ویدیو مارکتینگ چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

ویدیو مارکتینگ

بازاریابی یکی از نیازهای مهم هر کسب و کار است، که به شناخته شدن و رشد آن کمک می‌کند. ویدیو مارکتنیگ (Video Marketing) یا بازاریابی ویدیویی، یکی از انواع پرطرفدار بازاریابی است.

اهمیت این شیوه آنقدر زیاد است، که ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به طور مفصل درمورد آن صحبت کنیم. بنابراین اگر پرسشی در این زمینه ذهن شما را درگیر کرده است، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بازاریابی ویدیویی چیست؟

به شیوه‌ای از مارکتینگ، که بستر تبلیغات در آن فیلم و ویدیو است، بازاریابی ویدیویی گفته می‌شود. این یکی از اشکال مارکتینگ است که از پیش از رواج اینترنت وجود داشته است و می‌توان گفت که وابسته به اینترنت نیست.

فیلمی که به منظور ویدیو مارکتینگ تولید می‌شود، معمولاً کوتاه است و در همین زمان کم سعی دارد تا با پیام خود موارد زیر را به بیننده انتقال دهد.

 • کسب و کار مورد نظر را به صورت کلی معرفی کند و نقاط ضعف و قوت آن را به نمایش بگذارد.
 • برای معرفی یک محصول ساخته شده باشد و نحوه تهیه و استفاده آن را به بینندگان نشان دهد.
 • بیاموزد که از یک محصول یا خدمت چگونه باید استفاده کرد.
 • موضوعی را آموزش می‌دهد.
 • فعالیت یک تیم را معرفی می‌کند.

ویدیو مارکتینگ از کجا شروع شد؟

اولین فیلم تبلیغاتی جهان به دهه 40 میلادی در آمریکا برمی‌گردد. در آن زمان شرکتی با نام Bulova در تلویزیون نیویورک تبلیغ خود را ضبط کرد.

همان طور که گفتیم این موضوع به پیش از اختراع اینترنت برمی‌گردد و بستر پخش آن تلویزیون بوده است. پس از این مورد در دهه 80 میلادی، ویدیوهای تبلیغاتی رواج پیدا کردند.

پس از آن که در سال 2005 شبکه اجتماعی یوتیوب شروع به کار کرد، ویدیو مارکتینگ وارد فاز جدیدی شد. در ابتدا شرکت‌های به نامی مانند گوگل و نایک از این شبکه برای انتشار تبلیغات ویدیویی خود استفاده کردند.

امروزه می‌بینیم که تعداد افرادی که از یوتیوب استفاده می‌کنند بسیار بیشتر شده است، بنابراین تبلیغات بیشتری نیز در آن مشاهده می‌شود.

پیاده سازی ویدیو مارکتینگ

ساخت یک ویدیوی تبلیغاتی خوب راحت نیست و برای برون سپاری آن به متخصص هزینه زیادی لازم است. به همین دلیل بسیاری به سراغ این کار نمی‌روند. افرادی که می­خواهند وارد این حوزه شوند، باید حداقل با تصویربرداری و تولید فیلم و انیمیشن آشنا باشند.

به ویژه که ساخت فیلم تبلیغاتی دانش مخصوص به خود را نیاز دارد. چنانچه از افراد متخصص و شرکت‌های تبلیغاتی کمک بگیرید، کار برای شما راحت است. اگر بتوانید خودتان فیلم را بسازید پس از آن تنها انتشار ویدیو باقی می‌ماند، که البته در حرف ساده است.

برای داشتن یک فیلم تبلیغاتی جذاب، باید یک سناریوی جذاب داشته باشید. سناریو داستانی است که می‌خواهید پیام خود را در قالب آن بیان کنید.

سپس باید تصمیم بگیرید، برای سناریوی شما انیمیشن مناسب‌تر است یا فیلم واقعی. پس از آن که این تصمیم‌ها را گرفتید، می‌توانید کار را آغاز کنید.

اما پیاده سازی ویدیو مارکتینگ به همین جا ختم نمی‌شود. شما باید بتوانید ویدیوی خود را انتشار دهید.

به این منظور چندین راه وجود دارد. یکی این که آن را در وب سایت کسب و کار خود منتشر کنید. مورد بعدی نشر ویدیو در صفحات کسب و کارتان در فضای مجازی است. اگر بودجه کافی داشته باشید، شبکه‌های تلویزیونی نیز یکی دیگر از بسترهای در دسترس است.

ویدیو مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

video marketing

ساخت یک ویدیوی باکیفیت دشوار است، اما چنین چیزی نتوانسته است استفاده از این روش را از انواع بازاریابی حذف کند. حال سؤال این جا است که چرا؟ چه چیز باعث این محبوبیت شده است؟

درگیر کردن بیننده با محتوا

ویدیو دیدنی است و زحمتی از نظر خواندن برای بیننده ندارد. بنابراین کافی است کیفیت خوبی داشته باشد، تا به راحتی بیننده را با خود درگیر کند.

خوب است چند ثانیه ابتدایی فیلم وظیفه جذب بیننده را داشته باشد. اگر چنین باشد، به احتمال زیاد بیننده تا پایان فیلم را تماشا خواهد کرد.

بهره‌گیری راحت

تصور کنید کالایی تولید می­کنید که بروشور توضیحات آن چندین صفحه است. طبیعی است که یک مشتری بالقوه زمان زیادی صرف خواندن مطالب بروشور نکند و از شما انتظار یک توضیح جامع و کوتاه داشته باشد.

حال اگر در قالب یک ویدیو کوتاه مطالب لازم را توضیح دهید، حتماً بهره‌گیری و درک آن راحت‌تر خواهد بود.

جامع و کامل بودن

شما به عنوان سازنده یک کالا یا ارائه دهنده خدمات، بهتر از هرکسی می‌دانید که چه قابلیت‌هایی در کار شما نهفته است.

بنابراین می‌توانید به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ان را توضیح دهید. حال اگر این توضیحات در قالب یک ویدیوی تبلیغاتی ارائه شود، می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر ذهن بیننده که یک مشتری بالقوه است بگذارد.

احساسات را هدف بگیرید

آن چه افراد می‌بینند و می‌شنوند، معمولاً تأثیر بیشتری روی آن‌ها می‌گذارد. اگر چه این تأثیر ممکن است گذرا باشد، ولی با تکرار چند باره در یادها خواهد ماند. حال اگر بتوانید با درگیر کردن عواطف و احساسات، بیننده را با خود همراه کنید، می‌توانید به موفقیت امیدوار باشید.

محبوبیت زیاد فیلم و ویدیو

امروزه اینستاگرام در بین شبکه-های اجتماعی یکه تاز است. این شبکه به تصاویری و ویدیوهایی که در آن به اشتراک گذاشته می‌شود، معروف است.

ویدیوهای خوب در اینستاگرام چند ده میلیون بازدید می‌خورند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، فیلم محبوب است و می‌توان به کمک ان افراد بیشتری را جذب کرد.

موتورهای جست و جو و بهینه سازی

حتماً متوجه شده‌اید که در بین مقاله‌ها و متن‌هایی که می‌خوانید، درصد بسیار کمی مطلب خلاقانه و جدید است.

درواقع همین کپی بودن مقاله‌ها بسیاری را به این سمت کشانده است که در بین ویدیوهای موجود به دنبال خواسته خود بگردند. به همین دلیل، موتورهای جست‌وجو نیز مشکل کمتری متحمل می‌شوند.

بازاریابی ویدیویی چه معایبی دارد؟

معایب بازاریابی ویدیویی

هیچ کاری بدون عیب نیست. پس از ویدیو مارکتینگ روش‌های بسیار دیگری برای بازاریابی ابداع شدند، که همین دلیل بر وجود عیب در این روش است.

هزینه زیاد

وقتی بحث هزینه مطرح می‌شود، منظور فقط بودجه‌ای نیست که باید به متخصصان شرکت‌های تبلیغاتی پرداخت کنید. گفتیم که خود شما نیز می‌توانید تولیدکننده فیلم تبلیغاتی باشید.

این موضوع باعث می‌شود، به دوربین و ملحقات آن، نرم‌افزارهای گرافیکی و هنرپیشه نیاز پیدا کنید. این‌ها هزینه‌هایی هستند که برای ساخت ویدیوی تبلیغاتی وجود دارد. این در حالی است که تولید محتوای متنی فقط یک سیستم معمولی و برنامه ورد از مجموعه مایکروسافت را لازم دارد.

زمان طولانی

ساخت ویدیو زمان زیادی نیاز دارد. شاید لازم باشد چند روز برای نوشتن سناریو وقت صرف کنید و پس از آن تازه شروع به فیلم برداری کنید. اگر بخواهید فیلم تبلیغاتی را به صورت انیمیشن بسازید، بیش از چند روز گاهی تا چند ماه زمان لازم است.

مشکلات زیرساختی

با وجودی که تکنولوژی روز به روز پیشرفت بیشتری دارد، هنوز مناطقی وجود دارند که به زیرساخت‌های لازم جهت نمایش ویدیو دسترسی ندارند. همچنین گای ممکن است نقص در این بسترها و زیرساخت‌ها مانع انتشار ویدیو شود.

علاوه‌بر این‌ها تماشای ویدیو در بستر اینترنت نیاز به حجم کافی دیتا دارد. کیفیت بالا و زمان طولانی ویدیو می‌تواند مشکل ساز شود. البته ویدیوی تبلیغاتی نباید به هیچ عنوان طولانی باشد.

چند نوع ویدیوی تبلیغاتی وجود دارد؟

ویدیو مارکتینگ، یک روش کلی است، اما این که شما از چه نوع ویدیویی استفاده می‌کنید، می‌تواند بسته به هدفی که دارید، اشکال مختلفی به خود بگیرد.

معرفی یک محصول

از چنین ویدیوهایی برای معرفی تنها یک محصول استفاده می‌شود. برای مثال اگر یک برند لوازم ورزشی دارید و به تازگی یک کفش ورزشی جدید تولید کرده‌اید باید در تبلیغ خود نشان دهید که برای چه ورزش‌هایی مناسب است، در چه رنگ‌ها و طرح‌هایی تولید شده است و این که این کفش چه مزایایی دارد که افراد باید آن را به سایر برندها، یا سایر تولیدات خودتان ترجیح بدهند.

علاوه‌بر این این نوعی از معرفی محصول در زیر مجموعه این مورد می‌گنجد که هدف از آن توضیح درمورد محصول به شکلی جزئی‌نگر و آموزشی است. برای مثال کاری که اینفلوئنسرها امروزه انجام می‌دهند.

تصور کنید فردی بیوتی بلاگر است. حتماً دیده‌اید که این افراد از برندهای مختلف محصولات تست دریافت می‌کنند و با انجام آرایش با آن‌ها، محصولات آن برند را نقد می‌کنند.

معرفی یک برند

برای معرفی یک برند، محصول خاصی مدنظر نیست. بنابراین هدف نشان دادن آرم تجاری و پیام و شعار برند است. پس ویدیویی تبلیغاتی برند ورزشی شما می‌تواند به این صورت باشد که ورزشکاری که لباس‌هایش از برند شما است، در حال ورزش روزانه است و شما باید پیام خود را به شکلی خلاقانه در آن بگنجانید.

معرفی یک رویداد

رویداد می‌تواند یک جشن سالانه باشد یا هر اتفاقی که از طرف یک سازمان و شرکت برگذار می‌شود. در چنین ویدیوهایی، باید تلاش کنید حس اشتیاق را در بیننده برانگیزید، تا او در رویداد شرکت کرده و اخبار مربوط به آن را دنبال کند.

توصیف یک موضوع

گاهی شرکت‌ها و سازمان‌ها با اهداف تجاری یا غیر تجاری، ویدیویی می‌سازند که تنها توصیف یک موضوع است. مانند ویدیوهایی که برای ترویج مسائل اخلاقی یا شهروندی می‌بینیم.

انیمیشن و موشن گرافیک

این نوع ویدیوها به این دلیل که اگر با خلاقیت همراه باشند، بسیار جذاب‌تر از فیلم معمولی هستند، امروزه از محبوبیت بیشتری برخوردارند. انیمیشن و موشن گرافیک از نظر درون مایه و هدف تفاوتی با سایر ویدیوها ندارند و تنها شکل پیاده سازی آن است که آن را متمایز می‌کند.

نظرات مشتریان

گاهی کسب و کارها ویدیوهایی می‌سازند که در آن از مشتری‌ها نظر سنجی شده است و آن‌ها نظرات خود را درمورد محصول خاصی از آن شرکت بیان می‌کنند. اگر چه در بین نظرها، هر دو طرف مثبت و منفی دیده می‌شود، اما این شیوه‌ای از تبلیغات است و می‌تواند مشتری‌های جدیدی را جذب کند.

گردش آنلاین

حتماً دیده‌اید که موزه­ها و برخی اماکن تفریحی، از این شیوه استفاده می‌کنند. کافی است یک فیلم 360 درجه از مکان مورد نظر گرفته شود و سپس در اختیار بیننده قرار بگیرد. تورهای مجازی و تبلیغاتی که برای بازدید از یک مکان ترتیب داده می-شوند، از این ویدیوها استفاده می‌کنند.

چرا ویدیو مارکتینگ اهمیت زیادی دارد؟

ویدیو

آمار نشان می‌دهد 63 درصد از کسب و کارهای جهان از ویدیو مارکتینگ برای تبلیغ کار خود استفاده می‌کنند.

بسیاری از این کسب و کارها، معتقدند بازاریابی ویدیویی، شیوه اصلی آن‌ها در تبلیغات است و بازده بسیار خوبی نیز دارد. آمار دروغ نمی‌گویند، دلایل بسیاری وجود دارد که می‌تواند این ادعا را ثابت کند.

بالا بردن میزان فروش

در بحث بازاریابی، نرخی با نام نرخ تبدیل وجود دارد. عددی که می‌گوید چه تعداد از مشتری‌های بالقوه به مشتری واقعی تبدیل شده‌اند. این نرخ برای کسب و کارهایی که بازاریابی ویدیویی انجام داده‌اند بالا است.

حتماً برای خود شما هم پیش آمده است که یک محصول خورا کی را در تلویزیون دیده باشید و در خرید بعدی برای این که تست کنید چه جور محصولی است آن را بخرید. این اتفاق می‌تواند برای کسب و کار شما نیز بیافتد.

ایجاد اعتماد

یکی دیگر از اهدافی که با ویدیو مارکتینگ می‌توانید به آن برسید، ایجاد اعتماد است. این موضوع در صورتی که ویدیو خلاقانه و غیرکپی باشد بیشتر نمود پیدا می‌کند.

چرا که روش‌های متنی تبلیغ باعث ایجاد تکرار می‌شود و این ذهنیت را ایجاد می‌کند، که محصولات مختلف کپی یکدیگر هستند و چیزی برای معرفی وجود ندارد. به همین دلایل مردم به ان چه می‌بینند بیشتر اعتماد می‌کنند.

افزایش نرخ بازگشت سرمایه

بازگشت سرمایه یعنی آیا شما توانسته‌اید حداقل به اندازه‌ای که هزینه کرده‌اید، درآمد داشته باشید؟ آمار نشان می‌دهد کسب و کارهایی که با بازاریابی ویدیویی خود را تبلیغ کرده‌اند به این سؤال جواب بله داده‌اند.

یعنی یا دقیقاً توانسته‌اند بودجه خود را برگردانند یا با درآمد بیشتر از آن به سوددهی رسیده‌اند. تصور کنید شما 1 میلیون تومان برای ساخت ویدیو هزینه کرده‌اید و آن را بدون هزینه اضافی در شبکه‌های مجازی منتشر کرده‌اید.

اگر بتوانید 1 میلیون فروش یا بیشتر داشته باشید، یعنی بازگشت سرمایه داشته‌اید، در غیر این صورت ضرر می‌کنید. همین شبکه‌های مجازی هستند که به افزایش این نرخ کمک می‌کنند. چرا که شما برای نشر ویدیو هزینه نمی‌کنید.

موتورهای جست و جو

گفتیم که موتورهای جست‌وجو بازاریابی ویدیویی را دوست دارند. بله، الگوریتم‌های گوگل نشان می‌دهند که چنین است و بازاریابی ویدیویی به دلیل ماهیت خود و این که امکان کپی بودن آن وجود ندارد، مورد علاقه گوگل است.

دیده شدن بیشتر

امروزه کاربران گوشی‌های هوشمند بسیار زیاد هستند و فعالیت در شبکه‌های مجازی نیز به همین دلیل بسیار زیاد شده است. بنابراین نرخ دیده شدن ویدیو تا حد زیادی بالا می‌رود که برای تبلیغات بسیار خوب است.

وایرال مارکتینگ و ویدیو مارکتینگ

وایرال مارکتینگ(Viral marketing) در لغت به معنی بازاریابی ویروسی است. در این روش افراد سعی می‌کنند، آنقدر پیام و تبلیغ خود را جذاب ارائه دهند، که افراد دیگر آن را مانند ویروس در بین آشنایان و دوستان پخش کنند.

اگر این شکل از بازاریابی را بتوانید با شوه ویدیویی ادغام کنید، مطمئناً به موفقیت خواهید رسید.

برای آن که بتوانید چنین کاری انجام دهیدف شرط اول ساخت یک ویدیوی جذاب است، چیزی که بیننده آن را مجبور به انتشار کند. البته وایرال مارکتینگ تنها در بستر اینترنت صورت نمی‌گیرد و پخش در تلویزیون نیز نوعی از انتشار ویروسی است.

video

ویدیو مارکتینگ، تبلیغات جذاب

اگر بتوانید به شکلی نوآورانه حرف خود را بزنید و نشان دهید که چه چیزی برای ارائه دارید، ویدیو مارکتینگ راهی خوب برای تبلیغات است.

درست است که محتوا به هر شکلی مشتری خود را دارد، اما وقتی صحبت از تبلیغات می‌شود، جایگاه فیلم در رتبه اول قرار می‌گیرد. نکاتی که به آن اشاره کردیم، آن چیزی است که ماهیت ویدیو را به عنوان یکی از روش‌های مارکتینگ می‌سازد. بنابراین اگر بتوانید به آن‌ها پایبند باشید، احتمال این که بتوانید به نتیجه برسید بسیار بیشتر خواهند بود.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره