محتوای تکراری چیست و راهکارهای جلوگیری از duplicate content

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 13 دقیقه دیدگاهها

محتوا

محتوای تکراری یا duplicate content به چه محتواهایی گفته می‌شود و روش‌های جلوگیری از ایجاد آن کدام‌اند؟ این سوالی است که برای اغلب افرادی که در زمینه بهینه سازی موتورهای جست‌وجو یا سئو کار می‌کنند و مدیریت یک یا چند وب سایت را بر عهده دارند یا حتی دارای یک وب سایت برای کسب و کار کوچک خود هستند پیش می‌آید.

در پاسخ باید بگوییم محتوای تکراری معمولا به محتواهایی گفته می‌شود که یک کپی کاملا دقیق از آن در وب سایت دیگری وجود داشته باشد یا یک محتوای تقریبا یکسان که فقط در بعضی از موارد مانند نام محصول با دیگری تفاوت دارد در سایت‌های دیگر مشاهده شود.

همچنین ممکن است که یک محتوای تکراری با محتوای بیش از دو سایت همسان بوده و هر بخش از آن مربوط به یک سایت مجزا باشد.

روش‌های زیادی برای جلوگیری از ایجاد این مشکل وجود دارد که در این مقاله قصد داریم آن‌ها را بیان کرده و همچنین عوامل دیگری که ممکن است باعث بروز این مسئله شود را بررسی کنیم. بنابراین اگر کپی نبودن محتوای سایت‌تان و پیشی گرفتن از سایر رقبایی که دارید برای شما مهم است در ادامه همراه ما باشید.

محتوای تکراری یا duplicate content چیست؟

همان طور که گفتیم محتوای تکراری به محتوایی می‌گویند که یک کپی از آن در سایت‌های دیگر وجود داشته باشد و حتی اگر محتوای اصلی متعلق به سایت شما باشد باز هم می‌تواند باعث کاهش رتبه جست‌وجو برای وب سایت شما و عقب ماندن از دیگر رقبا شود همچنین اگر با بیان این ادعا از طرف رقبا که محتوای شما کپی بوده و اصل آن متعلق به آن‌ها است نیز ممکن است با مشکلات بیشتری نیز روبه‌رو شوید. درباره مسئله duplicate content حتی اگر درون یک سایت نیز چند مطلب یکسان با آدرس‌ها و URLهای متفاوت وجود داشته باشند همچنان مشکل محتوای تکراری وجود خواهد داشت.

تاثیر منفی محتوای تکراری در سئو و موتورهای جست و جو

مهم‌ترین مشکل محتوای تکراری پایین آمدن رتبه این سایت‌ها در موتورهای جست‌وجو است. این مشکل برای سئو و مدیران وب سایت‌ها مشترک بوده که در نهایت سبب به وجود آمدن نتایج منفی از ارائه آن محتوا و عقب ماندن از سایر رقبا می‌شود. از جمله مهم‌ترین مشکلاتی که سایت‌های دارای محتوای تکراری در گوگل ممکن است به آن روبه‌رو شوند می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایش نسخه‌های اشتباه از یک محتوا در سایت‌هایی که چند مطلب تقریبا یکسان با آدرس‌های متفاوت دارند.
 • عملکرد منفی و غیر منتظره صفحات کلیدی برای نمایش نتایج جست‌وجو صورت گرفته و ایجاد مشکلات دیگر در زمینه ایندکس شدن
 • نوسان و کاهش یافتن متریک‌های اصلی آن سایت مانند ترافیک سایت، رتبه سایت در صفحه نتایج جست‌وجو، EAT Criteria و…
 • رخدادهای غیر منتظره دیگری که موتورهای جست‌وجو ممکن است به دلیل وجود محتواهای تکراری با الویت‌بندی اشتباه که به عنوان سیگنال‌های گیج کننده ایجاد می‌شوند؛ از خود نشان دهند.

 بنابراین اگر به عنوان سئوکار یا صاحب یک وب سایت فعالیت می‌کنید به یاد داشته باشید که ایجاد محتواهای جذاب و منحصربه‌فرد اگر چه ممکن است دشوار به نظر برسد اما هیچ یک از مشکلات بالا را به دنبال نداشته و باعث پیشرفت شما و افزایش رضایت مخاطبان می‌شود. پس هنگام تولید محتوا مواردی نظیر قالب بندی، قابل جست‌وجو بودن محتوا و کلمات کلیدی، تگ‌های UTM و… را در نظر بگیرید زیرا رعایت این موارد می‌تواند میزان تکراری بودن محتوا را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

عوامل ایجاد محتوای تکراری یا duplicate content

حتی اگر به عنوان یک مدیر سایت همه موارد را بررسی کرده و اطمینان دارید که محتواهای سایت شما به هیچ عنوان تکراری نیستند نیز ممکن است در تعدادی از صفحات سایت خود محتواهای تکراری را پیدا کنید زیرا عواملی باعث ایجاد غیرعمد این مشکل خواهند شد. از مهم‌ترین عواملی که باعث ایجاد غیرعمد محتوای تکراری می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متغیرهای آدرس سایت (URL)

آدرس سایت از متغیرها و پارامتر‌ای مختلفی تشکیل می‌شود بعضی از این پارامتر‌ها برای ردیابی کلیک‌های صورت گرفته روی سایت است استفاده می‌شوند و شامل کدهای تحلیلی نیز هستند که ممکن است بعضی از این کدها باعث به وجود آمدن محتوای تکراری در خود وب سایت شوند. در واقع وجود پارامتر‌های مختلف که در ادامه آدرس‌ سایت یا URL به شکل‌های مختلف ظاهر می‌شود سبب ایجاد محتوای تکراری ناخواسته شده و علاوه بر آن ترتیب قرار گرفتن این پارامتر‌ها نیز به شکل دیگری این مشکل را ایجاد می‌کند.

 • ID Session یا شناسه جلسه

به هر کاربر برای ورود به سایت‌های مختلف یک شناسه یا ID Session منحصر به فرد تعلق می‌گیرد. بنابراین هنگامی که کاربری وارد سایت شما شود ID Session اختصاص داده شده به او در ادامه آدرس سایت ذخیره می‌شود که خود با عث به وجود آمدن محتوای تکراری می‌گردد.

 • پرینت صفحه

در بسیاری از وب سایت‌ها گزینه پرینت صفحه به عنوان یک ابزار کاربردی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد باید بدانید که این قابلیت نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن محتوای تکراری شود.

در واقع زمانی که کاربر روی این گزینه کلیک کند یک صفحه جدید حاوی محتوای یکسان با صفحه مورد نظر در وب سایت شما ایجاد می‌شود که دارای آدرس کاملا متفاوت با آدرس صفحه قبلی است. این مسئله زمانی مشکل ساز می‌شود که نسخه‌های گوناگونی از یک صفه ایندکس شده باشد.

 • سارقان محتوا و کپی کردن آن‌ ها

تکراری بودن محتوا تنها درباره کپی نکردن مقالات و پست‌های وبلاگی صدق نمی‌کند. در واقع زمانی که سارقان محتوا پست‌ها و محتواهای شما را در سایت خود کپی کنند نیز این مشکل ایجاد می‌شود که برای کاربران مختلف و همچنین موتورهای جست‌وجو تشخیص محتوای اصلی را دشوار خواهد کرد. همچنین این مسئله یکی از مشکلات رایج برای سایت‌هایی است که در زمینه تجارت الکترونیک فعالیت می‌کنند.

 • اطلاعات محصولات

اطلاعات محصولات یکی از مهم‌ترین عوامل تکراری شدن ناخواسته محتواها در سایت‌های فعال در زمینه تجارت الکترونیک است. در واقع کالاهای همسانی که در سایت‌های مختلف برای فروش قرار می‌گیرند دارای مشخصه‌ها و اطلاعات یکسان هستند بنابراین قرار دادن اطلاعات این محصولات در سایت‌های مختلف به منظور فروش باعث ایجاد محتواهای تکراری در اینترنت خواهد شد.

 • وجود چند نسخه از یک وب سایت

زمانی که وب سایت شما بر روی نسخه‌های www.example.com و example.com (با پیشوند WWW و بدون آن) وجود داشته باشد یعنی از همه محتواهای شما نیز دو نسخه وجود خواهد داشت که این خود باعث به وجود آمدن محتوای تکراری می‌شود. همچنین اگر وب سایت شما بر روی هر دو نسخه http و https موتورهای جست‌وجو وجود داشته باشد نیز همچنان مشکل ایجاد محتوای تکراری ناخواسته برای سایت شما وجود خواهد داشت.

راه‌ های جلوگیری از duplicate content

روش‌های گوناگونی برای جلوگیری از تکراری بودن محتوا وجود دارد اما مهم‌ترین و پرکاربردترین راه‌هایی که می‌توانند از بروز این مشکل جلوگیری کنند عبارتند از:

 • Taxonomy

در اولین قدم باید برای تغییر یا قرار دادن هر محتوای جدیدی در سایت خود Taxonomy سایت‌تان را به دقت بررسی کنید. در واقع نقشه برداری از صفحات در یک Crawl و اختصاص دادن H1 منحصر به فرد به آن و همچنین کیوورد اصلی هنگام قرار دادن یک محتوای جدید یا اصلاح محتوای قبلی به عنوان اولین قدم برای جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری ضروری است. همچنین اگر سایت شما محتواها را در موضوعات مختلف دسته بندی کرده و هر محتوا را در جای مخصوص خود قرار دهد می‌تواند تا حد بسیار زیادی از به وجود آمدن یا قرار دادن محتوای تکراری در سایت جلوگیری کند.

 • تگ‌های کنونیکال (Canonical)

تگ‌های Canonical یکی از مهم‌ترین مواردی است که هر فردی به عنوان مدیر سایت باید آن را رعایت کند. در واقع تگ rel=canonical یکی از اسنیپت‌های HDML است که وجود آن باعث می‌شود که گوگل نیز شما را به عنوان منبع و ناشر اصلی محتوا شناسایی و ثبت کند.

در هنگام به وجود آمدن محتواهای تکراری و کپی از صفحات سایت شما این تگ برای گوگل مشخص می‌کند که کدام نسخه از محتوا نسخه اصلی است. همچنین این تگ‌ها از به وجود آمدن مشکلات دیگر که در اثر ایجاد محتوای تکراری ممکن است رخ دهد جلوگیری می‌کند.

تگ‌های کنونیکال برای نسخه‌های چاپی و وب محتوا، نسخه‌های دسکتاپ و موبایل صفحه وب و همچنین صفحات هدف گیرنده لوکیشن‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع دو نوع تگ Canonical وجود دارد. یکی از آن‌ها همان طور که گفتیم در صفحات سایت اصلی انتشار دهنده محتوا قرار می‌گیرد و به همان صفحه اشاره می‌کند. به این تگ‌ها که به تگ‌های خود ارجاع دهنده نیز معروف بوده یکی از مهم‌ترین عوامل جهت شناسایی و از بین بردن محتوای تکراری هستند.

اما نوع دیگر این تگ معمولا در سایت‌هایی که از محتوای یک سایت دیگر استفاده می‌‎کنند و در واقع محتوای تکراری را قرار می‌دهند مورد استفاده قرار می‌گیرد که به صفحه و سایت اصلی تولید کننده محتوا اشاره می‌کند. این نوع تگ کنونیکال برای موتورهای جست‌وجو مشخص می‌کنند که یک صفحه دیگر از این محتوا وجود دارد که نسخه اصلی است.

 • تگ گذاری Meta

یکی از مشکلات رایج در زمینه ایجاد محتوای تکراری وجود صحفات با آدرس‌های مختلف و محتوای یکسان است که ایندکس شدن آن‌ها توسط گوگل و نمایش همه آن‌ها در صفحه نتایج جست‌وجو سبب ایجاد محتوای تکراری می‌شود. برای حل این مشکل تگ گذاری Meta به شما کمک می‌کند تا از ایندکس شدن یک یا چند صفحه به صورت دلخواه در گوگل جلوگیری کنید.

در روند تگ گذاری Meta می‌توانید تنها با افزودن تگ متا روبات “no index” به کد HDML سایت خود موتورهای جست‌وجو گوگل را از عدم علاقه خود نسبت به نمایش آن صفحات در صفحه نتایج جست‌وجو مطلع کنید.

البته می‌توان از تگ “robots.txt” نیز استفاده کرد اما استفاده از آن رایج نبوده زیرا امکان انتخاب چند صفحه مشخص را نمی‌دهد و برای جلوگیری از ایندکس کردن صفحات در مقیاس‌های بزرگ‌تر استفاده می‌شود.

معمولا از تگ Meta برای کارهای مختلف استفاده می‌شود اما در صورت استفاده از آن برای یک یا چند صفحه مشخص گوگل متوجه می‌شود که باید از نمایش آن‌ها در صفحه نتایج جست‌وجو خودداری کرده و این دستور از سوی مدیریت سایت صادر شده است.

 • مدیریت پارامترها

متغیرها و پارامترهای موجود در آدرس سایت یکی از فاکتورهای مهم و پر کاربرد جهت بررسی URL در ربات‌های بررسی موتورهای جست‌وجو است.

پارامتر‌هایی که معمولا بعد از آدرس سایت به وجود می‌آیند با کوچک‌ترین تغییری سبب ایجاد یک URL جدید شده و حتی جا به جایی یکی از پارامتر‌ها نیز صفحه جدیدی را به وجود می‌آورد که هر کدام از این صفحه‌ها توسط ربات‌های بررسی موتورهای جست‌وجوی گوگل به عنوان یک محتوای تکراری شناخته می‌شوند.

به همین دلیل مدیریت پارامتر‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا علاوه بر اینکه از ایجاد صفحات و به دنبال آن محتوای تکراری جلوگیری می‌کند سبب بررسی دقیق و کاربردی‌تر موتورهای جست‌وجو از محتواهای سایت می‌شود.

مدیریت پارامتر‌ها به وسیله ابزارهایی نظیر گوگل سرچ کنسول و Bing Webmaster انجام شده و توصیه می‌کنیم که سایت‌های بزرگ یا سایت‌هایی که از قابلیت‌های جست‌وجوی یکپارچه استفاده می‌کنند حتما پارامتر‌های URL را در این ابزارها پیاده سازی کرده و مدیریت آن‌ها را به دست بگیرند.

با انجام همین کار به ظاهر ساده و نشان دادن صفات پارامترسازی شده وب سایت خود در یکی از ابزارهای مدیریت پارامتر گوگل متوجه می‌شود که نباید این صفحات را بررسی کند و در صورت لزوم به عنوان مدیر سایت می‌توانید با یک کد HDML ساده هر عملی که باید انجام شود را به موتورهای گوگل اعلام کنید.

 • URLهای پرتکرار

بسیاری از محتواهای تکراری که توسط ربات‌های بررسی موتورهای جست‌وجو گوگل شناسایی می‌شوند به دلیل ساختار URL و شیوه درک آن‌ها توسط موتورهای جست‌وجو اتفاق می‌افتد.

همان طور که گفته شد اگر هیچ مدیریتی روی پارامتر‌های URL صورت نگیرد باعث ایجاد محتواهای تکراری می‌شود از طرف دیگر اگر راهنما و دستورالعملی برای برای شناسایی URL وجود نداشته باشد ممکن است موتورهای جست‌وجو بسیاری از URLهای متفاوت از یک آدرس را به عنوان یک صفحه مجزا شناسایی کند.

سیگنال‌دهی اشتباه آدرس سایت و شفاف نبودن آن ممکن است سبب ایجاد نوسان و کاهش متریک‌های اصلی یک سایت یعنی ترافیک، رتبه سایت و EAT Criteria شود. بیشترین URLهای تکراری به دلیل پیاده سازی سایت در نسخه‌های www.example.com و example.com (با پیشوند WWW و بدون آن) گوگل و همچنین ایجاد سایت در دو نسخه http و https است.

برای حل این مشکل درباره سایت‌هایی که در دو نسخه با پیشوند و بدون پیشوند WWW ایجاد می‌شوند تنها یک بررسی کلی از آدرسی که بیشتر مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد کافی است و بعد از پیدا کردن آن باید تمام صفات سایت را فقط روی نسخه مورد نظر پیاده سازی کنید. همچنین باید ریدایرکت‌ها را نیز طوری پیاده سازی کنیم که نسخه اصلی را ایندکس کرده و محتوای تکراری تولید نکند. همچنین بهتر است محتواها روی نسخه https که از امنیت بالاتری برخوردا بوده و از کدگذاری SSL استفاده می‌کند پیاده سازی شود.

 • ریدایرکت‌ها

قدم پایانی و تمام کننده کار برای از بین بردن محتواهای تکراری ریدایرکت کردن آن‌ها است. این عمل باعث می‌شود که در صورت تولید یک صفحه تکراری جدید آن صفحه ریدایرکت شده و به سمت نسخه اصلی صفحه در سایت برگردد. همچنین ریدایرکت کردن محتوای تکراری باعث می‌شود صفات کپی شده‌ای که دارای حجم ترافیک بالا و ارزش لینک هستند از بین نرفته و همه این ویژگی‌ها به سوی صفه اصلی هدایت شود.

توجه داشته باشید که در صورت استفاده از ریدایرکت برای از بین بردن محتوای تکراری بهتر است این کار را به سمت صفحه‌ای انجام دهید که عملکرد بهتری نسبت به سایر کپی‌ها دارد و همچنین تا جایی که امکان دارد از ریدایرکت 301 استفاده کنید.

آیا محتوای تکراری همان محتوای کپی یا سبک است؟  

برای درک بهتر تفاوت این سه موضوع بهتر است یک تعریف درست برای هر کدام از آن‌ها بیان کنیم. محتوای کپی به محتواهایی گفته می‌شود که متن موجود در سایت خودتان را کپی کرده و آن را در صفحه دیگری استفاده کنید. فرقی نمی‌کند که شما تغییرات کوچکی را در متن جدید ایجاد کرده‌اید یا نه در هر صورت گوگل تفاوتی بین این دو متن قائل نمی‌شود.

اما محتوای سبک به محتواهایی گفته می‌شود که از نظر گوگل ارزش پایینی برای کاربران داشته باشد. همچنین محتواهای Scraped که از سایت‌های دیگر درون سایت شما نمایش داده می‌شوند نیز از نظر گوگل در دسته محتواهای سبک قرار می‌گیرند. از طرفی اگر به سایت‌تان اهمیت می‌دهید بهتر است Scrapedها را کاملا از سایت خود حذف کنید زیرا در سئو تاثیر منفی دارد.

در واقع محتوای تکراری شامل متن‌هایی که دارای تفاوت‌های کوچکی با یکدیگر هستند نیز می‌شود و موتورهای جست‌وجوی گوگل متن‌های یکسان با URLهای متفاوت را محتوای تکراری می‌داند. از طرفی لازم نیست زیاد نگران باشید زیرا از نظر گوگل محتواهای تکراری، سبک و کپی با هم تفاوت دارند و در دسته‌های متفاوتی قرار می‌گیرند.

نکات مهم برای جلوگیری از کپی شدن محتواهای منحصر به فرد سایت خودتان  

اگر محتوای شما از نظر گوگل کپی شناخته شود زیرا شما در ابتدا از تگ Canonical برای مشخص کردن محتوای خود به عنوان منبع اصلی استفاده نکرده‌اید باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • استفاده از سرچ کنسول نحوه ایندکس شدن سایت خود را در حالت عادی مشاهده کرده و سایت مورد نظر را شناسایی کنید.
 • در صورت امکان با صاب سایتی که محتوئای شما را کپی کرده تماس گرفته و از او بخواهید تا نام شما را به عنوان منبع اصلی ذکر کرده یا محتوای کپی شده را پاک کند.
 • حتما در محتواهای جدیدی که تولید می‌کنید از تگ‌های کنونیکال خود ارجاع دهنده استفاده کنید تا سایت شما به عنوان سایت اصلی توسط گوگل شناسایی شود و در آینده با این دست مشکلات روبه‌رو نشوید.
 • درباره ساختار سایت و مخاطبان خود فکر کرده و سعی در تولید محتواهای منحصر به فرد داشته باشید و سعی کنید تمام نکات بیان شده را برای جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری رعایت کنید.

نتیجه‌ گیری

اکنون دیگر محتوای تکراری را شناخته و می‌دانید که این محتواها ممکن است چه آسیب‌های جبران ناپذیری به سایت شما وارد کند که مهم‌ترین آن پایین آمدن رتبه سایت در نتایج جست‌وجو و تاثیر منفی آن بر روی سئو سایت است. در این مقاله سعی کردیم تا عوامل ایجاد duplicate content در سایت و تمام روش‌های مفید و کاربردی برای جلوگیری از به وجود آمدن محتوای تکراری را بیان کرده تا بتوانید به خوبی با این مشکل رو به رو شوید.

به یاد داشته باشید که تولید محتوای منحصر به فرد و استفاده از کدهای کنونیکال خود ارجاع دهنده باید به روتین کاری شما تبدیل شود زیرا کپی نبودن متن و ارسال سیگنال درست به گوگل برای مشخص کردن منبع اصلی محتوا بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره