وب اپلیکیشن چیست چطور به کسب و کار کمک می کند؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 12 دقیقه دیدگاهها

وب اپلیکیشن

این مقاله به بررسی ویژگی‌های وب اپلیکیشن‌ها خواهد پرداخت و بررسی خواهد کرد که تفاوت وب اپلیکیشن‌های آنلاین و آفلاین چیست؟ همچنین مراحل ساخت وب اپلیکیشن‌های آنلاین و آفلاین را بررسی خواهیم کرد؛ در نهایت هر آنچه درباره وب اپلیکیشن‌ها نیاز است در این مقاله از ویترین سافت ذکر شده است.

زمانی که شما تحت فشار برای ساخت و طراحی یک وب اپلیکیشن برای وب سایت‌تان هستید بهتر است زمان را هدر ندهید و برای ساخت آن به تحقیق و مطالعه بپردازید؛

همچنین می‌توانید از راهنمایی‌های جامع این مقاله بهره ببرید تا موضوعات و مشکلات ایجاد شده در مسیر تولید اپلیکیشن را به راحتی حل کنید. تحقیقات ثابت کرده است که این حرفه همچون یک معدن طلا است که به ذهنی خلاق و مهارت توسعه تجارت نیاز دارد.

جالب است بدانید که ساخت اپلیکیشن از آن کارهایی است که هر جای جهان می‌توانید آن را انجام دهید؛ در محل کار یا در دانشگاه.

وب اپلیکیشن ( Web Application ) چیست؟

وب اپلیکیشن در واقع به معنای برنامه‌ها و نرم افزارهایی است که به صورت اینترنتی و با استفاده از مرورگر در اختیار شما قرار می‌گیرند. این نرم افزارها در سرور قرار می‌گیرند و شما با استفاده از مرورگر یا آدرس IP به قسمت‌های مختلفی از آن دسترسی پیدا خواهید کرد.

در مرحله بعد باید تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن مشخص شود. در وب سایت‌ها عموما نمایش محتوا بر بستر اینترنت است. انواع وبلاگ‌ها و سایت‌های معرفی شرکت در این دسته قرار می‌گیرند.

از طرف دیگر این وب اپلیکیشن‌ها هستند که مانند نرم افزارهای دیگر قرار است کاری را انجام دهند. برای مثال یک اتوماسیون اداری را در نظر بگیرید. این اتوماسیون می‌تواند یک نرم افزار دسکتاپ باشد که روی همه کامپیوترهای آن سازمان نصب است؛ یا به صورت یک وب اپلیکیشن باشد که روی یک سرور در شبکه محلی آن سازمان نصب شده است.

در این مبحث هر یک از کارمندان می‌‎توانند با استفاده از مرورگر خود به آن نرم افزار دسترسی داشته باشند.

در سال‌های گذشته از روش اول استفاده می‌شد که معایبی مانند نیاز به سخت افزارهای مناسب برای همه کامپیوترهای آن سازمان را داشت. عیب بزرگ دیگر استفاده از این روش باعث آلوده شدن نرم افزار به دلایل مختلف (آلوده شدن کامپیوتر با بد افزارها، خراب شدن سیستم عامل کامپیوترها و…) ‌می‌شد.

همچنین استفاده از این سیستم نیاز به برنامه نویسی اضافه برای ایجاد ارتباط بین هر یک از کامپیوترها را داشت. همه این عوامل باعث شدند تا توسعه‌دهندگان به سمت ایجاد نرم افزارهای تحت وب بروند که هیچ یک از مشکلات ذکر شده را ندارد.

وب اپلیکیشن‌ها مانند وب سایت‌های تک صفحه‌ای هستند؛ به عبارتی دیگر وب اپلیکیشن به وب سایت‌هایی تک صفحه‌ای گفته می‌شود که کل محتوا و کارایی آن در یک صفحه خلاصه می‌شود.

این نوع وب سایت‌ها شباهت زیادی به نرم افزارهای دسکتاپ دارند. همچنین سرعت این وب سایت‌ها بسیار بیشتر از وب سایت‌هایی است که به صورت سنتی توسعه داده شده‌اند.

تاثیر وب اپلیکیشن روی کسب و کارها

هزاران کسب و کار از بستر اینترنت برای پیشبرد اهداف خود و نزدیک‌تر شدن به بازار هدف استفاده می‌کنند. اینترنت باعث می‌شود تا اطلاعاتمحتلف به سرعت و با اطمینان در این بستر جابه‌جا شود؛

اما همه این‌ها در صورتی موثر واقع می‌شود که ابزارهایی برای دریافت داده‌های کاربران وجود داشته باشد و با توجه به اطلاعات دریافت شده نتایج مورد نیاز را برای آن‌ها نمایش دهد. این افزایش تعامل میان کاربران و کسب و کارها وظیفه مهم وب اپلیکیشن‌ها است.

وب اپلیکیشن‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که بدون در نظر گرفتن زمان و مکان و فقط با اتصال به اینترنت یا حتی در وب اپلیکیشن‌های آفلاین و بدون نیاز به اینترنت نتیجه مورد نظر خود را دریافت کنند.

نرم افزارهای مناسب برای طراحی وب اپلیکیشن ‌ها

 • فریم ورک آنگولا ( Angular Js )
 • کلیه زبان‌های مناسب طراحی وب سایت
 • زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

نحوه عملکرد وب اپلیکیشن ‌ها

یک نرم افزار وب اپلیکیش برای اجرای تعدادی از توابع به درخواست مشتری ایجاد می‌شود. مشتریان درخواست خود را از طریق HTTP برای برنامه ارسال می‌کنند.

پس از بررسی درخواست برنامه به شما اعلام می‌کند که چه پاسخ‌هایی برای ارسال مجدد به مرورگر دارید. به این معنا که وب اپلیکیشن‌ها دارای معماری «کالاینت سرورم هستند.

چالش هر برنامه نویس برای طراحی وب اپلیکیشن‌ها نحوه پردازش درخواست مشتری و بازگردان پاسخی مناسب به این درخواست‌ها است. برنامه نویسان با استفاده از سه لایه مختلف این کار را انجام می‌دهند.

 • لایه ظاهر و باطن ( Front-end layer ): این لایه توسط زبان‌های برنامه نویسی CSS، HTML، JavaScript ایجاد می‌شود.
 • لایه پاسخگویی به کاربران ( Application layer ): این لایه جهت پاسخگویی مناسب به درخواست مشتری ایجاد می‌شود.
 • لایه ذخیره‌ساز اطلاعات ( Database storage layer ): این لایه محل نگهداری اطلاعات است. این قسمت با ساده کردن روند پردازش به وب اپلیکیشن‌ها کمک می‌کند عملکرد مناسبی داشته باشند؛ البته این لایه از وب اپلیکیشن به کدهای زیادی احتیاج دارد.

مراحل ساخت وب اپلیکیشن

ساخت وب اپلیکیشن

قبل از طراحی وب اپلیکیشن‌ها برای آن که در زمان صرفه‌جویی کنید، ابتدا قالب و چهارچوبی را انتخاب کرده.

بعد از آن، مورد دیگری که باید به آن توجه کنید شامل رویکردهای توسعه‌ای شما و طراحی قابلیت‌های کلی برنامه است. به طور کلی در طراحی وب اپلیکیشن باید به موارد زیر توجه کنید:

 1. انتخاب فریم ورک مناسب

انتخاب یک زبان مناسب و یک چهارچوب محکم توسعه وب اپلیکیشن شما را آسان‌تر، ایمن‌تر و سریع‌تر خواهد کرد.

توجه به این بخش به شما کمک می‌کند تا از همان ابتدای شروع پروژه یک پایه مناسب را برای کارتان انتخاب کنید. برای انتخاب یک فریم ورک مناسب باید عملکردهای زیر را در آن مورد بررسی قرار دهید:

 • Full- Stack ones: این بخش عملکرد مناسب با درخواست مشتری ارائه می‌دهد.
 • Cake PHP: با استفاده از این ویژگی می‌توان یک ساختار “Open source ” برای برنامه خود ایجاد کنید و باعث افزایش انعطاف‌پذیری در برنامه خود شوید.
 1. در نظر گرفتن رویکرد توسعه

پس از اتخاذ تصمیم در مرود چهارچوب برنامه باید رویکرد خاصی برای توسعه وب اپلیکیشن‌تان در نظر بگیرید.

در این باره می‌توانید از روش ” Agile Development ” به معنای توسعه سریع استفاده کنید. در مقابل این روش می‌توان روش تقسیم «ماژول» را در پروژه به کار بگیرید. در روش تقسیم «ماژولار» توسعه هر بخش به صورت جداگانه به تکمیل پروژه کمک می‌کند.

 1. یک قالب و طراحی زیبا و مناسب انتخاب کنید

انتخاب یک طراحی مناسب برای وب اپلیکیشن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به طوری که طراحی درست بخشی از موفقیت برنامه شما است. در همین راستا باید طرحی انتخاب کنید که بدون نیاز مستندات به آسانی کار کند.

 1. پیش بینی راه‌ حل ‌هایی برای اجرای سریع برنامه

برای آن که برنامه شما در تعامل با کاربران به کندی عمل نکند،تعامل با برنامه برای کاربران دشوار نباشد و مشتریان در برخورد با برنامه تجربه خوبی کسب کنند؛ باید یک ارائه‌دهنده و میزبان خوب انتخاب کنید.

 1. مرحله تست و ارزیابی اپلیکیشن

تست یک نرم افزار پس از تمام شدن مراحل پیاده‌سازی آن امری ضروری است. این ارزیابی فقط در محدوده تست امکانات اپلیکیشن خلاصه نمی‌شود.

بلکه باید یک تست کامل از کدها، بانک اطلاعاتی اپ، عملکرد و کارایی آن انجام شود. در این رابطه ابزارهای تستی وجود دارند که برای پروژه‌های مختلف متفاوت هستند.

دلیل افزایش وب اپلیکیشن ‌های آفلاین

 • علت اصلی در نظر گرفتن این قابلیت این است که برنامه‌های تحت وب قادر باشند در فضای آفلاین نیز کار کنند؛ یا هنگام ایجاد اختلالات احتمالی شبکه یا در دسترس نبودن آن برنامه قادر به ارائه خدمات به کاربران باشد و پس از در دسترس قرار گرفتن شبکه این تغییرات در شبکه ثبت شوند.
 • با گسترش و در دسترس قرار گرفتن گوشی‌های هوشمند و نیاز کاربران به این که حتی اگر اینترنت در دسترس نباشد بتوانند از امکانات یک برنامه استفاده کنند؛ باعث گسترش و ساخت برنامه‌های تحت وب شده است.
 • یکی از مزایای اصلی ساخت اپیکیشن‌هاینآ تحت وب این است که نیازی به برنامه نویسی سیستم عامل نیست. همچنین نیازی به این که برنامه سازگار با ویندوز، اندروید و ios باشد نیست و برای اجرای برنامه فقط به یک مرورگر اینترنت نیاز است.

مراحل توسعه وب اپلیکیشن ‌های آفلاین

 1. تهیه مانیفست ( manifest ) فایل‌ های آنلاین

فهرست مانیفست لیستی از تمام فایل‌هایی است که قرار است کش شود. در تهیه این فهرست نیاز نیست که حتما همه فایل‌های آن تحت دامنه باشند در نتیجه می‌توان از موارد استاتیک Url نیز در فهرست مانیفست استفاده کرد.

 1. تنظیم صفحه وب برای ارجاع به مانیفست

بعد از تهیه فهرست مانیفست لازم است که از آدرس این فایل به مرورگر اعلام شود تا در حالت آفلاین نیز فایل‌های کارکرد برنامه در دسترس باشند.

در تنظیم این مورد دقت داشته باشید اگر برنامه آفلاین شما حاوی بیش از یک صفحه است لازم است مانیفست در تمام صفحات ذکر شود.

نکته 1: توجه داشته باشید در هنگام اجرا اگر مرورگر در زمان درخواست فایل مانیفست با اخطارهای 404 یا 410 مواجه شود فایل کش را پاک خواهد کرد.

نکته 2: در صورتی که اخطاری در ساختار فایل مانیفست شما وجو داشته باشد کش آن اجرا نخواهد شد.

 1. تنظیم سرور به عنوان ذخیره ساز اطلاعات

فایل ایجاد شده تحت عنوان مانیفست هر پسوندی می‌تواند داشته باشد؛ اما سرور باید به گونه‌ای تنظیم شود که فایل مانیفست را سرور تشخیص دهد و آن را روی کلاینت کش نکند.

برای جلوگیری از این کار کافی است از یک قطعه کد در هنگام نوشتن فایل مانیفست استفاده کرد.

 1. کنترل سمت کاربر

بخش مهم کار این جا است که چک کنید آیا مرورگر کاربر از حالت آفلاین پشتیبانی می‌کند یا خیر؟ این کار دارای فوایدی از جمله این است که در صورتی که مرورگر کاربران از حالت آفلاین پشتیبانی نمی‌کند به او پیغامی نشان دهد یا برخی از کدهای حالت افلاین را به رفع این مشکل اختصاص دهد.

همچنین می‌توان اگر مرورگر کاربر مشکلی نداشت و از حالت آفلاین پشتیانی می‌کرد برخی از رویدادهای آفلاین و آنلاین را در صفحه تعریف کنید که این حالت در برنامه‌های آفلاین بسیار پر کاربرد است.

به عبارت دیگر زمانی که مرورگر ارتباطش با اینترنت قطع است حالت آفلاین اپلیکیشن اجرا می‌شود.

تفاوت موبایل اپلیکیشن ‌ها و وب اپلیکیشن‌ ها

web application

شاید در نگاه اول این دو نوع برنامه به نظر مردم یکسان باشند اما تفاوت زیادی میان اپلیکیشن‌های موبایلی و اپ‌های تحت وب است؛ درواقع آن‌ها از همه منظرهای کاربرد، توسعه و اجرا با یکدیگر متفاوت هستند.

برنامه تحت وب برنامه‌ای است که بر پایه اینترنت است و شما با هر نوع تلفن همراهی و فقط با استفاده از مرورگر می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. اما برنامه‌های موبایلی در قالب یک پلتفرم اندروید و ios برای گوشی‌هایی مانند سامسونگ و آیفون طراحی شده‌اند.

اپلیکیشن‌های موبایلی به منابع موبایل مانند جی پی اس و دوربین دسترسی دارند . تلگرام، اسنپ چت، گوگل مپ و فیسبوک نمونه‌های معروفی از برنامه‌های موبایلی هستند.

در مقابل برنامه‌های تحت وب از طرق مرورگر اینترنت به راحتی در دسترس قرار دارند و نیازی به طراحی‌های مختلف برای سیستم‌های متفاوت اندروید، ios یا هر سیستمی که درآینده قرار است به وجود بیاید ندارد.

در نتیجه توجه به نوع تلفن همراه در طراحی اپلیکیشن‌های موبایلی بسیار حائز اهمیت است. نکته‌ای که در برنامه‌های تحت وب وجود دارد این است که برای اجرا به اینترنت نیاز دارند.

برای درک بهتر تفاوت این دو و نحوه کارکردشان به مطالب ادامه درباره نحوه توسعه این برنامه‌ها توجه کنید.

نحوه ساخت موبایل اپلیکیشن ‌ها

نکته اول در ساخت وب اپلیکشن‌ها و موبایل اپلیکیشن‌ها این است که هزینه ساخت اپلیکیشن‌های موبایل گران‌تر است. همچنین به دلیل هزینه بالای راه‌اندازی سیستم‌های مختلف، طراحی و توسعه آن نیز هزینه بالاتری و وقت بیشتری نیاز دارد.

برنامه‌های موبایل با استفاده از یک زبان خاص و تحت توسعه IDE ساخته می‌شوند. به همین دلیل سیستم‌های اپل با استفاده از سیستم‌های ios راه اندازی می‌شوند. در مقابل به نحوه ساخت وب اپلیکیشن‌ها که در بالا توضیح داده شده است دقت کنید.

فواید موبایل اپلیکیشن‌ ها

 • سریع‌تر از برنامه‌های تحت وب اجرا می‌شوند.
 • امکان دسترسی به منابع سیستم در برنامه‌های موبایلی و جود دارد و از قابلیت‌های بیشتری برخوردار هستند.
 • برنامه‌های موبایلی در حالت آفلاین نیز کارایی دارند.
 • برنامه‌هایی که توسط اپ استور تایید می‌شوند ایمن هستند.
 • ابزارهای زیادی برای بازاریابی برنامه‌های موبایلی وجود دارد.
 • با توجه به عناصر رابط و در دسترس بودن ابزار توسعه و SDK ساخت آن آسان‌تر است.

معایب موبایل اپلیکیشن ‌ها

 • ساخت و طراحی برنامه‌های موبایلی گران‌تر از وب اپلیکیشن‌ها است.
 • برای سازگاری با سیستم‌ عامل‌های متفاوت نیاز به طراحی و ساخت و دوباره برنامه است.
 • همیشه به به‌روزرسانی نیاز دارند.
 • برنامه‌هایی که حتی توسط گوگل پلی تایید شده‌اند ممکن است در دسترس نباشند.

مزایای وب اپلیکیشن‌ ها

 • توسط مرورگر گوشی اجرا می‌شوند و نیاز به دانلود و نصب ندارند.
 • بدون در نظر گرفتن نوع سیستم‌عامل می‌توانید از این برنامه‌ها استفاده کنید.
 • این برنامه‌ها دارای به‌روزرسانی اتوماتیک هستند.
 • ساخت وب اپلیکیشن‌ها سریع‌تر از برنامه‌های موبایلی است.
 • به سرعت راه اندازی می‌شوند زیرا نیاز به تایید هیچ فروشگاه APP ندارند.

معایب وب اپلیکیشن ‌ها

 • وب اپلیکیشن‌ها در حالت افلاین کاربرد ندارند.
 • کندتر از برنامه‌های موبایل هستند و ویژگی‌های چندان پیشرفته‌ای ندارند.
 • ممکن است مانند برنامه‌های موبایلی به راحتی شناخته نشوند و در دسترس نباشند.
 • برنامه‌های تحت وب نیازی به تایید از گوگل پلی ندارند به همین دلیل امنیت تضمین شده‌ای ندارند.

 نحوه درآمدزایی از طریق طراحی اپلیکیش

وب-اپلیشن چیست

طراحی اپلیکیشن به سه روش می­تواند برای شما درآمدزایی داشته باشد. روش اول این که شما طراحی اپلیکیشن را برای یک شرکت از طریق استخدام یا دو کاری برای آن شرکت انجام دهید.

روش دوم این که برای خودتان محصولی طراحی کنید و از طریق به فروش گذاشتن آن درآمد کسب کنید. روش آخر این که شما اپلیکیشنی را طراحی کنید و آن را به صورت رایگان به بازار عرضه کنید؛ سپس ارتقای آن به مراحل بعدی را پولی کنید یا از طریق تبلیغات توسط اپلیکیشنی که طراحی کرده‌اید درآمد داشته باشید.

درآمد این کار می­تواند در صورت داشتن مهارت کافی از دو تا چند ده میلیون در ماه متغیر باشد.

در نهایت در صورت حرفه­ای شدن در این کار و داشتن چند میلیون مخاطب که در حال استفاده از اپلیکیشن شما هستند؛ می­توانید درآمد چند ده میلیونی در روز داشته باشید! این روش یکی از روش­های پولساز درکسب و کار اینترنتی است.

سخن پایانی

اینترنت این بستر را برای شما فراهم کرده است که اگر چه مبتدی باشید یا یک توسعه دهنده حرفه‌ای می‌توانید کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید. برای این کار می‌توانید از طریق استفاده از وب اپ‌ها و افزایش تعامل با مشتریان مسیر ثروتمندی و کارآفرینی را طی کنید.

این را در نظر داشته باشید که تکنولوژی موبایل و اینترنت هیچگاه از بین نمی‌رود و به یک صنعت جهانی تبدیل شده است. با توجه به افزایش آمار استفاده از تلفن همراه الان زمان مناسبی است که شما تولید اپلیکیشن خود را اغاز کنید.

زیرا برای بهره گیری از اینترنت به ثروت، دانش یا مهارت خاصی نیاز ندارید. اما در نظر داشته باشید ساخت اپلیکیشن یک حرفه‌ی معمولی نیست و به خلاقیت و انعطلف پذیری بالا نیاز دارد.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره