نمونه های بازاریابی چریکی موفق در ایران و دنیا

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

نمونه بازاریابی چریکی

روش‌های بسیاری برای فروش و بازاریابی در جهان وجود دارند. هر روش نیز ویژگی‌ها و محدویت‌های مختص به خود را دارد. اما با توجه به پرهزینه بودن برخی از مدل‌های بازاریابی، استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا به دنبال روش‌هایی هستند که با صرف هزینه کمتر بتواند بازدهی بالایی را برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

بازاریابی چریکی یا پاتیزانی می‌تواند همین شیوه بازاریابی باشد که کسب‌وکارهای نوپا به دنبال آن هستند. اگرچه کسب‌وکارهای باسابقه هم می‌توانند از آن بهره بگیرند. در ادامه این مقاله از ویترین سافت قصد داریم ضمن معرفی کامل بازاریابی چریکی، 16 نمونه موفق ایرانی و خارجی آن را به شما معرفی کنیم.

شما می‌توانید با درک این نوع بازاریابی، آن را با شیوه خلاقانه‌تری برای کسب‌وکار خود اجرا کنید. به طوری که در یک مدت‌زمان اندک بتوانید مشتریان خود را چند برابر کنید. اگر این مفهوم برای شما هم دغدغه ایجاد کرده، حتماً با ما همراه شوید. 

منظور از «بازاریابی چریکی» چیست؟

بازاریابی چریکی تحت عنوان گوریلا مارکتینگ «Guerrilla Marketing» در جهان شناخته شده است. به این سبک تبلیغاتی، «بازاریابی پارتیزانی» هم گفته می‌شود.

البته در برخی‌ از منابع، بازاریابی چریکی را به عنوان «بازاریابی بدون هزینه» هم قلمداد کرده‌اند. تمام این عبارت‌ها به یک مفهوم کلی اشاره دارند. مفهومی که می‌تواند بدون هزینه یا با حداقل هزینه، بازدهی بالایی را برای فروش یک کسب‌وکار خاص رقم بزند. نام بازاریابی چریکی از یک شیوه مبارزه یا جنگ گرفته شده است.

در واقع، جنگجویان پارتیزان، از هیچ برنامه یا نقشه خاصی تبعیت نمی‌کنند. در این نوع مبارزه، سربازان در طی یک سری اقدامات غیرقابل پیش‌بینی، دشمن را کاملاً غافلگیر می‌کنند.

برای مثال، نیمه‌شب به ارتش دشمن حمله می‌کنند. در مسیر حرکت نیروهای دشمن، کمین می‌کنند و هزاران روش دیگر را برای غافلگیر کردن دشمن به کار می‌گیرند.

روش‌های بازاریابی که از برنامه خاصی پیروی نمی‌کنند و به یکباره با پیاده‌سازی یک طرح، توجهات عمومی را به سمت یک محصول خاص جلب می‌کنند، در واقع بازاریابی از نوع پارتیزانی را به‌کار می‌برند.

در این روش، به نوعی مردم عام را با یک نقشه جذاب غافلگیر می‌کنند. این مورد در بسیاری از موارد به فروش بالایی می‌انجامد. بنابراین بازایابی چریکی اگر به درستی اجرا شود، می‌تواند حقیقتاً بازخوردهای خارق‌العاده‌ای به همراه داشته باشد!!

تاریخچه بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی سابقه طولانی در طول تاریخ دارد. به طوری که مردم زمانی روی پاپیروس، پیام‌های تبلیغاتی خود را حک می‌کردند. اما نمونه مدرن این تبلیغات در سال 1984 توسط شخصی به نام جی کانراد لویسون «Conrad Levinson» تحت عنوان بازاریابی چریکی به جهانیان معرفی شد. تا قبل از آن، هیچکس از بازاریابی‌های غافلگیر کننده با این عنوان استفاده نکرده بود.

«کنراد» در کتاب خود عنوان کرده بود که کمپین‌ تبلیغاتی چریکی می‌توانند شوکه کننده، گستاخانه و منحصربه‌فرد باشند. «کنراد» اساس بازاریابی چریکی را حداقل هزینه و احداکثر بازخورد در نظر گرفته بود. پس از آن، این موضوع مورد توجه کسب‌وکارهای مختلف قرار گرفت و به یک شیوه بازاریابی جذاب تبدیل شد.

۱۶ نمونه بازاریابی موفق چریکی در دنیا و ایران

با توجه به ماهیت غیرقابل پیش‌بینی بودن بازاریابی چریکی، اصول خاصی برای پیاده‌سازی آن وجود ندارد. اگرچه کتاب‌های متعددی در مورد آن نوشته شده؛ اما بهترین راه برای فهم این نوع بازاریابی، توجه به نمونه‌های موفق اجرای آن است. در ادامه قصد داریم تا 16 نمونه ایرانی و خارجی این بازاریابی را بررسی کنیم. این نمونه‌ها به قرار زیر هستند:

 • لباس زیر گاو نر در خیابان‌های نیویورک

بازاریابی چریکی در آمریکا

یک برند لباس زیر آمریکایی تحت عنوان «GoldToe» به دنبال روشی مبتکرانه و نامتعارف برای تبلیغ طیف جدیدی از محصولات خود بود. این برند در نهایت تصمیم گرفت که لباس‌های خود را به تن مجسمه‌های مشهور سطح شهر نیویورک بپوشاند. اگرچه با این فعالیت مبتکرانه، کلیه مجسمه‌های سطح شهر مورد توجه عموم مردم قرار گرفتند.

اما در بین آن‌ها مجسمه غول‌پیگر برنزی گاو نر «Charging Bull» قرار داشت که بسیار بیشتر مورد توجه قرار گرفت و سروصدا به‌پا کرد. وجود یک لباس زیر سفید بزرگ در تن یک گاو نر غول‌پیکر در بزرگ‌ترین شهر جهان، بسیار مضحک به‌نظر می‌رسد.

اما گاهی ایده‌های مضحک در بازاریابی چریکی، بسیار عالی عمل می‌کنند. در واقع مردم ایده‌های خنده‌دار و مضحک را در دنیای جدی خود، بیشتر می‌پسندند.

 • رختکن در خیابان

رختکن در خیابان

«آرکادن» نام یک برند مد در شهر گوتنبرگ سوئد است. این برند تصمیم گرفت برای فصل مد پاییز، تصمیم داشت تا مجموعه وسیعی از لباس‌های پاییزی و زمستانی خود را به معرض دید بگذارد. «آرکادن» در نظر داشت برای معرفی لباس‌های خود، زنان 25 تا 35 ساله را که ظاهر شیکی دارند نشانه بگیرد.

«آرکادن» نهایتاً در یک اقدام پارتیزانی رختکن‌ها و اتاق پروهای خود را به خیابان منتقل کرد. همچنین آینه‌های بزرگی را در خیابان قرار داد تا افراد بتوانند با پوشیدن لباس‌های پاییزه و زمستانی، ظاهر شیک خود را بهتر ببینند.

زنان می‌توانستند لباس‌های موردعلاقه خود را پرو کنند. آن‌گاه اگر از آن خوششان آمد، همانجان آن را خریداری کنند. این کمپین برای «آرکادن» بسیار موفقیت‌آمیز بود. به طوری که کمپین چریکی آن‌ها مورد استقبال قرار گرفت و فروش بالایی را برای ان‌ها رقم زد. فقط با انتقال رختکن به خیابان!!

 • بلندترین چتربازی جهان
 • بلندترین چتربازی جهان

برند «Red Bull» که به در لغت به معنای «گاو قرمز» است، به یک کمپانی مشهور ارائه دهنده نوشابه‌های انرژي‌زا اختصاص دارد. این کمپانی با اجرای بزرگ‌ترین چتربازی جهان توانست بازاریابی چریکی را اجرا نماید.

البته برخی از متخصصان حوزه‌ی کسب‌وکار، فعالیت این کمپانی را مربوط بازاریابی چریکی نمی‌دانند؛ چراکه اجرای آن برای این کمپانی نه تنها بی‌هزینه نبوده، بلکه هزینه گزافی را برای آن‌ها در پی داشته است.

این در حالی است که گروهی دیگر متخصصات حوزه کسب‌وکار با توجه به منحصربه‌فرد بودن، غیرعادی بودن، ویروسی شدن و عنصر تجربی قوی، فعالیت بازاریابی ردبول را یک بازاریابی چریکی تمام عیار می‌دانند. ردبول از «فلیکس بامگارتنر» چترباز جسور برای اجرای ایده خود دعوت به همکاری کرد.

زمانی‌که بامگارتنر از ارتفاع 39 کیلومتری به سمت زمین پرید، همزمان 8 میلیون نفر در یوتیوب او را تماشا کردند. ویدئوی این پرش تا به امروز بالای 50 میلیون بازدید خورده است. این فعالیت ردبول را بیش از پیش در معرض دید عموم قرار داد!

 • پیام دختر به پدر در فضا

ارسال پیام به فضا

شرکت خودروسازی هیوندای موتورز «Hyundai» برای بازاریابی چریکی خود، یک دختر 13 ساله را نشانه گرفت که دلش برای پدرش که در فضا به کاوش می‌پرداخت، تنگ شده بود. شرکت هیوندای، 11 خودروی خود را به بستر دریاچه‌ای خشک در ایالت نوادا ایالات متحده فرستاد.

سپس هیوندای از فناوری GPS استفاده کرد تا تیمی از رانندگان بدلکار حرفه‌ای را قادر سازد از مسیر تایر خود برای ایجاد پیامی در شن و ماسه استفاده کنند.

موضوع پیام این بود: «استف (استفانی نام دختر 13 ساله) دوستت دارد!» این پیام، ابعادی به اندازه 5 کیلومتر مربع داشت تا پدر در ارتفاع 400 کیلومتری سطح زمین بتواند آن را ببیند.

این فعالیت بزرگ‌ترین تصویر تایر جهان را در رکوردهای گینس ثبت کرد. این ویدئو در یوتیوب تا به حال بیش از 70میلیون بازدید داشته و مردم را بیش از پیش به کمپانی هیوندای علاقه‌مند کرده است.

 • در هوا بدوید!

برند لوازم ورزش نایکی «Nike» در روز جهانی بدون ماشین «Car Free» دست به اقدام مبتکرانه‌ای زد که محبوبیت بیشتر این برند را در پی داشت. نایکی یک ماکت بزرگ کفش را در مسیر ماشین‌ها قرار داد که روی آن نوشته شده بود: «در هوا بدوید!» مردم را به استفاده از کفش‌های اسپرت و پیاده‌رویی تشویق کرد.

 • کالسکه‌های خالی

بنیاد جهانی خیرخواهانه یونسیف «UNICEF» کالسکه‌هایی خالی را در مکان‌های شلوغ شهرها قرار داد. وقتی مردم به سمت این کالسکه‌ها می‌رفتند، می‌دیدند که خالی است و در داخل آن نوشته شده: «برای یک لحظه مادر باشید!». یونسیف با این کار چریکی خود توانست توجهات عمومی را به سمت کودکان بی‌سرپرست جلب کند!

 • بیلبوردهای بزرگ بدون توضیح

بیلبوردهای بزرگ

اسنپ چت «Snapchat» به دنبال معرفی گسترده خود به افراد بود این کمپانی بیلبوردهایی بزرگ را درخیابان‌ها و جاده‌ها قرار داد بدون این که توضیحی در مورد آن داده شده باشد. مردم با دیدن آن بیلبودرهای بزرگ که صرفاً لوگوی اسنپ‌چت روی آن‌ها قرار داشت، نسبت به ماهیت آن کنجکاو شدند.

هزاران نفر نام ابن برند را در گوگل سرچ کردند و با اسنپ چت آشنا شدند. این فعالیت سبب شد تا استفاده از اسنپ‌چت در بین شهروندان بسیار بالا بگیرد.

 • دکوراسیون در ایستگاه خیابان‌های پاریس تا منهتن

شرکت شناخته شده‌ی لوازم خانگی ایکیا «IKEA» برای این که بتواند محصولات خود را در سطح گسترده‌ای معرفی کند، دکوراسیون جذابی را با محصولات خود در ایستگاه‌های بین شهر پاریس تا منهتن قرار داد. آن‌گاه تمام مسافران مسیر این دو شهر با محصولات این برند آشنا شدند.

 • ساعت مچی در اتوبوس

یک شرکت تولید کننده ساعت مچی، برای معرفی محصولات خود به مردم، داخل اتوبوس‌های شهری را نشانه گرفت. به طوری که تصویر ساعت مچی‌های این شرکت روی دسته نگهدارنده اتوبوس قرا گرفته بود. مردم با گرفتن سده‌ها، ساعت مچی را روی مچ خود می‌دیدند و این تصویر آن‌ها را نسبت به برند ساعت مچی کنجکاو می‌کرد.

 • حفاظت از محیط زیست

محیط‌های شلوغ، می‌توانند بهترین بستر برای اجرای بازاریابی چریکی باشند. در متروی سئول، زیر صندلی‌های افراد، تصویر ساحل و دریا به شیوه جذابی حک شده بود. به طوری که مسافران مترو جذب آن می‌شدند. این تصویر توانست توجهات عمومی را به سمت انجمن‌های حفاظت از محیط زیست جلب کند.

 • توپ‌های بزرگ آدیداس

توپ های بزرگ آدیداس

کمپانی مشهور آدیداس «Adidas» با قرار دادن توپ‌های بسیار بزرگ خود در بلوار خیابان‌های شهر، نام خود را بار دیگر روی زبان‌ها انداخت. مردم با مشاهده توپ‌های بزرگ به یاد آدیداس می‌افتادند. این مفهوم به محبوبیت و فروش آدیداس می‌افزود.

 • ناکجا میری؟

وقتی مردم از برنامه اسنپ «Snap» استفاده می‌کردند و درخواست ماشین می‌دادند، برای برخی‌ از افراد به‌صورت تصادفی این عبارت ارسال می‌شد: «ناکجا میری؟» حالا اگر افراد این پیام را تأیید می‌کردند، اتفاق جالبی برای آن‌ها رخ می‌داد. تیم اسنپ این افراد به جاهای هیجان‌انگیزی می‌برد. این تجربه شگفت‌انگیز توانست اسنپ را به بیشتر افراد شهر بشناساند و افراد بیشتری از آن استفاده کنند.

 • می‌خواهم با من صحبت کنی!

بیلبوردهای تبلیغاتی شیپور

سایت فروش واسطه‌گری شیپور، روی دیوارهای شهر تصویر اجناسی را قرار داد که بیشتر از هر چیز دیگر در این سایت مورد خرید و فروش قرار می‌گرفتند.

برای مثال، تصویر یک موبایل روی دیوارها با لوگوی شیپور نصب شده بود که روی آن نوشته بودند: «می‌خواهم با من صحبت کنی!»، روی تصویر اجاق گازها نوشته بودند: «می‌خواهم برای تو بسوزم!» و… این حرکت توانست دیدگاه مردم نسبت به شیپور را مثبت‌تر کند. به طوری که افراد بیشتری از ان برای خرید و فروش‌های خود بهره گرفتند.

 • بسته‌های اینترنتی همراه اول

در سال 97، در پردیس سینمایی چهارسو، قبل از شروع فیلم اصلی سینما، یک فیلم کوتاه به نمایش درآمد که در آن مضمون استفاده از بسته‌های اینترنتی همراه اول قرار داشت. همراه اول با این فیلم کوتاه توانست، بسته‌های ویژه اینترنتی خود را به عموم معرفی نماید.

 • اگر می‌خواهید اوج بگیرید، سوار آسانسور شوید!

در سال 98، در مرکز «آوا سنتر» صدایی از بلندگوها با این مضمون شنیده شد: «امسال سال اوج گرفتن است؛ اگر می‌خواهید اوج بگیرید سوار آسانسور شوید!». در این‌صورت افراد برای این که ببینند چه خبر است، سوار آسانسور شدند.

وقتی مردم به طبقه فوقانی مرکز خرید می‌رسیدند، صدای موسیقی با موضوع اوج گرفتن ایرانی شنیده می‌شد. در واقع می‌توان آن را یک کنسرت زنده تصور کرد. این حرکت که با اسپانسری بانک ملت برگزار شد، توانست بانک ملت را بیشتر در نزد مردم محبوب کند.

 • لَم بده، فیلیمو ببین!

وبسایت فیلیمو برای معرفی سرویس خود به افراد، افرادی در سطح خیابان‌های شهر قرار داد که تابلویی با این مضمون به دست داشتند: لَم بده، فیلیمو ببین….» در زیر این عنوان نیز، با خط بزرگ، آدرس وبسایت فیلیمو قرار داده شده بود. مردمی که در خیابان این تابلوها را می‌دیدند، کنجکاو شده و فیلیمو را در گوگل جست‌وجو می‌کردند. فیلیمو از این طریق توانست خود را به افراد بیشتری معرفی کند.

سخن نهایی

بازاریابی چریکی یک شیوه بازاریابی غافلگیرکننده و نامتعارف است که می‌تواند بسیار جلب توجه کند. شاید تصور کنید که اجرای این شیوه راحت است.

اما در حقیقت چنین نیست. برای این که بازاریابی چریکی، حقیقتاً بازخورد خوبی داشته باشد، باید با خلاقیت و مهارت بالایی اجرا شود. شما می‌توانید ایده‌های خود را اجرا کرده و هر بار عملکرد خود را در اجرای این شیوه بهتر نمایید. اگر نظر، تجربه یا ایده‌ای در رابطه به اجرای بازاریابی چریکی دارید، آن را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره