مشتری هدف من چه کسی است؟ بازار هدف کسب‌وکار من دقیقاً کجاست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

مشتری هدف

تصمیم‌گیری افراد همیشه وابسته به شناختی است که نسبت به مخاطب خود دارند، همان‌گونه است که راحت‌تر می‌توانند به هدف مورد نظر خود برسند.

زمانی‌که شما در کسب و کار خود نیز هدف داشته باشید، می‌توانید به بهترین شکل ممکن کسب و کار خود را مدیریت کنید و بازار هدف را بشناسید. بازار هدف که به آن تارگت مارکت نیز گفته ‌شود به این شکل عمل می‌کند که شما اگر یک مجموعه خاص را درنظر بگیرید.

بدین ترتیب شما می‌توانید محصولات مورد نظر خود را بدانید در کجا باید خریداری کنید؛ به عنوان مثال وسیله مورد نظر شما ممکن است عطر و لوازم ارایشی باشد، پس دقیقا می‌دانید باید به چه مغازه‌ای سر بزنید.

محصولات شما باید مطابق با علایق و نیاز مشتری باشد که این چنین شما در ابتدا هدف خود را باید بشناسید. با شناخت هدف می‌دانید که چگونه باید محصولات خود را ارائه دهید. بازار هدف برای کسب سود نقش مهمی را ایفا می‌کند که شما نباید این نقش پررنگ را از یاد ببرید.

تکنیک‌های بازاریابی باعث می‌شود که شما بدانید استراتژی بازاریابی برای تعیین بیزینس پلن تا چه حد گزینه مناسبی به حساب می‌آید. کسانی که در کسب و کار خود موفق هستند، بدون شک با شناخت بازار هدف توانسته‌اند محصولات خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهند. تبلیغات می‌تواند شما را به هدف خود نزدیک کند و این چنین است که انواع بازاریابی و تبلیغات همیشه بازار داغی دارد.

از اطرافیان خود غافل نشوید

همیشه از اطرافیان خود بپرسید که آیا از خدمات شما استفاده می‌کنند و یا خیر، یا حتی محصولات شما می‌تواند نیاز آن‌ها را برآورده کند و یا خیر. شاید این کار بسیار ساده به نظر برسد، اما صددرصد می‌تواند شما را به شناخت بازار هدف نزدیک کند.

امروزه افراد باید بدانند که چه محصولی را باید تولید کنند، تا بتوانند به شکلی نیاز مردم را رفع کنند. افرادی که در اطراف شما زندگی می‌کنند هم مانند مشتریان هستند. بدین ترتیب از آن‌ها بپرسید که به چه محصولی نیاز دارند و چه محصولی با چه فاکتورهایی می‌تواند رضایت آ‌ن‌ها را به خود جلب کند.

نظر سنجی

شما چنانچه قصد دارید به واسطه شناخت بازار هدف محصول خاصی را روانه بازار کنید می‌توانید این کار را با یک نظر سنجی هر چه سریع‌تر انجام دهید. نظرسنجی خود به صورت هدفمند انجام دهید که به چه خدماتی نیاز دارند و نیاز آن‌ها دقیقاً چگونه برآورده می‌شود. این گونه می‌توانید از محصولاتی استفاده کنید که صددرصد به فروش می‌رسند و شما را به سود بالایی میرسانند.

بررسی رقبا

شناخت بازار هدف به گونه‌ای است که شما تنها باید در کنار توجه به مشتری، رقبا را از نیز یاد نبرید. باید سعی کنید رقبا را نیز مورد بررسی قرار دهید. شما زمانی که به تاکتیک‌های رقبا نیز توجه می‌کنید. بدین ترتیب می‌توانید از استراتژی‌ها و تاکتیک‌های آن‌ها به نفع خود استفاده کنید و سعی کنید اطلاعات رقبای خود را همیشه با تجزیه و تحلیل مناسب و درست به دست آورید و از آن به راحتی استفاده کنید.

شما برای این که بتوانید به شناخت بازار هدف بپردازید، بهتر است از لحاظ روانشناختی مشتریان خود را بشناسید؛ چرا که محصولات شما صددرصد باید باعث کسب رضایت مشتریان می‌گردد و به همین دلیل، سعی کنید ویژگی‌های شخصیتی، انگیزه، اولویت مشتریان، علایق، نوع سبک زندگی، ارزش و نگرش آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید. مشتری در زندگی خود صددرصد علایق خاصی دارد که شما باید اولویت مشتریان را در کنار علایق آن‌ها جست‌وجو کنید.

از سبک های روانشناختی کمک بگیرید

شناخت مشتری هدف

بدین ترتیب می‌توانید بخ کسب و کار خود جهت بدهید. در مورد ویژگی‌های شخصیتی که در کسب و کار شما مطرح است، باید بدانید چه چیزی می تواند برای افراد جذاب باشد.

به عنوان مثال اگر شما در فروشگاه لوازم آرایشی مشغول به کار هستند به خوبی می‌دانید که باید روی سبک زندگی و همچنین ویژگی‌های شخصیتی خانم‌ها بیشتر از هر چیز توجه کنید؛ چرا که هدف اصلی شما خانم‌ها هستند.

از لحاظ روانشناختی شما صددرصد می‌توانید بهره‌وری قابل توجهی را به دست آورید؛ چرا که قادر هستید معیارهای خرید مشتری را به راحتی شناخته و همچنین بدانید که مشتریان شما بابت محصولات شما در چه محدوده قیمت، پول خرج می‌کنند و میزان وفاداری آن‌ها چه مقدار است. هرکدام از این موارد صددرصد به شما کمک می‌کند تا بتوانید بازار هدف کسب و کار خود را دقیقاً پیدا کنید.

نکات اصلی برای شناسایی بازار هدف

هیچگاه اینگونه تصور نکنید که یک بازار ممکن است نسبت به بازار کسب و کار شما جذابیت های بهتری داشته باشد؛ چرا که شما تنها به واسطه نوع مشتری و علاقه خود می‌توانید به هدف‌گذاری شغلی خود بیاندیشید. هر بازاری به اندازه‎ای که باید مشتری داشته باشد صددرصد دارد. شما اگر بازار هدف خود را مشخص کنید می‌توانید به سود قابل توجهی برسید.

این نکته را نیز از یاد نبرید که شما باید همیشه به فکر فروش محصول باشید که بابت آن مشتری حاضر باشد پول پرداخت کند. برخی از محصولات مشتریان بسیار خاصی دارد و شاید نتواند سود خوبی را برای شما به وجود آورد و همین دلیل، همیشه به دنبال محصولی باشید، که بتوانید به واسطه آن به پول خوبی برسید.

یکی دیگر از فرایند هایی که در شناخت بازار هدف بسیار مهم است، توجه به رقبا است که صددرصد هر بازاری با داشتن رقبای بیشتر می‌تواند، کار شما را سخت‌تر کند.

به همین دلیل از این بازارها دوری کنید و در بازاری که رقابت کمتری دارد، آسانتر به سودآوری برسید. اما توانمندی خود را به هیچ عنوان فراموش نکنید؛ چرا که شما باید منابع خود را در کنار یکدیگر قرار دهید تا بتوانید هدف خود را در بازار مشخص کنید.

تقسیم بندی جغرافیایی را دست کم نگیرید

یکی از از فرآیندهای شناخت بازار هدف این است که شما بدانید قرار نیست همیشه در یک نقطه قرار داشته باشید. اما زمانی که هدف کسب و کار خود را بشناسید می‌توانید به بازارهای دیگر نیز نگاهی بیندازید. با کسب تجربه به حوزه دیگر بازارها وارد شوید و سعی کنید، تمرکز خود را تنها روی یک بازار معطوف نکنید.

شما زمانی که به تقسیم‌بندی جغرافیایی می‌اندیشید، با توجه به شرایط جغرافیایی محصولات خاصی را برای فروش در نظر می‌گیرد. به این مثال توجه کنید، شما در یک منطقه گرمسیر فعالیت خود را انجام می‌دهید، آیا تولید بخاری می‌تواند ایده منطقی باشد؟ به همین دلیل بررسی وضعیت روستانشینی و شهرنشینی منطقه مورد نظر را نباید نادیده بگیرید.

همچنین مکا‌ن‌های اطراف، وضعیت آب و هوای منطقه را نیز به خوبی باید مورد بررسی قرار دهید، تا بتوانید با شناخت بازار هدف کسب و کار خود را نیز مشخص کنید.

عموم مردم مشتری شما نیستند

تقسیم‌بندی دموگرافیک را برای شناخت بازار هدف از یاد نبرید. به این دلیل که شما باید به میزان درآمد، موقعیت مکانی، وضعیت تاهل، میزان تحصیلات و جنسیت توجه کنید و تقسیم‌بندی‌های خود را بر اساس فاکتورهایی که با اشاره کردیم تجزیه و تحلیل کنید.

اما ما به شما توصیه می‌کنیم به جنسیت بیشتر توجه کنید؛ باید بدانید که هر برندی می‌تواند محصولات خود را با توجه به چه جنسیتی تولید و روانه بازار کند. این گونه است که شما یک نگاه آماری به بازار هدف بازارهای هدف را بر اساس سن، میزان درآمد و سبک زندگی افراد تقسیم‌بندی می‌کنید.

شناخت بازار هدف باعث می‌شود تا شما بهتر بتوانید تصمیم بگیرید که دقیقادچه افرادی قصد دارند از محصولات شما خرید کنند و اینگونه مشتری هدف خود را می‌شناسید.

از اینترنت کمک بگیرید

مشتری هدف من کیست؟

بررسی نقاط ضعف و قوت خود را می‌توانید به راحتی با یک سرچ ساده در اینترنت مشاهده کنید؛ چرا که امروزه اینترنت می‌تواند تمامی اطلاعات را به راحتی در اختیار افراد قرار دهد. به همین دلیل شما تنها با یک سرچ کوچک می‌توانید به این نکته پی ببرید که رقبای شما به دنبال چه چیزی هستند. همچنین، نقاط ضعف و قوت خود را شناخته و برای شناخت بازار هدف آن را تقویت کنید.

سخن پایانی

مقاله ای که ما به تفسیر آن پرداخته‌ایم به شما نشان می‌دهد که در قرن 21 هر کاری یک تاکتیک خاص را می‌طلبد و عمدتا کسب و کار نیز از این قضیه مستثنی نست.

باید بدانید کسب و کار شما چه هدفی را دنبال می‌کند و چگونه می‌توانید به شناخت بازار هدف خود بپردازید. بسیاری از افراد متاسفانه به تاکتیک‌ها و استراتژی‌های خاص بازار آشنایی ندارند. این چنین است که نمی‌دانند دقیقا باید چه کنند و محصولات خود را برای چه گروه و مشتری تبلیغ کنند.

بازار هدف باعث می‌شود تا شما به راحتی به کسب سود بیشتر بیندیشید و با بررسی رقبا و نظرسنجی نقاط ضعف و قوت خود را شناخته و این چنین هر چه سریع‌تر به کسب سود بالایی دست پیدا کنید.

همچنین بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره