مدل درآمدی فریمیوم (Freemium) چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

فریمیوم

مدل درآمدی فریمیوم یکی از مدل ­های محبوب مدل ­های درآمد است که وب سایت­ های بزرگی مانند یوتیوب، لینکدین، تیندر، کندی کراش و … از آن بهره می‌­گیرند.

مشاغل و کسب و کارها به طور مداوم در حال جستجوی روش ­های نوینی برای به دست آوردن مشتری­ های جدید هستند و تلاش می­‌کنند در عین حال هزینه ­ها را کاهش دهند.

اما متاسفانه این دو هدف معمولا رابطه ای معکوس دارند: یعنی به دست آوردن مشتری­ های بیشتر بدون صرف هزینه بالاتر واقعا دشوار است.

با هوشمندتر شدن مشتریان و بدبینی نسبت به شیوه ­های سنتی بازاریابی، این چالش نیز بزرگ­تر می­‌شود. مصرف کنندگان دوست دارند قبل از تصمیم گیری برای خرید بدانند که چه ارزشی دریافت می­‌کنند و از این رو آموزش و ایجاد روابط به منظور متقاعد کردن برای خرید لازم است.

این کار معمولا از طریق تبلیغات گران قیمت و یا سایر کمپین­ های بازاریابی صورت می­‌گیرد. در اینجاست که پای مدل درآمدی فریمیوم به میان می­آید.

در این مقاله از ویترین سافت قصد داریم را شما را با تعریف، ویژگی ­ها و کاربردهای این مدل کسب و کار آشنا سازیم پس تا پایان مقاله با ما همراه بمانید.

تعریف مدل درآمدی فریمیوم

کلمه Freemium که از دو ترکیب Free و Premium تشکیل شده و معنای لغوی آن یعنی ارائه نسخه ­های رایگان برنامه ­ها، بازی­ ها و خدمات مختلف. یک مدل درآمدی فریمیوم، خدمات پایه را به صورت رایگان ارائه می‌­دهد و خدمات اضافی تنها با پرداخت هزینه در دسترس مشتریان قرار می­‌گیرند.

در واقع محصول پایه به صورت رایگان در دسترس است اما با ارائه خدمات یا محصولات پریمیوم یا توابع و خدمات اضافی که معمولا تعداد کمی از کاربران را به خود جلب می‌­کند، درآمد کسب خواهد کرد.

این الگو که یکی از پرکاربردترین موارد برای استارت آپ های اینترنتی است با در اختیار گذاشتن محصول پایه به صورت رایگان، راحت­تر می‌­تواند نظر کاربران را جلب کرده و مشتریان را افزایش دهد. البته مدل­ های تجاری دیگری نیز وجود دارند که شامل یک محصول رایگان می­‌شوند اما بر اساس این مدل کار نمی­کنند.

یک سوال اساسی که ممکن است در اینجا پیش آید این است که آیا در اختیار گذاشتن رایگانِ خدماتی که برای ساخت آنها در شرکت هزینه می­‌شود کاری عاقلانه است؟ واقعیت این است که در راستای توسعه اینترنت و کاربرد فضای مجازی، بسیاری از هزینه ­های کسب و کار شرکت از تولید گرفته تا سفارش و نیز تبلیغات تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

هدف اصلی مدل درآمدی فریمیوم

مهمترین هدف مدل درآمدی فریمیوم کاهش هزینه­ های جذب مشتری برای کسب و کار شما است. شما می­‌توانید با حذف هزینه ثبت نام در یک حساب و ارائه محصول پایه به صورت رایگان، کاربران بیشتری را به تجارت خود جلب کنید.

این مسئله به نوبه خود باعث می­شود تا از هزینه­ های سنتی در کانال­ های بازاریابی و فرآیندهای پیچیده فروش جلوگیری کرده و بتوانید تمرکز بیشتری بر اعتماد سازی و برجسته سازی ارزش محصول خود برای کاربران داشته باشید.

مزایای مدل درآمدی فریمیوم

بسیاری از خدمات پریمیوم با نمونه­ های رایگان معمولا یک مدل درآمدی فریمیوم در نظر گرفته می­‌شوند اما این درست نیست.در واقع یک ویژگی بارز مدل درآمدی فریمیوم این است که اکثر کاربران هزینه خدمات را پرداخت نمی‌­کنند و تنها تعداد کمی هستند که عمده درآمد شرکت را تأمین می­‌کنند.

به طور کلی، مزایای این مدل کسب و کار شامل موارد زیر می‌­شود:

– جذب راحت مشتریان

یکی از ساده ­ترین روش­ ها برای جذب مشتری بیشتر، ارائه خدمات به صورت رایگان است.همه این کار را می‌­کنند! آنها حتی راهی برای کسب درآمد از این موضوع پیدا کرده ­اند. برای مثال، یوتیوب خدمات رایگان ارائه می‌­دهد اما از تبلیغات ویدئوهای خود کسب درآمد می­کند.

– افزایش ارزش ویژه برند

اگر کاربران محصولات رایگانی را که ارائه می­‌دهید دوست داشته باشند آن را به دیگران معرفی کرده و در نهایت شاهد افزایش ارزش برند خود خواهید بود و این به نوبه خود سود بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

Freemium

– بهتر از پریمیوم

مدل درآمدی فریمیوم معمولا برتر از مدل ­های پریمیوم است زیرا حقیقتا هیچ کاربری نمی­‌خواهد بابت خدماتی که هنوز تجربه نکرده است پولی پرداخت کند.

علاوه بر این، این مدل اگر برای خدمات ویروسی انتخاب شود، نه تنها درآمد بیشتری کسب می­‌کند بلکه ارزش برند نیز بیشتر خواهد شد.

پس مدل درآمدی فریمیوم می­‌تواند رشد محصول شما را به طور بالقوه افزایش داده و تعداد مخاطبین را بدون هیچ مانعی افزایش دهد. علاوه بر این، شما می­‌توانید به واسطه تبلیغات نیز یک جریان درآمدزا داشته باشید.

معایب مدل درآمدی فریمیوم

– مدل درآمدی فریمیوم معمولا نرم تبدیل پایینی در نسخه پولی دارد.

– ارائه پشتیبانی رایگان به کاربران خود متحمل هزینه زیادی می­شود.

– برخی شواهد نشان می­‌دهند که داشتن یک نسخه رایگان، نرخ تبدیل شما را در آزمو­ن­ های رایگان محصولات پولی کاهش می­دهد.

به طور کلی، مدل درآمدی فریمیوم مناسب هر تجارتی نیست و برای برخی از آنان می­‌تواند یک دام پر هزینه باشد. اما بسته به نحوه طراحی و اجرای آن، فریمیوم می­‌تواند رشد پایداری را برای برخی از مشاغل به همراه داشته باشد.

موفقیت شما در نهایت به این بستگی دارد که شما ارزش محصول خود را به خوبی درک کرده و تعادل مناسبی میان ویژگی­ های پولی و رایگان برقرار سازید.

محدودیت­ هایی که می­‌توان در مدل درآمدی فریمیوم در نظر گرفت

در این مدل، نسخه اولیه با محدودیت ­های خاص برای کاربران ارائه شده و آنها برای استفاده از امکانات بیشتر باید هزینه پرداخت کنند. به طور کلی این محدودیت­ ها شامل موارد زیر می‌شوند:

محدودیت در امکانات برنامه

یکی از محدودیت­ هایی که کاربران در استفاده از نسخه اولیه فریمیوم می‌­توانند در نظر بگیرند، محدودیت در امکانات است.در واقع شما می­‌توانید در کسب و کار خود، نسخه اولیه برنامه را رایگان در اختیار مصرف کنندگان قرار دهید و از آنان بخواهید برای امکانات بیشتر هزینه کنند.

– محدودیت در حجم قابل استفاده

در اینجا، شما برای برنامه یا محصول خود یک محدودیت برای برای ظرفیت علیرغم تمامی امکانات لازم قرار می­‌دهید. اگر کاربران با امکانات شما آشنایی یابند و به استفاده از محصول ارائه شده علاقمند شود به طور قطع، نسخه اصلی محصولات شما را تهیه خواهند کرد.

– محدودیت در کاربری

اگر محصول شما به گونه­ ای باشد که کاربران فعال زیادی از آن استفاده کنند می‌­توانید در نسخه رایگان این مدل، کاربری را محدود سازید.

– محدودیت برای گروه خاصی از اشخاص

شما به عنوان ارائه کننده یک برنامه خاص در فضای مجازی می‌­توانید نسخه رایگان محصول را تنها در اختیار محدودی از افراد خاف مثلا دانش آموزان قرار دهید.

– محدودیت در زمان استفاده برنامه

شما به عنوان طراح نرم افزار می‌­توانید محدودیت را در زمان استفاده قرار دهید.این زمان نباید موقعی باشد که کاربران به آسانی بتوانند از آن استفاده کنند.

زیرا در این حالت آنها می‌­توانند بدون اینکه هزینه پرداخت کنند همیشه از نسخه رایگان بهره ببرند.مثلا شما می‌­توانید در زمان­ های نیمه شب به بعد نسخه رایگان را در اختیار کاربران قرار دهید.

بهترین شرایط برای استفاده از مدل درآمدی فریمیوم

 • اگر چه مدل فریمیوم در بازاری B2B کار کرده است اما به طور کلی اعتقاد بر این است که این مدل برای بازارهای انبوه جایی که وایرال امکان پذیر است مناسب­تر می­باشد، اما در حال حاضر امتیازات قیمت پایین بوده و پایگاه­ های کاربر رایگان و میزان ترافیک می­‌توانند بسیار بالا باشند.
 • ورود به بازار با یک رقیب بسیار قوی
 • زمانی که محصول جذابیت اجتماعی عالی دارد و به خوبی به بازاریابی وایرال کمک می­کند.
 • اگر فریمیوم قبلا در بخش بازار شما به استاندارد تبدیل شده باشد، مجبور خواهید که از این الگو پیروی کنید.

بررسی مدل درآمدی فریمیوم از لحاظ روانشناسی

مدل درآمدی Freemium

توسعه دهندگان فریمیوم دقیقا مانند فروشندگان کوکائین عمل می­کنند. آنها خدمات پایه را به صورت رایگان ارائه می­‌دهند و زمانی که درخواست بیشتری دارید از شما هزینه دریافت می­‌کنند. اما واقعا از نظر روانشناسی، این مدل چگونه کاربران را به خرید و پرداخت هزینه ترغیب می­کند؟

تاثیر شبکه

توزیع سرویس به صورت رایگان بهترین روش برای جلب مشتری بیشتر است و حتی اگر اکثر کاربران تا سطح پرداخت هزینه پیش نروند می‌­توانند به عنوان یک آهن ربا برای جذب مشتری­ های بالقوه عمل کنند.

مدل درآمدی فریمیوم تا حد زیادی به یک پدیده تجاری تحت عنوان تأثیر شبکه بستگی دارد. تأثیر یا اثر شبکه بیان می­کند کالاها و یا سرویس­ هایی که افراد بیشتری از آن استفاده می­‌کنند، ارزش بالاتری می‌­یابند.

تعامل نیوتونی

در این منظر از علت جذب مشتریان بیشتر در مدل فریمیوم، از راهکارهای مختلفی برای حفظ تعامل کاربر با برنامه استفاده می‌­شود. مثلا در بازی کندی کراش، کاربر تنها در یک زمان محدود می­‌تواند بازی کند و پس از آن سرویش تا چندین ساعت قفل خواهد شد.

همین موضوع سبب درگیر شدن ذهن کاربر شده و دوست دارد هر چه زودتر با هیجان بازی را ادامه دهد.در واقع این تعامل کاربر با برنامه بسیار بالا خواهد بود.

پرداخت ­های خرد یا کوچک (Micropayments)

یکی دیگر از ترفندهای جذب مشتری در مدل درآمدی فریمیوم، پرداخت­ های خرد است. برای مثال شما به مدت یک ماه از یک برنامه جذاب رایگان استفاده کرده ­اید و بسیار مورد توجه شما قرار گرفته است.

الان که پس از یک ماه با محدودیت مواجه شده ­اید و باید برای استفاده مجدد هزینه پرداخت کنید، در صورتی که هزینه کم باشد قطعا آن را پرداخت خواهید کرد اما هزینه بالاتر را خیر.

پرداخت­ های مکرر

افرادی که از خدمات مدل درآمدی فریمیوم استفاده می­‌کنند، هرگز این مبلغ پایین را به عنوان پرداخت واقعی در نظر نمی­ گیرند و این مسئله باعث می­‌شود که آنها برای محصول شما بارها و بارها، پرداختی داشته باشند و همین پرداخت­ های مکرر باعث می­شود که پس از مدتی سود شما حتی از پرداختی­ های یکجا فراتر رود.

چالش ­های مدل فریمیوم

تا اینجای مقاله با تعریف مدل درآمدی فریمیوم، مزایا و معایب، محدودیت ­های قابل اجرا و … آشنا شده ­اید. در این قسمت قصد داریم در مورد چالش ­های این مدل صحبت کنیم:

مدل درآمدی فریمیوم نیاز به رشد وایرال دارد

مدل تجاری فریمیوم تنها برای محصولات و خدماتی مناسب است که جای رشد وایرال را دارند. برای همین اگر شما خدمات B2B ارائه می‌­دهید، انتخاب این مدل نمی‌­تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

عدم موفقیت در صورت نبود تعامل مناسب

همان گونه که در بخش روانشناسی مدل درآمدی فریمیوم به آن اشاره شد، تعامل کاربران و معرفی محصول به سایرین می­‌تواند سبب موفقیت آن شود. اما اگر تعامل مناسبی به وجود نیاید کسب و کار شما دچار شکست خواهد شد.

سود با تأخیر

در این مدل شما نباید منتظر سودهای سریع باشید زیرا سود با تأخیر به شما بازگردانده خواهد شد. در صورتی که نسبت به این مسئله حساسیت دارید، بهتر است که مدل کسب و کار خود را تغییر دهید.

نمونه­های برتر کسب و کارهای فریمیوم

از منظر تجارت، زیبایی مدل درآمدی فریمیوم، توانایی رشد سریع آن در سایه حمایت از کاربران است.در واقع، مصرف کنندگان فرصتی را پیدا می­‌کنند تا محصولات یک برند را از نزدیک امتحان کنند و سپس دهان به دهان آن را به دیگران توصیه نمایند.

به عبارتی، بازاریابان حرفه ­ای به این موضوع واقف هستند که این می­‌تواند قوی­ترین محرک مصرف کننده باشد.در ادامه با سه شرکت شناخته شده که از مدل تجاری فریمیوم استفاده کرده و مصرف کنندگان را با ارائه یک سطح پایه کاملا رایگان جذب می­‌کنند آشنا خواهیم شد:

Wix

این پلتفرم ابری مبتنی بر ابر کاربران را قادر می­‌سازد تا با استفاده از ابزارهای تعاملی drag-and-drop  صفحات HTML5 خود را خلق کنند.

در حالی که Wix به کاربران اجازه می­دهد تا سایت­های خود را به صورت رایگان بسازند، آنها باید هزینه­ های بروز شده سایت­ های برتر را پرداخت کنند، از جمله امکان حذف تبلیغات Wix از سایت خود، ارتقا ظرفیت ذخیره سازی، اتصال به دامنه خود، افزایش پهنای باند، افزودن ویژگی­ های تجارت الکترونیکی و … .

اسکایپ (Skype)

مدل درآمدی

این نرم افزار مکالمه صوتی و گفتگوی ویدئویی در طیف وسیعی از سیستم عامل ­های رایانه کار می­‌کند و به هر کسی که به اینترنت متصل باشد، امکان تماس یا مکالمه ویدئویی را با سایر کاربران اسکایپ و بدون پرداخت هزینه فراهم می­‌کند.

در مقابل، خدمات پریمیوم مانند تماس با تلفن­ های ثابت یا تلفن­ های همراه، شامل هزینه شده و شما می­‌توانید از طریق سرویس اشتراک یا گزینه پرداخت از آن ها استفاده کنید.

MailChimp

این سرویس بازاریابی ایمیل و پلت فرو اتوماسیون بازاریابی، در ابتدا به عنوان یک سرویس پولی آغاز به کار کرد اما در سال 2009 گزینه فریمیوم را به آن اضافه نمود و توانست در طول یک سال تعداد کاربران خود را پنج برابر افزایش دهد.

سرویس رایگان MailChimp این امکان را به شما می­دهد تا ایمیل­ های خودکار مبتنی بر الگو را به تعداد محدودی از مخاطبین ارسال کنید، علاوه بر این، گزارشات و توصیه­ هایی را برای کمک به بازاریابان در افزایش عملکرد ایمیل خود ارائه می‌­دهد.

امکانات پولی MailChimp دارای خدمات پریمیوم مانند مخاطبین اضافی، امکان تقسیم مخاطبین گیرنده، برند سفارشی و … هستند.

جمع بندی

مدل درآمدی فریمیوم امکان افزایش چشم انداز خرید یک محصول و سپس رشد سریع آن را فراهم می­‌کند و در همین حال، هزینه های مربوطه را به حداقل می­‌رساند. تمام کاری که یک کسب و کار باید در این زمینه انجام دهد، تمرکز بر نیازهای مشتری است.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره