پیدا کردن بازار هدف و مشتری

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

مخاطب هدف

آیا شما مشتریان هدف خود را می­‌شناسید و به طور دقیق می­‌دانید که بازار هدف یک فروشگاه اینترنتی کجاست؟ با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد، داشتن یک بازار هدف مشخص کاملا مهمتر از هر زمان دیگری می­‌باشد. در واقع هیچ کس نمی­‌تواند همه افراد را هدف قرار دهد.

مشاغل و کسب و کارهای کوچک می­‌توانند با هدف قرار دادن بازار مناسب، به طور موثر با شرکت ­های بزرگ رقابت کنند.

بسیاری از مشاغل می­‌گویند هر کسی که به خدمات ما علاقه­ مند باشد فرد مورد نظر ما می‌­باشد. برخی دیگر نیز اهداف دیگری در ذهن دارند. هدف قرار دادن مشتری یا یک بازار خاص بدین معنا نیست که افرادی را که متناسب با معیارهای شما نیستند، مستثنی در نظر بگیرید.

در عوض، با بازاریابی هدفمند این امکان برای شما فراهم می­آید تا پیام تجاری خود را روی بازار یا مشتریان خاصی متمرکز کنید که احتمال خرید از شما بیش از بازارهای دیگر باشد.

در حقیقت این یک روش بسیار مقرون بصرفه، کارآمد و موثر برای دستیابی به مشتریان بالقوه و ایجاد تجارت است.

با داشتن یک مخاطب مشخص، تعیین مکان و نحوه بازاریابی بسیار آسان­تر خواهد بود. در همین راستا، در اینجا قصد داریم به شما کمک کنیم تا بتوانید مشتری هدف و نیز بازار هدف فروشگاه اینترنتی خود را به طور دقیق مشخص کنید.

چگونه مشتری هدف را مشخص کنیم؟

با رعایت موارد زیر می‌­توانید مشتری هدف خود را راحت ­تر بیابید:

به پایگاه مشتریان فعلی خود نگاه کنید.

مشتریان فعلی شما چه کسانی هستند و چرا از شما خرید می­‌کنند؟ سعی کنید ویژگی­ ها و علایق مشترک آن ها را بیابید. اینکه کدام یک بیشتر به کسب و کار شما وابسته هستند؟ به احتمال زیاد با بررسی چنین یافته­ هایی افراد دیگری نیز می‌­توانند مانند مشتریان شما از محصولات یا خدمات شما بهره­مند شوند.

– رقابت خود را بررسی کنید

یکی دیگر از روش­ های شناسایی مشتریان هدف شما، مورد بررسی قرار دادن رقبای شما است. اینکه رقبای شما چه کسانی را مورد هدف قرار داده و مشتریان فعلی آنها چه کسانی هستند؟ البته قرار نیست که کلا از توابع شرکت رقیب پیروی کنید زیرا ممکن است شما بازار خاصی را بیابید که آنها آن را نادیده گرفته باشند.

– محصولات و خدمات خود را آنالیز کنید.

در اولین فرصت، لیستی از ویژگی­ های محصول یا خدمات خود را بنویسید. در کنار هر ویژگی، مزایای ارائه شده را ذکر کنید. به عنوان مثال، یک طراح گرافیک، خدمات طراحی با کیفیت بالا را ارائه می­‌دهد.

سود شرکت، همان تصویر حرفه ­ای است. یک تصویر حرفه ­ای باعث جذب مشتریان خواهد شد زیرا آنها شرکت را حرفه ­ای و قابل اعتماد می­‌دانند.

از این رو، بهره­ مندی از یک طراحی با کیفیت بالا، سبب جذب مشتری بیشتر و در نتیجه درآمد بالاتر است.

زمانی که مزایای خود را ذکر کردید، لیستی از افرادی تهیه کنید که نیاز دارند این مزایا را برآورده کنند. شاید البته این هنوز خیلی کلی است اما می­‌توانید آن را مبنایی برای شروع کار قرار دهید.

– اطلاعات جمعیتی خاصی را برای مورد هدف قرار دادن مشتری انتخاب کنید.

بازار هدف

مشخص کنید که نه تنها چه کسانی به محصولات یا خدمات شما نیاز دارند بلکه به احتمال زیاد چه کسانی آن را خریداری می­کند. در این رابطه می­‌توانید به عوامل زیر فکر کنید:

 • سن
 • منطقه
 • جنسیت
 • سطح درآمد
 • سطح تحصیلات
 • وضعیت تأهل یا خانواده
 • اشتغال
 • پیشینه قومی

– ارزش­ ها و خواسته ­های مشتریان هدف خود را در نظر بگیرید.

بررسی ارزش­ ها و خواسته ­های مصرف­ کننده، خصوصیات شخصی ­تری از فرد می‌­باشند مانند:

 • شخصیت
 • نگرش­ ها
 • ارزش­ ها
 • علایق و سرگرمی
 • سبک زندگی
 • رفتار

بسته به عوامل مذکور مشخص کنید که کالا یا خدمات شما چگونه می­‌تواند در سبک زندگی مشتریان هدف شما قرار گیرد. همچنین آنها چگونه و چه زمانی از محصولات شما استفاده می­کنند؟

چه ویژگی ­هایی بیشتر برای آنها جذاب است؟ مشتری هدف شما برای کسب اطلاعات به چه رسانه ­ای بیشتر مراجعه می‌­کند؟ آیا او روزنامه می­‌خواند یا به صورت آنلاین به جستجو می‌­پردازد و یا اینکه در رویدادهای خاصی شرکت می‌­کند یا خیر.

– تصمیم خود را ارزیابی کنید.

پس از تصمیم ­گیری در مورد بازار هدف، حتما سوالات زیر را در نظر بگیرید:

 • آیا افراد کافی با معیارهای من وجود دارند؟
 • آیا مشتری هدف من واقعا از محصولات یا خدمات بهره ­مند خواهد شد و به آن نیازی دارند؟
 • آیا درک خواهم کرد که چه چیزی مشتریان هدف من را به تصمیم ­گیری در مورد خرید سوق می­دهد؟
 • آیا آنها توانایی خرید از فروشگاه من را دارند؟
 • آیا به راحتی قابل دسترسی هستند و می‌­توانم پیام خود را به آنها برسانم؟

البته در نظر داشته باشید که شما می‌­توانید بیش از یک بازار هدف متمرکز داشته باشید و برای این کار باید پیام بازاریابی شما برای هر بازار منحصربفرد و متفاوت باشد.

همچنین اگر متوجه شوید که تنها پنجاه نفر وجود دارند که با تمام معیارهای شما مطابقت دارند شاید باید هدف خود را مجدد ارزیابی کنید.

ممکن است از خود بپرسید که من چگونه این همه اطلاعات را در مورد مشتری هدف خود بیابم؟ سعی کنید آنلاین جستجو کرده و تحقیقاتی را که دیگران در مورد شما به عنوان یک مشتری هدف انجام داده ­اند اعمال کنید.

شما می­‌توانید همچنین به مقالات و وبلاگ­ های مجلاتی که درباره بازار هدف شما صحبت می‌­کنند سری بزنید.

وبلاگ­ ها و انجمن­ هایی را جستجو کنید که در آن افراد در بازار هدف شما، نظرات خود را اعلام می‌­نمایند. شما همچنین می‌­توانید به دنبال نتایج نظرسنجی برآیید و از مشتریان فعالی خود بازخورد بگیرید.

فراموش نکنید که تعیین مشتری و بازار هدف کار راحتی نیست. زمانی که بدانید چه کسی را هدف قرار داده ­اید، بسیار راحت­تر می­توانید بفهمید که از کدام رسانه برای رسیدن به آنها استفاده کنید و چه پیام­ های بازاریابی برای آنها طنین ­انداز است.

به جای ارسال نامه الکترونیکی مستقیم به همه افراد می‌­توانید آن را تنها برای افرادی که با معیارهای شما مطابقت دارند ارسال کنید. پس با شناسایی مشتری هدف خود پس انداز کرده و بازدهی قابل توجه و بهتری از سرمایه خود را به دست آورید.

در ادامه در مورد اینکه بازار هدف یک فروشگاه اینترنتی دقیقا کجاست صحبت خواهیم کرد. تا پایان با ما همراه بمانید.

بازار هدف مشتریان اینترنتی

امروزه با بازاریابی آنلاین و فروشگاه ­های اینترنتی، ابزارهای بسیاری وجود دارند که می­‌توانید برای شناسایی مشتری هدف خود از آن ها استفاده کنید اما دانستن اینکه بازار هدف شما دقیقا کجاست و از کجا شروع کنید، کار دشواری می­باشد.

ابزارهایی نظیر لید یا سرنخ در فروش یا اندازه­ گیری ترافیک وجود دارند و به شما این امکان را می­دهند تا از کسانی که از سایت شما بازدید می­‌کنند بینشی به دست آورید.

این امر میزان بازگشت سرمایه شما را افزایش می­دهد زیرا به شما اجازه می­‌دهند تا روی افرادی که می­‌خواهند پیام شما را بشنوند تمرکز کنید و زنجیره خود را با کسانی که به هیچ وجه علاقه ­ای به آنچه می­‌فروشید ندارند قطع کنید.

اما مهمترین مسئله این است که ابتدا بازار هدف فروشگاه اینترنتی خود را پیدا کرده و تعریف کنید. در واقع، بدون مشخص کردن آن، شما راهی برای جذب افراد مناسب به فروشگاه خود یا دانستن اینکه برای چه کسانی بازاریابی می­‌کنید نخواهید داشت.

 1. درک اهمیت مخاطبین بازار هدف فروشگاه اینترنتی یا تجارت الکترونیکی

یکی از اصلی ­ترین نگرانی­ هایی که مشاغل آنلاین با آن روبرو هستند هجوم بازدیدهای بی ربط در وب سایت­ هایشان است. نمی­توان انکار کرد که جدیدترین ابزارها و تکنیک ­ها به بسیاری از مشاغل کمک کرده است که بازدید را به سیستم عامل خود برسانند آن هم فقط برای چند ثانیه. با این حال، نرخ تبدیل از چنین ورودی ­هایی تقریبا در اکثر موارد، ناچیز است.

مهارت­ های پایه سئوی تجارت الکترونیکی و استراتژی تولید محتوای مناسب می‌­تواند بلافاصله صد هزار بازدید تصادفی را به شما تحمیل کنید اما در مقایسه با پانصد بازدید کاربرانی که واقعا به دنبال خدمات یا محصول شما هستند، ارزش آن ها کمتر است.

این مسئله در وقت و تلاش شما صرفه جویی می­کند تا با مخاطبین بیشتری تماس گرفته و فقط به دنبال مشتریان بالقوه باشید.

انتخاب بازار و مخاطب هدف

تعریف مخاطبین برای یک فروشگاه اینترنتی می‌­تواند از بسیاری جهات به استراتژی ­های تجارت شما کمک کند. این باعث صرفه­ جویی در انرژی بازاریابی شما می­‌شود که قبلا برای دسترسی به مخاطبین بزرگ­تر اما با علاقه کمتر استفاده می­‌شد.

در نتیجه اگر بدانید مخاطب مورد نظر شما به دنبال چیست، می‌­توانید با منابع کمتری، درآمد یکسانی کسب کنید.

 1. مشتریان فعلی خود را در ابتدا در نظر بگیرید

یکی از روش­ های ایده گرفتن برای اینکه بدانید مشتریان شما در بازار هدف آتی شما چه کسانی هستند این است که به مشتریان فعلی خود نگاهی بیندازید.

اینکه مشتریان فعلی شما از محصولات یا خدمات شما چه می­‌خواهند؟ نگرانی­ ها، علایق و نقاط درد آنها چیست؟ کسب و کار شما چگونه پاسخگوی این مشکلات برای مشتری فعلی شماست؟

شما می‌­توانید به ایمیل­ ها، نظر سنجی­ ها و سایر داده ­های خدمات مشتری خود بازگردید تا تصویری واقعی از آنچه در مورد مشتریان شما هستن به دست آورده و سپس راهی پیدا کنید تا افراد بیشتری از این قبیل را برای ورود به فروشگاه اینترنتی خود بیابید.

 1. ارزیابی کنید که رقبای شما در چه بازارهایی بازاریابی می­‌کنند، سپس مخالف آن را انجام دهید.

راه­ های زیادی برای رقابت در تجارت الکترونیکی وجود دارند. یک ایده که اغلب در مورد آن سوءتفاهم به وجود می­آید این است که شما باید همان راهی را دنبال کنید که رقبای شما برای آن بازاریابی می­‌کنند. اما یک استراتژی جایگزین بازاریابی این است که جایی بروید که رقبای شما در آنجا بازاریابی نمی­کنند.

این باعث می­شود که شما در کانون توجه این مشتریان بالقوه قرار بگیرید و با مشتریانی که رقبای شما آن ها را نادیده گرفته ­اند ارتباط برقرار نمایید.

 1. اعتبار سنجی بازار هدف

زمانی که شما در حال راه اندازی مشاغل جدید هستید، همیشه تصور می­کنید که این یک موفقیت مهم خواهد بود و با این تجارت، زندگی خود را به دست خواهید آورد. البته این طبیعت همه ما انسان­ها است اما فراموش نکنید که اگر تحقیق مناسبی در مورد بازار هدف خود انجام ندهید قطعا شکست خواهید خورد.

شاید شما اکنون بر اساس پیش فرض ­های خود، شخصیت خریدار را ایجاد کرده­اید اما هرگز نمی‌­توانید تضمین نمایید که این فرض درست است. به همین دلیل باید تحقیق کنید. برای این کار بازار هدف فروشگاه اینترنتی خود را زیر سوال برده و صلاحیت آن را مورد بررسی قرار دهید.

بررسی کنید که آیا مشتریان شما توانایی خرید محصولات شما و خریدهای مکرر را دارند یا خیر. به یاد داشته باشید که برای ایجاد مشاغلی سودآور، بخش عمده­ای از فروش ما باید از طریق مشتریانی باشد که در حال بازگشت می­باشند.

رقابت را نیز در نظر داشته باشید. اینکه آیا راهی وجود دارد که شما بالاتر از این رقابت بایستید. علاوه بر این، همچنین به یاد داشته باشید که اگر اصلا رقابتی وجود نداشته باشد، این ممکن است به دلیل کمبود تقاضا در آن بازار باشد.

در ضمن، بررسی نمایید که آیا افراد کافی در بازار هدف شما قرار دارند یا خیر. زیرا در غیر این صورت، ممکن است نتوانید یک تجارت پایدار داشته باشد.

این نکته را همیشه در ذهن داشته باشید که ما در جهانی زندگی می­‌کنیم که توسط داده­ ها هدایت می­شود. و از بهتر اینکه بسیاری از این داده ­ها آزادانه در دسترس ما قرار دارند. پس تا می‌­توانید برای تعیین بازار هدف فروشگاه اینترنتی خود از آنان بهره ببرید.

5

سخن پایانی

شناخت مخاطبین و بازار هدف فروشگاه اینترنتی شما بیش از آنچه تصور می­‌کنید اهمیت دارد. تصور نکنید که همه مشتری بالقوه هستند.

در عوض، شما باید افراد خاصی را که نه تنها محصولات یا خدمات شما را می­­‌خواهند بلکه برای خرید نیز دارای انگیزه هستند، در نظر بگیرید.

شما می­‌توانید به واسطه تحقیقات این کار را انجام دهید. همچنین از طریق وبلاگ و رسانه ­های اجتماعی خود با مشتری هدف ارتباط برقرار کنید. هر اندازه اطلاعات بیشتری درباره مخاطبین جمع آوری کنید، بهتر می‌­توانید به آنها خدمات دهید.

هر بخشی از حضور آنلاین برای فروش محصولات یا ارائه خدمات متکی به درک مخاطبین شما خواهد بود. از این رو، برای هدف قرار دادن خریداران آنلاین، باید درک کنید که چه چیزی نظر مخاطب شما را جلب می­کند.

در انتها فراموش نکنید که فروشگاه تجارت الکترونیکی شما باید آماده پاسخگویی به سخت­ ترین نیازها باشد و هر بخش را با دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره