نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

نیچ مارکتینگ

آیا تا به حال به این فکر افتاده‌اید که مغازه خود را ببندید و یک کسب‌وکار آنلاین دست و پا کنید؟ این فکری است که به ذهن افراد بسیاری خطور کرده است، اما از اقدام برای آن طفره می‌روند.

تنها به این دلیل که امکانات لازم را برای رقابت با برندهای قدرتمند را ندارند. اگر با نیچ مارکتینگ آشنا شوید، این مشکل از ریشه حل‌شدنی است. پس تا انتها با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چطور می‌توانید با نیچ مارکتینگ و با استفاده از یک فروشگاه ساز کسب و کار خود را سر و سامان دهید.

نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای چیست؟

اجازه دهید قبل از تعریف نیچ مارکتینگ یک مثال بزنیم تا بهتر ماجرا را درک کنید؛ فرض کنید می‌خواهید یک فروشگاه اینترنتی بسازید و از طریق آن به درآمد خوبی برسید، اما چند مشکل وجود دارد. اولین و بزرگ‌ترین مشکل، ترس شما از شروع این کار است.

در واقع این طور فکر می‌کنید که چرا باید کاری را آغاز کنم که قبلا برندهای زیادی بازار آن را قبضه کرده‌اند و قدرت زیادی در آن به دست آورده‌اند؟

اگر چنین افکاری در ذهن شما وجود دارد، پس احتمالا نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای را نمی‌شناسید. نیچ مارکتینگ دقیقا برای چنین مواقعی استفاده می‌شود. این روش بازاریابی به شما کمک می‌کند تا بدون داشتن سرمایه کلان و امکانات زیاد بتوانید خودتان را مطرح کنید و به درآمد خوبی برسید.

در تعاریف تخصصی، نیچ مارکتینگ به معنای بازاریابی خرد، گوشه‌ای، مکان‌ویژه، فرصت مناسب یا جایگاهی است. همه این کلمات تنها یک مفهوم را نشان می‌دهند، این که کسب‌وکار جزئی خود را بدون تمرکز روی تمام بازار، آغاز کنید.

در نیچ مارکتینگ قسمتی از بازار را مناسب خود تشخیص می‌دهید و شروع به فعالیت می‌کنید. در همان قسمت رشد می‌کنید و با ادامه چنین روندی به یک برند بزرگ تبدیل می‌شوید. به زبان ساده‌تر، با تمرکز روی یک محصول ویژه، به آسانی بخش بزرگی از مخاطبان را به سمت خود جذب می‌کنید.

حالا شما برندی معتبر و قدرتمند هستید که می‌توانید کسب‌وکار خود را در بازار گسترش دهید و کم‌کم به ایده‌آل خود نزدیک شوید. فراموش نکرده‌اید که ایده‌آل شما چه بود؟! جذب مشتری در نقاط مختلف بازار. اکنون شما قادر هستید تا محصولات خود را متنوع‌تر کنید و یک فروشگاه اینترنتی جامع بسازید.

اهمیت و مزایای بازاریابی گوشه‌ای

نیچ مارکتینگ به برندسازی شما کمک می‌کند. برای شروع هر کسب‌وکاری به لوگو و اسم مناسب نیاز دارید. حالا اگر این اسم و لوگو به طور ویژه‌ای بین مشتری‌های شما محبوب شود و به سادگی در ذهن آن‌ها بماند، برند‌سازی شما شروع شده است.

نیچ مارکتینگ با برندسازی را سریع‌تر و بهتر انجام دهید. برندسازی سریع می‌تواند فروش شما را افزایش دهد. به این دلیل که مشتری‌های شما از این سرعت شگفت‌زده خواهند شد و میل به خرید از شما پیدا می‌کنند.


همچنین بخوانید : سئو فروشگاه اینترنتی چگونه باید باشد؟


یکی دیگر از نکاتی که باید درباره نیچ مارکتینگ بدانید، مزیت رقابتی است. شما روی نقطه‌ای از بازار دست گذاشته‌اید که تا به حال کسی به آن حوزه ورود نکرده است.

بنابراین، در مقایسه با رقبای خود یک مزیت به دست آورده‌اید. این مزیت باعث می‌شود وارد میدان مسابقه با برندهای قدیمی و قدرتمند شوید. یعنی شما به قدری پیشرفت کرده‌اید که حالا توان رقابت با قدرت‌های بازار دارید.

ماهیت نیچ مارکتینگ به تمرکز بر می‌گردد. این بازاریابی به معنای کاهش تنوع محصولات نیست، اما حتما در معنای خود تمرکز روی یک محصول را آشکار می‌کند. درست مانند زمانی که قصد فروش لباس را دارید. اگر روی یک دسته لباس مانند لباس‌های زنانه تمرکز کنید، موفقیت بیشتری خواهید داشت. حالا می‌خواهیم یک مرحله دیگر جلوتر برویم.

اگر همین پوشاک زنانه را به پوشاک زنانه مجلسی تبدیل کنید، قدرت نیچ مارکتینگ شما دوچندان می‌شود. دوست دارید باز هم پیش‌روی کنیم؟ خوب حالا پوشاک زنانه مجلسی را به پوشاک زنانه مجلسی دوخت ایران تبدیل می‌کنیم. این سبک از تمرکز را نیچ مارکتینگ می‌گویند که در این مثال امتیاز بالایی نیز دریافت می‌کند.

پس یادتان باشد اگر نیچ مارکتینگ را انتخاب کردید، تنوع را کم نکنید بلکه روی تنوع محدودی تمرکز داشته باشید. این کار باعث افزایش کیفیت محصولات هم خواهد شد.

نیچ مارکتینگ فروشگاه اینترنتی با استفاده از استراتژی‌های موثر

برای برگزاری یک نیچ مارکت عالی، راهکارهای مختلف و البته بسیار موثری وجود دارد. شما به عنوان مدیر یک کسب‌وکار نوپا لازم است تا یک استراتژی بازاریابی مناسب را انتخاب کنید و سپس روی آن برنامه بچینید. در این صورت برندسازی شما سریع‌تر از همیشه انجام می‌شود.

استراتژی تبلیغ به روش دهان به دهان

تبلیغ به روش دهان به دهان (Word of Mouth) برای مطرح کردن یک برند بسیار رایج است. اما شاید نحوه عمل آن برای شما سوال باشد.

استراتژی دهان به دهان یک کمپین تبلیغاتی نیست که برند شما را مستقیما به مردم معرفی کند. مانند این عبارت که می‌گوید «گرانی لوازم آرایشی مشکلاتی را برای خانم‌ها به وجود آورده است. اگر به کیفیت و قیمت معقول اهمیت می‌دهید به آدرس سایت X سر بزنید».

در واقع استراتژی دهان به دهان این طور کار نمی‌کند، بلکه با معرفی غیر مستقیم برند شما انجام می‌شود. بین مردم صحبت و گفتگو راه می‌اندازد و در میان صحبت‌ها اشاره‌ای کوتاه به برند شما خواهد شد.

به شکل نام برند شما به تدریج سر زبان‌ها می‌افتد یا به اصطلاح خودمانی «به گوش فرد می‌خورد». حالا آن فرد به کسی تبدیل شده است که تا حدودی شما را می‌شناسد و در ذهن خود مرور می‌کند. احتمالا این مرور در آینده باعث می‌شود فرد نام‌برده مشتری محصولاتتان باشد.

باید به این نکته دقت کنید که یک روش دیگر از همین استراتژی دهان به دهان، اسپانسرینگ یا حمایت مالی است. در برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی کلمه حامی مالی یا اسپانسر را بسیار شنیده‌اید.

شرکت‌ها با تامین سرمایه و امکانات یک برنامه توافق می‌کنند تا ضمن پخش برنامه نام آن‌ها آورده شود. با این روش می‌توانید یک نیچ مارکتینگ عالی را اجرا کنید.

حتما متوجه شده‌اید که روش دهان به دهان هیچ تفاوتی در کسب وکار فیزیکی و اینترنتی ندارد. اگر در حال مدیریت یک فروشگاه اینترنتی هستید، حتما از این روش استفاده کنید. فقط کافی است چند دقیقه به تماشای تلویزیون بنشینید. به سرعت متوجه خواهید شد که حامیان مالی بیشتر برنامه‌ها، فروشگاه‌های اینترنتی یا اپلیکیشن‌ها هستند.

با کمک استراتژی دهان به دهان به سادگی بازاریابی فروشگاه اینترنتی خود را انجام خواهید داد اما روش‌های دیگر چطور؟

این روش بسیار رواج پیدا کرده است. می‌توانید آن را حدس بزنید؟ روش اعتبارگیری یا Endorsement یکی دیگر از استراتژی‌های نیچ مارکتینگ است.

شما در روش اعتبارگیری از یک فرد موثر و دارای اعتبار بالا درخواست می‌کنید تا برند شما را تایید کند و آن را به افراد دیگر بشناساند.

اگر بخواهیم یک مثال ملموس‌تر بزنیم، به رسمیت پذیرفتن پادشاهان کشورهای دیگر  مثال خوبی است. زمانی که فردی قصد حکومت می‌کند با تایید گرفتن از پادشاهان کشورهای دیگر اعتبار می‌گیرد.

Niche market

کسب‌وکار شما هنوز قدرت کافی را پیدا نکرده است به همین دلیل از یک فرد قدرتمند و با جایگاه بالا درخواست می‌کنید تا با تایید برند شما به کسب‌وکارتان اعتبار دهد. با این کار افرادی که از شخص قدرتمند محصولی می‌خرند یا او را دنبال می‌کنند برند شما را نیز به رسمیت خواهند شناخت.


همچنین بخوانید : بازاریابی b2c چیست؟


چیزی که این روزها بسیار باب شده است کمپین‌های تبلیغاتی اینفلوئنسرها است. اینفلوئنسر فردی محبوب به شمار می‌رود و تعداد افراد زیادی او را حمایت می‌کنند. اگر از او بخواهید تا برند شما را معرفی کند، تا حدودی این روش را انجام داده‌اید. حالا چرا می‌گوییم تا حدودی؟

به این علت که روش اعتبارگیری توسط افراد با قدرت و با نفوذ در آن عرصه انجام می‌شود نه افراد محبوب. به عنوان مثال شما برای ارتقای برند خود در زمینه پوشاک، باید به فردی درخواست دهید که قبلا فعالیت خود را در حوزه پوشاک شروع کرده است و حالا قدرت بالایی در بازار این دارد.

بنابراین، افراد محبوب اعتبار کمتری به شما می‌بخشند. همچنین احتمال دارد که یک اینفلوئنسر برندی نامعتبر را معرفی کند و مخاطبان خود را از دست دهد.

در ادامه قصد داریم به اشتباهات رایجی اشاره کنیم که بیشتر افراد آن‌ها را انجام می‌دهند، چون برای موفقیت در نیچ مارکتینگ جای اشتباه وجود ندارد.

اشتباهات رایجی که بازاریاب‌ها مرتکب می‌شوند

هرگز اشتباهی را که دیگران انجام می‌دهند مرتکب نشوید. این طور نیست که نیچ مارکتینگ فقط به فروشگاه اینترنتی مربوط ‌شود بلکه می‌توانید در بازار و در هر شکلی فعالیت کنید. برای مثال یک فروشنده پوشاک را در نظر بگیرید.

در چند سال گذشته دیدیم که استارتاپ‌های پوشاک به شدت در فضای مجازی فعال شدند و از این طریق به درآمد فوق‌العاده‌ای رسیدند، اما آیا این اتفاق به معنای نبود ظرفیت کافی در نیچ مارکتینگ برای کسب‌وکارهای فیزیکی است؟

البته که نه! به عنوان همان فروشنده پوشاک قادر خواهید بود تا نیچ مارکتینگ را انجام دهید و در بازار فعالیت خود را شروع کنید. اما این مرتبه آنالیز رقبا و جذب مشتری باید به شکل‌های مختلفی انجام شود. پس بهتر است اصول بازاریابی حضوری را نیز یاد بگیرید.

همان طور که قبلا گفتیم، اگر به فکر رشد و ارتقای کسب‌وکار خود هستید و می‌خواهید برند شما سریع معتبر شود، افرادی را برای اعتبارگیری انتخاب کنید که در حوزه شغلی شما فعال باشند. اما حواستان باشد که هرگز اینفلوئنسرها را با افراد با نفوذ اشتباه نگیرید.

این طور نیست که نیچ مارکتینگ به معنای کاهش تنوع و ارائه تنها یک محصول باشد. بازاریابی گوشه‌ای هدف خاصی را دنبال می‌کند.

این هدف خاص می‌تواند تنوع کم یا زیادی را شامل شود. به عنوان مثال فروش لباس زنانه مجلسی دوخت ایران از قوانین نیچ مارکتینگ پیروی می‌کند اما فروش چیپس با طعم فلفل خیر!

شما علاوه بر تمرکز روی یک ناحیه باید تنوع را نیز در نظر داشته باشید. هر چقدر هم روی چیپس فلفلی تمرکز کنید، تغییر محسوسی به وجود نمی‌آید، به عبارت دیگر کاهش تنوع ضمن داشتن تمرکز. بر خلاف این موضوع، بازاریابی گوشه‌ای هر دو این فاکتورها را نیاز دارد. داشتن تمرکز و تنوع ایده اصلی نیچ مارکت است.

انواع نیچ مارکتینگ

تا این جای مقاله درباره بازاریابی گوشه‌ای از نوع محصول صحبت کردیم. نیچ مارکتینگ یک محصول به معنای ساماندهی آن‌ محصول است. چون قبلا به طور مفصل به این موضوع اشاره کرده‌ایم بیشتر توضیح نمی‌دهیم و بدون پرحرفی می‌رویم سراغ انواع دیگر بازاریابی گوشه‌ای.

نیچ مارکتینگ از نوع مکان

اگر نمی‌توانید همه جا باشید، پس در یک مکان بمانید و با قوت خدمات خود را ارائه دهید. لازم نیست در هر منطقه از شهر شعبه بزنید.

انجام چنین کاری به شدت هزینه‌بر و پرخرج است. موضوعی که بازاریابی گوشه‌ای از نوع مکان بیان می‌کند این است که در یک مکان مناسب باقی بمانید و همان منطقه را کنترل کنید.

بهترین مثال یک رستوران است. در منطقه‌ای از مرکز شهر، رستورانی را افتتاح کنید. مواردی که باید در نظر داشته باشید ویژگی‌های آن منطقه است، پس مواد غذایی شما باید تازه باشد و در حجم بالایی ارائه شود. مرکز شهر جایی است که تردد در آن زیاد است و احتمالا هر ساعت از شبانه‌روز مشتری خواهید داشت، حتی ساعت 3 نیمه‌شب!

مورد بعدی توجه به کیفیت مواد غذایی است. ضمن ارتقای کیفیت به قیمت‌ها هم توجه کنید. قیمت غذاها نباید گران باشند. حتی اگر توانستید قیمت‌ها را متوسط رو به ارزان تنظیم کنید. به این دلیل که افراد آن منطقه حاضر به پرداخت قیمت‌های بالا برای غذا نیستند. اگر رستورانی در منطقه تجملی و بالای شهر افتتاح کردید، می‌توانید قیمت‌ها را افزایش دهید.

بنابر توضیحات فوق، توجه به اصول نیچ مارکتینگ مکانی بسیار حائز اهمیت است.

نیچ مارکتینگ از نوع نیاز

در بخش قبل تا حدودی به بازاریابی گوشه‌ای از نوع نیاز پرداختیم. در مثالی که از یک رستوران آوردیم، نیاز افراد ساکن در مرکز شهر، قیمت‌های متوسط را ایجاب می‌کرد اما در بازاریابی از نوع نیاز این مسئله کمی گسترده‌تر می‌شود.

کاری که باید انجام دهید بررسی نیاز مردم به عنوان اولین اقدام شما است. در انواع قبلی (بر فرض مثال) موقعیت مکانی را شما انتخاب می‌کردید و خودتان را بر اساس شرایط تغییر می‌دادید اما در حالت بازاریابی از نوع نیاز، موقعیت مکانی خودبه‌خود انتخاب می‌شود.

بعد از بررسی نیاز افراد شهر خود متوجه می‌شوید که بخشی از شهر یک دریاچه برای ماهیگیری دارد. اگر می‌خواهید ماهی‌فروشی افتتاح کنید مسلما این مکان را انتخاب نمی‌کنید اما می‌توانید یک مغازه تعمیر لوازم ماهی‌گیری باز کنید. درست است؟

حالا فرض خود را ثابت می‌گیریم. یعنی ما فرض می‌کنیم که می‌خواهیم مغازه رنگ ساختمان افتتاح کنیم. باید برای پیدا کردن بهترین موقعیت مکانی تحقیق کنیم.

آموزش نیچ مارکتینگ

ما بعد از تحقیق به این نتیجه می‌رسیم که حومه شهر بهترین مکان ممکن است. در حومه یا خارج از شهر ساختمان‌سازی به قوت خود برقرار است. با ایجاد یک نمایندگی فروش رنگ به آسانی آب خوردن، آن منطقه را تحت کنترل خود خواهید گرفت.

تمامی مثال‌های بالا برای فروشگاه‌های اینترنتی و کسب وکارهای مجازی به نحو دیگری اجرا می‌شود. در بازاریابی از نوع محصول هیچ مشکلی برای شما به عنوان مدیر کسب‌وکار آنلاین پیش نمی‌آید و می‌توانید با خیال راحت قاعده تمرکز و تنوع را پیاده کنید.


همچنین بخوانید : میل چیمپ چیست؟


در بازاریابی موقعیت مکانی زحمت کمتری دارید! تمامی فرآیندهای مربوط به تبلیغات در فضای مجازی و اینترنت قابل کنترل است.

لازم نیست انرژی خود را روی کل ایران یا کل شهر تهران بگذارید. با اعمال محدودیت‌هایی، وب‌سایت خود را برای دسته‌ای از مردم ساکن غرب تهران در دسترس کنید یا در وب‌سایت خود بنویسید «خدمات‌دهی فقط به مناطق غرب تهران شامل مناطق …».

همان قدر که زحمت کمتری در بازاریابی موقعیت مکانی شامل حال شما شد، به همان اندازه دردسر بیشتری در این قسمت منتظرتان است.

پیدا کردن یک ایده خوب برای سرمایه‌گذاری یا پیش‌بینی نیازهای کاربران اینترنتی دو موضوع مرتبط به یکدیگر هستند.

اگر بتوانید نیاز کاربران را شناسایی کنید به سرعت رشد خواهید کرد اما مسئله‌ای که وجود دارد، نبود فرصت ورود به این عرصه است. در بازارهای اینترنتی تقریبا تمامی حوزه‌ها اشباع شده‌اند و رقابت سختی وجود دارد.

اگر بتوانید یک ایده مناسب پیدا کنید یا یک نیاز را «کشف» کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

سخن پایانی

در این مطلب از بازاریابی گوشه‌ای یا نیچ مارکتینگ (نیچ مارکت) صحبت کردیم. اگر قصد راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی را دارید، بهترین پیشنهاد ما، کمک گرفتن از بازاریابی گوشه‌ای است. نیچ مارکتینگ این امکان را به شما می‌دهد تا در منطقه‌ای از بازار فرمانروایی کنید و سپس این قلمرو را گسترش دهید.

همچنین لازم است به نکته‌های ذکر شده در بخش اشتباهات رایج بیشتر دقت کنید. تمامی این موارد بر اساس تجربه چندین ساله افراد موفق در این زمینه نوشته شده‌اند. پس استفاده از آن‌ها شما را تا حد زیادی جلو می‌اندازد.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره