مسیر شغلی چیست و چگونه می توان آن را طراحی کرد؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

مسیر شغلی

مسیر شغلی یعنی این که شما بتوانید در طولانی مدت با برنامه‌ریزی مناسب مسیر را به راحتی حفظ کنید. بدین ترتیب اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را در این مسیر با توجه به بررسی راهکارها به ایده آل برسید. زمانی که به صورت اختصاصی بتوانید به اهداف خود برسید شرایط ایده‌آلی مطرح می‌شود که صددرصد مسیر قابل توجهی را می‌توانید نظاره کنید.

اما در این امر شما باید به نردبان شغلی نیز توجه کنید؛ چرا که نردبان شغلی باعث می‌شود تا موقعیت خود را بسنجید و ضمن مسئولیت‌پذیری با آمادگی بیشتری نسبت به مسیر شغلی خود معتقد باشید. توجه به بسیاری از فرآیندها باعث می‌شود تا شما به صورت کاملا ساده بتوانید از یک شغل بسیار بی‌اهمیت به بازدهی بالایی دست پیدا کنید.

شما به هر شغلی که نیاز داشته باشید و بخواهید در آن فعالیت کنید می‌توانید مسیر شغلی خود را با استفاده از نردبان شغلی به راحتی هدایت نمایید.با ویترین سافت همراه باشید.

برخی از افراد یک مسیر کاملا رو به پیشرفت را شاید در نظر بگیرند اما این تفکر یک تفکر رشد عمودی است. شما باید حتی رشد عرضی و افقی را نیز مدنظر داشته باشید و یک چهارچوب خاص را مشخص کنید.

مسیر شغلی بسیاری از افراد ممکن است با دیگری کاملا متفاوت باشد؛ چرا که اهداف با یکدیگر کاملا فرق دارد و شما باید مسیر خاصی را برای رسیدن به اهداف خود در نظر بگیرید.

تغییرات مسیر شغلی

مسیر شغلی می‌تواند تغییرات بسیاری را حاصل کند و این تغییرات قابل تأمل است و عمدتا تغییرات و تحولات عمومی یک تفکر سنتی را به وجود آورده اما تفکر جدید این‌گونه نیست؛ چراکه در موقعیت شغلی شما جایگاه شغلی بسیار مهم است و حدود میانگین ۱۰ تا ۱۵ بار در طول عمر هر شخص این مسیر نمایان شده است.

مراحل مسیر شغلی

مراحل خاصی برای تعیین مسیر شغلی کارکنان وجود دارد و اولین مرحله را شما می‌توانید به مدیرانی که سطح سواد، تجربه و مهارت بالایی دارند مرتبط بدانید. این مدیران صددرصد مسیر شما را در یک مسیر بازدهی شده رهنمود می‌کنند پس سعی کنید این مرحله را به هیچ عنوان نادیده نگیرید.

انتظارات مدیران

مرحله دوم به انتظارات مدیران مربوط می‌شود که در هر سازمان و یا شرکت خاصی صددرصد برای راندمان کاری و عملکرد کارمندان یک مسیر خاص را مشخص می‌کنند؛ آن‌ها سعی می‌کنند گزارش‌های متفاوتی را به صورت مستقیم دریافت نمایند و این‌چنین بابت هر نوع بازخورد، نظر قابل تأملی را ارائه می‌دهند.

این روال اساسی مدیران بدون شک باعث رشد مسیر شغلی کارمندان می‌شود؛ چرا که کارمند متوجه می‌شوند که برای برآورد انتظارات مدیر خود باید به صورت شفاف بسیاری از موارد را تحت نظر داشته باشند و در گزارش‌هایی که ارائه می‌دهند دقت خود را به شکل ویژه‌ای لحاظ کنند.

توجه به سطح کلی کار

سعی کنید در مرحله سوم یک سطح خاص و کلی را در نظر بگیرید و به واسطه آن سطح شغلی خود را به مقام‌های بالاتر مدیریتی منتقل کنید؛ توجه به یک دسته خاص باعث می‌شود مسیرهای شغلی را به صورت بالقوه تحت شعاع قراردهید؛ شما نباید این مرحله را نیز یک مرحله ساده در نظر بگیرید.

این کار باعث می‌شود تا شما بتوانید به یک دیدگاه و درآمد بالاتر دست پیدا کنید؛ چرا که توجه به یک سطح کلی در مسیر شغلی باعث می‌شود شما با انگیزه به ارتقاء شغلی عملکرد خود را مدیریت و آن را به مقام بالاتر ارجاع دهید.

صحبت درباره اهداف

مسیر شغلی در ایران

مرحله چهارم مرحله‌ای است که کارمندان در مورد اهداف خود صحبت می‌کنند و هدف تنها چیزی است که باعث رشد انسان می‌شود؛ به همین دلیل است که شما به عنوان یک کارمند نمونه نباید این موضوع را نادیده بگیرید.

به این نکته توجه داشته باشید که برای رسیدن به اهداف خود باید از چه راهکارهایی استفاده کنید و شاید مجبور باشید از شرایط خاصی عبور کنید.

بدون هیچ اغراقی مهم‌ترین عامل برای موفقیت در مسیر شغلی صحبت در مورد اهداف است؛ چرا که بعد از هدف‌گذاری دقیق شما می‌توانید مسیر زندگی فردی و کاری خود را مشخص کنید. بسیاری از موانع موفقیت به خاطر نداشتن یک هدف مشابه است و به همین خاطر شما باید به صورت واضح و مشخص اهداف خود را مشخص کرده و ارزش‌های خود را اولویت‌بندی کنید.

هدف و انگیزه مهم‌ترین نیازهای افراد در مسیر شغلی است که سختی‌های این مسیر را از یاد می‌برد. به همین دلیل است که هدف را شما برای ارزیابی عملکرد خود می‌توانید یک گزینه مناسب در نظر بگیرید که به واسطه اهداف پیش‌بینی شده معیارهای قابل توجه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. سعی کنید از اقدامات خود یک لیست کامل را تهیه و به عنوان هدف به آن بیندیشد و صحبت کنید.

صداقت و عملگرا بودن

مرحله پنجم که مهم‌ترین مرحله به شمار می‌آید به صداقت و عملگرا بودن شما مربوط است. مرحله پنجم برای بسیاری از افراد یک مرحله تقریبا چالش‌برانگیز است.

این مرحله به صداقت بالایی نیاز دارد. صداقت یک ویژگی مهم محسوب می‌شود که می‌تواند به هماهنگی و سازگاری رفتاری شما در محل کار منجر شود. صداقت بدون شک یکی از مهم‌ترین و موثرترین راهکارها برای یک فرهنگ درست کاری محسوب می‌شود و صددرصد مسیر شغلی شما را با بازدهی بالا روبه‌رو می‌کند. راهکارها برای یک فرهنگ درست کار سختی نیست.

زمانی که شما عملگرا نبودن را در کار خود لحاظ کنید نمی‌توانید یک مسیر شغلی بدون نقص را در نظر بگیرید؛ به این دلیل که با پایین آمدن انگیزه شما اعتماد به نفسی نیز وجود ندارد و هدف خود را با سردرگمی و کلافگی دنبال می‌کنید.

عملگرا بودن در مرحله پنجم باعث یک تحلیل درست می‌شود تا شما به موقع برنامه‌ریزی و به موفقیت فکر کنید. فردی منضبط باشید و همچنین اشتیاق خود را نسبت به کار از دست ندهید.

در مورد اهداف مسیر شغلی شما می‌توانید به برنامه‌ریزی نیروی انسانی و مهم‌تر از همه یکپارچه شدن این مسیر بیاندیشید.

طراحی این مسیر باعث می‌شود تا شما کارکنان را بتوانید در حوزه کاری خود ارزیابی کرده و حتی به مشاوره بپردازید؛ البته تجربه کاری، توسعه و رشد هرچه بیشتر در کسب و کار  لحاظ شود مسیر مورد نظر با تحصیلات، تجربه، مهارت و آموزش نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد؛ چرا که باعث ایجاد خط مشی جدید برای کارکنان می‌شود.

برای طراحی مسیر شغلی شما می‌توانید به تکامل مسیر خود فکر کنید و برای رشد شغلی خود از راهکارهای متنوعی استفاده نمایید. به این دلیل که حداقل مهارت‌ها را یاد می‌گیرید و به صورت منطقی می‌توانید هرکدام را در نظر می‌گیرد.

در مورد ارزیابی کارکنان در برنامه‌ریزی مسیر شغلی همانگونه که به آن اشاره شد، سرپرست و یا مدیر باید عملکرد کارکنان را کاملا ارزیابی کرده و هرکدام را به خوبی شناسایی کنید.

اما اگر ارزیابی به صورت عمیق صورت پذیرد، ارزشیابی شما به عنوان مدیر باعث اعتبار هرچه بیشتر در بین کارکنان می‌شود؛ اما توجه داشته باشید که نقش مدیران در برنامه مسیر شغلی یک نقش ویژه است که در هر صورت اگر شما مسیر شغلی خود را با تحلیل قابل قبولی در نظر بگیرید، مدیریت و ارزیابی کارکنان کار سختی نیست.

ایجاد مسیر شغلی

شما با ارزیابی خود در ابتدای شناخت مسیر شغلی باید مهارت‌های خود را کاملا مورد بررسی قرار دهید. فرصت‌هایی که برای پیشرفت وجود دارد را مورد بررسی قرار دهید و موقعیت‌های جدید خود را ارزیابی کنید.

البته علاقه شما در این مسیر خود نکته مهمی است که نباید از آن غافل شوید؛ حتی اگر مهارت‌‌های خود را یادداشت کنید، از لحاظ روحی شما می‌توانید یک لیست کامل را در مورد اهداف خود و مهارت‌هایی که دارید به راحتی مورد تجزیه تحلیل قرار دهید.

بهتر است در مسیر شغلی از افراد باتجربه که کمک بگیرید و این توانایی خاصی را در حوزه کاری شما به وجود می‌آورد؛ به گونه‌ای ‌که پیشرفت شما با توجه به راهنمایی این افراد می‌تواند مسیر درستی را طی کند و بهتر است همیشه به دنبال راهنما باشید؛ چرا که یک کودک و مربی به صورت حرفه‌ای می‌تواند ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های قابل قبولی را در اختیار شما قرار دهد.

همچنین نظارت و بررسی را به هیچ عنوان از یاد نبردید؛ چرا که نظارت باعث می‌شود تا شما عملکرد خود را ارزیابی کرده و روی آن متمرکز باشید و فرصت‌های شغلی بیشتری را پیدا کنید.

اهمیت کوچینگ در مسیر شغلی

پیشرفت شغلی

اهمیت استفاده از کوچ باعث می‌شود تا شما در مسیر شغلی بدون سردرگمی بتوانید مسیر خود را دنبال کنید. تغییرات در مسیر با یک برنامه‌ریزی شما را از شکست دور می‌کند و باعث نتیجه بخشی زحمات شما می‌شود و به همین دلیل سعی کنید حمایت‌های کوچک را در نظر بگیرید؛

چرا که برخی از افراد به توانایی و استعدادهای خود هیچ اهمیتی نمی‌دهند و این‌چنین است که کسب و کار آن‌ها با مشکل روبه‌رو می‌شوند و نمی‌توان یک مسیر روشن و شفاف را دنبال کند.

اما همدلی و راهکارهای کوچینگ باعث می‌شود تا توانایی شما به بهترین شکل ممکن مورد بررسی قرار گیرد و بتوانید استراتژی‌های کاری خود را به شکل مدیریت شده تغییر دهید.

فاکتورهای خاصی برای کوچینگ وجود دارد که هر کدام از شما باید آن‌ها را به روش خاصی مورد بررسی قرار دهید تا مسیر شما به صورت هدفمند بتواند مسیر خود را دنبال کند.

شما با استفاده از کوچینگ توانایی‌های فردی خود را می‌توانید تقویت کنید و مسئولیت‌پذیری خود را بارور نمایید. این‌گونه است که به تعهدد‌کاری خود پایبند می‌شوید و عملکرد فردی و راندمان کاری خود را بالا می‌برید.

پتانسیل‌های متغیری در فرایند کاری هر فردی وجود دارد؛ این پتانسیل‌ها باعث می‌شود شما نقاط قوت و توانایی خود را بشناسید و به عنوان فرصت برای فروش بیشتر از آن استفاده کنید.

این کار به شما انگیزه کاملی می‌دهد تا استعدادهای خود را ببینید و از آن استفاده کنید و مهم‌ترین نکته این‌که برای آن ارزش قائل باشید.

چندین سال است که کوچینگ با مزایای خود توانسته به یک روش مثبت در استراتژی‌های استعدادیابی شناخته شود و صددرصد برای بهره‌وری مسیر شغلی بسیار اثر بخش عمل می‌کند.

زمانی که رضایت شما در مسیر شغلی فراهم شود صددرصد می‌تواند به افزایش درآمد و ارتقاء شغل خود بیاندیشید که در هنگام استفاده از کوچ خواسته‌های شما مورد بررسی قرار می‌گیرند و انگیزه لازم را در شما ایجاد می‌کند؛

چرا که عملکرد شما به عنوان منابع انسانی مهم‌ترین چیزی است که در این مسیر به آن نیاز دارید؛ برنامه‌ریزی برای رسیدن به ظرفیت‌های واقعی کاری با هر نوع رفتاری می‌تواند به اهداف شما کمک کند.

عملکرد کوچ به تعامل، تعادل و توازن بین هدف و توسعه مهارت فردی شما مربوط می‌شود و به همین خاطر باید روابط فردی، احساسات و افکار خود را مدیریت کنید تا راندمان کاری خود را مدیریت نمایید؛ چرا که هر شرایطی باور و اعتماد به نفس خاص نیاز است و کوچ می‌تواند این شرایط را به راحتی برای شما هموار کند.

سخن پایانی

ما در این مقاله مسیر شغلی را به صورت کاملا واضح و شفاف برای شما با مزایایی که به وجود می‌آورد شرح دادیم. چهارچوب خاصی برای تغییرات تفکر سنتی و تفکر جدید به وجود می‌آید که نباید آن را از یاد ببرید.

عمدتا برخی از افراد به این مسیر توجهی ندارند و این گونه است که نمی‌توانند به نتیجه و بازدهی قابل قبولی دست پیدا کنند. شما هر کدام از مراحل خاص مسیر شغلی را باید با توجه به روال اصلی کار در نظر داشته باشید.

اما در این مراحل انتظارات مدیران، توجه به سطح کلی کار، صحبت از تمامی اهداف و صداقت و عملگرا بودن شما جزء نکات مهمی است که نباید از آن برای موفقیت و پیشرفت این مسیر غافل شوید.

برای ایجاد یک مسیر شغلی سعی کنید، مسیر خود را مدیریت نمایید تا قادر باشید در این زمینه پیشرفت کنید. همچنین اهمیت استفاده از کوچینگ باعث می‌شود تا مسیر مورد نظر شما بتواند شما را از هر نوع کلافگی و سردرگمی به شکلی کاملا اصولی نجات دهد.

با وجود یک راهنما صددرصد روال کار شما دیگر یک روال بی برنامه نیست. شما برای مسیر پربازده شغلی خود چه برنامه‌ای دارید؟ در این مورد با ما در قسمت نظرات کاربران صحبت کنید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره