چگونه یک کپشن اینستاگرام خوب بنویسیم؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 13 دقیقه دیدگاهها

نوشتن کپشن اینستاگرام

همان‌طور که می‌دانید، امروزه استفاده از فضای مجازی بسیار زیاد شده است و کاربران بسیاری بیشتر وقت خود را در شبکه‌های مجازی چون اینستاگرام، واتساپ، تلگرام و… می‌گذرانند.

این شبکه‌ها نوعی بستر برای تبلیغ و تولید فعالیت‌های مختلف به حساب می‌آیند که کاربران با استفاده از این شبکه‌ها می‌توانند مطالب آموزنده و اخبار و فعالیت‌های روز دنیا را با دیدن عکس‌ها و ویدئوها مطلع شوند.همچنین بستر خوبی برای تبلیغات و فروش محصولات محسوب می‌شوند.

به طوری که شاهد آن هستیم افراد کسب و کار خود را در چنین شبکه‌هایی پیگیری کنند. از این‌ها گذشته‌یکسری قوانین کلی دیگر نیز وجود دارد که باعث می‌شود فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی تاثیر گذار شود و بازدهی خوب و بالاتری پیدا کند.

محبوبیت اینستاگرام

اینستاگرام یکی از شبکه‌های محبوب این روزها به حساب می‌آید که کاربران بسیاری در آن فعالیت دارند و علاوه بر یک ابزار برای سرگرمی، از آن به عنوان یک زمینه مناسب برای اداره کسب و کار خود نیز استفاده می‌کنند.

از جمله نکاتی که می‌تواند در اینستاگرام سبب محبوبیت بالایی در بین شبکه‌های اجتماعی شود، این است که اینستاگرام یک بستر برای فعالیت کاربران ایجاد کرده که می‌توانند با هر نوع هدفی، فعالیت خود را داشته باشند و به اداره آن بپردازند.

دقت داشته باشید، افرادی که در این شبکه اجتماعی فعالیت دارند و محبوبیت لازم را به دست می‌آورند، موفق خواهند شد و نتیجه مطلوب را دریافت خواهند کرد. البته لازم است که در این راستا بدانید چه نکاتی برای جذب کاربران مهم و موثر است که با انجام آن‌ها موفقیت لازم را به دست آورید.

نکات مهم و کاربردی در رابطه با اینستاگرام

از نکات مهم و کاربردی در شبکه اجتماعی چون اینستاگرام، می‌توان به تولید محتوای مناسب و با کیفیت اشاره کرد. محتوایی که در این فضا قرار می‌گیرد باید به روز باشد و یکسری نکات در آن رعایت شود تا کیفیت لازم را داشته باشد.

حال توجه داشته باشید که این نکات کلیدی هستند و در صورت بی‌توجهی به آن‌ها مشکلات دیگری نیز پیش خواهد آمد. از همین جهت توصیه می‌شود ادامه متن را از دست ندهید تا در طول آن با این دست از نکات آشنا شوید و در ادامه پست و محتواهای مناسبی را تولید کنید.

مهم‌ترین اصل در تولید محتوا

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در راستای تولید محتوا برای اینستاگرام وجود دارد، این است که شما هدف از فعالیت خود را به صورت کامل مشخص کنید و بدانید که قرار است در چه زمینه‌ای مشغول به فعالیت شوید.

اگر شما نسبت به هدف فعالیت خود بی‌توجه باشید، نمی‌توانید محتوای مناسب و با کیفیتی را تولید کنید. پس حتما پیش از فعالیت خود در رابطه با این موضوع بررسی‌های لازم را انجام دهید تا بتوانید محتوای خوب و با کیفیتی را به تولید برسانید.

نکات مهم و مربوط در تولید محتوا

تولید محتوا در فضایی چون اینستاگرام به شکل‌های گوناگونی صورت می‌گیرد که می‌توان به مواردی چون تولید محتوا عکسی، فیلم و ویدیویی و همچنین نوشته اشاره کرد.

در رابطه با هر یک از این موارد نیز نکاتی وجود دارند که اگر رعایت شوند، شما می‌توانید یک محتوا با کیفیت و موثر داشته باشید. در ادامه این دست از نکات را برای شما ذکر خواهیم کرد تا با آن‌ها آشنا شوید.

ترکیب رنگی مناسب: در تولید محتوا ترکیب رنگی مناسب بسیار پر اهمیت و قابل توجه به نظر می‌رسد. همان‌طور که میدانید رنگ‌ها درون‌مایه روانشناسی دارند و خود یکی از عوامل جذب مخاطب هستند؛ چرا که می‌توانند مخاطب بیشتری را برای شما به همراه بیاورند.

از همین جهت توصیه می‌شود حتما از روانشناسی مربوط به رنگ‌ها اطلاعات کافی را به دست آورید و سپس مطابق با آن‌ها پست و محتوا خود را تولید کنید.

صوت مناسب: صدا و موسیقی اثر زیادی رو شنونده می‌گذارند و تاثیر گذاری محتوای شما را دو چندان می‌کنند. البته توجه داشته باشید صوتی که روی محتوای شما قرار می‌گیرد، نباید آن‌قدر زیاد باشد که اثر سوء داشته باشد و نه آن‌قدر کم باشد که شنونده برای شنیدن آن به زحمت افتد.

همچنین باید متذکر شد که لحن گوینده نیز در جذب مخاطب تاثیر زیادی دارد؛ پس حتما از صدا و موسیقی مناسبی استفاده کنید تا به هدف خود که جذب مخاطب بیشتر است، دست یابید.

نور مناسب: نور در عکس و ویدئو شما مورد دیگری به حساب می‌آید که بر کیفیت محتوا شما تاثیر زیادی دارد. به طوری که اگر نور کم باشد، تصویر واضح دیده نمی‌شود و اگر نور زیاد باشد، چشم مخاطب را بزند و اذیت کند. در هر دو صورت مخاطب به نگاه کردن پست شما نمی‌پردازد.

پس سعی کنید نور عکاسی و فیلم‌برداری شما مناسب باشد. با توجه به این موضوع، امروزه شاهد نورپردازی‌ها در مجالسی هستیم که خواهان بالا بردن هیجان هستند و از این طریق حس شادی را انتقال می‌دهند.

عنوان مناسب: ویدیو یا عکس خالی مانند یک فرد بی‌هدف می‌ماند که می‌خواهد با شما صحبت کند. برای این که چنین موضوعی پیش نیاید، باید از راه و روش‌های دیگری استفاده کرد که یکی از آن‌ها انتخاب عنوان مناسب برای محتوا است. پس برای ویدئو یا عکس خود حتما عنوانی مرتبط با موضوع را در نظر بگیرید که در آن هدف شما به راحتی به مخاطب انتقال پیدا کند.

زمان ویدئو: موضوع دیگری که در رابطه با یک محتوا خوب و با کیفیت اهمیت دارد، تایم ویدئو است که باید نه آن‌قدر کم باشد که محتوا برای مخاطب نامفهوم باشد و نه آن‌قدر زمان زیادی داشته باشد که مخاطب از دیدن آن خسته شود.

محتوای ویدئو یا عکس: محتوای ویدئو یا عکس باید جذاب و هیجان‌انگیز باشد. همان‌طور که می‌دانید، مخاطبان به دنبال موضوعاتی هستند که آن‌ها را ترغیب به دیدن کنند و اگر شما بتوانید موضوع مناسبی را انتخاب کنید، می‌توانید نیمی از مسیر موفقیت را به بهترین شکل پشت سر بگذارید.

تمام مواردی که به آن‌ها اشاره داشتیم، از جمله عوامل تاثیرگذار به حساب می‌آیند که رعایت آن‌ها سبب می‌شود که کیفیت محتوا به طور کامل تامین شود.

البته در کنار تمام این مسائل، موضوع دیگری نیز وجود دارد که اهمیت بالایی برای آن در نظر گرفته شده است و می‌توان آن را نوشتن یک کپشن مناسب برای محتوا در نظر گرفت.

کپشن چیست؟

کپشن اینستاگرام

کپشن در واقع متنی به حساب می‌آید که از کلمات به هم پیوسته تشکیل شده و توضیحی درباره‌ی محتوای پست می‌دهد و شما می‌توانید با استفاده از نوشتن یک کپشن با کیفیت، مخاطب را به سوی صفحه فعالیت خود جلب کنید.

به نوعی باید متذکر شد که کپشن یک نوع پل ارتباطی بین شما با مخاطب است اگر به نکات کاربردی که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد، دقت نمایید، می‌توانید یک محتوا همراه با یک کپشن خوب داشته باشید و مخاطبان زیاد تری را نیز به سمت خود جذب کنید و تعاملات پیچ خود را بالا ببرید.

چگونه یک کپشن خوب در اینستاگرام بنویسیم؟

داشتن هدف در رابطه با فعالیت و حرفه خود: داشتن هدف در رابطه با فعالیت و حرفه خود به شما کمک می‌کند تا شما بدانید در چه حوزه‌ای می‌خواهید فعالیت داشته باشید. دقت داشته باشید که اگر چنین موضوعی را به درستی مشخص کنید، سمت و سوی کپشن شما به درستی شکل خواهد گرفت که این موضوع سبب می‌شود متن مناسبی را نگارش کنید.

داشتن ایده مناسب درباره هدفی که می‌ خواهید: داشتن ایده مناسب، همان راهی است که شما برای رسیدن به هدف انتخاب می‌کنید و به شما کمک می‌کند که در تولید محتوا به مشکل بر نخورید.

حتی باید متذکر شد که چنین موضوعی به شما کمک می‌کند تا کپشن بهتری بنویسید؛ چرا که ایده مسیر ذهن را تعیین می‌کند و اگر ذهن شما مسیر درستی داشته باشد، می‌تواند به خوبی فعالیت کند.

داشتن یک تیتر مناسب: انتخاب تیتر مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که مخاطب شما در ابتدا تیتر محتوا شما را خواهد دید. دقت داشته باشید که اینستاگرام تا 125 کاراکتر را نشان می‌دهد و بعد از آن گزینه «مشاهده بیشتر» برای شما به نمایش گذاشته می‌شود.

حال اگر شما نتوانید در 125 کاراکتر ابتدایی نظر مخاطب را به دست آورید، با شکست مواجه خواهید شد. پس سعی کنید تیتر و متن کپشن را به خوبی بنویسید تا مخاطب به خواندن آن ترغیب شود.

رعایت علائم نگارشی: رعایت علائم نگارشی مانند فواصل بین کلمات، تنها به این دلیل اهمیت دارد که متن کپشن شما از لحاظ ساختاری به‌هم‌ریخته و نا مرتب به نظر نیاید و همچنین برای زیبا شدن کپشن می‌توان از ایموجی های مرتبط نیز استفاده کرد.

لحن نگارش: با توجه به حوزه فعالیت پیچ شما، لحن نگارشی کپشن شما اهمیت پیدا خواهد کرد. در اصل طرز نگارش در برقراری ارتباط شما با مخاطب تاثیر گذار است. به طور مثال اگر شما یک بلاگر هستید، لحن نوشتاری کپشن شما باید لحنی دوستانه و صمیمی‌باشد تا تاثیر لازم را بر مخاطب بگذارد.

هشتک نویسی: هشتک نویسی از جمله نکات کلیدی و کاربردی به حساب می‌آید که استفاده درست از آن می‌تواند تعاملات پست را بالا ببرد. دقت داشته باشید که در هر پست می‌توان حداقل 30 هشتک استفاده نمود و بیشتر از آن مقدور نیست. علامت هشتک را می‌توان (#) در نظر گرفت و باید گفت معنای آن همان کلمات کلیدی که می‌توان محتوای شما را در آن خلاصه نمود است. از اصول هشتک گذاری می‌توان از (_) استفاده کرد. به طور مثال اگر بخواهیم دو کلمه را در هشتک گذاری به یکدیگر وصل کنیم از این علامت استفاده می‌شود، به طور مثال:

#کپشن

#کپشن_نویسی

#کپشن_نویسی_تخصصی

همین‌طور افرادی هستند، برای این که ظاهر کپشن شلوغ و نامرتب به نظر نیاید، کپشن های خود را به صورت کامنت در زیر پست قرار می‌دهند یا یکسری از کاربران هستند که در زیر پست شما هشتک قرار می‌دهند آن هم می‌تواند به افزایش تعاملات پیچ شما کمک کند. حتما به این نتیجه رسیده‌اید که برای جلب نظر مخاطبان، محتوا و کپشن خوب ضروری است. پس حتما به نکات دخیل در آن توجه کافی داشته باشید.

چگونه می‌توان تعاملات پیچ را بالا برد؟

اینستاگرام

یکی از اصول کپشن نویسی، داشتن کال تو اکشن و برقراری کردن تعامل یا پرسیدن سوال از کاربران است. دقت داشته باشید که خیلی مهم خواهد بود که چه سوالی رو انتخاب کنید تا بیشترین پاسخ را از فالوورهاتون بگیرید؛ اما نکته مهمتر پاسخ دادن به کامنت هاست. فالوورها باید بدانند همان‌طور که آن‌ها به شما توجه می‌کنند، شما هم برای آن‌ها ارزش قائل هستید.

مخاطبانی که تمایل به خواندن کپشن شما پیداکرده‌اند، این معنا را می‌رسانند که جذب موضوع پست شما شده‌اند و قصد خواندن ادامه کپشن شما را دارند.

پس چه بهتر که با پرسش و پاسخی از مخاطب بخواهیم برای ما نظر خود را ارسال کند یا به طور مثال در کپشن سوالی بپرسید و بخواهید که فالوورهایتان نظرشان را در این مورد کامنت کنند. بدین ترتیب هرچه تعداد کامنت ها و تعاملات پیچ شما بالا برود، شانس ورود شما به اکسپلورر زیاد خواهد شد.

استفاده از عناوین امید بخش

 • عناوین سوالی
 • عناوین امیدبخش
 • عناوین چالش‌برانگیز
 • عناوین اطلاعاتی که از همه مهم‌تر و بهتر است.
 • استفاده جملات موفق برای شروع یک کپشن
 • لحظه‌ای که باعث شد من بیزینس خود را آغاز کنم.
 • شخصی که واقعا روی من تاثیر گذاشت.
 • اهداف من برای این کار …
 • بهترین توصیه من برای … این است که …
 • بزرگترین درسی که در این ماه گرفته‌ام.
 • یک‌چیز که درباره من نمی‌دانستی…
 • یک پادکست جدید که اخیرا عاشق آن شده‌ام …
 • عادت‌های کاری روزانه من …

مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، از جمله جملاتی به حساب می‌آیند که استفاده از آن‌ها می‌تواند تاثیرات بسزایی بر کیفیت کپشن شما داشته باشد. از همین جهت توصیه می‌شود از آن‌ها ایده بگیرید و متناسب با شرایط از آن‌ها استفاده کنید.

سه اصل مهم در کپشن نویسی

اصل اول شروع گیرا: کپشن را به گونه‌ای شروع کنید که مخاطب را جذب و کپشن انتخابی را برای خواندن انتخاب کند و نسبت به مطالعه آن کنجکاوی نشان دهد. جملات اول می‌توانند سوالی یا اغراق‌آمیز باشند.

اصل دوم میانه مفید: بعد از یک شروع گیرا وقتش است پست خود را تحلیل کنید و در کپشن همه اطلاعات مربوطه را یادداشت کنید.

 اصل سوم پایان درخواست: در بخش پایانی می‌توانید از فالوورهایتان بخواهید که نظرشان را در مورد پست و کپشن بدهند و یا درخواست معرفی و لایک کردن شما را بدهید.

instagram

کپشن علمی

یکسری از موضوع‌های کپشن نویسی علمی هستند و اصولا از کشف علم جدیدی خبر می‌دهند. این‌گونه پست‌ها اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و در نتیجه برای تعاملات بیشتر می‌توان از مخاطبان نیز در رابطه با یک موضوع علمی سوال کرد.

کپشن داستانی

اصولا کاربران اینستاگرام به دنبال کپشن داستانی می‌گردند. داستانی که نمایشگر حالات و احوالات آن‌ها است. این کپشن ها اصولا زیبا و احساسی هستند و بهتر است به صورت پارت بندی شده باشند که مخاطب را به کنجکاوی در مورد ادامه داستان تشویق کند.

کپشن طنز

طنزنویسی یکی از علایق ایرانی‌ها به حساب می‌آید که اصولا مشکلات عقیدتی و سیاسی را در قالب طنز به مخاطب می‌رساند و علاوه بر رساندن مطلب، مخاطب را نیز به خنده در می‌آورد و نویسنده علاوه بر این که موضوع مورد هدف خود را عنوان کرده، مخاطب را نیز از خودش راضی نگه داشته است و معمولا اگر در قالب اهداف سیاسی باشد، علاوه بر این که به صراحت در قالب طنز موضوع را مطرح کرده از نظر حکومتی هم برای خود مشکلی ایجاد نمی‌کند و چون حرف دل مردم است مخاطبان بیشتری را به خود جذب می‌کند.

کپشن تخیلی

کپشن تخیلی هم مانند داستان‌های تخیلی دارای کلمات اسرارآمیز هستند و گاهی مثل جان بخشیدن به اشیا و بزرگ‌نمایی شخصیت‌های خیالی و از این قبیل خواهد شد.

این نوع کپشن ها هیجان را در خواننده ایجاد کرده و باعث جلب نظر مخاطب می‌گردند و این هیجان باعث دنبال کردن پست‌های بعدی می‌شود، به خصوص اگر این کپشن ها ادامه دار باشد. به طور مثال داستانی از موجودات فرازمینی و یا کشتی‌های غرق شده در اقیانوس آرام و …

کپشن عاشقانه

کپشن عاشقانه نوعی مدح و ستایش است که گاهی انسان در وصف خداوند یا بزرگان دین می‌نویسد و گاهی در وصف یک عشق مجازی است.

کپشن های عاشقانه سرشار از محبت و احساسات درونی است و گاهی هم حرف دل نویسنده را بازگو می‌کند. در هر صورت این کپشن شامل حالات و احوالات درونی خاص نویسنده می‌شود که این حالات را هر مخاطبی نمی‌تواند داشته باشد که بتواند حرف دلش را بازگو کند؛ بنابراین این‌گونه افراد دنبال کپشن های عاشقانه می‌گردند تا بتوانند از این طریق بتوانند احساسات خود را بروز دهند.

کپشن تاریخی

کپشن های تاریخی بازگوکننده‌ی وقایع و حوادثی هستند که در گذشته اتفاق افتاده‌اند و همیشه علاقه‌مندانی هستند که موضوعات تاریخی را دنبال کنند؛ این موضوعات حتی می‌تواند به گذشته‌ی نه چندان دور مربوط باشند که معمولا درباره‌ی موضوعات اجتماعی و سیاسی و حتی خانوادگی آن‌ها رخ داده است.

اکنون جواب بسیاری از سوالات درباره کپشن نویسی را به دست آوردیم. برای مثال می‌توان به سوال هایی چون کپشن نویسی چه اهمیتی دارد؟

چرا باید کپشن نوشت؟ چطور می‌شود تعاملات پیچ خود را بالا برد؟ چرا باید در کپشن، کاربران دیگر را مورد مخاطب قرار دهیم؟ چرا نوشتن یک کپشن خوب در اینستاگرام از اهمیت بالایی برخوردار است؟ اشاره کرد. تمام این سوالات نشان می‌دهند که کپشن نویسی اهمیت دارد و باید به آن توجه شود؛ بنابراین به نکات ذکر شده توجه کنید تا در این مسیر موفقیت لازم را به دست آورید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره