معرفی مهم‌ترین مهارت‌های مدیریت پروژه

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

مهارت های مدیریت

یکی از سخت‌ترین کارها، مدیرت پروژه هایی است که شامل مسئولیت‌های بسیاری می‌شود. از جمله این وظایف می‌توان به شروع، برنامه‌ریزی، اجرا‌، کنترل و بسته شدن یک پروژه اشاره کرد.

در حالت کلی باید مفهوم مدیریت پروژه را بدانید تا متوجه هدف و سختی این کار بشوید. در همه شرکت‌ها چه خصوصی و چه دولتی پروژه‌های وجود دارد که هر کدام هدف خاصی را دنبال می‌کنند و باید در موعد خاصی آغاز و در موعد خاصی پایان یابد.

به همین دلیل باید در مدیریت این پروژه‌ها نکات زیادی رعایت شود. پروژه اگر به صورت درست و اصولی صورت پذیرد، می‌تواند سبب پیشرفت سازمان شود و در صورتی که مدیریت به صورت غیر حرفه‌ای باشد بودجه‌های سازمان را هدر می‌دهد.

از مدت‌ها قبل شرکت‌هایی که از این علم استفاده کردند، توانستند پیشرفت چشمگیری را در مرور زمان تجربه کنند و شاخص‌های عملکردیشان بهبود پیدا کند و به همین منظور بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر دنبال مدیر پروژه حرفه‌ای برای مدیریت بهتر کارها هستد.

مدیر پروژه فرآیندی در جهت حفظ مسیر پروژه و دستیابی به تعادل اقتصادی قابل توجیه بین سه عامل هزینه، زمان و کیفیت است. مدیر پروژه در انجام کار باید از ابزارها و تکنیک‌های خاصی بهره بگیرد تا بتواند پروژه را به درستی هدایت کند. در ادامه برخی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای مدیریت پروژه را عنوان می‌کنیم.

برای مدیریت پروژه گام‌های شروع چه چیزی هستند؟

زمانی که پروژه‌ای در شرکت و یا سازمان شما مطرح می‌گردد، برای این که بتوانید در مدت زمان معقول با هزینه مناسب آن فرایند را انجام دهید، لازم است تا فردی مدیریت پیشبرد پروژه را در دست بگیرد و به همین دلیل است که مدیریت پروژه اهمیت پیدا کرده و بسیاری از افراد در حال افزایش تجربه برای کار در این حوزه هستند.

در ادامه برخی از مهارت‌های مهم برای مدیریت پروژه را عنوان می‌کنیم که با کسب این مهارت‌ها می‌توانید در هدایت پروژه مسیر خوبی را پیش بگیرید .

از مهم‌ترین مسائلی که برای هدایت پروژه و مدیریت پروژه عنوان می شود، یکپارچه سازی پروژه است. یعنی شما باید برنامه منسجم برای پروژه ایجاد نمایید و مدیریت اجرای این برنامه و نظارت بر آن نیز به عهده شما خواهد بود. مدیر پروژه هر کجا که صلاح بداند می‌تواند برنامه را برای رسیدن به خروجی نهایی مورد نظر خود تغییر دهد.

مدیریت زمان و مدیریت محدوده پروژه

مهارت مدیریت پروژه

زمان از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در رضایت کارفرما در پروژه‌های شماست. به عنوان یک مدیر پروژه شما باید فرایند‌های مورد نیاز برای پیشبرد پروژه را به گونه‌ای بچینید تا از نظر زمان به مشکل نخورید و در موعد مقرر پروژه خود را تحویل دهید.

نظارت بر پروژه نیز بسیار مهم است و برای این که یک مدیر پروژه خوب باشید، باید فرایندهای صحیح و سیستمی مناسب ایجاد کنید. انتخاب راه درست و اجرای آن به شما کمک می‌کند تا در زمان تعیین شده بتوانید پروژه را تحویل دهید و بهترین نتیجه را به دنبال خواهید داشت. محدوده شامل اقداماتی می‌شود که برای رسیدن به هدف پروژه لازم به اجرا هستند.

مدیریت محدوده در این رابطه است که باید مدیر پروژه اطمینان حاصل پیدا کند که هیچ یک از اقدامات لازم برای دستیابی به هدف نهایی پروژه از قلم نیفتاده و همینطور باید تضمین شود که هیچ کاری اضافه‌تر از چهارچوب برای دستیابی به هدف انجام نمی‌گیرد.

تامین هزینه و نظارت بر کیفیت

از مهم‌ترین بخش‌های هر پروژه هزینه آن پروژه است. یک مدیر پروژه باید بتواند هزینه‌ها را به درستی مدیریت کند. هزینه از زمان اجرای پروژه تا زمان بستن پروژه با شما همراه خواهد بود. مدیر پروژه باید بتواند با تخمین دقیق هزینه‌ها روی سود و ضرر نظارت داشته باشد و بتواند پروژه را کنترل کند.

در حین اجرای پروژه کنترل و نظارت بر هزینه یکی از مهم‌ترین نکات مربوط به فعالیت مدیر پروژه است که از طریق حسابداری منظم و دقیق قابل دستیابی است. استفاده مقرون به صرفه از منابع محدود، هدف مدیریتی مدیریت هزینه است.

مدیریت کیفیت کنترل کیفیت نیست و در بحث کنترل کیفیت بیشتر به خروجی نهایی یعنی محصول شما توجه می‌شود تا خرابی نداشته باشد؛ اما خرابی در مورد پروژه در واقع همان شکست پروژه است.

مدیریت کیفیت در مدیریت پروژه فرآیندی است که باید در حین اجرای پروژه تکرار شود تا بتواند به هدف پروژه برسد. در واقع کسی که مدیریت کیفیت را انجام می‌دهد، بهبود مستمر همه فرآیندها در حین اجرای پروژه را ضمانت می کند .

نظارت بر ارتباطات و مدیریت منابع انسانی

یکی از مهم‌ترین عنصرهای فعالیت هر سازمانی ارتباطات آن شرکت است. به طوری که هیچ سازمانی بدون ارتباط موثر نمی‌توانند فعالیت کند. شما باید به عنوان یک مدیر پروژه ارتباط اعضای تیم پروژه و دیگر افراد موثر خارج از تیم را اولویت قرار دهید.

مسئولیت مدیر پروژه، ایجاد و نظارت در استراتژی‌های ارتباطی است که باید در بهبود مستمر آن نیز تلاش کند. این به این معنا است که شما باید در خصوص ابزارها و تکنولوژی‌های ارتباطی که در این راه به شما کمک می کند به‌روز باشید.

انتخاب افراد مناسب برای اعضای تیم پروژه و راضی و البته بهره‌ور نگه داشتن این افراد بر عهده مدیر پروژه خواهد بود که مسئولیتی سخت است. البته شما باید اعضای کافی در تیم برای اجرای کارها در دسترس داشته باشید و در صورتی که پروژه بیش از حد تصور شما بزرگتر باشد برای استخدام منابع انسانی تلاش کنید تا در راستای پیش برد پروژه به نتیجه معقولی برسید.

زمان‌بندی و برنامه‌ریزی حرفه‌ای یکی از مهم‌ترین رمز و رموز موفقیت پروژه شما خواهد بود. البته شما باید آموزش فرایندهای مورد نیاز و مرتبط به پروژه را در زمان مقرر به تیم تحویل بدهید و با برنامه‌ریزی دقیق بتوانید ارتباط بین اعضای تیم را برقرار کنید.

با توجه به ریسک، تدارکات و ذینفعان

مدیریتی که شامل شناسایی، تحلیل، پیگیری و توسعه استراتژی ها برای تعامل و مقابله با رویدادهای غیر منتظره صورت می پذیرد از وظایف دیگر مدیر پروژه است و به عنوان مدیریت ریسک شناخته می‌شود. دقت کنید که برخی از رویدادهای غیر منتظره می توانند تاثیری منفی روی پروژه شما داشته باشند.

به همین دلیل باید مدیریت ریسک به عنوان اولویت‌بندی‌های مهم در این حوزه مشخص گردد که در نهایت می‌تواند به افراد کمک کند تا با انرژی بیشتر به انجام کار شما بپردازند و پروژه را در زمان مقرر تحویل دهند.

توجه به تدارکات یعنی خرید مواد و تجهیزات و استخدام پیمانکاران فرعی و برون‌سپاری بخشی از قسمت‌های پروژه، همه در بخش تدارکات قرار می‌گیرد. مدیر پروژه باید با توجه به ورودی‌هایی که دریافت می‌کند و بر اساس تجربه‌هایی که برای تصمیم‌گیری موفق در این حوزه دارد برای انتخابی درست تلاش کند تا در نهایت بتواند به موفقیت دیگری در این پروژه برسد.

این تصمیمات باید شامل مشخص کردن خرید وسایل و سرویس‌های مورد نیاز باشد و تعیین گردد که در چه زمانی و با توجه به چه نیازهایی چه محصولی و یا چه سرویسی مورد نیاز خواهد بود. انتخاب تامین‌کننده و تعامل در نکات قراردادی خرید یا برون‌سپاری نیز از دیگر وظایفی است که بر عهده مدیر پروژه قرار می‌گیرد.

راضی نگه داشتن ذی‌نفعان مختلف پروژه نیز در حوزه تخصص مدیر پروژه قرار می‌گیرد. این ذی‌نفعان می‌توانند کارفرمایان، مشتریان، تیم پروژه و دیگر کسانی باشد که با سازمان شما روابط کاری دارند و یا به عنوان شریک تجاری شرکت‌تان شناسایی می‌شوند.

معمولاً اگر پروژه در زمان مقرر با بودجه تعیین شده به پایان برسد، می‌تواند همه ذی‌نفعان را راضی نگه دارد چرا که تمام نیازها را در این راستا برطرف کرده است.

مهارت مدیریت

کلام آخر

اگر شما منابع خاص را پیگیری می کنید و کاربرد هر کدام از منابع را برای رسیدن به هدف می‌دانید، در واقع شما دارید مدیریت پروژه‌ای را انجام می‌دهید که برای مدیریت پروژه، وظایف متعددی عنوان شده است و در حالت کلی مدیریت پروژه انواع متفاوتی دارد که هر کدام وظیفه مخصوصی را بر عهده خواهند داشت.

انواع مدیریت پروژه به روش‌هایی که برای مدیریت پروژه صورت می‌گیرید، اختصاص دارد و هر کدام وظیفه خاصی را قبول می کنند. برای انجام بهتر و راحتی کار شما در مدیریت پروژه‌ها، برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی خاص ارائه شده است. این نرم افزارها به عنوان سیستم‌های مدیریت پروژه شناخته می‌شوند.

دقت کنید که مهارت‌های مدیریت پروژه با تجربه قابل کسب هستند اما شما باید از آموزش‌های نوین و به‌روز نیز بهره بگیرید تا بهترین نوع مدیریت را انجام دهید.

به طور کلی هزینه، زمان و کیفیت سه عامل مهم و قابل بررسی در روند پروژه هستند که هر مدیر پروژه باید بتواند تعادلی خوب بین این سه عامل را ایجاد نماید. برای انجام این کار، مدیر پروژه می‌تواند از ابزارها و تکنیک‌هایی مخصوص به خود بهره بگیرد اما چیزی که مهم است و به آن بسیار توجه می‌گردد، نتیجه‌ای است که در این راستا کسب می‌کنید.

نرم افزارهای مربوط به مدیریت پروژه برخی ویژگی‌ها نظیر لیست وظایف افراد، زما‌ن‌بندی اختصاص یافته به پروژه، نمایی از مدت زمان مورد نیاز برای انجام یک پروژه، اطلاعاتی از حجم کار برای اتمام پروژه تعریف شده، مدارک و نوع پروژه را در محیطی بهتر به نمایش می‌گذارد.

برای مدیریت پروژه روش‌ها و مدل‌هایی نظیر روش امانی، روش سنتی، روش اجرا (پیمان)، روش طرح و ساخت و روش ساخت، بهره‌برداری و انتقال وجود دارد که هر فرد با توجه به تجربه خود و آموزش‌هایی که در این راستا کسب کرده، می‌تواند یکی از این روش‌ها را پیش بگیرد.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره