محتوای همیشه سبز چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 15 دقیقه دیدگاهها

محتوای همیشه سبز

واژه همیشه سبز ما را به یاد درختی می‌اندازد که در تمامی فصول سال سبز است و ثمره می‌دهد، به همین دلیل کلمه همیشه سبز حس خوبی را به ما منتقل می‌کند. برای درک واژه همیشه سبز یک درخت را تصور کنید که در همه فصل‌ها سبز است و میوه می‌دهد و نیازی نیست انتظار بکشید تا فصل خاصی سر برسد و درخت شما سبز شود.

محتوای همیشه سبز هم دقیقا چنین حالتی دارد؛ یعنی هر زمان که شما چنین محتوایی را مطالعه کنید، نکات جدیدی را می‌آموزید و چنین محتوایی همیشه برای شما تازگی دارد.

همان طور که می‌دانید یکی از کارهای موثر برای توسعه هر کسب و کاری، بازاریابی است و یکی از موثرترین و بهترین شیوه‌های بازاریابی تولید محتوا است. اگر می‌خواهید با نکات مربوط به بازاریابی محتوایی و محتوای سبز و تاثیر آن بر کسب و کارتان آشنا شوید و مزایا و نحوه تولید محتوای سبز را بدانید، لطفا تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

 تولید محتوا و بازاریابی محتوایی چیست؟

شما چه صاحب یک شرکت بزرگ و معروف باشید و چه کسب و کار نوپایی را راه‌اندازی کرده باشید، برای توسعه کسب و کار خود نیاز به بازاریابی و تبلیغات دارید.

در حال حاضر روش‌های زیادی برای بازاریابی وجود دارد؛ برای مثال بازاریابی تلفنی، بازاریابی از طریق ایمیل، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوایی و… در این میان یکی از بهترین شیوه‌های بازاریابی، بازاریابی از طریق تولید محتوا است.

اگر برای معرفی کسب و کار خود، محتوای مناسبی تولید کنید که شامل توضیحات کافی در مورد کسب و کار یا محصولات شما باشد، می‌توانید مشتریان خود را برای استفاده از خدماتتان تشویق کنید.

در حال حاضر در دنیا بازاریابی محتوایی یکی از بهترین شیوه‌های بازاریابی به حساب می‌آید. یکی از بهترین شیوه‌های بازاریابی محتوایی که در این مقاله قصد داریم آن را بررسی کنیم، محتوای همیشه سبز است. در ادامه به بررسی محتوای همیشه سبز، اهمیت آن و ایده‌هایی برای تولید محتوای همیشه سبز می‌پردازیم.

منظور از محتوای همیشه سبز

گاهی برخی از محتواهای تولید شده، در یک بازه زمانی خاصی طرفداران زیادی دارند اما بعد از گذشت مدتی، مطالب آنها قدیمی و تاریخ گذشته شده و دیگر کاربرد چندانی برای شما ندارند. اما گاهی اوقات مطالب و مفهوم یک محتوا، برای تمامی زمان‌ها قابل استفاده است و با گذشت زمان قدیمی و به درد نخور نمی‌شود.

به چنین محتوایی که حتی گذشت زمان تاثیری روی آن ندارد، محتوای همیشه سبز می‌گویند. دلیل چنین نام گذاری هم این است که یک درخت همیشه سبز، صرفا در فصل بهار ثمره نداده و در تمامی فصول سال سبز است.

بنابراین یک محتوای همیشه سبز درتمامی اوقات برای کاربران مفید است و در هر زمانی که افراد به محتوای همیشه سبز مراجعه کنند، برای آنها مفید است و می‌توانند پاسخ سوالات خود را در آن بیابند.

چگونه یک محتوای همیشه سبز را تشخیص دهیم؟

همان طور که گفتیم یک محتوای همیشه سبز تاریخ انقضا ندارد و همیشه برای کاربران تازه و کاربردی است. اما از کجا می‌توانیم این موضوع را تشخیص دهیم؟ برای اینکه کار شما راحت‌ترشود و بهتر بتوانید محتوای همیشه سبز را تشخیص دهید، در ادامه چند مثال را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • به تازگی خودروی جدیدی به نام کوییک آر به بازار عرضه شده است.
 • امروز باز هم قیمت سکه و دلار در بازار آزاد افزایش داشته است.
 • نام قدیمی بنای سی و سه پل الله وردیخان بوده است و قدمت این بنای تاریخی با شکوه به دوران صفویان باز می‌گردد.
 • در این مقاله قصد داریم به بررسی مشخصات فنی تلویزیون هوشمند ال جی بپردازیم.

بررسی نمونه‌ های بالا

اگر نمونه‌های بالا را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که جمله اول و آخر تا حدی محتوای همیشه سبز به حساب می‌آیند اما نمی‌توانیم آنها را کاملا محتوای همیشه سبز بدانیم؛ زیرا تا زمانی که محصولات گفته شده با مشخصاتی که در محتوا آمده است، در بازار موجود باشند، این محتواها مفید و کاربردی هستند.

در مورد موضوع دوم باید گفت که چنین محتوایی به هیچ وجه در دسته بندی محتواهای همیشه سبز قرار نمی‌گیرد. به طور کلی محتواها و اخباری که در مورد موضوعات روز صحبت می‌کنند در دسته محتوای همیشه سبز جایی ندارند. زیرا طبق تعریف، محتوای همیشه سبز تاریخ انقضا ندارد و در هر زمانی که به آن مراجعه می‌کنیم، تازگی داشته و قابل استفاده است.

از بین چهار موضوع بالا، تنها موضوع سوم را می‌توان کاملا یک محتوای همیشه سبز در نظر گرفت. زیرا کاربران در هر زمانی که به این محتوا مراجعه کنند، می‌توانند اطلاعات موثق و صحیحی در مورد بنای تاریخی سی و سه پل کسب کرده و این اطلاعات با گذشت زمان قدیمی نشده و تغییری هم نمی‌کند.

محتوای همیشه سبز برای چه کسانی کاربرد دارد؟

اگرچه محتوای همیشه سبز محتوای بسیار خوبی است و برای رونق دادن به بسیاری از کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما باید این نکته را هم بدانید که یک محتوای همیشه سبز همیشه و در تمام موقعیت‌ها کاربرد ندارد و نمی‌توانیم همیشه محتوای همیشه سبز را برتر از سایر محتواها بدانیم.

برای مثال تصور کنید که شما یک وب سایت گردشگری دارید و در وب سایت خود محتواهایی در مورد نقاط دیدنی دنیا منتشر می‌کنید. در این مورد محتوای همیشه سبز حرف اول را می‌زند و بسیار کاربرد دارد.

اما اگر شما یک وب سایت خبری داشته باشید باید همیشه اخبار جدید و داغ منتشر کنید یا اگر وب سایتی در مورد ارزش اوراق بهادار یا سکه و دلار را اداره می‌کنید باید هر روز آخرین و جدیدترین قیمت‌ها را وب سایت خود قرار دهید. پس همان طور که مشاهده می‌کنید در دو مورد آخر محتوای همیشه سبز کاربردی ندارد و شما نیاز به اخبار جدید، به روز و متغیری دارید.

آیا موضوع سبز همان محتوای همیشه سبز است؟

محتوای سبز

شاید تا به حال کلمه موضوع سبز به گوشتان خورده باشد و بخواهید بدانید که آیا موضوع سبز همان محتوای همیشه سبز است یا این دو با هم تفاوت دارند؟ در اصل موضوع سبز به موضوعی گفته می‌شود که بازار آن همیشه داغ است و همیشه و در تمامی زمان‌ها کاربران زیادی وجود دارند که چنین موضوعی را دنبال می‌کنند.

اما این به آن معنا نیست که موضوع سبز همان محتوای همیشه سبز است. زیرا ممکن است شما نتوانید برای یک موضوع سبز یک محتوای همیشه سبز تولید کنید.

به عنوان مثال موضوع قیمت طلا و سکه یک موضوع پرطرفدار و سبز است که در هر زمان کاربران زیادی طرفدار آن هستند؛ اما با این حال شما نمی‌توانید برای این موضوع سبز یک محتوای همیشه سبز، یعنی ماندگار و بدون تاریخ انقضا، تولید کنید. زیرا قیمت طلا و سکه باید به صورت روزانه اعلام شود و هر روز تا حدی نوسان دارد و چنین محتوایی ثابت و بدون تاریخ انقضا نیست.

چه نوع محتوایی در دسته محتواهای همیشه سبز قرار دارد؟

تا به اینجا تا حد زیادی با محتوای همیشه سبز آشنا شدیم و دانستیم که یک محتوای همیشه سبز، برای تمامی دوران‌ها قابل کاربرد بوده و بدون تاریخ انقضا است؛ یعنی شما هر زمان که به محتوای همیشه سبز مراجعه کنید، می‌توانید نیاز خود را برطرف کرده و به سوالات خود پاسخ دهید.

در ادامه برای روشن‌تر شدن موضوع چند مثال بارز از محتوای همیشه سبز را ذکر می‌کنیم. برای موضوعات زیر می‌توانید محتوای همیشه سبز تولید کنید:

 • معرفی بناهای تاریخی یا اماکن گردشگری.
 • طرز تهیه یک غذای خاص.
 • معرفی یک کتاب
 • بررسی زندگی‌نامه اشخاص مختلف
 • بررسی وقایع تاریخی
 • مشخصات یک کالای خاص( تا زمانی که به همان شکل در بازار موجود باشد.)
 • بررسی اطلاعاتی پیرامون یک بیماری خاص
 • معرفی رشته‌های دانشگاهی
 • بررسی شرایط رشد و پروش یک درخت یا یک گیاه

طیف‌های مختلف برای یک محتوای همیشه سبز

شاید این موضوع را ندانید اما محتوای همیشه سبز دارای طیف‌های مختلفی است. اما معنای این جمله چیست؟ اگر به خود رنگ سبز دقت کرده باشید، می‌بینید که ما یک رنگ سبز نداریم بلکه رنگ سبز دارای طیف رنگ‌های مختلفی است که شدت این رنگ را نشان می‌دهند؛ برای مثال رنگ سبز پررنگ با رنگ سبز کم‌رنگ یکی نیست و تفاوت دارد. محتوای همیشه سبز هم دقیقا چنین حالتی دارد.

یعنی ممکن است محتوایی تا حدی همیشه سبز باشد و محتوای دیگری را بتوانیم کاملا همیشه سبز در نظر بگیریم. مثلا گاهی یک تکنولوژی خاص بسیار پر رونق و پرطرفدار است پس اگر محتوایی برای آن تکنولوژی تولید شود، تا زمانی که تکنولوژی جدیدی جایگزین نشود، آن محتوا همیشه سبز است.

اما به محض آمدن تکنولوژی جدیدتر و از رونق افتادن تکنولوژی قبلی، نمی‌توانیم دیگر آن محتوا را یک محتوای همیشه سبز به شمار آوریم. این در حالی است که اطلاعات در مورد یک بنای تاریخی یا معرفی یک کتاب، محتواهایی هستند که برای تمامی ایام همیشه سبز به حساب می‌آیند.

چه محتوایی مناسب کسب و کار من است؟

ممکن است با خواندن مطالب بالا قدری دچار سردرگمی شده باشید و از خود بپرسید که کدام نوع محتوا مناسب کسب و کار من است؟ آیا به محتوای همیشه سبز در وب سایت خود نیاز دارم؟ این موضوع دقیقا به نوع کسب و کار شما بستگی دارد؛

یعنی به این موضوع وابسته است که شما در وب سایت خود در مورد چه خدمات یا کالاهایی صحبت می‌کنید؟ برای روشن‌تر شدن مسئله یک مثال ذکر می‌کنیم. برای مثال اگر کسی یک وب سایت برای فروش لوازم آرایشی و بهداشتی داشته باشد، نمی‌تواند همیشه محتواهای سبز تولید کند.

زیرا ممکن است محصولی در یک بازه زمانی کاربردی و پرفروش باشد اما بعد از گذشت مدتی، محصولات بهتری جایگزین آن شوند. اما باز هم چنین شخصی می‌تواند گاهی چند محتوای همیشه سبز در وب سایت خود قرار دهد. مثلا می‌تواند محتوایی در مورد شیوه‌های مراقبت از پوست یا مو در وب سایت خود قرار دهد که چنین محتوایی تاریخ انقضا ندارد و یک محتوای همیشه سبز به حساب می‌آید.

چرا محتوای همیشه سبز مهم است؟

اگرچه گفته شد که محتوای همیشه سبز، برای تمامی وب سایت‌ها و کسب و کارها کاربرد ندارد و مثلا برخی از وب سایت‌ها نیاز دارند که اطلاعاتی به روز منتشر کنند؛ اما در ادامه قصد داریم دلایل اهمیت محتوای همیشه سبز را بیان کنیم. عمده‌ترین دلایل اهمیت محتوای همیشه سبز عبارت است از:

 • رتبه شما در گوگل افزایش پیدا کرده و به محض جستجوی مطلبی که در محتوای شما وجود دارد؛ محتوای شما در صدر لیست جستجوی گوگل قرار خواهد گرفت. به عبارت دیگر از شما چند محتوای همیشه سبز در وب سایت خود داشته باشید؛ کاربران و مراجعه کنندگان دائمی و ماندگاری خواهید داشت.
 • همیشه می‌توانید انتظار جذب کاربران جدید را داشته باشید. اگر در یک وب سایت فروش لوازم آرایش، محتوایی پیرامون روش‌های مراقبت از پوست وجود داشته باشد، با جستجوی این موضوع کاربران جدیدی به وب سایت شما مراجعه می‌کنند که ممکن است به محصولات شما نیز علاقه‌مند شوند.
 • اگر محتوای همیشه سبز شما به حدی قوی و پرکاربرد باشد که سایر وب سایت‌ها یا وبلاگ‌ها از آن استفاده بکنند؛ ممکن است آنها در محتواهای وب سایت خودشان لینک محتوای همیشه سبز شما را ذکر کنند و از همین طریق تعداد بازدید کنندگان شما روزبه‌روز افزایش خواهد یافت.

چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟

محتوای همیشه سبز چیست

تا به اینجا مثال‌های زیادی در مورد محتوای همیشه سبز ذکر کردیم و گفتیم که برای چه مدل موضوعاتی می‌توانیم محتوای همیشه سبز تولید کنیم.

اما سوال اصلی و مهم این است که چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟ اول از هر کاری شما باید نوع وب سایت خود را مشخص کنید و بررسی کنید که آیا می‌توانید برای آن محتوای همیشه سبز تولید کنید یا خیر.

اگر وب سایت شما به گونه‌ای است که می‌توانید برای آن محتوای همیشه سبز تولید کنید، باید نوع خدمات خود را در نظر بگیرید. مثلا اگر یک وب سایت گردشگری دارید، می‌توانید محتوایی پیرامون مکان‌های گردشگری تولید کنید. اگر وب سایت فروش لوازم خانگی دارید، می‌توانید راهنمای استفاده یا نگه‌داری از یک وسیله خاص را مورد بررسی قرار دهید.

می‌توانید محتوایی تولید کنید و به سوالات رایج پیرامون خدمات خود پاسخ دهید. یا پست‌های آموزشی که در آنها راه‌حل‌هایی پیرامون استفاده از خدمات و کسب و کارتان ارائه شده است را در وب سایت خود قرار دهید.

برای از کلید واژه‌های رایج برای جست‌وجوی محتوای همیشه سبز

گفتیم که محتوای همیشه سبز برای موضوعاتی به کار می‌رود که کهنه نمی‌شوند و تاریخ انقضا ندارند، همچنین شیوه تولید محتوای همیشه سبز و مزایا و کاربردهای آن را هم ذکر کردیم.

اما اگر قصد دارید در گوگل به دنبال نمونه‌هایی از محتوای همیشه سبز بگردید، می‌توانید از برخی از کلید واژه‌های خاص استفاده کنید. برخی از کلید واژه‌های خاص برای جست‌وجوی محتوای همیشه سبز عبارت است از:

واژه‌نامه، دستورالعمل، دستور پخت، تاریخچه، راهنمای مبتدیان، معرفی کتاب، مصاحبه با شخص خاصی، مرور و خلاصه یک کتاب، روش مراقبت کردن از، شیوه نصب یک وسیله، مشخصات فنی یک وسیله و…

نکاتی برای استفاده از محتوای همیشه سبز

 • اخباری که به بررسی تکنولوژی‌های جدید می‌پردازد محتوای سبز نیست.
 • مطالبی در مورد رویدادها و مناسبت‌ها، قیمت کالاها و اخبار روز دنیا در دسته محتوای همیشه سبز قرار نمی‌گیرند.
 • مطالبی که حاوی اطلاعات و آمار مربوط به یک بازه زمانی خاص هستند، محتوای همیشه سبز نیست.
 • درست است که محتوای همیشه سبز به معنی محتوای به روز است؛ اما لازم است که همیشه محتوای همیشه سبز وب سایت خود را به روز نگه دارید.
 • می‌توانید از خبرنامه‌ها کمک بگیرید؛ یعنی به مشتریان و بازدید کنندگان وب سایت خود ایمیل بزنید و آنها را از آخرین اخبار و محتواهای وب سایت‌تان آگاه سازید؛ به این ترتیب مشارک و ارتباط شما با مخاطبین توسعه می‌یابد.
 • محتوای همیشه سبز تنها مختص استفاده در وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها نیست. این روزها طرفداران شبکه‌های اجتماعی روزبه‌روز بیشتر می‌شود. پس شما می‌توانید برای شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار نیز به تولید محتوای همیشه سبز بپردازید.

چگونه در شبکه ‌های اجتماعی از محتوای همیشه سبز استفاده کنیم؟

green content

چند سالی است که شبکه‌های اجتماعی به مردم معرفی شده‌اند؛ اما در همین مدت زمان کوتاه هم شبکه‌های اجتماعی طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. اگر قصد دارید کسب و کار شما دیده شود و مخاطبین بیشتری به خود جذب کنید، باید از شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید.

برای جذب مخاطبین و کاربران بیشتر به وب سایت خود، می‌توانید بسته به نوع کسب و کارتان، چند محتوای همیشه سبز در وبلاگ یا وب سایتتان قرار دهید و سپس لینک این مطالب را در صفحه خود در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید.

همچنین می‌توانید از اینفلوئنسرها کمک بگیرید و از آنها بخواهید لینک مطالب شما را در صفحات خود که بازدید بالایی دارند، قرار دهند و به این ترتیب بازدید محتوای همیشه سبز وب سایتتان را افزایش دهید.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

صاحب هر کسب و کاری که باشید، برای افزایش تعداد مخاطبان و مشتریان خود، نیاز به بازاریابی و معرفی محصولات و خدماتتان دارید.

روش‌های بازاریابی بسیار متنوع و گوناگون هستند اما یکی از بهترین روش‌های بازاریابی، بازاریابی از طریق تولید محتوا است. یکی از انواع محتواها که مزایای زیادی دارد، محتوای همیشه سبز است.

محتوای همیشه سبز به محتوایی اطلاق می‌شود که مطالب آن تاریخ انقضا ندارند و همیشه و برای تمام زمان‌ها قابل استفاده هستند و هیچ وقت کهنه نمی‌شوند.

مثلا طرز تهیه یک غذای خاص، شرایط نگه داری از گل یا گیاهی خاص یا خصوصیات و معرفی یک بنای تاریخی یا معرفی یک کتاب، همگی موضوعات مناسبی برای تولید محتوای همیشه سبز هستند.

اما موضوعات روز دنیا مانند قیمت طلا و دلار که دائما در حال تغییر و نوسان هستند؛ محتوای همیشه سبز به حساب نمی‌آیند. اگر می‌خواهید بدانید که آیا محتوای همیشه سبز برای وب سایت شما مناسب است یا نه.

 باید در وهله اول نوع خدمات و محتوای وب سایت خود را در نظر بگیرید زیرا محتوای همیشه سبز علی‌رقم مزایای زیادی که دارد، برای تمامی وب سایت‌ها و کسب و کارها مناسب نیست. اما اگر می‌توانید از محتوای همیشه سبز در وب سایت خود استفاده کنید، این فرصت را از دست نداده و آمار بازدید از وب سایت خود را از این طریق افزایش دهید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره