مدیریت بر اساس اهداف (MBO) چیست و چگونه اجرا می‌شود؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

مدیریت بر اساس MBO

زمانی که از مدیریت و مدیریت سازمانی صحبت می‌شود، نظریه‌های زیادی به میدان می‌آیند که هر کدام از یک رویکردی الهام گرفته اند. یکی از محبوب‌ترین نظریه‌های مدیریتی، مدیریت بر اساس اهداف است که هدف اصلی ما در این مقاله بوده است.

اگر تاکنون با این مفهوم آشنا نشده‌اید، تا انتهای این مطلب را دنبال کنید تا به بررسی رویکرد مدیریت بر اساس اهداف بپردازیم. پس از مطالعه این مقاله در ویترین سافت شما با مفهوم مدیریت و همچنین نحوه اجرای مدیریت بر اساس اهداف آشنا خواهید شد و می‌توانید به راحتی این نظریه را در سازمان خود پیاده کنید.

مدیریت بر اساس اهداف چیست؟

این مفهوم برای نخستین بار در یکی از کتاب‌های معروف به نام Practice of management در سال 1954 آمده است. نویسنده آن پیتر دراکر یکی از بهترین و با نفوذترین افراد در کسب و کار بوده است که توانست ایده‌های بسیار ناب مدیریتی بر اساس اهداف را به جامعه ارائه دهد.

او توانست به وسیله نظریه‌ها و دیدگاه‌های خود در مورد رهبری، انقلابی را در دنیای مدیریت و شرکت ایجاد کند. او دارای کتاب‌های معروفی زیادی است که از میان آن‌ها می‌توان به The effective Executive و  management challenges for 21st century  اشاره کرد.

دراکر مدیریت بر اساس اهداف را بدین گونه معنی کرد: یکی از مدل‌های مدیریتی بوده که هدف از آن بهبود نحوه عملکرد سازمان‌ها از طریق تعیین و تعریف اهداف مورد نظر کارکنان و مدیریت است. در واقع او هدف از این دیدگاه را ایجاد یک ارتباط بهتر و موثرتر میان مدیریت و کارکنان دانست و بدین وسیله توانست کارایی عملیاتی را در سازمان‌ها افزایش دهد.

پیتر دراکر با این روش مدیریتی قصد داشت تا اهداف شخصی هر کارمند را با اهداف سازمانی در یک راستا و یک سمت و سو قرار دهد. بدین ترتیب افراد مسئولیت‌های خود را بیشتر و بهتر درک نموده و با سرعت به طرف اهداف تعیین شده پیش می‌روند. در این مدل مدیریتی تعهد و مشارکت در میان افراد بیشتر شده و همچنین از مسئولیت و بلوغ کارمندی به طور کامل پشتیبانی می‌کند.

یکی از بخش‌های اصلی برای موفقیت در این زمینه توانایی مدیریت نمودن بر اساس اهداف روشن و نقش دهی‌های درست به افراد گوناگون در یک سازمان است.

این امر موجب دستیابی بهتر و سریع‌تر مدیر به اهداف خود می‌شود. علاوه‌بر این، نظریه مدیریت بر اساس اهداف که از واژه‌های management of objects گرفته شده است، میزان رضایت کارمندان را در پی دارد که تمام این‌ها می‌توان سازمان و یا شرکت را به اهداف اصلی خود نزدیک‌تر نماید.

ویژگی‌های دیدگاه مدیریت بر اساس اهداف

این مدل مدیریتی دارای 5 ویژگی بسیار مهم است که هر کدام می‌تواند به این مدل کمک شایانی کند. در این بخش شما را با این 5 ویژگی اعجاب انگیز آشنا می‌کنیم:

 1. مشارکت مدیر با کارمندان
  همانطور که مطالعه نمودید، بر اساس این مدل مدیریت، بر تصمیم‌گیری دموکراتیک، اهداف و همچنین تصمیم‌گیری مشارکتی تاکید ویژه ای دارد. در این مدل همه زیردستان و ذی‌نفعان از سطح پایین تا بالا مشارکت دارند و بدین ترتیب تنها با مشارکت می‌توانند پتانسیل کامل خودشان را به دست آورند. افراد بالاتر باید برنامه های زیردستان را پذیرفته و با این مدل و مزایای بکارگیری آن کاملا آشنا باشند.
  در این مدل، مدیر و کارکنان همگی باید دست در دست یکدیگر داده تا بتوانند به تحقق اهداف مختلف سازمان دست پیدا کنند. بدین معنی که در برابر مشکلات ایده‌های خود را ارائه داده و در جهت اهداف سازمان پیش بروند.
 2. هدف گذاری‌های مشترک
  مدیریت بر اساس اهداف بر واقعی بودن اهداف نیز بسیار تاکید داشته و باید این اهداف را برای دستیابی به آن‌ها تعیین کنند. آن‌ها باید این اهداف را مقصودی برای رسیدن به موفقیت تلقی نمایند.
 3. اخذ تصمیم‌های مشترک
  یکی از تفاوت‌های مدیریت بر اساس اهداف با دیگر سبک‌های مختلف مدیریتی نداشتن تمرکز روی فرآیندهایی که منجر به دستیابی اهداف می‌شوند، بوده است. از مهم‌ترین بخش‌های این نظریه، اهداف هستند، این اهداف از طریق مشارکت به طور واقعی تعیین می‌شوند، بنابراین تمرکز روی دستیابی به این اهداف در این مدل از مدیریت کمتر خواهد بود.
 4. دست یافتن به اهداف حداکثری
  این سبک از مدیریت بر تفکر به طور منطقی تاکید ویژه‌ای دارد و همانطور که مطالعه نمودید، اهداف در این مدل باید کاملا قابل دستیابی و واقعی باشند تا شما را به حداکثر اهداف برسانند. دستیابی به موفقیت در چهارچوب مشارکت بسیار ساده خواهد بود و رویکردهای سیستمی نیز می‌تواند بدین صورت به سازمان‌ها برای دستیابی به اهدافشان کمک کند. این مدل مدیریت امکان اخذ تصمیم‌های خلاقانه را به افراد می‌دهد چرا که مهم‌ترین بخش در این مدل اهداف هستند.
 5. پشتیبانی
  یکی از اصلی‌ترین عناصر در مدیریت بر اساس اهداف، تمرکز روی سیستم پشتیبانی است. در این مدل ارتباط موثر تسهیل پیدا می‌کند، چرا که مافوق باید با زیردستان خود برای تعیین اهداف، گفت‌وگو کند. در این مدل، هر دو طرف باید در تعیین اهداف سازمان کمک کرده و با صراحت هر چه بیشتر در مود آن بحث کنند.

نحوه اجرای مدیریت بر اساس اهداف

مدیریت

برای این که بتوانید این سبک از مدیریت را در شرکت و یا سازمان خود پیاده کنید، باید مراحل زیر را پشت سر گذاشته تا به موفقیت دست پیدا کنید:

 • اولین قدم تعیین اهداف سازمانی برای شرکت بوده است، این اهداف باید الهام گرفته از رسالت کلی شرکت باشد.
 • مرحله دوم رساندن مفاهیم اهداف به کارکنان است. «پیتر دراکر» برای بیان این مفاهیم از واژه Smart استفاده کرد.
 • مرحله سوم در اجرای مدیریت بر اساس اهداف، ترغیب کارکنان به شرکت در تعیین این اهداف است. در ابتدا باید آن‌ها اهداف فردی خود را مشخص کرده و سپس به آن‌ها را به سمت اهداف سازمان سوق دهند. این امر باعث می‌شوند تا کارمندان انگیزه بیشتری بگیرند و به توانایی‌های خود ایمان آورند.
 • در مرحله چهارم در اجرای این مدل از مدیریت، باید بر پیشرفت کارمندان نظارت داشت. در مراحل قبلی گفتیم که اهداف باید smart باشند، یعنی قابل اندازه‌گیری باشند تا بتوانید تحقق آن‌ها را تعیین کنید. در این مرحله باید رسیدن به اهداف و پیشرفت کارکنان را نظارت نمایید.
 • قدم نهایی ارزیابی و همچنین پاداش کارمندان است که شامل بازخورد کاملا صادقانه مدیریت از کارکنان است.

عوامل موثر بر این نظریه

عوامل موثر بر مدیریت بر اساس اهداف را می‌توان به دو دسته عوامل کلی و عوامل اختصاصی دسته‌بندی نمود. در بخش بعدی این عوامل را با جزئیات در اختیار شما قرار می‌دهیم:

 1. عوامل کلی:
  عوامل کلی تاثیرگذار بر مدیریت بر اساس اهداف به شرح زیر هستند:
 • داشتن فعالیت‌های دائمی در زمینه کاری سازمان
 • انجام تعهدات مالی
 • انجام تعهدات تخصصی
 • مشخص نمودن وظایف تولید و یا پشتیبانی
 • تعیین کارهای اختصاصی افراد و گروه‌ها
 1. عوامل اختصاصی
  این عوامل خود به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند:
 • خدمات
 • محصول
 • بازار
 • زمینه‌های مختلف فلسفی و حقوقی
 • منطقه‌های جغرافیایی

مزایای به کار بردن مدل مدیریت بر اساس اهداف

استفاده از این سبک مدیریتی دارای مزایای زیادی است که شما را به رسیدن به اهداف‌تان نزدیک‌تر می‌کند. این مزایا و فواید عبارتند از:

 • بهبود مدیریت: مدیریت بر اساس اهداف می‌تواند عملکرد مدیریتی را به طرز قابل توجهی بهبود بخشد، به شرط آن که مدیریت نیز با برنامه‌ریزی‌های دقیق انجام گیرد. این مدل به مدیران سازمان‌ها کمک می‌کند که برای رسیدن به اهداف و نتایج مورد نظر برنامه‌ریزی داشته باشند.
 • بهبود روحیه تعهد در کارکنان: کارکنان در این مدل می‌دانند که دقیقا چه انتظاراتی از آن‌ها می‌رود به همین دلیل به اهداف تعیین شده متعهد خواهند بود، چرا که در تعیین و انتخاب این هدف‌ها مشارکت داشته‌اند و خود را در آن‌ها سهیم می‌دانند به همین دلیل حس مسئولیت بیشتری در قبال آن‌ها خواهند داشت.
 • شفافیت سازمان: مدیران باید چهارچوب‌ها و نقوش سازمانی را شفاف سازی کنند و مشاغل و پست‌ها را بر اساس اهداف طراحی کنند.
 • ارزیابی و کنترل سازمان: این سبک مدیریتی باعث می‌شود که بهتر بتوان یکپارچگی را در سازمان ارزیابی نمود.
 • افزایش بهره‌وری: یکی از مولفه‌های اصلی مدیریت بر اساس اهداف کم کردن هزینه‌هاست که باعث افزایش میزان بهره‌وری می‌شود.
 • بالا رفتن انگیزه کارکنان: این مدل به کارکنان کمک می‌کند تا انگیزه آن‌ها رفته رفته بیشتر شود.
 • رضایت افراد: این یک فرصت بسیار عالی برای مدیریت است که رضایت شخصی را در افراد افزایش دهد.
 • مشخص شدن مشکلات و ضعف‌ها: به دلیل آن که ساختار و ارتباطات سازمانی بیشتر می‌شود در نتیجه مشکلات و ضعف‌ها به خوبی نمایان می‌گردند.

مدیریت نوین

جمع بندی

در این مطلب شما را با مدیریت بر اساس اهداف آشنا کردیم، این نظریه را به طور کامل برای شما توضیح داده و چگونگی اجرای آن را در یک سازمان و یا یک شرکت نیز بازگو کردیم.

حال با ویژگی‌ها و مزایای به‌کار بردن این سبک از مدیریت به طور کامل آشنا شدید و اکنون می‌توانید این نظریه مشارکتی و دموکراتیک را در سازمان خود پیاده کنید تا هر چه بهتر و زودتر به نتایج دلخواه خود و به اهداف سازمانی دستیابی پیدا کنید. زمانی که سازمان‌های مختلف بتوانند اهداف خود را تضمین کنند، می‌توانند از سودآوری و بهره‌وری این مدل از مدیریت بهره‌مند شوند.

همانطور که مطالعه نمودید، اجرای این سبک سیستماتیک بسیار ساده بوده و با تعیین اهداف خود در سازمان می‌توانید به آن دستیابی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره