مهارت های لازم برای موفقیت یک مدیر دیجیتال مارکتینگ

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 17 دقیقه دیدگاهها

مهارت های مدیریت دیجیتال مارکتینگ

امروزه بازار مربوط به دیجیتال مارکتینگ بیش از همیشه داغ است و شاهد آن هستیم که افراد بسیاری این شیوه را در راستای فعالیت خود می‌گذارند و مطابق با آن بازاریابی مربوط به کسب‌وکارشان را انجام می‌دهند.

البته دقت داشته باشید که موفقیت در این زمینه نیازمند توجه به برخی از مسائل و نکات است؛ از همین جهت در ادامه این مقاله از ویترین سافت این دست از نکات و مهارت‌های لازم که برای موفق شدن به آن‌ها نیاز دارید را نام خواهیم برد تا از آن‌ها استفاده کنید و به یک مدیر دیجیتال مارکتینگ موفق تبدیل شوید.

یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید همانند یک رهبر عمل کند و فعالیت‌های خود را به درستی انجام دهد. برای مثال چنین فردی باید بداند که چگونه پست‌هایی را در چه شبکه‌هایی و در چه زمان‌هایی به اشتراک بگذارد تا موتورهای جست‌وجو آن‌ها را به عنوان بهترین نتیجه نشان دهند.

البته یکی از مشکل‌ها و چالش‌هایی که چنین افرادی با آن مواجه می‌شوند، سرعت بالای تغییرات دنیای دیجیتال است. در واقع اگر شما به عنوان یک مدیر دیجیتال مارکتینگ فعال هستید، باید بتوانید خود را به خوبی با شرایط هماهنگ سازید تا مشکلی در راستای کارتان پیش نیاید.

علاوه بر توجه به مسئله روند تغییرات دنیای دیجیتال، مدیر دیجیتال مارکتینگ باید برخی از مهارت‌ها را نیز داشته باشد تا بتواند به یک فرد موفق تبدیل شود. از همین جهت در ادامه تصمیم داریم هجده مورد از مهارت‌هایی که می‌توانند شما را در رسیدن به هدف‌تان یاری کنند، نام ببریم و آن‌ها را برای شما توضیح دهیم تا در ابتدا از آن‌ها مطلع شوید و سپس به استفاده از آن‌ها بپردازید.

1: تحلیل داده‌ها

از اصلی‌ترین فعالیت‌هایی که یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید انجام دهد، تحلیل داده است. باید متذکر شد که طبق آمار مدیرانی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند، اما توانایی لازم برای تحلیل داده و تصمیم‌گیری در رابطه با آن‌ها را ندارند تا به حال موفق نبوده‌اند؛ بنابراین مهارت تحلیل داده را می‌توان از اصلی‌ترین مهارت‌هایی در نظر گرفت یک مدیر دیجیتال مارکتینگ برای موفقیت به آن نیاز دارد.

تجزیه و تحلیل داده‌ها یکی از راه‌هایی به حساب می‌آید که به مدیر دیجیتال مارکتینگ نشان می‌دهد تا چه اندازه موفق بوده و توانسته فعالیت تاثیرگذاری داشته باشد.

از طرف دیگر می‌تواند نقاط ضعف و مشکلاتی که در راستای بازاریابی دیجیتال وجود داشته را نیز نشان دهد؛ بنابراین نباید از تاثیر گذاری مهارت تحلیل داده‌ها غافل شد و اگر فکر می‌کنید که یک مدیر بدون چنین مهارتی هستید، توصیه می‌شود هرچه سریعتر این مشکل را حل کنید و ادامه مسیر موفقیت را به درستی پشت سر بگذارید.

چرا باید از تحلیل داده‌‌ها استفاده کنیم؟

اگر که شما یک سرمایه‌‌گذار یا حتی یک کارآفرین هستید باید بدانید که درگیر چه چیزی هستید. برای پشتیبان‌‌گیری از هدف یا چشم انداز خود برای شرکت، باید تمام داده‌‌های لازم را داشته باشید. به همین دلیل، شما نیاز به تجزیه و تحلیل داده‌‌های بازاریابی دارید.

برای مثال اگر داده‌‌ها نشان بدهند که بازگشت سرمایه در جهتی مثبت رخ داده است، می‌‌توانید نتیجه بگیرید که از استراتژی درستی استفاده کرده‌‌اید. حال باید تحلیل‌‌ها را به سمتی ببرید که مشخص شود دقیقاً مدام بخش استراتژی عملکرد خوبی داشته است. در نتیجه خواهید توانست آن بخش را شناسایی و تقویت کنید.

به همین ترتیب اگر مشکلی وجود داشته باشد، می‌‌توانید با تحلیل داده‌‌ها ببینید این مشکل از کدام بخش است و نسبت به ایجاد تغییر در آن اقدام کنید.

تحلیل داده‌‌ها به شما اجازه می‌‌دهد دریابید خواسته مشتری چیست و بتوانید اهداف خود را از راهی که برای او جذاب است به دست آورید. با انجام درست تحلیل، تیم شما قادر خواهد بود رقبا را شناسایی کرده و از روش‌‌های مؤثرتر و بهتری برای رقابت با آن‌‌ها استفاده کند.

2: تبلیغ در رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی از اصلی‌ترین ابزارهایی به حساب می‌آیند که یک مدیر دیجیتال مارکتینگ می‌تواند برای موفق شدن از آن استفاده کند. بدون شک شما نیز از تاثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی گوناگون چون اینستاگرام، فیسبوک و … مطلع هستید.

همچنین می‌دانید که این روزها بیشتر افراد خریدهای خود را از طریق شیوه‌های اینترنتی و آنلاین انجام می‌دهند؛ بنابراین اگر تصمیم دارید که یک فرد موفق در زمینه دیجیتال مارکتینگ شوید؛ توصیه می‌کنیم مهارت بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی را به خوبی کسب کنید.

حال شاید برای شما سوال پیش آید که آیا تبلیغ در رسانه‌های اجتماعی نیازمند مهارت خاصی است که در جواب باید گفت: بله! امروزه شبکه‌های گوناگونی در اختیار کاربران قرارگرفته‌اند و اگر شما نتوانید به درستی از این شبکه‌ها استفاده کنید، شکست خواهید خورد.

از این جهت منظور از مهارت تبلیغ در رسانه‌های اجتماعی استفاده درست از تمام شبکه‌ها است. شما به عنوان یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید بدانید که چه شبکه‌هایی را برای تبلیغ کسب‌وکار خود انتخاب و در چه زمان‌هایی چه محتواهایی را منتشر کنید.

3: مهارت‌‌های رسانه اجتماعی (Social Media)

امروزه جهان رسانه‌‌های اجتماعی، تبدیل به عرصه‌‌ای بزرگ برای مکالمات عمومی شده است. به عنوان یک بازاریاب دیجیتالی، می‌‌توانید از این مزیت برای درگیر کردن مردم با تجارت خود و اطلاع رسانی به آن‌ها درمورد محصولات و خدمات خود استفاده کنید.

ممکن است همین حالا هم با رسانه اجتماعی آشنایی داشته باشید، چرا که از همان ابتدای شروع به کار این برنامه‌‌ها با آن‌‌ها سر و کار داشته‌‌اید. اما هر بازاریاب دیجیتالی تأثیرگذاری، می‌‌داند که رسانه‌‌های اجتماعی چیزی بیشتر از انتشار پست‌‌ها به صورت دائمی و منظم هستند.

به این دلیل که تجارت‌‌ها و کسب و کارها، امروزه از رسانه‌‌های اجتماعی استفاده می‌‌کنند تا به مشتریان هدف خود برسند، این پلتفرم‌‌ها به شکلی توسعه یافته‌‌اند تا نیازهای بازاریابی را پاسخ دهند.

به این منظور، مهارت‌‌های زیادی وجود دارد که باید بیاموزید، مهارت‌‌هایی مانند تبلیغات رسانه‌‌های اجتماعی، پست‌‌های تقویت‌‌ شده (Boosted Posts)، هشتگ‌‌ها، صفحات تجاری (business pages)، گروه‌‌ها و غیره.

Community management نیز مهارتی است که دست در دست مدیریت رسانه‌‌های اجتماعی به شناخت مشتری و ایجاد ارتباط مؤثر با آن‌‌ها توجه دارد.

4: مهارت‌‌های تبلیغات پولی رسانه‌‌های اجتماعی (Paid Social Media Advertising)

مدیر دیجیتال مارکتینگ

رسانه‌‌های اجتماعی دگر به سادگی گذشته نیستند. همان‌طور که گفتیم دستیابی به بازار هدف بیشتر از ساخت یک صفحه تجاری، استفاده درست از هشتگ‌‌ها یا انتشار پست‌‌ها و محتوای مرتبط و سرگرم کننده است. برای مثال تبلیغات فیس بوک، بازاریاب‌‌ها و تبلیغ‌‌کنندگان را با ابزارهای ادراکی برای مدیریت تبلیغات تجهیز کرده است.

اما چگونه می‌‌توانید مطمئن باشید که به درستی از آن استفاده می‌‌کنید؟ بدون این که درک درستی از نحوه عملکرد تبلیغات در رسانه‌‌های اجتماعی داشته باشید، ممکن است بیش از آن چه لازم است وقت صرف کنید و در نهایت هم برای دستیابی به مخاطبان هدف خود، شکست بخورید.

مهارت‌‌های خود را در آزمایش تبلیغات خلاقانه، هدف قرار دادن مخاطبان سفارشی و ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌‌های رسانه‌‌های اجتماعی مانند Facebook Insights را بیاموزید و توسعه دهید.

5: ایمیل مارکتینگ را جدی بگیرید

در گذشته استفاده از ایمیل خیلی کاربردی نبود و بیشتر از آن به عنوان یک پیام‌رسان استفاده می‌شده است؛ اما امروزه شرایط فرق کرده و استفاده‌های تاثیرگذاری از ایمیل‌ها می‌شود. به طوری که می‌توان گفت امروزه ایمیل‌ها یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین ابزارهای بازاریابی هستند.

شما باید از طریق ایمیل برای مشتری‌های خود که می‌دانید به شما وفادار هستند یا تا به حال استقبال خوبی از خدمات شما کرده‌اند، تبلیغ‌هایی که آماده کرده‌اید را بفرستید.

البته توجه داشته باشید که متن ایمیل شما نباید به طور کامل نشان‌دهنده تبلیغ باشد، بلکه شما باید به گونه‌ای متن ایمیل را بنویسید که گویا راحتی مشتری برای شما مهم است. دقت داشته باشیم که واقعا نیز باید هدف شما چنین موضوعی باشد.

6: بازاریابی از طریق موبایل را به خوبی انجام دهید

همان‌طور که می‌دانید امروزه تعداد کاربرانی که از موبایل استفاده می‌کنند رو به افزایش است و دیگر کمتر کسی را پیدا می‌کنید که از این تکنولوژی استفاده نکند.

از همین جهت توصیه می‌شود برای کسب‌وکار خود وب ‌سایتی را راه‌اندازی کنید و در وب‌ سایت راه‌اندازی شده به تبلیغ محصولات خود بپردازید. دقت داشته باشید که اگر شما چنین موضوعی را به درستی انجام دهید، می‌توانید تعداد مشتری‌هایی که داشته‌اید را بالا ببرید و در نتیجه فروش بیشتری را تجربه کنید.

بر اساس آمار، تقریباً 50 درصد خریداران B2B جست‌وجو در مورد محصول موردنیاز خود را از طریق گوشی‌هایشان انجام می‌‌دهند. همچنین 51 درصد از مشتریان شرکت جدیدی را، وقتی در گوشی هوشمند خود مشغول جست‌وجو بودند پیدا کرده‌‌اند.

از آن جایی که به نظر می‌‌رسد هیچ پایانی برای رشد موبایل مارکتینگ وجود ندارد، در حال حاضر تجارت‌های مختلف و رسانه‌‌های اجتماعی در تلاشند تا روش‌‌های نوآورانه را برای دست‌یافتن به مردم از طریق گوشی‌‌های هوشمند ایجاد کنند.

اکنون تعیین روش‌‌هایی برای اینکه چگونه می‌‌توانید محتوای مناسب تلفن همراه ایجاد کنید و این که چگونه می‌‌توانید از وابستگی مصرف کنندگان به تلفن‌‌های هوشمند به نفع تجارت خود استفاده کنید ضروری است.

7: محتواهای با کیفیتی را طراحی و منتشر کنید

تولید محتوا از دیگر اموری به حساب می‌آید که می‌تواند بازاریابی شما را در مسیر درستی قرار دهد. اگر شما بتوانید برای فعالیت خود محتوای مناسب و با کیفیتی را بنویسید، قطعا نتیجه خوبی را به دست خواهید آورد.

منظور از یک محتوا خوب در واقع نوشته‌ای است که بتواند کسب‌وکار شما را به مشتری و مخاطب به درستی معرفی کند و مشتری پس از مطالعه متن ترغیب به استفاده از خدمات و محصولات شما شود.

برای تولید محتوای با کیفیت شما باید به خوبی از نیازهای مشتری مطلع باشید و بدانید که چگونه می‌توانید نظر فرد را در مسیر رسیدن به این هدف به دست آورد.

دقت داشته باشید که شما می‌توانید در این مسیر، از فعالیت رقبا خود نیز ایده بگیرید؛ البته باید متذکر شد که محتوا شما نباید کپی با رقیب باشد، چرا که این موضوع تاثیرات منفی را به همراه خواهد داشت، به طوری که حتی می‌تواند سبب افت شغلتان نیز شود.

در قلب دیجیتال مارکتینگ، محتوا وجود دارد. نویسندگی و ویرایش خیلی بیشتر از تنها تولید مقاله برای وبلاگ و پست برای صفحات فرود است. این مهارت‌‌ها برای رسیدن به هدف ایجاد ارتباط بین مخاطب با استفاده از پیام مرتبط و مجاب کردن آن‌‌ها برای انجام حرکت مورد نظر شما به کمک آمده‌‌اند.

درست است که داشتن یک محتوای مرتبط و خوب نوشته شده، یک امتیاز برای هر دیجیتال مارکتر است، اما آنچه به بهینه‌‌سازی آن کمک می‌‌کند، انتخاب کلمات کلیدی مناسب با سئو است. بهینه‌‌سازی کلمات کلیدی به محتوای شما کمک می‌‌کند تا در رتبه خوبی از نتایج موتور جست‌وجو قرار بگیرد و در نتیجه از طرف مخاطب راحت‌‌تر دیده شود.

تولید مقالاتی که همیشه سبز به حساب می‌‌آیند را به یک هدف تبدیل کنید. همیشه سبز بودن به این معنا است که چه یک روز بعد از انتشار چه 2 سال، این مقاله همیشه در پاسخ به نیاز مخاطب موفق است. به عبارتی برای تمام زمان‌‌ها نوشته شده است.

منظور از مهارت ‌‌های نویسندگی و ویرایش چیست؟

انتخاب کلمات و جملات مناسب، رعایت اصول نگارشی و دستور زبان، خلاقیت در بیان موضوعات تکراری و غیره، مهارت‌‌هایی است که در نویسندگی و ویرایش متون به آن نیاز دارید. رعایت این اصول به خوانایی بهتر محتوا کمک می‌‌کند و می‌‌تواند در مخاطب علاقه ایجاد کند و او را تا پایان متن نگه‌‌ دارد.

8: بازاریابی از طریق موتورهای جست ‌و جو را یاد بگیرید

دیجیتال مارکتینگ

استفاده از موتورهای جست‌وجو یکی از راه‌کارهایی به حساب می‌آید که می‌تواند تاثیرات مثبتی را برای بازاریابی کسب‌وکاری که دارید به همراه داشته باشد. البته در این راستا دو بخش مورد توجه قرار می‌گیرد که این دو بخش را می‌توان بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو (SEO) یا تبلیغات کلیکی (SEM) در نظر گرفت.

سئو فروشگاه اینترنتی یکی از اموری به حساب می‌آید که به احتمال زیاد از شما وقت زیادی را می‌گیرد و باید برای رسیدن به رتبه خوب اقدامات گوناگونی را انجام دهید.

این کار از آنجایی که زمان‌گیر است، بسیار مورد توجه واقع نشده و افراد کمی پیدا می‌شوند که این موضوع را جدی بگیرند. توصیه ما در رابطه با این موضوع، عدم غفلت است؛ یعنی شما باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا پس از مدت زمان معینی، به عنوان یکی از سرچ های بهتر در حوزه فعالیت خود شناخته شوید.

تبلیغات کلیکی نیز یک‌راه موثر برای موفقیت به حساب می‌آید که شما باید برای پرداختن به آن هزینه‌ای را به صورت دوره‌ای بپردازید. این شیوه یکی از مهارت‌هایی به حساب می‌آید که اگر مدیر دیجیتال مارکتینگ نسبت به آن اقدامات لازم را انجام دهد، موفق می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌شود در صورت امکان، بازاریابی از طریق موتورهای جست‌وجو را نیز جدی بگیرید و به انجام آن‌ها بپردازید.

تفاوت SEO و SEM

SEO تلاش می‌‌کند تا وب سایت‌‌ها را به شیوه‌‌ای بهینه سازی کند که، میزان ترافیک ارگانیک آن‌‌ها به حداکثر برسد. SEM نیز چنین قصدی دارد، اما از هر دو روش ارگانیک و پولی برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌‌کند.

برای دستیابی به بهینه سازی ارگانیک، بازه گسترده‌‌ای از مهارت‌‌ها نیاز است، که هم بخش فنی طراحی و پیاده‌‌سازی سایت و هم تولید محتوای درست و اصولی را شامل می‌‌شود. به هر حال هر دوی این مهارت‌‌ها به استفاده استراتژیک از کلمات کلیدی متکی هستند، بر جریان ترافیک ورودی به وب سایت شما تمرکز می‌‌کنند و سایر فعالیت‌‌های بازاریابی دیجیتال را تکمیل می‌‌کنند.

9: مهارت بازاریابی ویروسی را دست کم نگیرید

شاید با شنیدن نام بازاریابی ویروسی برای شما سوال پیش آید که شرایط چگونه است و از چه طریق می‌تواند به موفقیت یک مدیر دیجیتال مارکتینگ کمک کند؟

در پاسخ باید گفت منظور از بازاریابی ویروسی یا Viral Marketing این است که شما خدمات خود و محصولاتی که دارید را به صورت یک ویروس در یک ناحیه بزرگ پراکنده کنید. این شیوه از بازاریابی تا به حال بارها مورد استفاده بسیاری از کسب‌وکارها واقع شده و نتایج خوبی نیز از آن به دست آمده است.

باید متذکر شد که پرداختن به بازاریابی ویروسی این روزها کار آسانی است؛ چرا که تلفن‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی در اختیار تمام افراد قرار گرفته‌اند و یک مدیر دیجیتال مارکتینگ می‌تواند به خوبی و با استفاده از چنین زمینه‌هایی، برند خود را معرفی کند. البته دقت داشته باشید که موفق شدن در این زمینه به راحتی که فکر می‌کنید نیست و نیاز به مهارت‌های به‌خصوص دارد.

10: بازاریابی ویدیویی و تاثیرات آن

طبق بررسی‌های که صورت گرفته و آمارهایی که به دست آمده است، باید متذکر شد استفاده از پست‌های گرافیکی تاثیرات مثبتی در بازاریابی مربوط به یک کسب‌وکار خواهد داشت.

حتی باید متذکر شد که برخی از بازاریابان معتقد هستند که استفاده از ویدیوهای تبلیغاتی نسبت به محتواهای متنی، کارآمدتر است و می‌تواند مشتری بیشتری را برای یک کسب‌وکار به همراه داشته باشد. این موضوع را می‌توان دلیلی دانست که سبب شده است امروزه در بیشتر شبکه‌های اجتماعی شاهد منتشر شدن ویدیوهای بیشتری باشیم.

البته برای تهیه ویدیو باید به نکاتی توجه داشته باشید. برای مثال می‌توان به تصاویری که در ویدیو هستند یا متن‌هایی که می‌نویسید اشاره کرد. همچنین توصیه می‌شود از برنامه‌های مربوط به ادیت و ویرایش عکس و فیلم نیز استفاده کنید تا بتوانید یک ویدیو با کیفیت را منتشر کنید.

نکته آخری که باید در رابطه با بازاریابی ویدیویی ذکر شود، این است که از شبکه‌ای چون YouTube نباید غافل شد. همان‌طور که می‌دانید یوتیوب با توجه به اینکه در کشور ما فیلتر است، اما همچنان محبوب به نظر می‌رسد و کاربران بسیاری در آن عضویت دارند.

از همین جهت توصیه می‌شود ویدیویی که آماده کرده‌اید را علاوه بر دیگر شبکه‌های اجتماعی، در یوتیوب نیز منتشر کنید تا نتیجه دلخواه خود را به دست آورید.

11: مهارت کار با ابزارهای دیجیتال را یاد بگیرید

اگر به عنوان یک مدیر دیجیتال مارکتینگ مشغول به فعالیت هستید، توصیه می‌شود مهارت‌های لازم برای استفاده از ابزارهای دیجیتال را به دست آورید.

دقت داشته که این ابزارها می‌توانند شما را در زمینه تبلیغات برای شرکت و کسب‌وکاری که دارید، یاری کند. از جمله این ابزارها می‌توان به مواردی چون freepik که یک سایت برای دانلود عکس‌های رایگان و با کیفیت است یا google trend که محبوبیت یک کلمه کلیدی را نشان می‌دهد، اشاره کرد.

البته ابزارها به این دو مورد محدود نمی‌شوند و می‌توان موارد دیگری چون google alerts، buffer، IFTTT، canva، iransocial و … را نیز نام برد.

12: دایره ارتباطات خود را وسعت بخشید

شما باید به عنوان یک مدیر دیجیتال مارکتینگ دایره ارتباط بالایی داشته باشید. برای مثال می‌توان به برقراری ارتباط با مشتری‌ها اشاره کرد.

دقت داشته باشید که برقراری ارتباط یکی از مهارت‌هایی به حساب می‌آید که بسیاری از افراد از داشتن آن محروم هستند؛ اما اگر شما در زمینه بازاریابی دیجیتال مشغولید، باید حتما نسبت به تقویت آن تلاش کنید، زیرا اگر شما چنین مهارتی را نداشته باشید، در وهله اول نمی‌توانید کسب‌وکار خود را به درستی معرفی کنید و به دنبال آن مشتری‌های خود را نیز از دست خواهید داد.

علاوه بر افزایش مهارت در برقراری ارتباط، از راه‌های برقراری تعامل بیشتر نیز استفاده کنید. برای مثال گاهی اوقات نظرسنجی برای مشتری‌های خود در نظر بگیرید و از آن‌ها درخواست کنید که در رابطه با فعالیت شما نظر دهند. دقت داشته باشید که گاهی اوقات نظرات مشتری‌ها می‌تواند مسیر درستی را به شما نشان دهد، پس نسبت به این موضوع بی‌توجه نباشید.

13: از ایده‌های خلاق و شگفت‌آور استفاده کنید

از جمله مهارت‌هایی که یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید داشته باشد، توانایی ایده پردازی و خلاقیت است. مسلما برای فعالیت در زمینه بازاریابی، به فردی نیاز خواهد بود که بتواند بهترین ایده‌ها را در راستای تبلیغ کسب‌وکاری که دارد، ارائه دهد.

قطعا چنین فردی می‌تواند منحصر به فردترین مسیرهایی که به موفقیت ختم می‌شوند را تعیین کند، پس حتما این مهارت را در خود تقویت کنید تا از تاثیرات آن پس از مدت کوتاهی مطلع شوید.

برای تقویت چنین مهارتی، می‌توانید از رقبا و افرادی که در چنین موضوعی مهارت دارند، کمک بگیرید. مسلما چنین موضوعی بی تاثیر نخواهد بود و می‌تواند ذهن شما را در راستای تبلیغات موثرتر آماده کند.

14: مهارت‌‌های طراحی پایه (Basic Design)

در دنیای بازاریابی، همه چیز درباره متن نیست، بلکه طراحی خوب جلوه‌‌های دیداری نیز بسیار مهم است. این به این معنی نیست که شما باید متخصص فتوشاپ باشید.

اما وقتی گرافیست تیم نمی‌‌تواند آن چه شما از طراحی می‌‌خواهید را ایجاد کند، زمان زیادی از بین می‌‌رود. بنابراین اگر اطلاعاتی درمورد طراحی داشته باشید، خواهید توانست منظور و خواسته خود را از طرحی که می‌‌خواهید محتوا در آن نشان داده شود، بهتر بیان کنید.

15: اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنید

مسئولیت های دیجیتال مارکتینگ

همان‌طور که در اول مقاله گفته شد، دنیای مربوط به دیجیتال مارکتینگ، یک دنیا با تغییرات بسیار است؛ اما نکته مهمی که در این راستا وجود دارد، به‌روز کردن اطلاعات است.

شما باید مهارت لازم برای انجام چنین کاری را داشته باشید و از جدیدترین اخباری که مربوط به بازار است، مطلع باشید. این موضوع حائز اهمیت خواهد بود، زیرا باعث می‌شود متناسب با وضعیت بازار، بهترین تصمیم‌ها را بگیرید، اما در غیر این صورت امکان دارد شما شیوه‌ای را برای بازاریابی انتخاب کنید که دیگر در آن زمان مناسب و تاثیرگذار نیست.

16: برقراری ارتباط با بلاگرها

مسلما در فضایی چون اینستاگرام، با بلاگرهای گوناگونی مواجه شدید و می‌دانید این دست از افراد نزد مردم محبوبیت دارند و می‌توانند تاثیرگذاری بالایی داشته باشند.

حال شما خود را یک مدیر دیجیتال مارکتینگ در نظر بگیرید که با یکی از این بلاگرها رابطه خوبی را برقرار کرده‌اید و از او خواسته‌اید که خدمات شما را تبلیغ کند. مسلما چنین موضوعی می‌تواند تاثیرات مثبتی را برای کسب‌وکار شما به همراه بیاورد؛ بنابراین توصیه می‌شود مهارت برقرار ارتباط را در خود تقویت کنید تا بتوانید از امتیازهای مثبت آن بهترین استفاده را ببرید.

17: بر احساسات خود تسلط پیدا کنید

بدون شک در حرفه‌ای چون بازاریابی، موضوعاتی بسیاری مطرح می‌شود که می‌توانند شما را خوشحال یا ناراحت کنند. حال موضوعی که در موفق شدن اهمیت دارد، کنترل احساسات است.

اگر شما از دسته افرادی هستید که با کوچک‌ترین موضوعی ناراحت یا خوشحال می‌شوید، باید بدانید که شرایط برای شما سخت خواهد شد؛ پس بهتر است بر این موضوع تسلط پیدا کنید تا بهترین تصمیم‌ها را در لحظات مهم بگیرید.

18: مهارت شنیدن

یکی از بزرگترین خطاهای برندها، تمرکز بیش از اندازه روی تولید و انتشار محتوا است. در نتیجه این کار، آن‌‌ها در ایجاد یک رابطه خوب با مشتری‌‌های خود، یعنی کسانی که قرار است مروجان اصلی تجارت آن‌‌ها باشند شکست می‌‌خورند.

تولید محتوای مؤثر در نتیجه داده‌‌هایی که شما درمورد مشتری‌‌های خود به دست می‌‌آورید و تحلیل می‌کنید امکان‌‌پذیر است و به شما امکان می‌‌دهد تا اطلاعاتی که مخاطبان هدف به دنبال آن هستند و چگونگی رساندن آن اطلاعات به مخاطب را پیدا کنید.

اگر می‌‌خواهید یک بازاریاب دیجیتال عالی باشید، باید بدانید که، طراحی، اطلاعات و روشی که با آن برای محتوای خود بازاریابی می‌‌کنید بسیار مهم است. حال این سؤال مطرح است که، پس چگونه باید پیام مورد نظر را به مشتری انتقال دهیم؟ پاسخ «شنیدن» است.

کافی است وارد فضاهای اجتماعی شوید و به این که مشتری‌‌ها چگونه درمورد برند، محصولات و خدمات شما صحبت می‌‌کنند، گوش دهید. شنوندگی اجتماعی به شما اجازه می‌‌دهد تا نظر و درکی که مخاطبان‌تان از رقبای شما دارند را نیز بشنوید.

اکثر شرکت‌‌ها سعی در گوش دادن به صحبت‌‌های مشتریان خود دارند و برخی از آن‌‌ها سرمایه‌‌گذاری زیادی روی رضایت مشتری و تحقیقات بازار انجام می‌‌دهند.

اما گوش دادن، بیش از توانایی شنیدن سخنان مردم است. کنجکاوی در مورد خواسته‌‌ها و انگیزه‌‌های کسی و داشتن همدلی برای درک مردم و احساس آن‌ها است.

جمع‌بندی

همان‌طور که مطالعه کردید، در این مقاله مهارت‌های مهمی که یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید داشته باشد را نام بردیم و در رابطه با هر یک اطلاعاتی را نیز در اختیارتان قرار دادیم.

دقت داشته باشید که اگر شما به عنوان یک فرد فعال در این زمینه به تمام نکات توجه داشته باشید، می‌توانید موفقیت‌های بسیاری را به دست آورید و خودتان را به یک فرد موفق تبدیل کنید. پس توصیه می‌شود از کنار مهارت‌های نام برده شده به‌سادگی نگذرید تا نتیجه آن‌ها را ببینید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره