چت بات چیست و چه کاربردی دارد؟ کاربرد  chatbot برای تولید سرنخ اتوماتیک

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

چت بات چیست

چت بات  chatbot یک نوع ربات است که به عنوان شبیه‌سازی مکالمات عمل می‌کند. یعنی به زبان کاملا طبیعی این اختیار را دارد که از طریق انواع پیام رسان‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

شما می‌توانید این ابزار را به عنوان یکی از بهترین ابزارهای تعامل بین انسان و کامپیوتر در نظر بگیرید. کاربرد چت بات کم نیست؛ چراکه به واسطه پردازش زبان طبیعی می‌تواند به عنوان سیستم جوابگویی به سوالات مورد استفاده قرار گیرد.

این نرم افزار که به عنوان هوش مصنوعی از  آن یاد می‌شود می‌تواند عملکردی مثبت داشته باشد و در حوزه خدمات مشتری و تولید سرنخ اتوماتیک مورد کاربرد قرار گیرد. شما در بسیاری از کسب و کارهای خود این قدرت را دارید تا از chatbot استفاده کرده و به درخواست‌های کاربران خود هرچه سریع‌تر رسیدگی کنید.

بسیاری از شرکت‌ها با کسب و کارهای بزرگ و مطرح خود از کاربرد چت بات غافل نمی‌شوند به گونه‌ای که فیس بوک بیشتر از ۳۰۰۰۰۰ ربات فعال را در مسنجر شناسایی کرده است؛ به همین دلیل در حوزه بازاریابی و خدمات مشتری می‌تواند نقش موثری داشته باشد و به ایجاد فرصت‌های جدید برای بازدهی و سود بالاتر کمک کند.

در این بین، شرکت‌های بسیاری وجود دارند که هر کدام به نحوی به واسطه کاربرد چت بات توانسته‌اند به معروفیت و نتیجه قابل قبولی دست پیدا کنند.

شرکت‌هایی که از چت بات استفاده می‌کنند

Lyft : با استفاده از چت بات Facebook Messenger و Slack افراد به راحتی ماشین مورد نظر خود را سفارش می‌دهند. کاربرد چت بات این است که مکان و پلاک اتومبیل را گزارش دهد.

Fandango: با استفاده از چت بات Fandango’s Facebook Messenger مخاطب می‌تواند پیش پرده فیلم مورد نظر خود را تماشا کند و به کمک آن از ترندها باخبر شود.

Mastercard: با استفاده از Mastercard مشتری در رستوران قادر است حساب و هزینه خود را به راحتی برآورد کند.

Spotify: Spotify خود یک چت بات است. این ربات شنیدن، جست‌وجو و اشتراک‌گذاری موسیقی را بسیار برای افراد آسان می‌کند.

Staples: Staples برای پیگیری و خدمات مربوط به موجودیت محصولات اشاره می‌کند. به سوالات مشتریان پاسخ می‌دهد و این مزیت اصلی این ربات فیسبوک محسوب می‌شود.

خدمات مشتری

در مورد مزایای کاربرد چت بات شما می‌توانید به آسان‌ترین شکل ممکن برای تولید سرنخ اتوماتیک از آن استفاده کنید؛ چرا که خدمات مشتری در تولید سرنخ بسیار کاربردی عمل می‌کند. بدون شک چت بات جزء فرایندهای مهم کسب و کار محسوب می‌شود که می‌تواند جایگاه پررنگی را در این زمینه به خود اختصاص دهد.

بسیاری از کسب و کارها و مشاغل به واسطه کاربرد چت بات به کاهش هزینه‌های خود فکر می‌کنند، به این دلیل که در حوزه خدمات مشتری چت بات همچون پشتیبانی ۲۴ ساعته وب سایت می‌تواند بدون کوچک‌ترین مشکلی پاسخ‌گوی سوالات کاربران باشد و در کمترین زمان ممکن این کار را انجام دهد.

تعاملی که به واسطه چت بات با مشتری برقرار می‌شود صددرصد روی رضایت مشتری تاثیر گذاشته و این‌چنین است که می‌توان برای پیشبرد خدمات مشتری به کاربرد چت بات مطمئن بود.

همچنین چت بات به شما کمک می‌کند تا به بهره‌وری هرچه بیشتر گروه و تیم خود نیز بیندیشید؛ چراکه برای رسیدگی به مشکلات کاربران و حفظ تعامل با آن‌ها شاید نیروی انسانی نتواند به صورت کاملا منطقی و درست عمل کند و صددرصد برای به‌روز نگه داشتن همیشگی مشتریان ربات می‌تواند پیشنهاد مقرون به‌صرفه‌ای باشد.

ربات چت

فروش

در زمینه فروش چنانچه قصد داشته باشید به کاربرد چت بات فکر کنید می‌توانید chatbot را یکی از اثربخش‌ترین فرایندهای کسب و کار در نظر بگیرید.

به گونه‌ای که برای شناسایی مخاطب هدف کاربرد چت بات باعث می‌شود نیازها و علاقه‌مندی‌های مشتریان در کمترین زمان شناسایی شده و به واسطه آن شما قادر باشید، مخاطب هدف خود را شناخته و به فروش محصولات با یک اولویت‌بندی خاص توجه کنید.

البته به عنوان تعیین زمان ملاقات برای بسیاری از ادارات و مراکز و حتی برای رزرو بسیاری از خدمات چت بات خدمات فوق‌العاده‌ای را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

بازاریابی

بازاریابی نیز می‌تواند با کاربرد چت بات به یک نتیجه معقولانه به فروش محصولات برسد. به این دلیل که چت بات اطلاعات کلیدی را مرتبط با برند و بسیاری از خدمات به اشتراک می‌گذارد و باعث می‌شود به گونه‌ای مکالمه برای بیش‌فروش و حتی به صورت شخصی برای فروش مکمل موثر واقع شود.

طبق تحقیقات به دست آمده ۵۷ درصد کسب و کارها با استفاده از کاربرد چت بات قادر بوده‌اند به نرخ بازگشت سرمایه بپردازند؛ چراکه کابرد ربات به تعامل عالی با مشتری اشاره می‌کند و می‌توان بسیاری از محصولات را به صورت ترکیبی و پیشنهادی به مشتری توصیه کند.

زمانی که مشتری مایل به خرید محصول است، چت بات مکالمه‌ای اثر بخش را با مشتری آغاز می‌کند و حتی به واسطه شخصی‌سازی مکالمه می‌توان رفتار مشتری را تجزیه و تحلیل کرد و یک مکالمه اثربخش را ترتیب داد.

نحوه استفاده از chatbot

شما در ابتدای کار چنانچه قصد دارید از chatbot استفاده کنید، بهتر است بدانید که برای چه کاری و چگونه به چت بات نیاز دارید. برای ساختن یک چت بات واقعی به عنوان هوش مصنوع  شما این اختیار را دارید که خودتان آن را تولید کنید، البته این کار چندان به صرفه نیست؛ چرا که به تخصص و تجربه بالایی نیاز دارد.

راه دیگر این است که چت بات‌هایی که تولید شده‌اند هماهنگ و متناسب با نوع کسب و کار خود استفاده کنید. استفاده از چت باتی که قبلا ساخته شده است و شما متناسب با کسب و کار خود از آن استفاده کنید، صددرصد مقرون به‌صرفه‌تر است و هزینه بسیار کمتری را به شما تحمیل می‌کند.

عملکرد چت بات

برخی از چت بات‌ها که در عملکرد و راندمان کاری خود از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می‌کنند این اختیار را دارند که در زمان استفاده چنانچه از آن‌ها سوالی پرسیده شود هر نوع لحن و گفتار را به خوبی متوجه شوند.

هیچ نیازی نیست تا با یک گفتار و لحن خاص با این نوع چت بات صحبت کنید؛ حتی به مرور زمان چت بات می‌تواند به واسطه صحبت با بسیاری از افراد، کارایی هوشمند‌تری را به نمایش بگذارد. اصولا انواع مختلف چت بات‌ها به خاطر نوع طراحی خاصی که دارند، برای انواع کسب و کار ها مفید واقع می‌شوند و کاربرد chatbot تنها در یک حوزه خاص مد نظر نیست.

در برخی از فروشگاه‌ها برای کمک به فرایند خرید و در برخی از کسب و کارها برای پشتیبانی از مشتریان و پاسخ به سوالات آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. چت بات‌هایی که به واسطه قوانین عملکرد خود را نشان می‌دهند با محدودیت خاصی روبه‌رو هستند و طبق دستورات داده شده می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده عمل می‌کنند.

کاربرد chatbot

در مورد کاربرد چت بات شما با استفاده از چت بات‌های آب‌و‌هوا هر زمانی می‌توانید اطلاعات مورد نظر را در مورد آب و هوا را بررسی کنید.

حتی برخی از چت بات‌ها برای خرید وسایل خانه به شما کمک می‌کنند و شاید این موضوع کمی دور از انتظار به نظر بیاید؛ اما چت بات‌هایی ساخته شده‌اند که می‌تواند شما را نصیحت کند، به گونه‌ای که شما با چت بات‌ درددل کنید و آن یک راه حل قابل قبول را در اختیار شما قرار می‌دهد.

برخی از چت بات‌ها به صورت برنامه‌ریزی شده می‌توانند برنامه کاری و حتی شخصی شما را مدیریت و به شما یادآوری کنند. هیچ محدودیتی برای استفاده از چت بات وجود ندارد و به همین دلیل است که امروزه جزء کاربردی‌ترین‌های هوش مصنوعی به حساب می‌آید.

ربات چت کننده

تولید سرنخ

با استفاده از چت بات به راحتی می‌توان راندمان کاری بالایی را برای یک سازمان و یا کسب و کار در نظر گرفت؛ چراکه برای فرایند ساده‌سازی روابط بین افراد و سرویس‌ها می‌تواند به کسب رضایت مشتری بسیار کمک کند. اینچنین فرصت‌های جدیدی را به وجود می‌آورد.

پاسخ به سوالات با یک متن مناسب باعث می‌شود تا بتوان پاسخ‌های گوناگونی را در نظر گرفت. کاربرد چت بات همان‌گونه که گفته شد بدون هیچ‌گونه محدودیتی انجام می‌شود و یک تجربه عالی را برای تعامل با مخاطب به واسطه محتوای چت بات می‌توان انتظار داشت.

این‌چنین به شناسایی برند کمک می‌شود و تولید لید یا سرنخ با روشی هوشمندانه انجام می‌پذیرد و حتی طبق تحقیقاتی که به آن اشاره می‌شود حتی تا سال ۲۰۲۵ استفاده از چت بات می‌تواند تا رقم یک میلیارد دلار نیز خود را بالا ببرد. برنامه‌ریزی ظریف و منسجم برای مکالمه باعث می‌شود که افراد متوجه نشوند که با یک ربات صحبت می‌کند و این مزیت اصلی چت بات است.

مزیت تولید سرنخ با چت بات

کاربرد چت بات می‌تواند برای تولید لید یک راهکار منطقی به حساب آید و سرعت آن را نیز بالا ببرد. به همین دلیل است که یکی از روش‌های عالی برای سرمایه‌گذاری در کسب و کار محسوب می‌شود و با تجزیه انواع راه‌حل‌ها استفاده از چت بات یک راهکار منطقی است.

حجم کارها به شکلی ماهرانه کاهش پیدا می‌کند و این‌گونه است که صاحبان کسب و کار زمان زیادی را برا خدمات مشتری  در نظر نمی‌گیرند و با کیفیت بالا به کاربرد چت بات تکیه می‌کنند.

به همین دلیل شما می‌توانید برای اتوماتیک کردن تولید سرنخ به بررسی ساختار و کاربرد چت بات بپردازید. تلاش شما برای یک مکالمه آگاهانه باید با توجه به نیازها و انتظارات مخاطبان هدف شکل گیرد و اگر بتوانید شوخی و کمی مزاح را چاشنی مکالمه کنید، عملا فضای صمیمی و با کیفیتی را می‌توانید در نظر بگیرید.

چت بات می‌تواند تعامل خوبی را برقرار کند و بدین ترتیب شما باید از جملات طلایی برای پاسخگویی به سوالات مشتری استفاده کنید. برای تولید لید بیشتر مزایا و ویژگی‌های اصلی چت بات می‌تواند به کاهش نیروی انسانی و کاهش هزینه‌های جانبی کسب و کار اشاره کند و برای حمایت از مشتری یک راهکار عالی به حساب آید و در پایان کار شما با افزایش فروش بالایی روبه‌رو می‌شوید.

سخن پایانی

همان‌گونه که در این مقاله به آن اشاره کردیم چت بات را به عنوان یک هوش مصنوعی می‌شناسند که هوش مصنوعی می‌تواند از طریق وب‌سایت، انواع پیام رسان و یا اپلیکیشن‌های موبایل با یک مکالمه و یا از قابلیت چت برای ارتباط با مشتری استفاده کند.

chatbot یکی از به‌روز‌ترین خدماتی است که از آن در زمان حال حاضر استفاده می‌کنند و به خاطر نبود هیچ‌گونه محدودیت خاصی به راحتی افراد در انواع کسب و کار و حتی خارج از حوزه کسب و کار خود می‌توانند از چت بات استفاده کنند.

 اما در این بین، تولید چت بات خود یک شگرد خاص دارد و استفاده از چت بات‌هایی که ساخته شده است یک راه حل دیگر؛ چرا که اگر شما قصد داشته باشید از چت بات تولید شده خود استفاده کنید، باید دردسر‌های خاصی را متحمل شوید؛ به این دلیل که ساخت چت بات به تخصص و مهارت خاصی نیاز دارد و شما باید در طولانی مدت خود را سرگرم ساخت چت بات کنید در صورتی که همان مدت را می‌توانید با استفاده از یک چت بات تولید شده خدمات قابل قبولی را دریافت کنید.

متاسفانه برخی از افراد به این نکات توجهی ندارند و به افزایش یک هزینه غیر منطقی فکر می‌کنند. اما استفاده از چت بات‌هایی که قبلا ساخته شده است می‌تواند به شما کمک کند تا داده و برنامه‌ریزی آن را همگام با نوع کسب و کار خود در نظر بگیرید.

البته یک راه دیگر نیز وجود دارد که شما از افرادی که متخصصین ساخت چت بات هستند برای تولید این ربات استفاده کنید.

شرکت‌های بسیاری از عملکردهای متفاوت چت بات استفاده می‌کنند و صددرصد آینده با استفاده از این هوش مصنوعی می‌تواند بسیاری از فرایندها را ساده‌تر از چیزی که الان می‌بینیم به نمایش بگذارد. شما با توجه به مزایای کاربرد چت بات می‌توانید به خدمات مشتری، فروش و بازاریابی نیز به شکل دیگری نگاه کنید.

چت بات برای تولید سرنخ می‌تواند به تولید لید اشاره کند و به همین علت نباید کاربرد اصلی چت بات را در بازاریابی و فروش بیشتر محصولات و آگاهی از برند از یاد ببرید. به همین دلیل است که کاربرد ربات هوش مصنوعی بسیار مهم می‌شود.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره