تمام علم بازاریابی در این 10 نکته خلاصه می‌شود

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

نکات مهم بازاریابی

هر کسب‌وکاری برای موفقیت باید به علم بازاریابی توجه داشته باشد. بازاریابان موثر می‌دانند که چگونه از تکنیک‌های بازاریابی استفاده کنند و مخاطبان خود را به مشتری‌های بالقوه تبدیل سازند.

حال امروزه با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی داشته‌ایم، شرایط بازاریابی ساده‌تر شده است و شما می‌توانید با در نظر گرفتن نکات ضروری مربوط به این علم، به موفقیت برسید. از همین رو در ادامه این مقاله از ویترین سافت 10 نکته مهم و اساسی از علم بازاریابی در اختیارتان قرار می‌گیرد که می‌توانید از طریق آن‌ها در این زمینه به موفقیت برسید.

1.همیشه به‌دنبال راهی برای جلب توجه مخاطبان باشید

مهم‌ترین فاکتور تاثیرگذار بر بازاریابی، مخاطبین هستند. اگر شما بتوانید نظر مخاطبین را به فعالیت خود جذب کنید، نیمی از راه‌ را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید.

بنابراین همیشه به این موضوع فکر کنید که چگونه و از طریق چه راهی توجه مخاطبین را جلب کنید. تبلیغ کردن یکی از راه‌هایی به شمار می‌آید که شما می‌توانید از طریق آن توجه مخاطبان را به دست آورید. اما تبلیغ کردن نیز اصول مخصوص به خود را دارد و هر چه شما در این زمینه بهتر عمل کنید، نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد.

اولین قدمی که شما باید بردارید، این است که مشتریان خود را بشناسید. مسلما هر گروه از مشتریان ویژگی و خصوصیات مشخصی دارند و شما باید متناسب با نوع کسب‌وکار خود این مشتری‌ها و نظراتی که دارند را شناسایی کنید.

سن و جنسیت مهم‌ترین عواملی هستند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید، زیرا ایده‌های خلاقانه خود را باید با توجه به این دو مورد پیاده سازید. برای مثال اگر مخاطبین شما کودکان هستند، باید برای جلب توجه از تبلیغات شاد و موزیکال استفاده کنید.

مورد بعدی استفاده از فضای مجازی است. همان‌طور که می‌دانید، امروزه شبکه‌های مجازی بهترین بستر برای تبلیغات هستند و از آنجایی که کاربران بسیاری از چنین فضاهایی استفاده می‌کنند، تبلیغات شما دیده خواهند شد. بنابراین توصیه می‌شود تبلیغات کسب‌وکار خود را حتما در فضای مجازی منتشر کنید تا آمار بازدیدها از فعالیت شما افزایش پیدا کند.

2.از ابزارهای بازاریابی استفاده کنید

بسیاری از ابزارها برای بازاریابی طراحی شده‌اند و به بازاریابان کمک می‌کنند تا بتوانند به بهترین شکل در این زمینه فعالیت کنند. امروزه بیش از 6000 ابزار بازاریابی موجود است که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه به برخی از این ابزارها اشاره خواهیم کرد تا در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

اگر تجارت و کسب‌وکار شما آنلاین است یا وب‌سایتی در اختیار دارید، گوگل آنالیتیکس یک ابزار کارآمد برای شما خواهد بود.

این ابزار به شما نشان می‌دهد که چه افرادی از سایت شما بازدید کرده‌اند و کدام یک از بخش‌های سایت بیشتر مورد توجه بوده‌اند. بنابراین این ابزار به شما کمک می‌کند که مخاطبین خود را به مشتری بالقوه سازمان و فعالیت‌تان تبدیل کنید.

همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

از دیگر ابزارهای بازاریابی می‌توان به افیلیت مارکتینگ اشاره کرد. در این شیوه افراد مختلف خدمات و محصولات شما را تبلیغ می‌کنند و در ازای این کار مبلغی را از شما به‌عنوان پورسانت می‌گیرند. شما می‌توانید با استفاده از این شیوه، محصولات و خدمات خود را در سطح گسترده‌ای معرفی کنید.

marketing tips

نظرسنجی و بررسی (Surveys)

شما می‌توانید نظرسنجی را ترتیب دهید و از مخاطبین خود در رابطه با محصولات و خدمات نظرخواهی کنید. این موضوع علاوه‌بر آن که باعث دیده شدن فعالیت شما می‌شود، به شما نیز کمک می‌کند که با سلیقه و ترجیحات مشتری نیز آشنا شوید. بنابراین استفاده از ابزار نظرسنجی را حتما در راستای بازاریابی مربوط به کسب‌وکار خود قرار دهید.

3.بودجه مشخصی را برای بازاریابی در نظر داشته باشید

بدون شک بازاریابی نیازمند هزینه‌های بسیاری است، اما از آنجایی که نمی‌توان از بازاریابی صرف‌نظر کرد، باید با برنامه‌ریزی درست هزینه‌ها را مدیریت کنید. از همین رو توصیه می‌شود پیش از شروع فعالیت‌تان میزان هزینه‌ها را بررسی کنید و به بودجه‌ای که در اختیار دارید را نیز در نظر بگیرید.

شما می‌توانید در تعیین این بودجه و هزینه‌های مربوط به بازاریابی با یک مشاور مشورت کنید تا برآوردهایی که انجام می‌شود، دقیق و درست باشند.

4.به سئو سایت توجه داشته باشید

SEO یا Search Engine Optimisation در حقیقت موضوعی موثر در علم بازاریابی است که باید در زمان طراحی وب‌سایت به آن توجه داشته باشید. سئو سایت به شما کمک می‌کند صفحه خود را در موتورهای جست‌وجو بالا آورید و کسب‌وکار خود را به مخاطبین بیشتری معرفی کنید.

طبق آمارهای به دست آمده، 5 لینک ابتدایی در موتورهای جست‌وجو محبوبیت بالایی دارند و اکثر کاربران از این نتایج بازدید می‌کنند. بنابراین برای موفقیت در زمینه بازاریابی سعی کنید لینک سایت خود را میان لینک‌های برتر بیاورید.

5.یک پیام به‌ یاد ماندنی ایجاد کنید

راه‌های زیادی برای بازاریابی وجود دارد، اما در این میان ایجاد یک پیام و داستان که باعث شود برند شما به‌یادماندنی شود، تاثیرگذار خواهد بود. در حقیقت شما با این کار، برند خود را در ذهن مخاطبین ماندگار می‌کنید و هرگاه که پیامی که انتخاب کردید را بشنود، تنها برند شما را به یاد خواهد آورد. برای مثال می‌توان به دیزنی‌لند و دنیای دیزنی اشاره کرد.

همان‌طور که می‌دانید، امروزه هر کسی با هر سنی دیزنی‌لند را می‌شناسند، زیرا استراتژی به کار گرفته شده برای بازاریابی خاص و منحصربه‌فرد است و روایت‌های تخیلی و نوستالژیک را بیان می‌کند.

بنابراین شما نیز باید برای کسب‌وکار خود چنین استراتژی بازاریابی را در نظر بگیرید. البته در هنگام ایجاد پیام باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید، برای مثال سعی کنید پیامی که انتخاب می‌کنید، ارتباط گرم و صمیمانه‌ای با مخاطبین ایجاد کند و آن‌ها بتوانند درک عمیقی از نام تجاری شما پیدا کنند.

6.راه‌های ارتباط با مشتری را گسترش دهید

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در موفقیت بازاریابی تاثیر دارد، ارتباط با مخاطب و مشتری است. درواقع مشتری زمانی به یک مجموعه و سازمان اعتماد می‌کند که شک و تردیدی از کلاه‌بردار بودن آن مجموعه نداشته باشد و حس کند که شما به‌عنوان فروشنده یا ارائه‌دهنده خدمات به او اهمیت می‌دهید.

یکی از تاثیرگذارترین راه‌ها که می‌توانید به مشتری و مخاطب این حس را بدهید، این است که در هنگام برقراری ارتباط به‏درستی عمل کنید.

از همین رو توصیه می‌شود در ابتدا راه‌های گوناگونی برای ارتباط با افراد ایجاد کنید، برای مثال می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی یا سایت مربوط به فعالیت‌تان کمک بگیرید. دقت داشته باشید که شما باید توانایی پاسخ‌دهی به تمام مشتری‌ها و مخاطبین را داشته باشید، بنابراین اگر حس می‌کنید که چنین توانایی ندارید، توصیه می‌شود افرادی را به تیم کاری خود اضافه و این مسئولیت را به آن‌ها واگذار کنید.

همچنین به نحوه ارتباط نیز توجه داشته باشید، شما باید مشتری را متقاعد کنید که می‌تواند به شما اعتماد کند. این نکته را در نظر بگیرید که شروع یک ارتباط در موفقیت شما نقش دارد و مهم نیست که پایان ارتباط نتیجه چه می‌شود، شما باید همیشه به بهترین شکل پاسخ مشتری و مخاطب را بدهید.

علم بازاریابی

7.از دست مشتری و مخاطب عصبی نشوید

همان‌طور که گفته شد، برقراری ارتباط با مشتری و مخاطب اهمیت دارد و هر چه شما مهارت پاسخگویی بهتری داشته باشید، می‌توانید در بحث فروش به‌شکل موفق‌تری عمل کنید. حال گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که مشتری از شما سوال‌های اضافی، پیچیده و غیرمرتبط می‌پرسد.

در چنین شرایطی نباید به‌هیچ‌وجه عصبی شوید یا در پاسخ دادن کوتاهی کنید. درواقع اگر مشتری از شما سوالی بپرسد و شما از بحث و پاسخ دادن به سوال مطرح شده شانه خالی کنید، باخته‌اید.

با این اوصاف توصیه می‌شود همیشه از پیش سوالاتی که امکان دارد مشتری‌ها از شما بپرسند را مطرح کنید و پاسخی نیز برای آن‌ها در نظر بگیرید. با این کار شرایط پاسخ‌دهی به سوالات به‌شکل بهتری صورت خواهد گرفت و بازاریابی نیز به‌شکل بهتر انجام خواهد شد.

8.شور و هیجان به کار تزریق کنید

بسیاری از افراد معتقد هستند که فروش و ارائه خدمات کار ساده و سودآوری است، اما باید متذکر شد که این دیدگاه به‌هیچ‌وجه درست نیست، بلکه بسیاری از افراد این حرفه را سخت و طاقت‌فرسا می‌دانند.

بنابراین اگر به‌دنبال بقا و حیات واحد فروش خود هستید، باید شور و هیجان بالایی را به کار تزریق کنید. همیشه فعالیت خود را به یک شکل دنبال نکنید، زیرا یک تغییر کوچک در روند فعالیت، می‌تواند حس و حال تازه‌ای به فعالیت شما بدهد.

حال گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که به دلیل خستگی و زیادی کار شما انرژی سابق را ندارید که این موضوع کاملا طبیعی خواهد بود، اما موضوعی که در بازاریابی اهمیت دارد، این است که مشتری شما نباید متوجه کسلی و بی‌حالی شما شود، زیرا این موضوع در بحث فروش سازمانی و بازاریابی کسب‌وکار شما تاثیر منفی دارد. بنابراین تا جایی که می‌توانید شور و هیجان به کار خود ببخشید تا از خستگی و سختی کار شما کاسته شود.

9.تمام اقدامات را بر اساس برنامه‌ریزی قبلی انجام دهید

یکی از کلیدهای موفقیت شما در زمینه بازاریابی، داشتن برنامه‌ریزی است. برای مثال شما باید هر آنچه امیدوار هستید از بازاریابی به دست آورید را یادداشت کنید.

دقت داشته باشید که تنها به حافظه خود اعتماد نکنید و هر آنچه قرار است اتفاق بیفتد یا اتفاق افتاده را روی کاغذ بیاورید. همچنین هر بار که قرار است اقدام تازه‌ای انجام دهید، به یادداشت‌های قبلی خود نگاه کنید. این کار شرایطی را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید با آمادگی و تاثیرگذاری بیشتر فعالیت‌ها را انجام دهید.

10.صبر و استقامت داشته باشید

مسلما موفقیت در هر کسب‌وکاری نیازمند تلاش و صبر است، اما بازاریابی و فروش به صبر بیشتری نیاز دارد. بسیاری از افراد که در این زمینه مشغول به فعالیت می‌شوند، توقع دارند در مدت زمان کوتاهی به آنچه می‌خواهند برسند و تمام هدف‌هایی که برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند، محقق شوند.

باید متذکر شد که شرایط به این شکل نیست و حتی اگر شما تمام مراحل را به‌درستی پشت سر بگذارید نیز فورا به موفقیت نخواهید رسید. حال بسیاری از افراد که چنین صبر و استقامتی ندارند، با چند ماه تلاش خسته می‌شوند و فکر می‌کنند موفقیت در این زمینه غیر ممکن است، اما اگر همان فرد چند روز دیگر به تلاش‌های خود ادامه می‌داد، به موفقیت می‌رسید.

بنابراین اگر تصمیم دارید فعالیت خود را در زمینه بازاریابی آغاز کنید، باید پیش از هر چیزی این موضوع که موفقیت به صبر و استقامت نیاز دارد را بپذیرید.

ول کردن مسیر در میانه راه، ضرر و زیان‌های بسیاری را برای شما ایجاد می‌کند، از همین رو تلاش و پشتکار خود را افزایش دهید، روز‌به‌روز ایده‌های خلاقانه‌ای را ارائه کنید، مدام به فکر شکست و ضرر و زیان نباشید و به‌طورکلی از سختی راه نترسید، زیرا وجود یکسری از سختی‌ها و موانع در مسیر بازاریابی طبیعی است و بعد از کمی تلاش تمامی مشکلات برطرف خواهند شد.

جمع‌بندی                                                                                                                

همان‌طور که مطالعه کردید، در این مقاله در رابطه با 10 نکته از علم بازاریابی صحبت کردیم و هر آنچه برای موفقیت لازم بود بدانید را در اختیارتان قرار دادیم. اکنون امیدواریم هستیم بتوانید از این چند نکته در راستای بازاریابی مربوط به فعالیتتان استفاده کنید و به نتیجه مورد نظر برسید و آمار مربوط به فروشتان نیز افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره