت به شمار می‌رود. از متا تگ‌های مهم و بسیار کاربردی نیز می‌توان به متا تگ Title، متا تگ No Follow، متا تگ No Index، متا دیسکریپشن و متا تگ Content Type اشاره کرد.

 • استفاده از تصاویر مناسب

مواجه شدن با صفحه‌ای پر از کلمه، در نگاه نخست هیچ جذابیتی ندارد و در طولانی مدت کاربر را خسته خواهد کرد؛ اما استفاده از تصاویر مناسب و کم حجم در میان نوشته‌ها، به محتوا رنگ و لعاب بخشیده و کاربر در هنگام خواندن متن، احساس خستگی نخواهد داشت.

استفاده از تصویر برای تولید یک محتوای متنی بهینه شده، ضروری است؛ اما باید توجه داشت که استفاده از تصاویر پر حجم، می‌تواند سرعت سایت را کاهش داده و کاهش سرعت، می‌تواند بسیار مشکل آفرین باشد.

استفاده از تگ Alt Text

 • استفاده از تگ Alt Text

حتماً برای شما هم پیش آمده که وارد سایتی شوید و پس از لود شدن سایت، تصویر بارگذاری نشده و به جای آن کلماتی را مشاهده کرده‌اید! استفاده از تگ Alt Text یا متنی که جانشین تصویر شده در این جا موجب شده تا کاربر کم‌وبیش به مفهوم تصویر پی ببرد و حتی عدم بارگذاری تصویر هم نتواند محتوا را ناقص کند.

 • مطالعه در مورد موضوع محتوا

گام بعدی برای تولید محتوای بهینه شده، مطالعه‎ی کامل در مورد ایده و یا موضوعی است که می‌خواهیم راجب آن بنویسیم؛ چرا که نداشتن اطلاعات کافی ما در متنی که نوشتیم کاملاً مشخص خواهد بود و تلاش ما برای پوشاندن این موضوع، تنها به دور شدن بیشتر کاربر از محتوا و سایت ما خواهد شد!

 • داشتن شناخت کامل از مخاطبان

شناخت ذائقه‌ی مخاطبانی که می‌خواهیم برای آن‌ها محتوا تولید کنیم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و می‌تواند تفاوت بین موفقیت یا شکست ما را رقم زند. اگر از مخاطبان خود شناخت کافی نداریم، کمی مطالعه و تحقیق در این خصوص می‌تواند تا حد بسیار زیادی راه گشا باشد.

 • استفاده از فونت مناسب

قطعاً استفاده از فونت مناسب و خوانا، یکی از اولین نکاتی است که در تولید محتوای بهینه شده باید مدنظر باشد؛ چرا که حتی یک محتوای شاهکار تا زمانی که خوانا نباشد، به جز چند کلمه‌ی بدون مفهوم نیست!

 • یونیک بودن محتوا

یکی از اصلی‎ترین نکات سئو، بحث یونیک بودن محتوا یا عدم کپی بودن آن است. از آن جا که الگوریتم‌های مختلف، محتوای شما را بررسی می‎کنند، در صورت کپی بودن متن شما از وب سایت دیگری که قبلاً بررسی شده، نه تنها هیچ گونه امتیاز مثبتی از نظر سئو دریافت نخواهید کرد؛ بلکه امتیازی منفی برای سایت شما در نظر گرفته خواهد شد.

 • ترجمه‌ی مقالات خارجی

ترجمه‌ی روان مقالات خارجی بر اساس اصول سئو، یکی از بهترین و در عین حال رایج‌ترین شیوه‌های نگارش یک محتوای بهینه شده و مخاطب‌پسند به شمار می‎رود. البته که این امر مخالف یونیک بودن محتوا نیست، اما از آن جایی که بسیاری از تولیدکنندگان محتوا از این روش استفاده می‌کنند، باید مراقب شباهت احتمالی متن خود به متن آن‌ها باشید!

 • استفاده از لحن مناسب و مرتبط

لحن هر محتوا بسته به نوع موضوع متفاوت است و استفاده از لحن یکسان برای مسائل مختلف قطعاً نتیجه‌ای به جز ارتباط برقرار نکردن مخاطب و انصراف از خواندن ادامه‌ی متن نخواهد داشت!

 • استفاده از علائم صحیح نگارشی

یک گام مهم دیگر قبل از پرداختن به جنبه‌های ادبی نوشته، استفاده‎ی بجا و درست از علائم نگارشی چون ویرگول، نقطه ویرگول، دو نقطه و… است که می‌تواند منجر به خواندن روان و صحیح متن توسط کاربر شود.

 • استفاده از سر تیتر جذاب

استفاده‌ی هوشمندانه از یک سر تیتر جذاب حاوی کلمات کلیدی، علاوه‌بر این که امتیازی مثبت برای مبحث سئو خواهد بود، موجب خواهد شد تا نگاه کاربران زیادی به محتوای شما معطوف شود. گفتنی است که استفاده از عبارات طنز گونه نیز می‌تواند در این حوزه فوق‌العاده تاثیرگذار باشد.

 • استفاده از مقدمه‌ی جذاب و پایانی مناسب

هر نوشته‌ای بخش‌های مختلفی دارد که هرکدام به اندازه‌ی خود از اهمیت بالایی برخوردار هستند؛ اما قطعاً هیچ محتوایی بدون یک مقدمه‌ی جذاب که کاربر را قانع کند تا زمان خود را صرف مطالعه‌ی این متن کرده و پایانی که رضایت او را تکمیل کند، نمی‌تواند امید چندانی به بازدید بیشتر و یا به اشتراک گذاشته شدن داشته باشد.

پاراگراف بندی مناسب

 • پاراگراف بندی مناسب

حتماً برای شما هم پیش آمده که دوست‌تان یک جوک طولانی برای شما فرستاده و شما بدون خواندن آن، برایش ایموجی خنده فرستاده‌اید! با افزایش مشغله‌ی افراد در زمانه‌ی کنونی، بسیاری از کاربران بلافاصله پس از مشاهده‎ی یک متن طولانی، بی حوصله شده‌ و از خواندن آن منصرف می‌شوند اما در صورت پاراگراف بندی مناسب، آن متن در نظرشان بسیار کمتر شده و به خواندن آن ترغیب می‌شوند. برای پاراگراف ‌ندی مناسب به منظور تهیه‌‎ی یک محتوای بهینه شده، دو و نیم خط و یا سه و نیم خط می‌تواند (۱۵۰ کلمه) بسیار مناسب باشد.

 • ویرایش نهایی

ویرایش نهایی، یکی از گام‌های ضروری برای هرچه بهتر و بهینه‌تر شدن محتوای متنی شما است. شما با دوباره خواندن متن خود و ویرایش اشتباهات و موارد اضافی، یک متن عالی و بدون هیچ عیب و نقصی را در اختیار خواهید داشت که می‌تواند هر مخاطبی را به خود جذب کند.

 • لینک دادن

لینک دادن به دو بخش لینک داخلی و لینک خارجی قابل تقسیم است که هر دو از نظر سئو برای بهبود رتبه‌ی سایت شما بسیار مفید است. لینک دادن داخلی به معنای ارجاع مخاطب به سایر محتواهای داخل سایت شما است و لینک‌دهی خارجی به معنای رجوع مخاطب به محتوای وب سایت شما از طریق سایت دیگری است. گفتنی است که برخی از سایت‌ها، با صرف هزینه، اقدام به لینک دادن خارجی می‌کنند تا سئوی سایت خود را بهبود ببخشند.

 • نیم نگاهی به رقبا

داشتن نیم نگاهی به رقبا، در هر عرصه‌ای مانند تولید محتوا می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد؛ چرا که می‎توانید نتیجه‌ی سال‌ها فعالیت آن‌ها را بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای مشاهده کرده و از آن الهام بگیرید. از طرفی دیگر هم گاهی پیشرفت رقبا باعث افزایش انگیزه‎ و حس رقابت طلبی در انسان شده که منجر به سخت کوشی بیشتر و موفقیتی دوچندان شود. 

سخن پایانی

تولید محتوای بهینه شده به بهبود رتبه‎ی سایت شما منجر شده و این بهبود رتبه به افزایش بازدید و افزایش درآمد برای شما ختم می‎شود. پس اگر با برنامه‌ای از پیش تعیین شده، ایده‌هایی جذاب و اندکی استعداد نویسندگی، با این 21 گام همراه شوید، در مدت زمانی بسیار کوتاه‌تر از آن چیزی که حتی فکرش را هم کنید، موفقیت و درآمد عالی را تجربه خواهید کرد!

بیشتر بخوانید:

افزایش نرخ تبدیل با 10 راهکار طلایی

راه ‌اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی

گوگل ادز چیست؟ روش های بهینه سازی گوگل ادز

 چگونه ‌ایمیلی بنویسیم که تضمینی به فروش تبدیل شود؟

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره