مهارت‌های یک تیم فروش قدرتمند

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 12 دقیقه دیدگاهها

مهارت تیم فروش

اگر مدیر یک کسب و‌کار فروش محور هستید قبل از تشکیل تیم فروش، توصیه اکید می‌کنیم این مطلب را با دقت تمام مطالعه فرمایید. برای کسب‌و‌کار شما تشکیل یک تیم فروش توانمند، حکم ایجاد یک خط حملۀ قوی را دارد که می‌توانند تمام فرصت‌های طلایی را به گل تبدیل کنند.

پس لازم است تا در انتخاب این مهره‌های کلیدی حساسیت بسیار زیادی به خرج دهید تا پیروزی در میدان رقابت بین کسب و کارهای مشابه از آن تیم شما باشد. در ادامه با ویترین سافت با ارائۀ نکات مهمی در خصوص مهارت‌های یک تیم فروش قدرتمند همراه باشید.

 امروزه به هر مجموعه کاری که سر بزنید، می توانید شاخص موفقیت و سود‌دهی آن را با میزان فروشش بسنجید. معنای موفقیت در هر کجا و مجموعه کاری متفاوت است و هرکس تعریف به خصوصی از آن دارد.

اگر به کسب‌و‌کارهای کوچک و جمع‌و‌‌جور سری بزنید شاید با درآمد ماهانه 5 میلیون تومان هم راضی باشند و آن را نشانه‌ای از موفقیت بدانند، اما از طرفی دیگر اگر وارد مجموعه‌ای بزرگ و عظیم شوید و معنای موفقیت کاری را از آن‌ها جویا شوید، شاید بگویند موفقیت یعنی درآمد ماهانه بالای 100 میلیون تومان.

با این تفاسیر، تعریف هرکس از موفقیت می‌تواند متفاوت باشد اما آن چیزی که بین تمامی کسب و کارها حرف اول را می‌زند مهارت در فروش است.

این بدان معناست که چنانچه در مجموعه کاری خود تیم فروش حرفه‌ای، با مهارت‌های کافی در مقوله فروش محصولات خود نداشته باشید، قطع به یقین پیشرفتی قابل قبولی نخواهید داشت و ساده بگوییم در بعضی شرایط حتی ممکن است، شکست بخورید.

در حقیقت می‌توان گفت که میزان درآمد یک شخص و یا یک مجموعه به مهارت‌های یک تیم فروش قدرتمند بستگی دارد تا بتواند به بهترین شکل ممکن جنس تولید شده را به فروش برساند.

امروزه همۀ صاحبان کسب و کار در صدد این هستند تا بتوانند از طریق ارتقاء مهارت های یک تیم فروش قدرتمند و ماهر، به وضعیت سوددهی خود رونق ببخشند تا بتوانند با این تکنیک مجموعۀ خود را گسترش دهند.

اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که مهارت‌های یک تیم فروش چه چیزهایی است و یا یک تیم فروش بسیار خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

برای دریافت پاسخ این سؤالات با ویترین سافت در ادامه همراه باشید.

مهارت های لازم و ضروری اولیه که هر تیم فروش باید بداند

اگر شماهم جزء آن دسته از افرادی هستید که به فروشندگی مشغول است و یا حتی یک تیم فروش مستقل برای خود راه اندازی کرده است، قطع به یقین این را می‌دانید که برای فروش یک محصول، متقاعد کردن افراد برای خرید اصلا کار ساده ای نیست و به راحتی نمی‌توان این کار را انجام داد.

در طی فرآیند فروش شما با چالش‌هایی رو به رو خواهید شد که حتی فکرش را هم نخواهید کرد. بنابراین در این مرحله مسئله‌ای که حائز اهمیت است و باید به شکل ویژه به آن توجه نمود، ارتقاء مهارت های یک تیم فروش است که فوق‌العاده مهم و کاربردی است.

در ادامه به ارائه نکاتی خواهیم پرداخت که هر فروشنده‌ای باید آن‌ها را بداند تا بتواند برای سوددهی بیشتر کسب‌وکار خود برنامه ریزی موفق‌تری داشته باشد.

 1. دانش پایه ای فروش

یکی از اساسی‌ترین مهارت های یک تیم فروش، داشتن دانش پایه‌ای است. منظور از دانش پایه‌ای این است که فروشنده بداند سیستم فروش چیست و یا حتی چه اصولی دارد. مطالعه روزانه استراتژی‌های فروش می‌تواند دانش شما را در این زمینه تکمیل کند.

به عنوان یک فروشنده شما باید قابلیت این را داشته باشید که یک مشتری بالقوه را تبدیل به یک مشتری دائمی کنید. همچنین باید بدانید که مراحل قیف فروش چگونه است و نقش شما به عنوان فرد فروشنده در هر یک از مرحله‌های قیف فروش چیست و چگونه باید رفتار کنید.

 1. مهارت های ارتباطی در فروش

برای این که در حرفه فروش موفق و قدرتمند پیش بروید لازم است تا به یک اصل اساسی و مهم به نام مهارت‌های ارتباطی واقف باشید. حال اولین سؤالی که ذهن شما را به خود مشغول می‌کند این است که مهارت ارتباطی چیست؟

مهارت ارتباطی به این معنی است که بتوانید با مشتریان خود، در هر سطحی که هستند، کاملاً احساس راحتی کنید و قابلیت این را داشته باشید که بتوانید خیلی راحت با آن‌ها ارتباط بگیرید.

تفاوتی ندارد که شیوۀ فروش شما چگونه است، چه آنلاین باشد و چه حضوری در هر دو صورت باید مهارت گفتاری و ارتباطی خود را تقویت کنید. از دیگر مهارت های یک تیم فروش می‌توان به خوب گوش کردن اشاره کرد. این مهارت نیز همانند مهارت ارتباطی بسیار حائز اهمیت است.

مهارت های فروش

به دنبال یادگیری بیشتر

یکی دیگر از مهارت های یک تیم فروش قدرتمند این است که کارشناسان فروش تیم از یادگیری بیشتر فرار نکنند. برای یک فروشنده اشراف به مسائل روز دنیا و به روز بودن از هر چیزی مهم‌تر است.

فرق نمی‌کند که در زمینۀ فروش شما یک فرد مبتدی هستید و یا به عنوان یک متخصص فروش سال‌ها در این زمینه تجربه کسب کرده‌اید.

در هر سطح و مرحله‌ای که هستید باید اطلاعات خود را به‌روز کنید و همواره به دنبال کسب راه‌های جدید برای فروش باشید. امروزه مشتری‌ها هم شیوۀ خرید خود را تغییر داده اند و دیگر با روش های قدیمی به سمت خرید محصولات جذب نمی‌شوند.

اگر شما هم به شغل فروشندگی هستید و قصد دارید که فروش خود را از آن چه که هست بالاتر ببرید، بهتر است هر روز به دنبال یادگیری روش های جدیدتر و خلاقانه تر باشید.
در هنگام فروش سعی کنید با پرسیدن سؤال به مشتری بفهمانید که چالش‌های او برای شما حائز اهمیت است.

 1. تحقیق درباره مشتری

یکی از مهم ترین مهارت هایی از آن هم می‌شود به عنوان یکی از مهارت های یک تیم فروش حرفه ای نام برد، مهارت تحقیق درباره مشتری است.

شما باید مشتری خود را به خوبی بشناسید و بدانید که چه کسی مشتری مخاطب شماست. شناخت درست مشتری می‌تواند فروش شما را به سمت و سویی خوب و غیرقابل پیش بینی سوق دهد.
شاید برای شماهم چنین کاری، کاری سخت و دشوار باشد و یا اصلا بگویید که چگونه درباره مشتری تحقیق کنیم؟ در ادامه به بررسی آن پرداخته ایم.

 • تحقیق

 همان‌طور که در بخش قبل هم گفته شد جستجو در رابطه با مشتری امری بسیار مهم و ضروری و یکی از مهارت‌های یک تیم فروش قدرتمند به شمار می رود.


همچنین بخوانید : راه های افزایش فروش اینترنتی


تا جایی که امکان دارد در این مرحله باید بتوانید مشتریان بالقوه را بشناسید و به بررسی نیازهای آن‌ها بپردازید و ببینید که آیا هدف خوب و مناسبی برای فروش محصولاتتان هستند و یا خیر؟ این تحقیق می‌تواند به شما کمک کند تا مشتریان دائمی فروشگاه‌تان را شناسایی کنید.

 • دسترسی به مشتری

پس از اینکه به درستی مشتری خود را شناسایی کردید نوبت به دستیابی آن می رسد. باید مناسب ترین پلتفرمی را که قصد دارید از طریق آن به مشتری برسید را پیدا کنید.

به طور مثال روش مناسب برای کسب و کارهای B2B می‌تواند شبکه های اجتماعی همانند لینکدین، ایمیل و یا حتی تلفن باشد. برای سایر مشتری ها نیز می‌توانید از مهارت ارسال پیامک‌های گروهی بهره‌مند شوید.

 • برقراری ارتباط

پس از گذراندن تمامی مراحل قبل مثل تحقیق و دسترسی، نوبت به برقراری ارتباط به جهت پرزنت کردن مشتری می‌رسد. بعد از اینکه محل فعالیت مشتری را جست‌وجو کردید می‌توانید پرزنت خود را شروع کنید.
بنابراین باید با گفتاری بسیار خوب و مؤدبانه با مشتری ارتباط برقرار کنید. این نحوۀ ایجاد ارتباط یکی از رموز حفظ مشتری است.

 1. شناخت محصول

آن چیزی که در مهارت های یک تیم فروش بیش از همه مهم بنظر می‌رسد، شناخت محصول است. در فروش یک قانون طلایی هست و آن هم این است که تا فروشنده به تمام زیر و بم جنسی که می‌خواهد آن را بفروشد واقف نباشد قطعاً نمی‌تواند فروشنده خوبی باشد.


حال برای آن که بتوانید به این شناخت درست نسبت به محصولات خود برسید باید از خودتان چندین سؤال بپرسید. سؤال هایی نظیر:
– دقیقا چه چیزی را قرار است بفروشم؟
– اطلاعاتی که راجع به محصول مورد نظر دارم در چه حدی است؟
– ویژگی ها و مزیت های محصول من چیست؟
– از نطر رقابتی وجه تمایز محصول من با نمونه های مشابه چیست؟
سوؤل های ذکر شده در بالا برای شما آشناست؟ می‌توانید به خوبی و صراحت تمام به آن ها پاسخ دهید؟ اگر پاسخ شما خیر است که باید بگوییم دارید در حوزه فروش ضعیف عمل می‌کنید. وقتی خود شما به عنوان فرد فروشنده به درستی اطلاعات دقیقی از محصولات خود ندارید، فرد خریدار چگونه می تواند اطلاعات لازم در رابطه با نیازش را بدست آورد.
اگر هم جواب شما بله است که باید به شما تبریگ بگوییم. در واقع شما به وظیفه خود به درستی عمل کردید و در این مرحل می‌توانید به راحتی مشتری را متقاعد کنید که با خرید محصول شما بهترین انتخاب را تجربه خواهد کرد. شایان ذکر است که بدانید شما زمانی می‌توانید مشتری را به خرید ترغیب کنید که قابلیت این را داشته باشید که برای هر یک از مشکلاتی که او ذکر می‌کند پاسخ قابل قبولی ارائه دهید.

 1. خدمات مشتریان

در برخی سازمان ها امکان دارد که خدمات پاسخگویی و پشتیبانی مشتریان نیز به تیم فروش واگذار شده باشد اما از طرفی دیگر نیز ممکن است سازمان های گسترده تر دپارتمانی اختصاصی برای آن در نظر گرفته باشند.
یک تیم فروش قدرتمند تیمی است که نسبت به خدمات پس از فروش و پاسخگویی صحیح به مشتریان نیز کاملاً مسلط باشد.

 1. دیدگاه راه حل محور

اگر شماهم جزء افرادی هستید که تمایل دارند به عنوان یک فروشنده همیشه موفق عمل کنند، بایستی همیشه در مقابل تمامی مشکلات و همینطور بهانه های مشتری‌ها ایستادگی کنید و برای تک تکشان راه حل داشته باشید.

هرچه خلاقیت شما در این مرحله بیشتر باشد می‌توانید با موفقیت بیشتری رو به رو شوید.

با تقویت قوۀ خلاقیت‌تان می‌توانید راه‌حل های بیشتر و قابل قبول‌تری را ارائه دهید.
ساده تر بگوییم که شما باید مشکل مشتری را بشناسید و بر روی همان مشکل دست بگذارید و او را متقاعد کنید که تنها راه حل مشکلش محصول شما است.

افزایش فروش

 1. مکمل فروشی و بیش فروشی

برای تشکیل یک تیم فروش قدرتمند، استراتژی های متفاوت و بسیاری وجود دارد. دو نمونه از این استراتژی ها که به ارتقاء مهارت های یک تیم فروش نیز کمک ویژه ای می‌کند و فروش را به حد چشم‌گیری افزایش می‌دهد، استراتژی فروش مکمل و بیش فروشی است.

نحوۀ فروش در استراتژی بیش فروشی به این صورت است که شما محصولی گران‌تر، با مزایای بیشتر را به خریدار معرفی می‌کنید و سعی دارید او را قانع کنید که این محصول پیشنهادی برای او مفیدتر و به صرفه تر خواهد بود.

 در مکمل فروشی نیز باید سعی کنید که تمامی وسایل جانبی که با محصول شما در ارتباط است را به مشتری معرفی کرده و سعی کنید آنها را به مشتری بفروشید.

به یک مثال جالب در این رابطه توجه کنید: تصور کنید که فروشنده تلفن همراه هستید و مشتری از شما یک دستگاه گوشی خریداری می‌کند. فروش لوازم جانبی موبایل از جمله هندزفری، قاب گوشی، گلس و پاوربانک و … دقیقا به معنای مکمل‌فروشی است.

 1. مهارت مذاکره در فروش

از دیگر مهارت های یک تیم فروش می‌توان به مهارت مذاکره اشاره نمود. این مهارت نیز یکی دیگر از مهارت‌های حیاتی در فروش تلقی می‌شود. این مهارت می تواند از یک رهگذر ساده یک مشتری و در مرحلۀ بعد یک مبلغ خوب برای کسب و کار شما بسازد.

مذاکره حرفه ای تکنیکی است که می‌تواند مشتری‌هایی که از اخلاق فروشنده‌های رقیب شاکی بوده اند را به سمت شما جذب نماید.
این مهارت، جزء مهارت‌هایی است که علاوه بر اعماد به نفس بالا، به تمرین، مطالعه و تجربه فراوان احتیاج دارد.

 1. رابطه سازی

زمانی که شما هنر مذاکره حرفه‌ای با مشتری را داشته باشید و بتوانید در حین برقراری ارتباط با او از تکنیک‌های مذاکره به درستی استفاده کنید. در واقع با مشتری یک رابطه خوب دوستانه تشکیل داده و راه را برای بازگشت و خرید دوباره مشتری باز و هموار می‌سازید.
هنگامی که شما با مشتری در ارتباط هستید، ناخودآگاه در گوشه‌ای از ذهن او جای می‌گیرید و می‌توانید با این خاصیت در زمان مناسب به او پیشنهادات وسوسه‌انگیز ارائه دهید.


همچنین بخوانید : آشنایی با رفتار مصرف کننده


 1. نتیجه گرا بودن

یکی دیگر از مهارت های یک تیم فروش موفق نتیجه‌گرا بودن آن است. یک فروشنده قدرتمند باید نتیجه کارش را نیز با فعالیت‌های قبل خود بسنجد تا چنانچه مشکلی در کار خود دید به سرعت آن را برطرف کند. البته که در این میان نباید تجربیات تلخ تیم فروش را دل زده و ناامید کند.

 1. تغییرات مدیریتی

زمانی که رهبری تیم فروش را به عهده دارید، بایستی تمامی تغییرات را حس کنید و با آن احساس راحتی کنید.
در پروسه فروش محصولات ممکن است که با چالش‌ها و تغییرات متفاوتی روبه‌رو شوید. بنابراین باید آمادگی رویارویی با هرگونه شرایط را داشته باشید تا بتوانید به درستی آن را رهبری کنید.

 1. تدوین استراتژی

طبیعی است که در روند فروش هر روز شاهد اتفاق‌هایی خواهید بود که بعضا خوشایند نیست. در این میان فقط یک رهبر کاربلد می‌تواند اتفاقات تلخ تیم را به خوبی مدیریت کند.

رهبر با توجه به شرایط تیم باید یک استراتژی جدید طراحی کرده و برای تیم در نظر بگیرد. با این وصف یکی دیگر از مشخصه‌های یک تیم فروش قدرتمند داشتن یک رهبر استراتژیک است.
دقت داشته باشید که این استراتژی حتماً باید با هدف باشد و هدفش نیز باید به تیم فروش انتفال داده شود تا بتوانند بر اساس آن برنامه‌ریزی کنند.
اگر اکنون مهارت تدوین استراتژی ندارید نگران نباشید، این مهارت به مرور زمان و همینطورپس از کسب تجربه کافی حاصل می‌شود و نیازمند این است که بازار را به خوبی بشناسید و با روش های بازاریابی آن آشنایی داشته باشید.

 1. تکنیک آسانسوری (سی ثانیه)

در این تکنیک همانطور که از اسمش مشخص است، شما 30 الی 60 ثانیه فرصت دارید تا بتوانید مشتری را به سمت خرید محصولات خود سوق دهید.

فرض کنید با فردی در یک آسانسور هستید و باید در این زمان کوتاه او را قانع کنید تا محصولات مد نظر خود را از شما خریداری کند. یادگیری این مهارت دقیقا برگ برنده تیم فروش شما نسبت به رقبا خواهد بود.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم تا به طور مفصل دربارۀ مهارت های یک تیم فروش صحبت کنیم، امیدواریم که به عنوان صاحب کسب و کار و یا یک فروشنده اطلاعات مندرج در این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. بی شک مطالعه می‌تواند در هر زمینه ای سودمند باشد چه بسا که شما در فروش نیز باید همیشه ذهنی آگاه و به روز داشته باشید.

در انتها توصیه اکید می‌کنیم، اگر می‌خواهید یک تیم فروش قدرتمند را تشکیل دهید پیش از هر کاری از فروشندگان خود تست های شخصیت شناسی را گرفته و از روی آن اشخاصی با درصد هیجان بالا وهنر حساب گری خوب را  انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره