موبایل مارکتینگ و تاثیر آن در فروش بیشتر

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 10 دقیقه دیدگاهها

موبایل مارکتینگ

موبایل مارکتینگ نوعی بازاریابی دیجیتالی یا دیجیتال مارکتینگ است. در دنیای مدرن امروز استفاده از وسایل دیجیتالی مانند موبایل افزایش چشمگیری داشته است به همین دلیل بسیاری از افراد قصد استفاده از تبلیغات را روی تلفن‌های هوشمند دارند.

با افزایش تبلیغات در موبایل، این نوع بازاریابی پیشرفت‌های چشمگیری نسبت به گذشته داشته است. این روش تبلیغاتی مزایای زیادی دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

در دنیای دیجیتال و مدرن امروزی، زندگی بیشتر افراد به موبایل وابسته است و بدون این وسیله، زندگی برای بسیاری از انسان‌ها سخت خواهد بود. در واقع، استفاده از تلفن همراه هوشمند بخش وسیعی از زندگی آدم‌ها را به خود اختصاص داده است.

انسان‌ها از موبایل برای خرید، سفارش غذا، انتخاب لباس و هزاران مورد دیگر استفاده می‌کنند. علاوه بر این‌، با استفاده از موبایل می‌توان از آخرین اخبار روز دنیا مطلع شد و با دوستان، خانواده و همکاران در هر کجا که باشند ارتباط برقرار کرد.

با استفاده از تلفن همراه هوشمند می‌توان وارد دنیای بازی و سرگرمی شد و همچنین در این دستگاه دیجیتالی انواع فیلم و برنامه تلویزیونی را مشاهده کرد.

با توجه به کاربردهای موبایل که در بالا اشاره کردیم و همین‌طور استفاده‌های زیادی که از آن می‌شود، بسیاری از افراد فکر می‌کنند که خدمات اینترنتی خود را از طریق موبایل ارائه دهند، زیرا آن‌ها می‌دانند افرادی که از تلفن همراه هوشمند استفاده می‌کنند در واقع خریداران در حال حرکت هستند.

شما می‌توانید با استفاده از موبایل مارکتینگ و درک عمیق از نحوه عملکرد آن، بهترین نتیجه را بگیرید و همچنین می‌توانید افسار برنامه‌های بازاریابی خود را در دست داشته باشید.

تعریف موبایل مارکتینگ

به تمام فعالیت‌های بازاریابی که در اینترنت انجام می‌شود و مخاطبان از طریق تلفن همراه خود به طور دائم به آن‌ها متصل هستند، موبایل مارکتینگ می‌گویند.

در واقع موبایل مارکتینگ به معنی قرار دادن خدمات به طور دائم در جایی است که کاربران و مشتری‌ها در آن وجود دارند.

تفاوت موبایل مارکتینگ و بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی در واقع تبلیغات از طریق تلویزیون، روزنامه، رادیو و غیره است که در آن خبری از فناوری و دستاوردهای جدید آن مانند اینترنت نیست.

یکی از تفاوت‌های مهم موجود در موبایل مارکتینگ و بازاریابی سنتی، هزینه تبلیغات است. هزینه تبلیغات در تلویزیون و رادیو نسبت به اینترنت هزینه به مراتب بیشتری دارد، به همین دلیل برای تبلیغات، استفاده از موبایل مارکتینگ محبوبیت زیادی به دست آورده است.

در موبایل مارکتینگ با کمک برنامه‌هایی مانند نرخ تبدیل، ترافیک ورودی و غیره می‌توانید عملکرد مثبت و منفی خود را تحلیل کنید و اگر در جایی دچار مشکل شدید آن را رفع کنید.
در بازاریابی سنتی این امکان وجود ندارد و ممکن است با یک تبلیغ اشتباه نه‌تنها مخاطبان زیادی از دست دهید، بلکه از نظر مالی نیز خسارت‌های جبران‌ناپذیری به شما وارد می‌شود.

در موبایل مارکتینگ نرخ تبدیل کاربر به مشتری بالاتر است و می‌توانید خیلی سریع مخاطبان را به مشتری‌های دائم تبدیل کنید. در صورتی که در بازاریابی سنتی این نرخ پایین است و ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد تا نتیجه مثبتی در روند کسب‌وکار شما مشاهده شود.


همچنین بخوانید : نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ای چیست؟


ارزیابی مخاطبان در موبایل مارکتینگ راحت انجام می‌شود، در صورتی که انجام این کار برای بازاریابی سنتی بعید است و کسی نمی‌تواند مخاطبان این بازاریابی را ارزیابی کند.

در واقع با ارزیابی مخاطبان می‌توانید متوجه شوید استراتژی‌هایی که به کار گرفته‌اید، نتیجه مثبتی داشته‌اند یا خیر.

آمار در مورد موبایل مارکتینگ چه چیزی می‌گویند؟

طبق تحقیقات انجام شده در ایران، بیش از 45 میلیون نفر از مردم از تلفن همراه استفاده می‌کنند. از بین این جمعیت چیزی حدود 80 درصد تلفن هوشمند دارند و به اینترنت متصل هستند.

در نتیجه این اطلاعات متوجه خواهید شد که موبایل مارکتینگ چه اهمیتی دارد و چرا لازم است فعالیت و کسب‌وکار اینترنتی خود را از موبایل شروع کنید.

موبایل چه ویژگی‌هایی دارد که برای بازاریابی ارزشمند است

در واقع تلفن همراه هوشمند ویژگی‌های زیادی دارد که می‌تواند در بازاریابی موثر باشد. در ادامه به توضیح این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

امکان پرداخت در لحظه: در واقع در موبایل امکان پرداخت وجود دارد و اگر می‌خواهید خرید انجام دهد، می‌تواند در همان لحظه برای آن اقدام کند.

موبایل در دسترس است: موبایل همیشه در دسترس‌‌ آن‎ها ماست. صبح بعد از بیدارشدن اولین چیزی که بررسی می‌شود صفحه موبایل است و در شب هم آخرین چیزی که قبل از خواب به آن نگاه می‌کنیم، تلفن همراه خواهد بود.

موبایل خصوصی است: این وسیله به عنوان یکی از وسایل شخصی هر فرد در نظر گرفته می‌شود و عموما بسیاری از افراد از به اشتراک گذاشتن تلفن همراه خود با سایرین خودداری می‌کنند.

موبایل منبع جستجو اطلاعات است: بسیاری از افراد برای جستجو اطلاعات از موبایل استفاده می‌کنند. حتی کسانی که جستجو با سیستم و لپ تاپ را ترجیح می‌دهند نیز در مواقعی که به لپ تاپ دسترسی ندارند از موبایل برای جستجو اطلاعات استفاده می‌کنند.

موبایل مکان مناسبی برای دیده شدن محتوا است: بسیاری از افراد اخبار، اطلاعات، ایمیل، پادکست و مقالات موجود در اینترنت را از طریق موبایل می‌خوانند و استفاده می‌کنند.

تبلیغات در موبایل به چه روش‌هایی انجام می‌شود

روش‌های مختلف تبلیغاتی در موبایل وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

تبلیغات درون برنامه‌ای

همه چیز درباره موبایل مارکتینگ

یکی از روش‌های تبلیغات، استفاده از برنامه و اپلیکیشن‌های موبایلی است که برای ارائه خدمات خود و همچنین تبلیغات می‌توانید از برنامه‌های مخصوص موبایل استفاده کنید. برای مثال می‌توانید با ساختن یک فیلم از کسب‌وکارتان، آن را در ابتدا و انتهای یک برنامه یا بازی پرطرف‌دار پخش کنید.

شرکت‌هایی که به‌صورت تخصصی در حوزه تبلیغات درون برنامه‌ای کار می‌کنند عبارت‌اند از: دارت، تپسل، مگنت و دیما.

تبلیغات پوش اعلان (نوتیفیکیشن)

در روش پوش نوتیفیکشن، در زمان مخصوصی برای افرادی که برنامه‌ای خاص را نصب کرده‌اند، پیغام مشخصی ارسال می‌شود. باید دقت داشت که با استفاده از این روش، فقط باید سعی کنید مخاطبان خود را حفظ کنید و با ارسال پیغام‌های نامرتبط، مزاحم آن‌ها نشوید.

Pushwoosh و subscribers دو سرویس خارجی ارائه‌کننده پوش نوتیفیکیشن هستند که می‌توانید برای تبلیغات خود از آن‌ها استفاده کنید.

بسیاری از اپلیکیشن‌های نصب برنامه مانند کافه بازار، با ارسال نوتیفیکیشن‌های تبلیغاتی برای نصب برنامه‌های دیگر به‌طورجدی برخورد می‌کنند.

تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی

بسیاری از مردم جهان تبلیغات خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و توییتر انجام می‌دهند. در ایران نیز شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام و تلگرام بسیار موردعلاقه مردم هستند.

شما می‌توانید از طریق تلگرام با صرف کمترین زمان و هزینه، تبلیغات خود را انجام دهید و محصول خود را به تعداد زیادی از مخاطبان خود ارائه کنید.

اینستاگرام نیز مانند تلگرام بستر مناسبی برای تبلیغات است، زیرا کاربران زیادی به استفاده از آن علاقه دارند. به‌نحوی‌که آمار نشان می‌دهد روزانه چندین ساعت از وقت را در این شبکه اجتماعی سپری می‌کنند.


همچنین بخوانید : بازاریابی شبکه های اجتماعی


تبلیغات بر اساس مکان و موقعیت

این نوع تبلیغات که با درنظرگرفتن موقعیت مکانی برای مخاطب ارسال می‌شوند، یکی از روش‌های موبایل مارکتینگ است. برای مثال برخی از فعالیت کنندگان اینترنتی تمایل دارند که تبلیغات آن‌ها فقط برای افرادی ارسال شود که تا شعاع 2 کیلومتری از آن‌ها قرار دارد.

باید دقت داشت این نوع از تبلیغات هنوز به طور کامل وارد ایران نشده است و برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های موبایلی مخصوص آن در کشورمان وجود ندارد.

ارسال تبلیغات از طریق پیامک

ارسال تبلیغ توسط پیامک یکی از روش‌های موبایل مارکتینگ است که در گذشته استفاده می‌شد. این روش با به وجود آمدن راه‌های جدید تبلیغات دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و کمتر کسی دنبال این راه می‌رود.

روش ارسال پیامک برای افرادی خوب است که از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند و نمی‌توان از طریق سایر راه‌های گفته شده برای آن‌ها تبلیغات را ارسال کرد.

در این روش، تبلیغات با انتخاب یک متن کوتاه و تأثیرگذار، در زمانی مشخص برای تعداد زیادی از کاربران ارسال می‌شود. باید دقت داشته باشید در این روش ممکن است بازدهی کمی بگیرید زیرا پیامک شما ممکن است یا به دست مخاطبان نرسد یا به دلایل مختلفی مسدود شوید.

چطور با موبایل مارکتینگ فروش فروشگاه اینترنتی خود را بالا ببریم

اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید، برای موفقیت در موبایل مارکتینگ بهتر است از روش‌هایی که در ادامه قرار است بگوییم بهره ببرید تا به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

تولید محتوا و بهینه کردن آن برای موبایل

تولید محتوا که یکی از ارکان اساسی تجارت آنلاین است، توانسته مخاطبان بسیار زیادی را برای تجارت‌های تازه تأسیس شده به دست آورد و راه موفقیت آن‌ها را هموار کند.

تولید محتوا به‌صورت حرفه‌ای و قوی می‌تواند در جذب مخاطب تاثیر به سزایی بگذارد. همچنین باعث می‌شود رتبه و جایگاه سایت شما در گوگل افزایش پیدا کند.

برای این که بتوانید از تولید محتوا به نحو احسن استفاده کنید بهتر است نکات زیر را به یاد بسپارید:

بهینه کردن صفحاتی که محتوای خود را در آن قرار می‌دهید. این صفحات عموماً سرعت پایینی دارند بنابراین باید بهینه شوند تا سرعت آن‌ها افزایش یابد، همچنین قابلیت شناسایی و معرفی به دیگران برای شما فعال شود.

بهینه‌کردن محتوا‌های مخصوص موبایل برای جستجوهای صوتی. جستجوی صوتی با پیشرفته شدن تلفن‌ها رو به افزایش است و افراد زیادی از این ویژگی استفاده می‌کنند.

سازگار بودن سایت و اپلیکیشن‌های شما با موبایل

یکی از نکاتی که در سئو برای صفحات موبایل مهم است، رعایت تمام نکات سئو و بهینه‌سازی سایت در تمام صفحات سایت است. سرعت بارگذاری در موبایل نیز بسیار اهمیت دارد و باید سعی کنید صفحات شما در نسخه موبایل بسیار سریع‌تر از نسخه دسکتاپ سایت‌تان باز شود.

میانگین سرعت باز شدن صفحات در گوگل در حدود بین 3 تا 5 ثانیه است. اگر بیش از این مقدار طول بکشد تا صفحه‌های سایت شما در موبایل باز شود، مخاطبان زیادی را از دست خواهید داد.

کاربران اینترنی معمولا در جستجوی مواردی هستند که بتوانند اطلاعات خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دست آورند؛ بنابراین باید بدانید چگونه از لینک‌ها، عکس‌ها و غیره استفاده کنید تا باعث خروج مخاطب از صفحه نشوید.

بهتر است در صفحات سایت خود از تصاویری استفاده کنید که اندازه مناسب دارد و از کادر خارج نمی‌شود. متن نوشته‌ها و مقالات نیز باید درشت و خوانا باشد تا مخاطب بتواند به‌راحتی آن‌ها را بخواند. اگر کوچک‌ترین موردی در خوانایی متن به وجود آید مخاطب به‌سرعت صفحه سایت را ترک خواهد کرد.

سایت خود را باید برای موتورهای جستجوی گوگل بهینه کنید تا در نتایج گوگل رتبه‌های بالایی را به دست آورید. سئو در موبایل مارکتینگ اهمیت بسیار بالایی دارد و باید بدانید نتایج جستجوی گوگل در صفحه موبایل با دسکتاپ متفاوت است.

برای بهینه‌کردن تصاویر باید دقت کنید که همه آن‌ها ویژگی متن جایگزین یا همان  ALT+تگ تصاویر را داشته باشند. بی‌توجهی به نکات ریز باعث می‌شود که مخاطبان زیادی را از دست دهید بنابراین سعی کنید تمام نکات گفته‌شده را به‌خاطر سپارید.

برای ارسال پیام‌های شخصی‌سازی‌شده می‌توانید از ارسال پیامک، ایمیل و دیگر پیام‌رسان‌ها استفاده کنید.

باید دقت داشته باشید هرکدام از این برنامه‌ها روش‌های بازاریابی متفاوت و آموزش‌های جداگانه‌ای دارند.

در غیر این صورت استفاده بدون برنامه‌ریزی و آموزش از این روش‌ها ممکن است باعث ازدست‌رفتن تعداد زیادی از مخاطبانتان شود.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی کلیکی

mobile marketing

وقتی‌که سایت شما به‌اندازه کافی بازدیدکننده داشت و ترافیک لازم را روانه سایت خود کردید، می‌توانید از تبلیغات کلیکی استفاده کنید.

اما به این نکته دقت کنید که استفاده از تبلیغات اجباری باعث ریزش کاربران می‌شود. بهتر است در استفاده از این دسته از تبلیغات افراط نکنید.

ادوردز یکی از تبلیغات کلیکی است که برای استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای و تازه تاسیس مناسب خواهد بود.

بهینه‌سازی محلی را جدی بگیرید

بهینه سازی محلی برای یک فروشگاه اینترنتی بسیار مهم است؛ بنابراین این هدف را داشته باشید که سایت خود را طبق اصول سئو محلی بهینه کنید.

از آن جایی که بیشتر مخاطبان شما از کشور ایران هستند باید تمرکزتان را روی آن‌ها و به‌ویژه مخاطبان محلی خود بگذارید. البته دقت داشت که در دنیای کسب‌وکار باید دید جهانی داشت و در آن راستا نیز باید تلاش کرد.

اهمیت اپلیکیشن در موبایل مارکتینگ

از اپلیکیشن‌ها می‌توان برای تبلیغ محصولات استفاده کرد، همچنین می‌توانید برای خود یک اپلیکیشن اختصاصی طراحی کنید و آن را به کاربران ارائه دهید.

در حال حاضر داشتن یک برنامه اختصاصی برای کسب‌وکار بسیار هزینه‌بر است و هرکسی از عهده این هزینه‌ها برنمی‌آید. در نتیجه بسیاری از افراد از هزینه برای طراحی اپلیکیشن تخصصی فرار می‌کنند.

به‌هرحال درصورتی‌که تمایل دارید از اپلیکیشن تخصصی برای ارائه خدمات خود استفاده کنید بهتر است یک اپلیکیشن قابل‌اعتماد و کاربردی ارائه دهید تا مخاطبان زیادی را به خود جلب کند.

سخن پایانی

موبایل مارکتینگ قسمت بزرگی از کمپین تبلیغاتی کوتاه‌مدت یا بلند مدتی است که اهمیت بسیار بالایی برای موفقیت یک سایت فروشگاه‌های و افزایش فروش آن دارد.

در این بازاریابی باید به بهینه سازی صفحات فروشگاه خود دقت بالایی داشته باشید تا بتوانید بهترین بازخورد را از کاربران بگیرید.

توجه کنید موبایل وسیله‌ای گذری نیست که زود کنار گذاشته شود، بنابراین این هدف را برای خود ترسیم کنید که با استراتژی‌های قوی و بهینه کردن آن‌ها در میان رقبا به برتری برسید.

همچنین این نکته را باید بگوییم که استفاده از تبلیغات ویدئویی را نیز جدی بگیرید، زیرا بسیاری از بازدیدهای به دست آمده در سال‌های اخیر از طریق ویدئوها به‌دست‌آمده است.

در پایان گاهی بهتر است برای تعامل بیشتر با کاربران از ویدئوهای زنده استفاده کنید، زیرا این ویدئوها محبوبیت بسیار بیشتری دارند. همچنین از طریق این روش می‌توانید به طور مستقیم با مخاطبان صحبت کنید و انتقادات و پیشنهادات آن‌ها را بشنوید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره