ایجاد چرخه‌ های محتوایی برای فروش بیشتر

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 13 دقیقه دیدگاهها

content

فرقی نمی‌کند شما چه صاحب یک کسب و کار کوچک باشید یا شرکتی بزرگ را بنیان‌گذاری کرده باشید، برای شناخته شدن، فروش بیشتر محصولات و خدمات خود و رقابت موثر با رقبای‌تان شما نیاز به بازاریابی دارید.

در دنیای امروزه برای این که دیگران را به محصولات خود علاقه‌مند سازید، نیازی به انجام کارهای دشوار و پیچیده ندارید بلکه کافی است در جهت درستی گام بردارید.روش‌های بازاریابی متنوع و گوناگون هستند و بسته به نوع کسب و کار باید روش بازاریابی مناسب خود را پیدا کنید.

اما از میان تمامی روش‌های بازاریابی، بازاریابی محتوا و ایجاد چرخه‌های محتوایی تقریبا برای هر نوع کسب و کاری مناسب است و باعث معرفی محصولات و خدمات شما به مشتریان، ایجاد اشتیاق در آن‌ها و پیشرفت کار شما می‌شود.

همچنین به کمک این روش شما قادر خواهید بود تا ارزش و هویت حرفه خود را به سایرین نشان دهید.

اگر می‌خواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

چرخه محتوایی چیست؟

حتما می‌دانید که هر برند و شرکتی، برای جلب توجه و اعتماد مشتریان خود نیاز به انجام تبلیغات دارد.

اما از آن‌جایی که تبلیغ کردن به شیوه‌های قدیمی بسیار یکنواخت و کسل‌کننده شده است، لازم است تبلیغات به شیوه بهتری صورت گیرد. در واقع در روش‌های قدیمی‌تر تمرکز تبلیغات صرفا روی راضی کردن مشتری برای خرید محصول بود.

به نظر می‌رسد که در اکثر موارد در مورد محصولات و خدمات بزرگنمایی‌های زیادی صورت می‌گرفت.

این امر برای مشتریان خوشایند و جالب توجه نیست. اما اگر هدف شما معرفی صادقانه محصولات یا خدمات و ارائه اطلاعات مفید و جالب باشد، خود به خود مخاطب‌تان را به سمت محصول مورد نظر جلب کرده و در او ایجاد علاقه کرده‌اید.

چرخه محتوایی برای معرفی صحیح و صادقانه خدمات و محصولات، ارائه اطلاعات مفید و مورد نیاز و برقراری تعاملات سازنده با مخاطبین پدید آمده و به روشی موثر و مفید برای بازاریابی تبدیل شده است.

فواید و کاربرد های چرخه محتوا

تولید محتوا نه تنها برای توسعه انواع کسب و کارها کاربرد دارد؛ بلکه به طور کلی برای معرفی هر نوع خدمات و برقراری ارتباط موثر و سازنده با مخاطب به کار می‌رود. برخی از کاربردهای چرخه محتوا در ادامه آورده شده است:

 • شیوه‌ای کارآمد برای گزارش کامل تولید محتوا.
 • بر اهداف و مخاطبان شما تمرکز دارد.
 • روشی برای توجیه نرخ بازده سرمایه شما است.
 • به کمک چرخه محتوا می‌توان به نحوه موثرتری به برنامه‌ریزی و اجرای استراژی محتوا پرداخت.

مراحل مختلف چرخه محتوا

اگر برای توسعه کسب و کار خود قصد دارید دست به تولید محتوا بزنید، می‌توانید از چرخه محتوا استفاده کنید و به این ترتیب اطمینان حاصل کنید که محتوای آنلاین تولید شده توسط شما کاربرد خوبی دارد و شما را به اهداف‌تان می‌رساند.

اگرچه چرخه محتوا فرآیند پیچیده و دشواری نیست اما این چرخه مراحل مختلفی دارد که برای رسیدن به هدف مطلوب، لازم است به تمامی این مراحل توجه داشته باشید. مراحل مختلف چرخه محتوا شامل:

کشف، برنامه ریزی و راه‌اندازی، اجرا، گزارش، تحلیل، بینش و اصلاح است. در ادامه به شرح و توضیح بیشتر این مراحل خواهیم پرداخت.

مرحله کشف

این مرحله پایه و اساس سایر مراحل است و با اجرای آن شما می‌توانید مطمئن شوید که روی تولید محتوای خود کنترل خوبی دارید.

در واقع این مرحله از چرخه محتوا، مرحله تحقیق است؛ اما تحقیق در چه زمینه‌ای؟ ابتدا باید محتوای خود را از چند نظر مورد بررسی قرار دهید؛ مثلا ساختار محتوا، منابع شما برای تولید محتوا، محدودیت‌های پیش رو، رقبا و… سپس باید روی گروه مخاطب خود تحقیق کنید و علایق، سلایق و توقعات آنها را بشناسید.

در نهایت بهتر است کسانی که در زمینه مورد نظر شما علم و تخصص دارند را شناسایی کرده و در صورت لزوم از آنها کمک بگیرید.

مرحله برنامه ریزی

بعد از این که به اندازه کافی اطلاعات کسب کردید؛ مرحله بعدی برنامه‌ریزی کردن است. در این مرحله شما باید اهداف خود از تولید محتوا و نحوه عملکرد خود و ابزارهای لازم و در دسترس برای تولید محتوا را به صورت شفاف مشخص کنید.

همچنین جزئیات محتوای خود را با توجه به نوع مخاطبان‌تان معین کرده و مطمئن شوید که همیشه چیزی برای ارائه دادن در اختیار دارید.

اگر قصد راه‌اندازی یک تیم تولیدکننده محتوا را دارید، باید افراد مناسب و بامهارت را انتخاب کرده و به تقسیم و شرح مسئولیت‌های آنها بپردازید.

برای استفاده بهینه از سرمایه خود و بازدهی بیشتر، لازم است به مرحله برنامه‌ریزی توجه ویژه‌ای داشته باشید.

مرحله اجرا

بعد از انجام دو مرحله قبلی، باید به دنبال یک موقعیت مناسب برای اجرای محتوای خود باشید. محتوای شما باید به گونه‌ای در بستر اینترنت اجرا شود که به راحتی قابل جست‌وجوکردن باشد. در این مرحله شما رسما شروع به بازاریابی محتوایی می‌کنید.

برای این که بیشتر شناخته شوید بهتر است از اینفلوئنسرهای فضای مجازی که تعداد قابل توجهی دنبال‌کننده دارند کمک بگیرید.

تولید یک محتوای عالی و با کیفیت اهمیت زیادی دارد اما در عین حال اگر نتوانید آن را در معرض دید مخاطبین خود قرار دهید کار شما بیهوده و بی‌نتیجه خواهد بود. پس مرحله تبلیغ محتوا از اهمیت بالایی برخوردار است.

مرحله گزارش، تحلیل، بینش

تنها تولید محتوا و انتشار دادن آن قسمت مهم کار شما نیستند؛ بلکه شما باید در هر مرحله کار خود را به دقت مورد بررسی و تجزیه وتحلیل قرار دهید و بازخوردهای مختلف به محتوای خود را بسنجید.

باید بررسی کنید که آیا محتوای شما مفید بوده یا نه، مخاطبین را تا چه حد به خود جذب کرده و آیا شما را به هدف‌تان می‌رساند.در غیر این صورت لازم است تغییر رویه داده و اصلاحات لازم را اعمال کنید تا انرژی و سرمایه شما بیهوده هدر نرود و در جهت درستی صرف شود.

مرحله انجام اصلاحات

همه ما دوست داریم که برای اولین بار در یک کار موفق شویم. اما اگر شما در میانه کار متوجه اشکالاتی شوید و بدانید که آن طور که توقع داشتید از کار خود نتیجه نگرفته‌اید، ناگزیر مجبور هستید که دست به اصلاحاتی در این زمینه بزنید.

در مرحله قبل اشاره کردیم که شما باید به دقت کار خود را مورد بررسی قرار داده و بازخوردها را بررسی کنید.

باید ببینید که آیا تاثیر لازم را روی مخاطبان گذاشته‌اید. حتی ممکن است متوجه شوید که باید از اول تمامی مراحل را بررسی کرده و دست به برنامه‌ریزی بزنید.

به هر حال از هر جایی که متوجه شدید کار شما به درستی پیش نمی‌رود موظف به اصلاح آن هستید؛ زیرا در غیر این صورت به هدف مورد نظر خود دست پیدا نخواهید کرد.

منظور از محتوا چیست؟

بازاریابی محتوایی در اصل پیرامون تولید محتوا می‌چرخد. اما منظور از محتوا چیست و محتوا شامل چه چیزهایی می‌شود؟ همان طور که گفتیم هدف محتوا برقراری تعامل با مخاطبین و ارائه پاره‌ای از نکات و توضیحات مفید برای جذب مشتریان است.

این محتوا همیشه به صورت متن نیست اگرچه یکی از رایج‌ترین اشکال آن محتواهای متنی است. محتوا همچنین می‌تواند به صورت ویدیو کوتاه، پادکست، محتوای گرافیکی و فیلم باشد. در تمامی موارد هدف نهایی از تولید محتوا در نهایت یکسان است.

محتوا چه کارکرد هایی دارد؟

content3

حال که با معنا و مفهوم محتوا و چرخه محتوایی آشنا شدیم، می‌توانیم به بررسی کارکردهای محتوا بپردازیم و بدانیم که چرا تولید محتوا اهمیت دارد. در زیر برخی از فواید و کارکردهای محتوا آورده شده است:

 • کمک به افزایش فروش: یک محتوای مناسب که به نحوی تنظیم شده است تا تمامی سوالات مخاطبین را پاسخ گوید و آنها را از جزئیات محصولات آگاه کند، می‌تواند میزان فروش را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.
 • درگیری طولانی مدت مشتریان با برند مورد نظر: تاثیر تبلیغات قدیمی‌تر مثلا آگهی‌های بازرگانی یا بیلبوردهای تبلیغاتی، کوتاه مدت است و این شیوه‌های تبلیغاتی ذهن مخاطب را برای مدت زیادی درگیر نمی‌کنند. اما تولید محتوا راهی است برای برقراری ارتباط موثر و منظم با مخاطبین و جلب توجه دائمی آنها. بنابراین شما با این روش می‌توانید برای مدت طولانی‌تری در ذهن مخاطب خود بمانید و ذهن او را بیشتر درگیر کنید.
 • سرعت بالا برای معرفی برندهای تازه‌کار: به نظر می‌رسد که برای معرفی برندهایی که به تازگی کار خود را شروع کرده و خیلی شناخته شده نیستند، استفاده از تولید محتوا یک راه‌حل مناسب با بازدهی بسیار بالا باشد.

بررسی راه‌ های بازاریابی اینترنتی

این روزها گوشی‌های تلفن همراه هوشمند به اجزای جدانشدنی زندگی ما تبدیل شده‌اند. این گوشی‌ها به اینترنت دسترسی دارند و به نظر می‌رسد که اگر یک روز در این زمینه اختلالی پیش آید، زندگی ما مختل می‌شود.

پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که بهترین بستر برای بازاریابی، به ویژه اگر مخاطبین شما قشر جوان جامعه هستند، بازاریابی بر بستر اینترنت است.

برخی از روش‌های بازاریابی اینترنتی شامل: بازاریابی زنجیره‌ای،پست الکترونیکی، بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات اینترنتی، موتورهای جست‌وجوگر، تولید محتوا و… که به جرات می‌توان گفت یکی از بهترین شیوه‌های بازاریابی اینترنتی در حال حاضر، تولید محتوا یا بازاریابی محتوایی است.

 بازاریابی محتوایی از چه زمان آغاز شد

تولید محتوا به شیوه کنونی و بازاریابی محتوایی قدمت چندان زیادی ندارد. در واقع استفاده از این شیوه بازاریابی برای بازدهی و فروش بیشتر محصولات، به چند دهه قبل برمی‌گردد. درست از همان زمانی که استفاده از اینترنت برای عموم مردم آغاز شد.

شاید بازاریابی محتوایی در ابتدا بسیار ساده بود و تنوع زیادی هم نداشت. اما به تدریج استراتژی‌های گوناگونی برای انواع کسب و کارها ابداع شد.

این تنوع در استراتژی‌های بازاریابی محتوایی به حدی است که افراد با دست باز و خیال راحت می‌توانند یک استراتژی متناسب با نوع کسب و کار خود بیابند و مورد استفاده قرار دهند. هدف از ابداع بازاریابی محتوایی، تغییر دادن سبک و سیاق قدیمی تبلیغات بود.

در واقع هدف از بازاریابی محتوایی این است که مشتری به حدی به کار و محصول شما علاقه‌مند گردد و آنقدر برایش جاذبه داشته باشد که خودش به دنبال محصول و خدمات شما بیاید.

پیشینه بازاریابی محتوایی

اگر بخواهیم به عقب‌تر برگردیم، شخصی به نام جان دیر در سال 1895 برای تبلیغ و معرفی کسب و کار و محصولات خود، مجله شخصی به نام The Furrow منتشر کرد.

اما در مورد تاریخچه بازاریابی محتوایی از طریق اینترنت باید گفت که در سال 1993 شرکت «اورایلی مدیا» اقدام به راه‌اندازی یک سایت تجاری کرد.

تا قبل از آن تولید محتوا در انحصار رسانه‌های خاصی مانند تلویزیون بود و نیز افراد نمی‌توانستند نوع محتوای نمایش داده شده را انتخاب کنند.

اما از این تاریخ به بعد افراد عادی جامعه می‌توانستند برای معرفی کسب و کار خود جهت فروش بیشتر، به تولید محتوای اختصاصی خود در بستر اینترنت بپردازند.

اما اصطلاح بازاریابی محتوایی 3 سال بعد یعنی در سال 1996 میلادی، توسط «جان اف اوپدهال» در انجمن سردبیران روزنامه‌های آمریکایی به کار رفت و سپس کاربردی گسترده و همگانی پیدا کرد.

اهمیت ایجاد چرخه‌ های محتوایی چیست؟

در دنیای امروزه سرعت عمل حرف اول را می‌زند. با گسترش استفاده از اینترنت، شیوه انتقال اطلاعات هم دستخوش تغییرات زیادی شد. برای اینکه به فروش بیشتری برسید و در دنیای امروز حرفی برای گفتن داشته باشید؛ لازم است به دنبال یک راه ماندگار و همیشگی باشید.


همچنین بخوانید : دیجیتال مارکتینگ چیست؟


راهی که با تکنولوژی روز دنیا هماهنگ باشد. در واقع با ایجاد چرخه‌های محتوایی شما می‌توانید هر دو آیتم سرعت و ماندگاری را که لازمه رسیدن به فروش بیشتر است به دست آورید.

علاوه‌بر آن با توجه به تاثیری که اینترنت و فضای مجازی روی دیدگاه مردم جامعه داشته است؛ باید به دنبال راه موثری برای برقراری ارتباط بیشتر با مشتریان بالقوه بود.

بازاریابی محتوایی چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟

در سال‌های گذشته شیوه رایج تبلیغات برای فروش بیشتر محصولات با شیوه‌های امروزی مانند بازاریابی محتوایی تفاوت زیادی داشت. در شیوه قدیمی تبلیغات معمولا از رسانه‌هایی مانند رادیو و تلویزیون یا از بیلبوردهای تبلیغاتی به صورت گسترده‌ای استفاده می‌شد.

به این صورت که مثلا زمانی که مخاطب در حال تماشای برنامه مورد علاقه خود بود، وقفه‌ای در کار او پیش می‌آمد و سپس آگهی بازرگانی پخش میشد. همچنین در این شیوه تبلیغاتی اغلب از اغراق و بزرگنمایی استفاده میشد. به همین دلیل بود که شیوه‌های کارآمدتر و جدیدتری برای تبلیغات ابداع شدند.

در شیوه تبلیغاتی جدید، مانند ایجاد چرخه‌های محتوایی برای فروش بیشتر، به جای بزرگنمایی به معرفی محصول و صحبت در مورد ویژگی‌های آن پرداخته می‌شود و در کار مخاطبان هم وقفه‌ای ایجاد نمی‌شود.

اما با این حال نمی‌توانیم ادعا کنیم که امروزه تبلیغات به روش قدیمی صورت نمی‌گیرد و بازدهی ندارد. بلکه می‌توان گفت شیوه‌های جدید تبلیغ کارآمدتر و بهتر از شیوه‌های قدیمی هستند.

محتواهای شما باید به روز رسانی شوند

همان قدر که تولید محتواهای مفید و مناسب می‌تواند برای مخاطبان جذاب باشد و شما را در فروش بیشتر خدمات‌تان کمک کند، استفاده کردن از محتواهای تاریخ مصرف گذشته و قدیمی می‌تواند به کار شما صدمه زده و باعث بی‌علاقگی مخاطبین شما شود. باید این موضوع را در نظر داشته باشید که دنیای امروزه با شتاب زیادی در حال پیشرفت است.

دائما سلایق و خواسته‌های مخاطبین در حال تغییرکردن و نو شدن است. پس طبیعتا شما نباید توقع داشته باشید که محتوای قدیمی شما همان کارایی لازم را داشته باشد و همچنان مشتریان شما را راضی نگه دارد. به این منظور خود را همیشه به روز نگه دارید و از نیازهای متغیر مشتریان خود و نیز فعالیت رقبای‌تان به خوبی آگاه باشید.

سپس محتوای خود را بر این اساس تغییر دهید و به‌روزرسانی کنید تا برای مشتریان‌تان همچنان جذاب و جالب باشد و کارایی خود را از دست ندهد. همواره این جمله را به یاد داشته باشید که تولید محتوا یک جریان دائمی و سیال است.

آیا کسب و کار من نیازی به بازاریابی محتوایی دارد؟

چرخه محتوایی

بعد از شناخت چرخه محتوا و آشنایی با بازاریابی محتوایی معمولا یکی از سوال‌های پرتکرار که به ذهن بسیاری از افراد می‌رسد این است که آیا کسب و کار من نیازی به بازاریابی محتوایی دارد یا نه. به جرات می‌توان گفت که هر نوع کسب و کاری که در فضای دیجیتال اجرا شود، نیاز به بازاریابی محتوایی داشته و به کمک این شیوه می‌توان فروش را چند برابر کرد.

زیرا شما نیاز دارید که با مخاطبین خود به شیوه مناسبی تعامل داشته باشید و اگر محتوای مناسبی برای ارائه کردن به آنها در دسترس شما نباشد، عملا چنین تعاملی نمی‌تواند صورت بگیرد. البته شما در این زمینه باید نوع کسب و کار خود و گروه مخاطبین و مشتریان بالقوه‌تان را هم مدنظر قرار دهید. به علاوه باید به درک صحیحی از مفهوم بازاریابی محتوایی رسیده باشید.

نتیجه گیری

انجام بازاریابی به هدف رسیدن به فروش بیشتر، قدمتی به اندازه تاریخ انسان‌ها دارد. در واقع از زمانی که معاملات و خرید و فروش مطرح شد، بشر همواره به دنبال راهی برای تبلیغ و ارائه محصولات خود بوده است. شکل این بازاریابی‌ها در طول زمان تغییر کرده است تا با ظهور اینترنت و استفاده گسترده مردم دنیا از آن، بازاریابی هم شکل جدیدی به خود گرفت.

یکی از شیوه‌های موثر و جذاب بازاریابی اینترنتی تولید محتوا است. هدف از تولید محتوا برقراری ارتباط سازنده با مخاطب و شرح و توضیح صادقانه خدمات و محصولات است. به این ترتیب مخاطبین برای استفاده از خدمات شما تشویق می‌شوند و به شما اعتماد پیدا می‌کنند.

برای بازاریابی محتوایی شما ابتدا باید با مفهوم چرخه محتوا آشنا شوید. مراحل مختلف چرخه محتوا شامل: کشف، برنامه‌ریزی، اجرا، تجزیه و تحلیل، بینش و انجام اصلاحات است. شما به کمک چرخه محتوا می‌توانید به نحوه موثرتری به برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی محتوا بپردازید و در نهایت میزان فروش خود را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره