7 تکنیک کاربردی برای مدیریت زمان در کسب و کار اینترنتی

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

مدیریت زمان در کسب و کار اینترنتی اهمیت بسیار بالایی دارد. یک کارآفرین آنلاین موفق باید بتواند زمان و منابع را به نحو احسن مدیریت کند. موارد زیادی هستند که باعث حواس پرتی و وقت تلفن کردن می شوند.

به عنوان مثال چک کردن مداوم ایمیل‌ها و یا مرور اتفاقات در صفحات مجازی. موفق‌ترین صاحبان کسب و کارهای اینترنتی از هر ساعت بیشترین بهره را می‌برند. همین نکته به آن‌ها کمک می‌کند که بیزنس موفق و پر‌درآمدي داشته باشند.

 1. برای روز خود برنامه‌ریزی کنید

اولین نکته در مدیریت زمان در کسب و کار اینترنتی، برنامه ریزی روزانه است. وقتی برنامه ریزی می‌کنید، کار‌ها‌ی مهم و الویت‌های خود را لیست کنيد. همه نکات ریز از جمله، زمان پاسخ دادن به ایمیل ها، زمان جلسات و … همه را یادداشت کنید. همه این تایم‌ها در روند کار شما نقش دارند.

هدف اصلی از برنامه ریزی روزانه، بهترین استفاده از زمان است. بیشترین استفاده از تمامی ساعات روز. اما اکثر مدیران و کارآفرینان در انجام این کار شکست می‌خورند.

برای این که بهترین کارایی را در روز داشته باشید، شب‌ها به خوبی استراحت کنید. در این صورت در طول روز ذهن باز و فعالی خواهید داشت.

یک عادت خوب برای مدیریت زمان در کسب و کار اینترنتی برنامه‌ریزی از شب قبل است. سعی کنید قبل از این که محل کار خود را ترک کنید برای روز بعد برنامه کامل و دقیقی بریزید. در ادامه این مقاله از ویترین سافت برنامه‌ریزی اصولی و هوشمند را برای شما توضیح داده ایم.

نکات مهم برنامه‌ ريزي برای کسب و کار

 • هوشمندانه برنامه ریزی کنید

بسياري از افراد فکر مي‌کنند داشتن وقت آزاد زياد خوب نيست. يا کسي که وقت آزاد زيادي دارد، خوب کار نمی‌کند. در عوض، افراد با ذهن و فکر دائما مشغول، پر‌تلاش و پر‌کار هستند. یا این که افرادی که وقت کم مي‌‌آورند، حتما کار‌ها‌ی مهم بسیاری انجام می دهند. باید این طرز تفکرتان را عوض کنید.

اگر یک لحظه با خود صادق باشید، متوجه نکته مهم‌تری می‌شوید. اگر سرتان شلوغ است، حتما به این معنا نیست که کارهای سازنده‌اي انجام مي دهيد. معمولا برعکس است! وقتي خيلي مشغول هستيد، زمان زيادي را تلف مي‌کنيد! مي‌پرسيد چرا؟ زيرا برنامه‌هاي خود را با کارهايي پر مي‌کنيد که مهم نيستند.

سعي کنيد فهرستي از کارهاي ضروري و واقعا مهمي که بايد انجام شوند تهيه کنيد. به‌عنوان يک نکته در مديريت زمان در کسب و کار اينترنتي، لازم نيست دائما به فکر تغيير کپي و يا طراحي وب سايت خود باشيد.

اين‌ها از جمله جزئيات به حساب مي آيند. به جاي اين‌ها، براي جذب مشتري يا ارتباط برقرار کردن با اینفلوئنسرها تمرکز کنید. اين کارهاي سخت و مهم را اول انجام دهيد. بعد از مدتي، خواهيد ديد که رشد پيشرفت در اين محيط اصلا سخت نيست!

 • اولویت‌بندی کنید

در دنیای کارآفرینی، اولویت بندی توانایی شما را برای نه گفتن افزایش می‌دهد. باید به چیزهایی که اهمیت ندارند، نه بگویید. این کار به شما اجازه می‌دهد که کارهایی که مهم‌تر هستند انجام دهید.

بسیاری از افراد در الویت‌بندی وظایف کاری خود مشکل دارند. به همین علت فرمولی را در ادامه ارائه دادیم که بسیار موثر است. سعی کنید کار‌های خود را طبق این فرمول از بالا به پایین الویت‌بندی کنید.

 • کارهایی که باید انجام دهید.
 • کارهایی که بهتر است انجام دهید.
 • کارهایی که می توانید انجام دهید.
 • کارهایی که می‌توانید انجام دهید می‌توانید انجام ندهید.

این فرمول اهمیت کار‌ها را به شما نشان می‌دهد. اگر کاری که باید 100 درصد انجام دهید، را انجام ندهید مسلما عواقب بدی خواهد داشت. در واقع کارهایی که در جایگاه اول هستند، بیشترین اهمیت با سخت‌ترین عواقبت در صورت تکمیل نکردن، دارند. اما کارهای جایگاه چهارم کمترین اهمیت با کمترین ضرر در صورت عدم انجام، دارند.

 1. بهترین زمان کاری خود را تعیین کنید.

برخی از افراد شب بیشترین کارایی را دارند. برخی دیگر، صبح ها بهترین خود هستند. به عنوان يک کارآفرین آنلاین باید بدانید چه زمانی از روز بیشترین کارایی را دارید. سپس وظایف و کارهای مهم و با اهمیت را در آن زمان انجام دهید. ذهن اکثر افراد بیشترین کارایی را در صبح دارد.

اگر شما هم جزء اين دسته هستيد، کارهاي 100 درصد با اهميت را صبح ها انجام دهيد. در اين صورت، زماني که بيشترين انرژي را داريد، مهم‌ترين کارها را انجام مي‌دهيد.

صرف نظر از این که یک کار خاص چقدر مهم است، تمام مسئولیت‌های کاری بر مدیریت زمان در کسب و کار اینترنتی تاثیر می‌گذارند. نکته کلیدی این جا است که مهم نیست که چقدر زمان دارید تا کارهای خود را انجام دهید. بلکه مهم این است که چگونه از زمان خود به طور موثر استفاده می‌کنید.

از یاد نبرید همه چیز از ذهن شما شروع می‌شود. به عنوان دارنده یک تجارت الکترونیک در ابتدای کار ممکن است مدیریت زمان سخت به نظر بیاید. اما با طرز فکر درست، می‌توانید هر کاری که برای آن برنامه ریزی می‌کنید به خوبی پیاده سازی کنید.

 1. براي رسيدن به يک هدف خاص تمرکز کنيد!

يکي از مهمترين نکات در مديريت زمان در کسب و کار اينترنتي، تمرکز روي يک هدف خاص است. شما نمي توانيد زمان خود را به چند فعاليت زمان‌بر اختصاص دهيد. افراد زيادي هستند که همه جا حضور دارند. همچنين هر کاري در هر زمنيه‌اي انجام مي‌دهند. آن‌ها را در اينستاگرام مي‌بينيد. يک صفحه فيس بوک دارند. در ساير پلتفرم‌‌ها نیز دائما فعالند. اما شما باید دو نکته را به خاطر بسپارید:

 • این فعالیت‌ها توسط یک تیم انجام می‌شود، نه یک نفر.
 • برای موفقیت در هر بخش از کسب و کار خود به زمان نیاز دارید.

بنابراین، انجام همه این کار به یکباره و باهم را فراموش کنید. هدف شماره یک شما چیست؟! می‌خواهید لیست ایمیل‌های دریافتی خود را افزایش دهید؟ فروش بیشتری داشته باشید؟ تولید محتوای بهتری در سایت خود انجام دهید؟ تبلیغات بگیرید؟ و… سعی کنید فقط روی همان هدف تمرکز کنید. بعد از رسیدن به اولین هدف خود، می‌توانید به زمینه‌های دیگر کار نیز وارد شوید.

 1. شما ربات نيستيد!

مديريت زمان کسب و کار اينترنتي به اين معنا نيست که هميشه بايد کار کنيد. شما ربات نيستيد! شايد مدت کوتاهي بتوانيد يک سره کار کنيد. اما بعد از مدتي کيفيت و کارايي کارهاي شما به شدت پايين مي‌آيد.

استراحت کردن براي سلامت روح و روان شما ضروري است. معمولا کساني که تجارت‌هاي الکترونيکي دارند، بيش از 8 ساعت در روز کار مي‌کنند.

اگر اينقدر اراده قوي داريد که بدون احساس خستگي براي اين مدت کار کنيد، عيب ندارد. اما اگر مي‌بينيد با اين ساعت کاري، به شما فشار وارد مي‌شود، اين کار اصلا توصيه نمي‌شود.

سعي کنيد حتما براي خود تايم‌هاي استراحت خوبي در نظر بگيريد. هر چيزي که شما را خوشحال مي‌کند. هر فعاليتي که شما را براي ادامه روز و روز بعد شارژ و پر انرژي کند. به مغزتان فرصت دهيد که به قول معروف رفرش شود!

 1. از روش 60_60_30 استفاده کنید

برای همه ما پیش آمده که در حین کار احساس خستگی می‌کنیم. اگر شما هم همین تجربه را دارید، از این روش استفاده کنید. در این تکنیک شما فعالیت مورد نظر خود را به مدت 60 دقیقه دو بار انجام می‌دهید. بعد از آن می‌توانید به مدت 30 دقیقه استراحت کنید.

بعد از استراحت باز به سراغ کار بروید. دوباره و دوباره از این تکنیک استفاده کنید. این روش، فوق العاده عمل می‌کند. زمانی که سخت‌ترین کار‌ها را باید انجام دهید، حداقل یک بار در روز روش  60_60_30 را پیاده کنید. در این صورت بدون احساس خستگی و کلافگی می‌توانید بهترین خود در کار باشید.

این نکته در مدیریت کسب و کار اینترنتی نقش کلیدی دارد. زیرا وقتی شما انرژی کافی و لازم را نداشته باشید، برای انجام هر کاری باید دو برابر وقت بگذارید.

 1. از حاشیه ها دوری کنید.

با تکنولوژی و وسایل هوشمند امروزی تقریبا غیرممکن است که بدون هیچ حواس پرتی کار کرد. اما برای مدیریت زمان در کسب و کار اینترنتی باید پیوسته در مسیر درست حرکت کنید. سعی کنید در فضای کاری خود بمانید. همچنين به سراغ عوامل حاشیه‌ای که شما را تنبل می‌کند، نروید.

می‌پرسید چگونه؟ اول از همه بدانید که وابستگی و اعتیاد به تنبلی درون همه انسان‌ها است. پس شما هنگام کار به صورت خیلی طبیعی دوست دارید زودتر استراحت کنید.

اين روزها هم که همه انسان‌ها به گوشي‌هاي همراه اعتياد دارند. اما چگونه می‌توان تنبلی را کم کرد؟ اگر گوشی خود را خاموش کرده و از خود دور کنید، 90 درصد مشکلات شما حل خواهد شد. وقتی با لپ تاپ کار می کنید، اعلان های اضافی را خاموش کنید.

سعی کنید روی حالت تمام صفحه کار کنید. همچنین نرم افزاری را نصب کنید که دسترسی شما را به وب سایت‌های مختلف غیرضروری را مسدود کند. به این صورت می‌توانید بدون هیچ گونه حواس پرتی وسوسه کننده‌ای کار کنید!

 1. مسئولیت ها را با دیگران تقسیم کنید.

یکی از راه‌های مدیریت زمان در کسب و کار اینترنتی، تقسیم وظایف است. اگر همیشه سعی می‌کنید همه کار‌ها را خودتان انجام دهید، اشتباه بزرگی می‌کنید.

از همین حالا سعی کنید برخی از کارها را به افراد متخصص واگذار کنید. با تقسیم وظایف، فقط در زمان صرفه‌جویی نمی‌کنید. بلکه اصطلاحا کار را به دست کاردارن می‌سپارید! یعنی هر کاری به دست مختصص همان کار انجام می‌شود. این موضوع، به شما انرژی بیشتری می‌دهد.

انرژی بیشتر برای انجام کار‌های مهم و ضروری! شاید در ابتدا فکر کنید این کار هزینه بردار است. اما در دراز مدت می‌بینید که ارزشش را دارد. همچنین بعد از موفقیت و کسب درآمد خوب، آنقدر‌ها هم هزینه بردار نیست!

 1. استفاده از نرم افزارهای مدیریت زمان در کسب و کار اینترنتی

اگر نتوانید به درستی تایم و زمان خود را مدیریت کنید، حتما کسب و کار شما ضرر می‌کند. به همین علت بهتر است در ابتدای کار بیشترین سرمایه و توجه را روی برنامه‌ریزی و مدیریت زمان انجام دهید.

می‌توانید از بسیاری از نرم افزار‌های مدیریت زمان استفاده کنید. این اپ‌ها برای تایم بندی و الویت‌بندی شما طراحی شده‌اند. بسیاری از آن‌ها رایگان هستند.

یا این که فقط با پرداختن مبلغ کمی می‌توانید تایم خود را مدیریت کنید. اگر فکر می‌کنید هزینه کردن برای این نرم افزارها هزینه اضافی است، سخت در اشتباهید. وقت طلاست! اگر نتوانید بیشترین استفاده را از ساعات روز خود کنید نمی‌توانید درآمد مورد نظر خود را از کسب و کار اینترنتی خود به دست بیاورید.

زمان به عقب برنمی گردد!

توجه داشته باشید که هرگز زمان به عقب برنمی‌گردد. اگر نتوانید مدیریت زمان در کسب و کار اینترنتی خود را به خوبی انجام دهید، ممکن است در آینده حسرت زیادی بخورید.

فرصت‌هایی که امروز برای شما پیش آمده تا پیشرفت کنید، همیشه پیش نمی‌آید! به همین دلیل اگر احساس می کنید استراتژی های شما برای پیش بردن یک استارتاپ، غلط است، سریعا به فکر چاره باشید.

شما باید بتوانید در زمانی مشخص به اهداف از پیش تعیین شده خود برسید. اگر می‌بینید زمان گذشته ولی هنوز به نقطه‌ای که باید نرسیدید، حتما یک جای کار شما می‌لنگد.

بسیاری از کارآفرینان تازه‌کار روش‌هاي برنامه ريزي درست را نمي‌دانند. به همين دليل ساعات روز خود را هدر داده و به کارهاي بي فايده مشغول هستند. در اين مقاله راه‌هاي درست برنامه ريزي کردن را بيان کرديم. سعي کنيد آن‌ها را دقيق و با تمرکز به کار بگيريد.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره