نرم افزار CRM چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

 

crm چیست؟

سازمان و شرکت‌های بسیاری هستند که برای رسیدن به اهداف تجاری خود باید با مشتریانی که دارند به خوبی ارتباط بگیرند و به گونه‌ای برخورد کنند که رضایت آن‌ها را به دست آورند. این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که می‌تواند باعث بیشتر شدن میزان فروش شما شود.

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا crm دقیقا همان سیستمی به حساب می‌آید که می‌تواند به سازمان‌ها و شرکت‌ها در راستای رسیدن به هدف خود که فروش بیشتر است، کمک بسیار زیادی کند؛ اما بسیاری از افراد هستند که از چنین نرم افزاری و ویژگی‌هایی که دارند، مطلع نیستند. از همین جهت تصمیم گرفتیم در این مقاله به معرفی این نرم افزار و کاربردهایی که دارد بپردازیم.

استفاده و به‌کارگیری نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا crm باعث می‌شود که مشتری با یک تجارت، رابطه بهتری را شکل دهد و از آنجایی که این موضوع باعث حفظ و بقای سازمان می‌شود، از اهمیت بسیاری برخوردار است و از آن سو افراد بیشتری را ترغیب به خرید می‌کند که این موضوع نیز حجم بیزینس را افزایش می‌دهد؛

بنابراین به صورت کلی می‌توان گفت چنین نرم افزاری در یافتن مشتریان ارزش‌آفرین و سودآور، ایجاد و حفظ روابط اثرگذار بین تجارت و مشتری و همچنین جذب مشتریان بالفعل، به بهترین شکل ممکن عمل می‌کنند. از همین جهت استفاده از این نرم افزار را برای رسیدن به هدف خود که فروش و سود بیشتر است، پیشنهاد می‌دهیم.

نرم افزار مدیریت با مشتریان نحوه عملکرد به خصوصی دارد؛ به طوری که از داده یابی و ذخیره اطلاعات مربوط به مشتریان، اهداف، تصورات و خواسته‌های آنان استفاده می‌کند و به پیش‌بینی آن‌ها می‌پردازد. این موضوع باعث می‌شود فرد استفاده‌کننده از نرم افزار، به اطلاعات مهم و کلیدی از مشتری دست یابد و در ادامه به صاحب کسب و کار کمک کند تا فعالیتی در راستای سلیقه مشتری داشته باشد.

در واقع می‌توان گفت استفاده از یک نرم افزا crm باعث می‌شود که سازمان‌ها بتوانند با داده‌هایی که دارند، نحوه رفتار درست با مشتری و درک او را بیاموزند و با به‌کارگیری هدف مشخص خود، همسو با رفتار مشتری باعث ارتقای سازمان و شرکت خود شوند.

از همین جهت و بنا به چنین موضوعاتی، باید گفت crm یک نرم‌افزار مدیریت مشتری به حساب می‌آید که می‌تواند سود چند صددرصدی را برای هر بیزینس و کسب و کاری رقم بزند؛ چرا که امکان خط بطلان کشیدن روی بسیاری از فرایندهای که به اجرا در آمده‌اند؛ اما فایده‌ای نداشته‌اند را دارد.

از همین جهت و بنا به چنین مسائلی، باید گفت داشتن یک نرم افزار سی آر ام برای یافتن نقاط قوت و ضعف یک کسب و کار مناسب خواهد بود و می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد.

معرفی crm های ایرانی و مقایسه آن ‌ها

امروزه بیشتر سازمان‌های تجاری و بنگاه‌های اقتصادی به دنبال یافتن بهترین نرم افزار crm در بین انبوهی از نمونه‌های مشابه هستند که توسط دیگر شرکت‌ها عرضه و استفاده شده‌اند.

باید متذکر شد که برای بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها استفاده از چنین بستری یک منبع ضروری و حیاتی به حساب می‌آید، به طوری که این دست از سازمان‌ها و شرکت‌ها حاضر می‌شوند برای پیدا کردن بهترین نمونه‌های این نرم افزار وقت یا پول زیادی را صرف ‌کنند.

عوامل متعددی بر خرید یک محصول تاثیر گذار بر تجارت موثر وجود دارد، اما مهم است که در زمان خرید انواع نرم‌افزارهای crm یک سوال را از خودتان بپرسید و آن این است که از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری مورد نظر خود چه انتظاراتی دارید؟ پاسخ این سوال می‌تواند به شما کمک زیادی ‌کند تا نرم افزار crm مختص به شرکت و فعالیت خود را انتخاب کنید.

نکاتی که باید در زمان انتخاب نرم افزار ‏crm داخلی رعایت کنید

شاید در نظر شما سخت‌ترین قسمت این ماجرا انتخاب بهترین و کارآمدترین نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری است؛ چرا که تعداد این نرم‌افزارها چه از نوع داخلی و چه از نوع خارجی بیش از آن چیزی است که گمان می‌کنید.

اما همان‌طور که گفته شد، برای انتخاب بهترین‌های این حوزه باید در ابتدا نیازهای خود از استفاده‌این نرم افزار را مشخص کنید و ببینید چه انتظاراتی از این نرم افزار دارید، پس از آن که درک درستی از آنچه که مورد نیاز شما است پیدا کردید،می‌توانید نرم‌افزارهای مختلف موجود در این زمینه را طبقه‌بندی کنید و نمونه‌هایی که با اهداف شما سازگار هستند و مناسب به نظر می‌رسند را انتخاب کنید.

در ادامه برای آن که شما درک درستی از این نرم افزار پیدا کنید و در زمان انتخاب به خوبی تصمیم بگیرید، نکاتی را ذکر کرده‌ایم تا با آن‌ها آشنا شوید و در زمان انتخاب آن‌ها را مد نظر گیرید.

 • تعداد کارکنان مجموعه را چه آن‌ها که به صورت مستقیم فعالیت دارند و چه آن‌ها که به صورت غیرمستقیم، شناسایی کنید.
 • اهداف شرکت را به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت مشخص کنید.
 • اندازه شرکت را مشخص کنید. این موضوعی تفاوتی برای کسب و کارهای کوچک یا هلدینگ های بزرگ ندارد و همه باید چنین کاری را کنند.
 • مقدار امنیت داده‌ها و اطلاعات وارد شده در نرم افزار و پشتیبان گیری از آن را مشخص کنید.

مزایای بهره‌ گیری از CRM

نرم افزار crm چیست

 شما می‌توانید نرم افزار سی آر ام را با برنامه‌ها و کانال‌های دیگری چون وب‌سایت‌ها، نرم‌افزارهای حسابداری و ابزارهای بازاریابی دیجیتال ادغام کنید و با یکپارچه‌سازی این ابزارها با یکدیگر گردش کار خود را به شکل حرفه‌ای مدیریت کنید.

این مسئله باعث می‌شود تا استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری جایگزین فرایندهای دستی که به طور معمول در کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند، شود؛

به عنوان مثال شما می‌توانید از این سیستم برای پرس و جو از کاربرانی که وارد وب‌ سایت شما شده‌اند نیز استفاده کنید. با استفاده از چنین نرم افزاری می‌توانید یک چشم‌انداز برای پیگیری تیم فروش سازمان و شرکت خود نیز ایجاد کنید و به مشتریان حس خوبی را القا کنید.

به وسیله این نرم افزار می‌توانید همه یادداشت‌های مهم و اطلاعات مربوط به مشتری را در یک مرکز جمع‌آوری کنید.

 این نرم افزار می‌تواند با ویژگی‌هایی که دارد، فعالیت شما را تسهیل بخشد. از همین جهت این امر منجر به برقراری ارتباط به موقع، طرح روابط بیشتر، فروش بیشتر و درآمد بالاتر می‌شود.

از دیگر کاربردهای CRM می‌توان به مدیریت بهتر تیم اشاره کرد، همچنین وجود این سیستم سبب می‌شود که امنیت داده‌ها کنترل شود و مشکلی در این راستا به وجود نیاید.

 از جمله فواید استفاده از این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • امکان مدیریت تماس افزایش پیدا می‌کند.
 • رشد کارایی و افزایش بهره‌وری را به همراه دارد.
 • اعتماد مشتریان و رضایت افراد افزایش پیدا می‌کند، در نتیجه مشتری شما حفظ خواهد شد.
 • سازمان‌دهی و همکاری تیمی بیشتر می‌شود.
 • تهیه گزارش و پیش‌بینی فروش با استفاده از چنین نرم افزاری افزایش پیدا می‌کند.
 • رشد تجارت و پشتیبانی از معیارهای فروش عمیق

با توجه به چنین موضوعات و مزایایی باید گفت که نرم‌افزارهای سی آر ام برای بسیاری از مشاغل ضروری و لازم به حساب می‌آیند، به طوری که اگر از آن‌ها استفاده نشود، ضرر و زیان‌های بسیاری پیش خواهد آمد. دقت داشته باشید که برای به حداکثر رساندن سود خود، از استراتژی‌های ویژه‌ای استفاده کنید.

این نرم افزار یک سازمان و ساختار ویژه‌ای را برای شرکت شما ایجاد می‌کند و باعث افزایش کارایی، بهره‌وری و سودآوری می‌شود.

نکته جالب اینجا است که این سیستم در ابتدا برای تیم‌های فروش طراحی شده بود، اما امروزه به سبب مزیت‌های بسیاری که دارد، در سازمان‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ برای آن که متوجه مزیت و ویژگی‌های این نرم افزار شوید، تنها نیاز است یک‌بار از آن استفاده کنید.

استفاده از نرم افزار crm در مارکتینگ

امروزه مصرف‌کنندگان به طور جدی با انواع گوناگونی از پیام‌ها و پیشنهادهای تبلیغاتی مواجه می‌شوند. برای مثال خود شما تا به حال چند بار با انواع گوناگون تبلیغات اس ام اسی، ایمیلی و … مواجه شده‌اید و بدون آن که به آن‌ها نگاه بیاندازید، آن‌ها را پاک‌کرده‌اید؟

امروزه بسیاری از صاحبان کار و به‌ویژه آن‌هایی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ و فعالیت‌های اینترنتی مشغول هستند، به دنبال شیوه‌هایی می‌گردند که با استفاده از آن‌ها بتوانند مشتری‌های فعلی را نگه دارند و در کنار آن‌ها مشتری‌های جدیدی را نیز به دست آورند.

دقت داشته باشید که امروزه جذب و نگهداری از مشتری کار سختی به نظر می‌رسد و اگر به درستی آن را انجام ندهید، ضررهای بسیاری در این راستا برای شما پیش خواهد آمد.

همان‌طور که می‌دانید، امروزه تعداد بسیاری از افراد در شبکه اجتماعی عضو هستند و از صفحات مجازی، وبلاگ‌ها و سایت‌ها استفاده می‌کنند.

از همین جهت بازاریابی در چنین فضایی می‌تواند تاثیرات مثبتی بر فعالیت شما داشته باشد و نتیجه خوبی را برای‌تان رقم بزند، پس از چنین فضایی غافل نشوید و حتما بهترین بهره‌وری را از آن داشته باشید. با رونق سریع فناوری مدرن و گسترش کانال‌های رسانه‌های اجتماعی، مخاطبین شما به طور چشمگیر و قابل توجه ای باهوش شده‌اند.

آن‌ها مطلع هستند که چه می‌خواهند؛ زیرا انتخابات گسترده‌ای دارند و قرار نیست که فقط با یک‌چیز تغذیه شوند. به همین دلیل است که استفاده از نرم افزار crm می‌تواند با چشم‌اندازها و مشتریان شما درگیر شود و آن‌ها را به سمت‌وسویی هدایت کند که سودی برای شما به همراه داشته باشد.

شما می‌توانید با استفاده از این نرم افزار خواسته‌های مشتری خود را پیش‌بینی کنید و سپس با توجه به اطلاعاتی که در این راستا به دست می‌آورید، محصول و خدمات مورد نظر آن‌ها را فراهم آورید.

شما با این کار مشتری‌های خود را سورپرایز می‌کنید، چرا که آن‌ها با چیزی مواجه می‌شوند که شما به درستی پیش‌بینی کردید به آن‌ها علاقه دارند. دقت داشته باشید که با استفاده از این سیستم می‌توانید داده‌های خود را جمع‌آوری و متمرکز کنید و در شرایط مناسب کمپینی را برای جذب بیشتر مشتری به وجود آورید.

آشنایی با انواع نرم افزار crm

what is crm

تا به این‌جای مقاله با نرم افزار crm یا نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری آشنا شدیم و دریافتیم که استفاده از آن می‌تواند تاثیرات مثبتی بر کسب و کار ما به ویژه اگر کسب و کار آنلاین است، داشته باشد. حال در ادامه تصمیم داریم برای شما به معرفی برخی از بهترین مدل‌های این نرم افزار بپردازیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

 1. نرم افزار مدیریت مشتری اورست

شرکت پرنیان پردازش پارس به ارائه یک سرویس ابری برای مایکروسافت پرداخته است. این سرویس با نام اورست مورد استفاده قرار می‌گیرد و از سال 94 که از آن رونمایی شد، مشتری‌های بسیاری را به دست آورد؛ چرا که این نرم افزار از ویژگی‌های متنوع و متعددی برخوردار است.

برای مثال می‌توان به قابلیت اتصال با مراکز تلفنی، سیستم‌های پیامکی و ایمیلی، سیستم مدیریت محتوای وردپرس، فکس و نرم افزار حسابداری آنلاین سامیار اشاره کرد.

دقت داشته باشید که نرم افزار اورست، نسخه سورس ندارد و قیمت پایه آن از دو و نیم میلیون شروع می‌شود و قیمت‌های بالایی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. باید متذکر شد که نرم‌افزار اورست از نقاط قوت مختلفی برخوردار بوده که می‌توان به مواردی چون قالب ریسپانسیو، دارا بودن اپلیکیشن مخصوص موبایل و جهانی بودن اشاره کرد.

البته برای آن نقاط ضعفی نیز در نظر گرفته شده که می‌توان عدم اتصال به سایر سیستم‌های حسابداری، اعمال محدودیت در توسعه نرم‌افزار، به وجود آمدن برخی مشکلات به دلیل تحریم‌ها و هزینه تقریبا زیاد آن را نام برد.

 1. نرم افزار مدیریت مشتری پارس ویتایگر

این نرم‌افزار یک سی آر ام متن‌باز به حساب می‌آید که در سال 2004 وارد بازار شد. نکته‌ای که در رابطه با این نرم افزار وجود دارد، این است که در مقایسه با مایکروسافت داینامیک از امکانات بیشتری برخوردار است که دلیل این موضوع را می‌توان متن‌باز بودن آن در نظر گرفت.

با توجه به چنین موضوعاتی باید گفت جایگاه این نرم افزار crm در بین سیستم‌های داخلی بسیار ویژه به نظر می‌رسد.

نرم افزار پارس ویتایگر برای انواع کسب و کارهای کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و هزینه پایه آن از حدود یک میلیون در سال شروع می‌شود. نکته جالبی که در رابطه با استفاده از این نرم افزار وجود دارد، انعطاف‌پذیری بالای آن به نظر می‌رسد، یعنی امکاناتی که شرکت شما مدنظر دارد را می‌تواند با استفاده از ماژول‌های مختلف به این نرم‌افزار اضافه کرد.

 1. نرم افزار crm پیام گستر

یکی دیگر از برترین نرم‌افزارهای crm داخلی نرم افزار پیام گستر محسوب می‌شود. این نرم افزار در سال 89 توسط شرکت تجارت الکترونیکی اول به انتشار رسیده است و مدل سورس نیز برای آن در نظر گرفته شده.

دقت داشته باشید که نرم افزار پیام گستر دارای امکاناتی چون پرتال مشتریان، پشتیبانی از ایمیل، پیامک و فکس، به همراه اتصال به تلفن گویا و سانترال نیز است.

در راستای معرفی نقاط قوت آن نیز می‌توان به وجود اپلیکیشن غیر رایگان، فرصت تست یک ماه این نرم افزار به شکل رایگان و شفافیت هزینه‌های اعمال شده برای ارائه خدمات اشاره کرد. البته توجه داشته باشید که نکات منفی نیز برای این نرم افزار وجود دارد که باید مواردی چون هزینه بالا (شروع از ۶ میلیون) و پشتیبانی ضعیف را نام برد.

بررسی کاربرد معمول نرم افزار crm

برای این که بیشتر با کاربرد crm آشنا شوید، نیاز است تا درباره این سیستم اطلاعات بیشتری را به دست آورید. به احتمال زیاد تا به اینجا پیش خودتان فکر کرده‌اید که نرم افزار crm یک برنامه مناسب و کارآمد است که ویژگی‌های بسیاری دارد؛ اما واقعا چنین سیستمی در عمل چه کاری انجام می‌دهد و برای چه اموری کاربرد دارد؟

در اینجا برای شما یک لیست از کاربردهای این نرم افزار را آماده کرده‌ایم تا با مزیت‌های آن به شکل کاملی آشنا شوید.

 • ‏ استفاده از crm برای شما شرایطی را فراهم می‌کند که مشتری بتواند به راحتی با شما ارتباط برقرار کند و با شما تماس بگیرد.
 • خدمات پس از فروش خود را با استفاده از چنین نرم افزاری بهبود بخشید.
 • از نرم افزار crm برای کسب اعتماد و رضایت مشتری‌ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که چنین استفاده‌ای، مشتری‌های شما را دائمی می‌کند.
 • استفاده بهینه از نرم افزار crm باعث می‌شود که میزان فروش و سودآوری خود را بالا ببرید و به سود بیشتری دست پیدا کنید.
 • استفاده از نرم افزار crm می‌تواند باعث ایجاد یک اولویت‌بندی منظم و طبقه‌بندی استاندارد برای فروش شما شود.
 • نرم افزار crm همچنین باعث مدیریت بازاریابی ROA نیز خواهد بود.
 • با استفاده از چنین نرم افزاری، گزارش‌های دقیق و منظمی را آماده کنید.
 • امکان فراهم کردن شرایط لازم برای دورکاری با استفاده از crm وجود دارد.
 • همکاری و تبادل اطلاعات میان کارمندان و کادر یک سازمان با استفاده از سی آر ام فراهم می‌شود و در آخر موفقیت سازمان و شرکت را به همراه خواهد داشت.

اکنون با تمام مسائل مربوط به نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا crm آشنا هستید و می‌دانید که این نرم افزار باید در کجا و به چه صورت استفاده شود. در آخر امیدواریم از خواندن این مقاله بتوانید بهترین استفاده را ببرید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره