7 اصل پرکاربرد موبایل مارکتینگ در سال 2020

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

اصول موبایل مارکتینگ

مارکتینگ یا بازاریابی ، به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که افراد یا شرکت‌ها برای ترویج محصولات و خدمات خود انجام می‌دهند. هدف از مارکتینگ، افزایش مشتری و بالا بردن درآمد است. متخصصانی که در بخش‌های بازاریابی و تبلیغات یک شرکت کار می‌کنند، از طریق تبلیغات به دنبال جلب توجه مخاطبان بالقوه هستند.

تبلیغات افراد خاصی از جامعه را هدف قرار می‌دهد و معمولاً در آن از افراد معروف، شعارهای جذاب و طرح‌های گرافیکی خاص استفاده می‌شود. این تبلیغات می‌توانند در رسانه‌های مختلفی به نمایش درآیند.

مارکتینگ در انواع مختلفی انجام می‌شود. امروز در این مقاله قصد داریم، درمورد موبایل مارکتینگ با شما صحبت کنیم، تا ضمن معرفی چیستی آن، اصول پرکاربردی که در سال 2020 در حوزه  موبایل مارکتینگ استفاده شده است را معرفی کنیم.

موبایل مارکتینگ چیست؟

در یک تعریف کوتاه می‌توان گفت، موبایل مارکتینگ به هنر تبلیغ کسب و کار، برای کاربران موبایل گفته می‌شود. هنگامی که به درستی انجام شود، بازاریابی موبایل به مشتریان یا مشتریان بالقوه شما، با استفاده از تلفن‌های هوشمند اطلاعات شخصی، حساس به زمان و مکان را می‌دهد، تا بتوانند آن‌چه را که لازم دارند دقیقاً در زمان نیاز به دست آورند.

امروزه عصر تلفن‌های هوشمند است، بنابراین اگر هنوز بازاریابی موبایل را آغاز نکرده‌اید، از قافله عقب خواهید ماند. کافی است آمار و ارقام استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنید. بی‌شک خواهید دید که تا چه اندازه تعداد کاربران فعال در این شبکه‌ها افزایش یافته است.

موبایل مارکتینگ چگونه کار می‌کند؟

موبایل مارکتینگ شامل تبلیغاتی است، که درگوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های تلفن همراه نمایش داده می‌شود. قالب‌های تبلیغات، سفارشی‌سازی‌ها و سبک‌های مختلف، براساس شبکه‌ای که تبلیغ در آن منتشر می‌شود، می‌تواند متفاوت باشد.

مسئله مهم در هرنوع بازاریابی، داشتن استراتژی است. درمورد موبایل مارکتینگ نیز این مسئله وجود دارد. امکان ندارد بتوانید برای شخصی که گوشی هوشمند ندارد، یا امکان اتصال به اینترنت برای او فراهم نیست تبلیغی منتشر کنید.

اگر مشتریان بالقوه این امکان را داشته باشند، اما شما نتوانید استراتژی مناسبی پیدا کنید نیز کاری از پیش نخواهید برد. علاوه‌بر این‌ها، استراتژی باید متناسب با مخاطبان هدف کسب و کارتان انتخاب شود.

انواع روش ‌های موبایل مارکتینگ

انتخاب استراتژی مناسب، منوط به داشتن دانش درمورد انواع بازاریابی موبایل است. در این قسمت به محبوب‌ترین انواع آن اشاره کرده و توضیح مختصری درمورد چیستی هر یک ارائه می‌دهیم.

 • اپلیکیشن ‌های موبایل

امروزه کاربران از اپلیکیشن‌های بسیاری استفاده می‌کنند. به همین دلیل بحث مارکتینگ در اپلیکیشن بسیار مهم است. متأسفانه برنامه‌های زیادی می‌بینیم که ارزشی ندارند و نهایتاً امکانات وب‌ سایت یک برند را در قالب اپلیکیشن ارائه می‌دهند.

اگر می‌خواهید افراد برای خرید بیشتر به سایت شما مراجعه کنند، باید بتوانید اپلیکیشنی بسازید که ارزشی خلق کند و به طور غیرمستقیم کاربران را به استفاده از محصولات شما فراخواند.

برای مثال شرکت نایک را درنظر بگیرید. این شرکت شناخته شده است و آنقدر محبوب است که ممکن است تصور کنید دیگر نیازی به تبلیغات ندارد. با این حال نایک اپلیکیشنی با نام Nike+ Run Club دارد، که برای دوندگان طراحی شده و امکاناتی مانند مکان‌یاب، راهنمای صوتی و امکان تعریف مسافت به صورت هفتگی و ماهانه را دارد.

افراد ممکن است در ابتدا تنها از این برنامه استفاده کنند، اما مطمئن باشید که به مرور زمان نسبت به خرید محصولات نایک علاقه نشان خواهند داد. ضمن این که این برنامه رایگان است و همین خود دلیلی برای جذب مشتری است.

 • اعلان‌ های موبایل

اعلان موبایل، پیامی است که از طرف اپلیکیشن‌ها به گوشی مشتری فرستاده می‌شود. اعلان‌ها مانند پیام‌های متنی هستند، اما از طریق یک برنامه ارائه می شوند.

هنگامی که آن‌ها برای اولین بار بیرون آمدند، فقط متن و گاه ایموجی بودند. اما اکنون اعلان‌ها به بازاریاب‌های موبایل اجازه می‌دهند، متن و همچنین تصاویر، ویدئو و صدا را ارسال کنند.

از اعلان‌های تلفن همراه به طور معمول توسط برندها برای ارائه به‌روزرسانی محصول، یادآوری پیشنهادات شخصی، اخبار و سایر اطلاعاتی استفاده می‌شود که برای عملکرد برنامه مهم هستند و نیاز به توجه کاربر برنامه دارند.

 • بازی‌ های موبایل

بازی‌های موبایل را دست ‌کم نگیرید. اگر توجه کرده باشید بازی‌های موبایل کاربرانی از سنین کودک و نوجوان تا میان‌سال دارند. بنابراین بازه متنوعی از کاربران و مشتریان بالقوه در اختیار شما است. تبلیغات داخل بازی یکی از راه‌های خوب برای انتشار آگهی شما است و به بازاریابی کمک زیادی می‌کند.

 • تبلیغات متنی

همگی با این نوع تبلیغات سر وکار داشته‌ایم، پیامک‌هایی که برای ما ارسال می‌شوند، شکل معمول تبلیغات متنی هستند. اگرچه عده‌ای از آن‌ها خسته می‌شوند و سرویس دریافت پیامک تبلیغاتی را از طریق اپراتور خود غیرفعال می‌کنند.

اما حجم بالای تبلیغات اینچنین نشان از توجه کاربران دارد. حتماً برای خود شما هم پیش آمده که با دیدن یک پیامک به استفاده از آن چه معرفی می‌کند ترغیب شده باشید.

موبایل مارکتینگ سال 2020

 • استرتتژی‌های موبایل مارکتینگ

حال که با انواع معمول بازاریابی موبایل آشنا شدید، خوب است تعدادی از استراتژی‌های موجود را نیز بشناسید.

 • تبلیغات مبتنی بر مکان

از هر روش بازاریابی که استفاده می‌کنید، همیشه سعی کنید آگهی‌های مرتبط با مکان منتشر کنید. برای مثال اگر در شهر تهران خدمات ارائه می‌دهید، تنها به کاربران ساکن در تهران تبلیغ ارسال کنید. تقریباً تمام بازی‌های موبایل اندرویدی، امروزه به اکانت گوگل پلی کاربران نیاز دارند.

به این ترتیب موقعیت مکانی آن‌ها مشخص می‌شود. دارندگان سیم‌کارت نیز موقعیت مکانی مشخصی دارند. بنابراین اگر می‌خواهید مرکز خدمت‌رسانی خود که در مشهد است را تبلیغ کنید، چنانچه خدمت‌رسانی برون استانی ندارید، باید تنها به صاحبان سیم کارت که در استان خراسان رضوی ساکن هستند پیامک تبلیغی ارسال کنید.

به این منظور اپراتور مورد نظر به شما کمک می‌کند. در انواع دیگر بازاریابی موبایلی نیز باید به همین ترتیب عمل کنید.

 • وب سایت خود را واکنش‌ گرا طراحی کنید

وب سایت‌ها باید بتوانند به راحتی در صفحه موبایل نمایش داده شوند. به این منظور باید به صورت ریسپانسیو یا واکنش‌گرا طراحی شوند. اصطلاح واکنش‌گرا به این معنی استفاده می‌شود که وب سایت نسبت به ابعاد صفحه نمایش هر دستگاه، واکنش نشان داده و بسته به اندازه آن اندازه صفحه سایت و چینش برخی المان‌ها تغییر می‌کند.

این ویژگی بسیار ضروری است چرا که نه تنها ابعاد صفحه گوشی با کامپیوتر و لپ‌تاپ باید از هم تفکیک شود، بلکه برندها و مدل‌های مختلف نیز ابعاد متفاوتی با یکدیگر دارند، که در طراحی باید به آن فکر کرد.

 • تبلیغات در شبکه ‌های اجتماعی

در ابتدا ایمیل بهترین راه انتشار تبلیغات بود، اما هم اکنون شبکه‌های اجتماعی پیش قدم رسانه‌ها در انتشار تبلیغات موبایلی هستند. برای تمام کسب و کارها به ویژه کسب و کارهای کوچک، استفاده از شبکه‌هایی مانند اینستاگرام، یوتیوب و توییتر استراتژی بسیار خوبی برای بازاریابی موبایلی است.

 • بهینه ‌سازی برای موبایل

انتشار مطلب برای موبایل با انتشار آن در رسانه‌های دیگر متفاوت است. در تبلیغات موبایلی متن باید کوتاه، جامع و جذاب باشد و از تصاویر با کیفیت و کوتاه استفاده شود. قرار دادن زیرنویس برای فیلم‌های تبلیغاتی نیز روش خوبی است. عده بسیاری در فیس‌بوک فیلم‌ها را بدون صدا می‌بینند.

 • ارائه پشتیبانی

پشتیبانی خوب یکی از استراتژی‌های جذب مشتری است. سعی کنید در وب سایت و اپلیکیشن خود امکان برقراری ارتباط را ایجاد کنید. به این ترتیب با ایجاد حس اعتماد می‌توانید به آینده بازاریابی امیدوار باشید. برای مثال در بسیاری از وب سایت‌ها می‌بینیم که به محض ورود، یک صفحه کوچک چت باز می‌شود، که چت آنلاین را برای کاربر ممکن می‌سازد.

 • کمپین ‌های تبلیغاتی خود را شخصی ‌سازی کنید

با اندکی صرف زمان و تحقیق درباره کاربران سایت و اپلیکیشن، می‌توانید آمار خوبی از بازه سنی، موقعیت جغرافیایی و نحوه تعامل آن‌ها با سایت را استخراج کنید. پس از آن کافی است با درنظر گرفتن این موارد کمپین‌هایی اختصاصی برای تبلیغات کسب و کار خود ترتیب دهید.

اصول پرکاربرد موبایل مارکتینگ در سال 2020

در سال 2020، شاهد شکوفایی نسل پنجم اینترنت وایرلس یعنی 5G بودیم. علاوه‌بر آن با وجود همه‌گیری بیماری کرونا کسب و کارهای زیادی را دیدیم که از شکل سنتی به شکل دیجیتالی تغییر ماهیت دادند و بسیاری نیز کار خود را به صورت دیجیتالی از صفر شروع کردند. این سه مورد در کنار یک‌دیگر کسب و کارهای موبایل را وارد فاز جدیدی کرد.

پس از این اتفاقات، افرادی که به چنین شیوه‌هایی روی آورده بودند، نیاز به بازاریابی را احساس کردند.

بهترین شیوه بازاریابی برای این افراد موبایل مارکتینگ است که تا این‌جای کار درمورد اصول اولیه آن اطلاعات خوبی کسب کردیم. حال می‌خواهیم اصولی که در این سال شکوفایی بیشتر استفاده شده‌اند را بررسی کنیم.

m-commerce یا خرید و فروش اینترنتی

خریدوفروش اینترنتی، اتفاق جدید نیست. با این حال در سال 2020 رشد چشم‌گیری داشته است. در دوران شیوع ویروس کوید19، بسیاری از فروشندگانی که در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها کار می‌کردند، دچار مشکل شدند.

بنابراین تعداد افرادی که در وب سایت‌های فروشگاهی و شبکه‌های مجازی محصولات خود را می‌فروشند، بیشتر شد.

به هر حال این اتفاق در چند ساله آینده می‌افتاد و فروش اینترنتی همه‌گیر می‌شد، اما اهرم کرونا در طی چند ماه باعث شد افراد، راه چند ساله را در بازه کوتاهی طی کنند. به نظر می‌رسد اگر این رویه ادامه‌دار باشد، فروشگاه‌های فیزیکی به زودی از رده خارج خواهند شد.

شبکه‌ های اجتماعی

شما چند نفر را می‌شناسید که در اینستاگرام حساب کاربری نداشته باشند؟ احتمالاً تعداد انگشت شمار. بنابراین قدرت شبکه‌های اجتماعی را دست کم نگیرید.

اقبال عمومی به استفاده از این شبکه‌ها بستر خوبی برای صاحبان کسب و کارها فراهم کرده است. رایگان بودن استفاده از این شبکه‌ها و راحتی به اشتراک-گذاری مطالب، ویژگی-های خوبی است که می‌تواند شما را به سمت موفقیت در کسب و کارتان سوق دهد.

اگر می‌خواهید مشتری بیشتر در معرض تبلیغات شما قرار گیرد، می‌توانید برای او امکاناتی در نظر بگیرید. برای مثال اگر یک بازی دارید، می‌توانید در ازای دنبال کردن صفحه اینستاگرام، به کاربر خود جایزه بدهید. به هر ترتیب که می‌توانید مشتری را جذب شبکه مجازی کنید و سپس با انتشار مطالب ارزشمند، در ذهن او جایی برای خود باز کنید.

افزایش چشمگیر بازی‌ های موبایلی

3

آمار و ارقام نشان می‌دهد در سال 2020، بازی‌های موبایلی تعداد بسیار زیادی کاربر به خود جذب کرده‌اند. حال اگر شما بتوانید تبلیغات خود را در محبوب‌ترین بازی‌های موجود بگنجانید، خواهید دید که تا چه اندازه مشتری بالقوه جذب خواهید کرد. برای مثال بازی‌ها معمولاً برای گذراندن برخی مرحله‌ها یا دریافت جایزه به کاربران خود امکان تماشای ویدیوی تبلیغاتی می‌دهند.

حال اگر شما بتوانید یک ویدیوی جذاب بسازید، افراد حداقل برای دیدن محصول و خدماتی که ارائه می‌دهید، سری به وب سایت شما می‌زنند.

از بین این تعداد مطمئناً عده‌ای به مشتری واقعی تبدیل خواهند شد. علاوه‌بر این، اگر بازی می‌سازید، می‌توانید با تبلیغات خوب کاربر جذب کرده و به کمک پرداخت‌های درون‌برناکه کسب درآمد کنید.

بالا بردن کیفیت تبلیغات درون برنامه

بسیاری افراد با تبلیغات دروغین و وعده‌های بی‌اساس برخی کسب و کارها، اعتماد خود را از دست داده‌اند. با این حال در سال 2020 شاهد تبلیغات باکیفیت بسیاری بودیم، که سود هنگفتی نیز نصیب صاحبان خود کرده‌اند.

بنابراین کیفیت و ایجاد اعتماد در 2020 حرف اول را می‌زد و به همین ترتیب نیز باید ادامه پیدا کند. مشتریان امروز، دانش خوبی دارند و می‌توانند به راحتی راست و دروغ را از هم تشخیص دهند، بنابراین با وعده‌های بی‌اساس اعتبار خود را زیر سؤال نبرید.

بنابراین اگر می‌خواهید گرایش مخاطب خود را به صرف هزینه برای نرم‌افزارها بیشتر کنید یا او را به مشتری دائم تبدیل کنید، جانب صداقت را نگه‌دارید.

تبلیغات هدفمند

در بخش‌های قبلی درمورد انتشار تبلیغ براساس موقعیت مکانی، زمانی و نحوه تعامل کاربر صحبت کردیم. در بازاریابی‌های سال 2020 این شیوه بسیار دیده می‌شود.

اگر شرایط قرنطینه را نیز درنظر بگیریم، می‌بینیم که چنین کاری بسیار منطقی است، چرا که افراد در زمان خانه‌نشینی تنها نیاز به خدمات و محصولات موقعیت خود داشتند.

علاوه‌بر این مورد، محصولات و خدماتی که کاربران معمولاً استفاده می‌کنند نیز، یکی از اطلاعاتی است که باید از آن استفاده کنید.

برای مثال اگر سایت فروش لوازم ورزشی دارید و کاربی از شما کفش ورزشی خریده است، می‌توانید براساس این محصول، به کاربر محصولات دیگری مانند لباس ورزشی، هدفون مخصوص ورزش، زیرانداز مخصوص و سایر اقلام مرتبط را پیشنهاد دهید. این مورد قبلاً هم استفاده می‌شد، اما در سال 2020 رشد داشته است.

تبلیغات صوتی و تصویری

حتماً شما هم با موج شنوندگان پادکست که روزبه‌روز رو به افزایش است همراه شده‌اید. یکی از بهترین شیوه‌های تبلیغات صوتی، گنجاندن آن در بین پادکست‌ها است. افراد زیادی به دلیل زمان کمی که دارند ترجیح می‌دهند به جای مطالعه به پادکست گوش دهند. به این ترتیب یک بستر پرمخاطب دیگر در اختیار شما است تا از آن برای تبلیغ کسب و کار خود استفاده کنید.

در کنار تبلیغات صوتی تبلیغات تصویری نیز بسیار پرمخاطب است، این شیوه به مراتب از روش صوتی تأثیرگذارتر است. برای انتشار چنین تبلیغاتی، اینستاگرام، پینترست و یوتیوب، شبکه‌هایی هستند که امکانات خوبی نیز ارائه می‌دهند.

تبلیغات سیستماتیک

در گذشته تبلیغاتی که کاربران مشاهده می‌کردند براساس برخی تنظیمات دستی نمایش داده می‌شد. امروزه صاحبان کسب و کارها می‌توانند به صورت سیستمی و با کمک گرفتن از هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ، چند پارامتر تعریف کرده و سپس به سیستم اجازه دهند مکان مناسب نمایش تبلیغ را براساس پارامترها بیابد.

این روش بسیار کارآمد است و به دلیل این که می‌تواند به طور مستقیم مشتری مناسب را هدف قرار دهد، نه تنها در سال 2020 رونق گرفته بلکه تا سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

1

موبایل مارکتینگ راهی به سوی فروش بیشتر

برای رسیدن به بیشترین موفقیت از تلاش‌های بازاریابی خود، باید یک برنامه جامع تهیه کنید که شامل چندین استراتژی بازاریابی تلفن همراه برای کس و کار شما باشد.

اگرچه وب سایت تجارت شما ممکن است به همه روش‌هایی که گفتیم نیازی نداشته باشد، اما استفاده از مجموعه‌ای از روش‌های مناسب می‌تواند نرخ موفقیت شما را بهبود ببخشند.

انتخاب استراتژی مناسب بین صنایع مختلف و بسته به ماهیت کسب و کار باید متفاوت باشد. بنابراین اولین کار در انتخاب روش درست، شناخت نیازهای کسب و کار و پس از آن شناخت استراتژی‌های مختلف است.

اصولی که به عنوان پرکاربردترین‌های سال 2020 معرفی کردیم، بهترین روش‌هایی هستند که می‌توانید بکار بگیرید. شرایط کاری سال 2020 برای کسب و کارهای سنتی بسیار دشوار بود، به همین دلیل رشد کسب و کارهای اینترنتی بیشتر شد و رشد آن‌ها با همین رویه ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره