صفر تا صد تدوین مدل کسب و کار فروشگاه اینترنتی

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : دیدگاهها

تدوین مدل کسب و کار

امروزه با عمومی شدن استفاده از اینترنت، با مدل‌های مختلفی از کسب و کارهای اینترنتی روبه‌رو هستیم که طرفداران زیادی هم دارند؛ بنابراین در این مقاله تصمیم گرفتیم، انواع مدل کسب و کار فروشگاه اینترنتی را با شما مورد بحث قرار دهیم.

کسب و کارهای اینترنتی همان‌طور که از نام آن‌ مشخص است بر اساس اینترنت شکل گرفتند و محور اصلی آن‌ها فروش اینترنتی است. این نوع کسب و کارها از لحاظ مالی بسیار به صرفه‌تر از تجارت‌های سنتی هستند و تعداد کثیری از افراد تمایل به راه‌اندازی آن را دارند؛ زیرا تصور می‌کنند با سرمایه اندکی می‌توانند به فروش و سوددهی بالایی دست پیدا کنند.

اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، فراموش نکنید که قبل از راه‌اندازی کسب و کارهای اینترنتی، به خوبی تحقیق کرده و اطلاعات کاملی جمع‌آوری کنید تا با آگاهی کامل و دیدی روشن، مناسب‌ترین مدل کسب و کار فروشگاه اینترنتی را برای خود انتخاب کنید.

یکی از سوالاتی که اغلب کاربران از ما می‌پرسند این است که چگونه می‌توان از طریق اینترنتی درآمدزایی کرد؟ اینترنت یک بستر بسیار عالی برای درآمدزایی است که روزانه تعداد کثیری از افراد، ساعات زیادی را صرف استفاده از آن می‌کنند.

در حقیقت این یک فرصت طلایی است که از طریق آن می‌توانید کسب و کار خود را بسازید و به سود زیادی دست پیدا کنید. اگر شما هم می‌خواهید به صورت تخصصی با انواع مدل کسب و کار فروشگاه اینترنتی آشنا شوید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با انواع مدل کسب و کار فروشگاه اینترنتی

فروش مستقیم خدمات

فروش مستقیم خدمات یکی دیگر از انواع مدل‌ کسب و کار فروشگاه اینترنتی است. در این نوع کسب و کار یکی از شرکت‌هایی که در زمینه ارائه خدمات فعالیت می‌کند، با راه‌اندازی وبسایت برای شرکت، نام کسب و کار خود را به کاربران معرفی می‌کند و در کنار ساخت سایت، از اپلیکیشن‌های مناسب برای معرفی خدمات خود استفاده می‌کند.

برای درک بهتر این موضوع تصور کنید که یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات نظافتی با ایجاد سایت اینترنتی، فرصت مناسبی برای تعامل با مشتری فراهم می‌کند و از این طریق میزان رضایتمندی افراد را هم می‌سنجد. همچنین مشتریان از طریق کلیک کردن می‌توانند، با این شرکت ارتباط برقرار کرده و درخواست خود را ثبت کنند.

فروش مستقیم محصول

یکی از متداول‌ترین مدل‌های کسب و کار اینترنتی، فروش مستقیم کالا یا محصول است. با توجه به گسترش روزافزون فضا اینترنت در زندگی روزانه ما، بدیهی است که اکثر فروشگاه‌ها به فکر راه‌اندازی یک وبسایت اینترنتی برای فروش محصولات خود باشند.

در واقع فروشگاه اینترنتی یک فضای بسیار مناسب برای افزایش فروش است که در کنار کسب و کار سنتی خود می‌توانید به اهداف کسب و کارتان دست پیدا کنید؛ همچنین اگر به لیست فروشگاه‌های اینترنتی نگاهی گذرا داشته باشیم، به آسانی متوجه موفقیت و جایگاه خوبی که دارند، می‌شویم.

واسطه‌گری محصولات (Market Place)

در این نوع کسب و کار اینترنتی، فرد هیچ‌گونه محصولی برای فروش و ارائه ندارد، بلکه فقط از طریق وبسایت، محصولات شرکت‌ها و فروشگاه‌های دیگر را به کاربران معرفی می‌‌کند. کسب و کار واسطه‌گیری محصولات، جز کسب و کارهایی است که در سال‌های اخیر رشد و موفقیت چشم‌گیری داشته است؛ این کسب و کارها فروش زیادی دارند، البته از نام بردن این‌گونه سایت‌ها معذوریم.

در این مدل کسب و کارها، شرکت‌ها محصولات خود را برای فروش در اختیار وبسایت و اپلیکیشن‌های خاصی قرار می‌دهند و به ازا هر میزان فروش، درصدی را به سایت پرداخت می‌کنند.

تولید محتوا و تبلیغات

تولید محتوا یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد اینترنتی به حساب می‌آید که شامل قالب‌های متنی‌، تصویری، صدا و … است. به صورت کلی تولید محتوا به دو روش مختلف برای درآمدزایی تقسیم‌بندی می‌شود:

 • تولید محتوا و فروش آن یعنی روش مستقیم؛
 • تولید محتوا و ارائه آن به مخاطب و جذب مخاطبین، از طریق درآمدزایی غیرمستقیم.

در روش غیر مستقیم، پس از جذب مخاطبین می‌توان تبلیغات زیادی را در سایت برعهده گرفت تا از این طریق کسب درآمد کرد. مدیران کسب و کارهایی که مخاطب هدفشان با مخاطبین سایت شما یکسان است، هزینه‌های زیادی را برای انجام تبلیغات به شما پرداخت می‌کنند.

واسطه‌گری خدمات

این نوع کسب و کار هم جز تجارت‌های پرسود اینترنتی است. در واسطه‌گری خدمات، شرکت‌ها خدمات خود را در قالب یک اپلیکیشن یا سایت شناخته شده، در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

از این طریق کسب و کارها می‌توانند به تعداد زیادی از مخاطبین دسترسی پیدا کنند و کاربران با انواع خدمات این شرکت‌ها آشنا شوند؛ برای مثال می‌توانیم به سایت‌هایی که خدماتی از قبیل تایپ، طراحی سایت، ترجمه و … را به افراد معرفی می‌کنند، اشاره کنیم.

در کسب و کارهای واسطه‌گری خدمات، خود فرد هیچ‌گونه خدماتی برای ارائه به کاربر ندارد و فقط وظیفه معرفی افرادی که در این حوزه فعال هستند را برعهده دارد.

کسب درآمد از راه محتوا ویدیویی

وبسایت یوتیوب یکی از شبکه‌های بسیار محبوب برای تولید محتوا ویدیویی و اشتراک‌گذاری آن است. این شبکه جهانی روزانه میلیون‌ها نفر بازدیدکننده دارد که وبسایت گوگل، برای تعداد بازدیدهای بالا، هزینه می‌پردازد.

یکی از روش‌های بسیار خوب برای کسب درآمد در یوتیوب، استفاده از بازاریابی ویروسی است. با بازاریابی ویروسی تعداد زیادی از افراد ویدیو شما را تماشا می‌کنند و پس از انتشار آن در یوتیوب، به کسب درآمد بالایی دست پیدا می‌کنید.

نکته: بازاریابی ویروسی یعنی یک کسب و کار، مخاطبین خود را به انتشار پیامی خاص، تشویق کند.

ارائه خدمات آنلاین

ارائه خدمات آنلاین جز کسب درآمدهای اینترنتی است که در آن خدمات به صورت اینترنتی، به مخاطبین ارائه می‌شود. در این روش تمام مراحل از جمله پرداخت هزینه‌ها و دریافت خدمات، به صورت آنلاین یا اینترنتی صورت می‌گیرد؛ به طور مثال می‌توان به نرم‌افزارهای مدیریت پروژه که خدمات آنلاینی را در این حوزه ارائه می‌دهند، اشاره کرد.

رفع نیاز کاربران

برخی از تجارت‌های اینترنتی، فضا مناسبی را برای برطرف کردن نیاز کاربران فراهم می‌کنند؛ به طور مثال می‌توان به سایت‌هایی اشاره کرد که افراد نیاز دارند، دغدغه‌ها و مشکلات خود را به صورت نوشته منتشر کرده و به بحث یا گفت‌وگو بپردازند.

سایت‌هایی که در زمینه فروش محصولات دست دوم فعالیت می‌کنند هم، جز این نوع کسب و کارهای اینترنتی هستند؛ در این نوع سایت‌ها، افراد لوازمی که به آن احتیاج ندارند را برای فروش قرار می‌دهند، سپس کاربرانی که به آن کالا احتیاج دارند، محصول را خریداری می‌کنند.

بیزینس پلن

آموزش‌های آنلاین

در این مدل کسب و کار، حرفه یا یک تخصص خاص را در قالب دوره‌های مجازی در اختیار کاربران قرار می‌دهند و از این طریق هزینه‌های برگزاری کلاس‌ها را دریافت می‌کنند.

وبلاگ‌نویسی

وبلاگ نویسی یکی از راه‌های بسیار خوب برای افرادی است که سرمایه زیادی در اختیار ندارند. برای کسب درآمد از وبلاگ می‌توانید یک سایت قیمت مناسب برای خود راه‌اندازی کنید و سپس صبور باشید تا ترافیک خوبی را به دست آورید.

همچنین بعد از اینکه جایگاه خوبی را در گوگل از آن خود کردید، می‌توانید بر حسب علاقه یا پیشنهادات افراد ماهر در این زمینه، کسب و کار مناسبی را در وبلاگ خود شروع کنید.

تبلیغات کلیکی یا Google Adsense

در تبلیغات کلیکی، کسب و کارها باید به ازا هر بار کلیک کاربر، مبلغی را به گوگل بپردازند تا گوگل از آن مبلغ، هزینه‌ای را به شما پرداخت کند. تبلیغات کلیکی با موضوع سایت شما کاملا همخوانی دارد و یک تجربه بسیار خوب برای شماست؛ برای انجام تبلیغات کلیکی کافی است که از گوگل کد مخصوص google adsense را دریافت کنید و آن را در سایت خود قرار دهید.

علاوه‌بر آن می‌توانید با شبکه‌های تبلیغاتی همکاری خود را شروع کرده تا تبلیغات کلیکی را شروع کنید، فقط نکته‌ای که حائز اهمیت است؛ اینکه شما موظف هستید هر چند روز یک‌بار مطالب وبسایت خود را به‌روز رسانی کنید، تا نرخ کلیک سایتتان افزایش یابد.

مزایای راه ‌اندازی کسب و کارهای اینترنتی

نیاز به سرمایه زیادی ندارید

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در هنگام راه‌اندازی هر نوع کسب و کاری ذهن کاربران را درگیر می‌کند، این است که به چه میزان سرمایه‌ای احتیاج دارند؟ برای پاسخ به این سوال باید خدمت شما بگوییم که کسب و کارهای اینترنتی بسیار گسترده هستند، برای همین نمی‌توانیم عدد دقیقی را به عنوان میزان سرمایه به شما اعلام کنیم.

شایان ذکر است که بدانید، در کسب و کارهای اینترنتی، شما نیازی به پرداخت هزینه بابت اجاره یک فروشگاه یا مغازه را ندارید؛ بلکه فقط باید هزینه‌ای را بابت طراحی و ساخت سایت بپردازید که خب این میزان هزینه در مقابل هزینه اجاره یک مکان فیزیکی، بسیار ناچیز است.

نیازی به کارمند ندارید

تصور کنید که می‌خواهید یک مکانی را برای فروش محصولات خود اجاره کنید، در این صورت شما نیاز به استخدام کارمند، صندوق‌دار و نیروی خدماتی دارید؛ اما کسب و کارهای آنلاین به صورت خودکار عمل می‌کنند و در بسیاری از مواقع نیازی به استخدام نیرو ندارند.

تعامل بهتر با همکاران

در کسب و کار اینترنتی می‌توانید، ارتباط خوب و گسترده‌ای با سایر همکاران خود برقرار کنید و این ارتباط به بهبود کسب و کار شما کمک شایانی می‌کند؛ اما در کسب و کارهای سنتی این امکان وجود ندارد.

توانایی مدیریت چندین تجارت مختلف

از افرادی که در کسب و کارهای سنتی مشغول فعالیت هستند، حتما سوال کنید که آیا توانایی مدیریت چندین کسب و کار را در کنار یکدیگر دارند؟ قطعا پاسخ این افراد به شما منفی است! مدیریت چندین کسب و کار مختلف سنتی در کنار یک‌دیگر، کار بسیار سختی است.

اما یکی از خصوصیات بسیار خوب کسب و کار اینترنتی، توانایی اداره کردن چندین کسب و کار به صورت همزمان است. تنها کافی است که همیشه لپ‌تاپ خود را برای انجام کارهای اینترنتی همراه خود داشته باشید، تا به کارهایتان سروسامان دهید.

اعمال تغییرات بسیار آسان است

تصور کنید که می‌خواهید یک تغییر اساسی در ویترین مغازه یا فروشگاه خود ایجاد کنید. تغییر ویترین مغازه جز مواردی است که هزینه بسیار زیادی را باید بابت آن صرف کنید؛ در حالی که در کسب و کارهای اینترنتی، هر گونه تغییر به آسانی و با صرف هزینه بسیار پایین صورت می‌گیرد.

استفاده از زمان مفید در طول روز

یکی از مزایا کسب و کارهای اینترنتی این است که نیازی ندارید زمان زیادی را بابت رفت و آمد به محل کار و ترافیک صرف کنید؛ بلکه با استفاده از لپ‌تاپ خود می‌توانید کسب و کارتان را مدیریت کنید و از این طریق زمان مفید زیادی را برای خود ذخیره داشته باشید.

بازاریابی آنلاین ابزاری قدرتمند

یکی از خصوصیات بسیار خوب کسب و کارهای اینترنتی این است که در مدت زمان کمی می‌توانید، محصول خود را برای فروش عرضه کنید؛ سپس اطلاعات مفید و ارزشمندی درباره آن در اختیار مشتریان قرار دهید.

در بازاریابی سنتی به زمان بسیار بیشتری برای عرضه و معرفی محصول نیاز دارید، علاوه‌بر آن کسب رضایتمندی مشتریان در روش بازاریابی سنتی، بسیار سخت‌تر از دیجیتال مارکتینگ است. بدون شک بازاریابی آنلاین پتانسیل بسیار بالایی برای پیشرفت دارد و به راحتی می‌توان در آن به جایگاه خوبی رسید.

bussines plan

مخاطبین هدف

تصور کنید که به عنوان مدیر یک کسب و کار تصمیم گرفتید، تجارت خود را از طریق روش‌های آفلاینی مانند روزنامه، مجله، تلویزیون و بیلبورد تبلیغ کنید؛ بی‌شک شما نمی‌دانید که چه تعداد از افرادی که بیلبورد شما را دیدند، جز مخاطبین هدف هستند.

نکته: در بازاریابی آنلاین با برنامه‌ریزی و شناسایی جامعه هدف و در نهایت تدوین کمپین تبلیغاتی، می‌توان افرادی که به حوزه کسب و کار ما علاقه‌مند هستند را شناسایی کرد و به نتایج خوبی رسید.

 محدودیت جغرافیایی ندارید

در کسب و کارهای اینترنتی می‌توانید، فروش خود را در سطح جهانی گسترش دهید و مشتریان واقعی تجارت خود را پیدا کنید. همچنین با کسب و کارهای اینترنتی می‌توانید کالاهای خود را در هر ساعتی از شبانه‌روز و در هر نقطه‌ای از سطح کشور، برای فروش در اختیار مشتریان قرار دهید؛ در صورتی که در تجارت سنتی این امکان وجود ندارد.

اطلاعات کامل در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد

کسب و کارهای اینترنتی به راحتی می‌توانند اطلاعاتی درباره جشنواره، تخفیفات، خدمات و … را در وبسایت خود، در اختیار مشتریان قرار دهند.

تعامل با مشتری

در کسب و کار اینترنتی می‌توانید به صورت مستقیم با مشتریان خود در ارتباط باشید و از نظرات و پیشنهادات آن‌ها در جهت بهبود کسب و کارتان استفاده کنید.

پیشرفت و رشد کسب و کار

روزانه به تعداد کاربرانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، اضافه می‌شود؛ بنابراین کسب و کارهای اینترنتی روز به روز افزایش پیدا می‌کنند.

صرفه‌جویی در زمان

در کسب و کارهای سنتی زمان زیادی صرف اموری مانند پرداخت هزینه‌ها، صدور فاکتور و موارد این‌چنینی می‌شود؛ اما در تجارت‌های آنلاین به خوبی می‌توان این زمان‌ها را مدیریت کرد.

دسترسی سریع و آسان به فروشگاه اینترنتی

دسترسی سریع به اطلاعات جز خصوصیات بسیار خوب در کسب و کارهای اینترنتی است. شما در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید، به تمامی اطلاعات فروشگاه اینترنتی خود شامل فروش، موجودی انبار و اطلاعات دیگری دست پیدا کنید.

خودتان کارفرما باشید

با راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی، دیگر نیازی ندارید طبق اصول و روش مدیر شرکت رفتار کنید؛ بلکه مسیر و قوانین کسب و کارتان را خودتان انتخاب می‌کنید، علاوه‌بر آن با کسب و کار اینترنتی می‌توانید، یک میزان درآمد ثابتی داشته باشید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد و با کمک آن تشخیص دهید که چه مدل کسب و کار فروشگاه اینترنتی، برای شما مناسب است تا متناسب با علاقه خود کسب و کارتان را انتخاب کنید. حال که با فرصت‌های مختلف مشاغل اینترنتی آشنا شدید، برای موفقیت‌های بیشتر روی کمک کارشناسان خبره ویترین حساب کنید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره