لینک UTM چیست؟ آموزش ساخت UTM برای ردیابی URL ها

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 12 دقیقه دیدگاهها

لینک utm

بدون شک وب سایت‌های در حال رشد دارای تعداد بازدید بسیار بالایی هستند، به طوری که در طی 24 ساعت شاید هزاران IP بازدید کننده داشته باشند.

بدیهی است که در چنین وب سایت‌هایی برای افزایش فروش اقدام به دادن تبلیغات در بسترهای مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های تبلیغاتی، نوتیفیکیشن‌ها و… می‌کنند که در عین داشتن هزینه‌های بالا می‌توانند بسیار پربازده و مقرون به صرفه باشند.

اما شاید سوال اصلی را باید به این شکل مطرح نمود که شما به عنوان فردی که این همه سرمایه و هزینه بابت تبلیغات پرداخت می‌کنید، از چه طریقی می‌توانید تعداد کلیک‌ها و بازدیدهای حاصل از تبلیغ مورد نظر خود را برآورد و بررسی کنید؟ اهمیت این موضوع باعث شده تا ما در ادامه این مقاله از ویترین سافت، ارزش و کاربرد لینک UTM و نحوه ساخت آن را به طور کامل به شما عزیزان توضیح دهیم.

تعریف UTM و بررسی نحوه عملکرد آن

کلمه UTM در واقع کوتاه شده Urchin Tracking Module است. شایان ذکر است که Urchin یک مجموعه بزرگ در زمینه طراحی انواع نرم افزار بود که Google آن را  در سال 2005 میلادی خریداری کرد و نرم افزارهایی که در آن زمان ساخته بودند زمینه و چارچوب لازم را به وجود آورد تا امروز ما ابزار فوق العاده‌ای به نام Google analytics را در اختیار داشته باشیم.

همان‌گونه که می‌دانید با استفاده از گوگل آنالتیکس فرد می‌تواند آمار و داده‌ها وب سایت را به طور کامل بررسی کند.

در یک تعریف ساده UTM یک کد کوتاه است که آن را به قسمت انتهایی برخی لین‌ها اضافه می‌کنند تا بدین شکل فرد بتواند آمار ورودی، میزان بازدید و دیگر داده‌های مربوط به لینک مورد نظر را رهگیری نماید.

در واقع این کد کوتاه اطلاعات و داده‌های زیادی را به Google analytics انتقال می‌دهد که در این قسمت تمامی این داده‌ها پردازش شده و به شکل یک گزارش به جزئیات کامل به شما ارائه می‌گردد. علاو‌ه‌بر این، می‌توان با بهره‌گیری از ویژگی‌های UTM نرخ کلیک و بازدید در بازه‌های زمانی مختلف را در کمپین تابستانی و بنری که در سایت‌های مختلف قرار داده می‌شود را به راحتی ارزیابی نمود.

با استفاده از لینک UTM و داده‌های حاصل از آن می‌توان تشخیص داد که کاربر از طریق لینک مورد نظر وارد شده یا از کمپین و یا به صورت مستقیم از سایت بازدید کرده؟ چنانچه از کمپین وارد شده، از کدام سایت یا بنر صورت گرفته؟ کدام یک از بنرهای نرخ کلیک بالاتری دارند؟ تمامی موارد مشابه این سوالات را می‌توانید با بهره‌گیری از پارامترهای ساده مورد بررسی قرار دهید.

بررسی پارامترهای لینک UTM

همان گونه که در بخش قبلی گفته شد، برای لینک‌های UTM پارامترهای متعددی را می‌توان تعریف کرد که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • پارامتر utm_source: از این مورد برای تعیین محل ورودی استفاده می‌کنند.

مثال : می‌خواهید یک کمپین فروش گوشی آیفون را در تلگرام تبلیغ کنید. برای این کار باید از لینک یو تی ام (UTM) به کار ببرید و هنگام ایجاد آن می‌بایست مقدار را روی telegram بر گزینید؛ ولی این امکان وجود دارد که تبلیغات شما در کانال‌های متعددی صورت بگیرد، از این رو جهت گرفتن آمار کانال خودتان که نام آن را مثلاً x در نظر میگیریم باید telegram-x را وارد نمایید تا بدین شکل لینک‌های ارجاعی از کانال تلگرام خودتان را نمایش دهد.

 • پارامتر utm_medium: از این پارامتر جهت  نشان دادن رسانه‌ها در انواع مختلف استفاده می‌کنند.

مثال : چنانچه لینک مورد نظر بنر باشد، می‌بایست از پارامتر banner بهره گیری شود. این در حالی است که اگر لینک شما از نوع تبلیغات کلیکی باشد، باید از پارامتری به نام cpc استفاده کنید.

 • پارامتر utm_campaign: این مورد برای کمپین کلی در نظر گرفته می‌شود.

مثال : اگر شما یک کمپین تبلیغاتی برای فروش گوشی موبایل آیفون در فصل زمستان ایجاد کرده‌اید که winter نشان دهنده لینک‌های ارجاعی مربوط این مورد است که در فصل زمستان انجام شد.

 • پارامتر utm_content: پارامتر نام برده یک گزینه اختیاری است که شما می‌توانید از آن برای A/B testing بهره‌گیری می‌کنند. معمولاً این مورد برای تبلیغاتی هدف دار بسیار مناسب است. 

مثال : اگر بازدیدی در سایت شما صورت گرفته، می‌توانید از با استفاده از این پارامتر نشان دهید که کاربر از تبلیغ روی بنر موجود در هدر وارد شده یا از تبلیغ روی بنر موجود در فوتر.

 • پارامتر utm_term: این پارامتر هم همانند مورد قبلی اختیاری است. می‌توانید از آن برای تعیین کردن نوع خاصی از تبلیغات در زمینه کاری خاص استفاده کنید تا بدین ترتیب کلمه کلیدی که برای بررسی ارزش، آن را روی یک تبلیغ خاص قرار داده اید را مشخص نمایید.

آموزش ساخت UTM برای ردیابی URL ها

لینک Utm

شما عزیزان برای ساخت لینک UTM شما می‎‌توانید به راحتی از یک ویرایشگر نوشتار استفاده کنید و پارامتر‌های ضروری را به انتهای آدرس مورد نظر بیفزاید. البته بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از ابزارهای خصوص ساخت این نوع لینک استفاده کننده تا از وقوع هرگونه خطایی جلوگیری شود.

یکی از راحت ترین راه‌ها برای این کار بهره‌گیری از پلاگین مخصوص Google Analytics URL Builder است که روی مرورگر Chrome به عنوان یک extension نصب می‌شود.

با به‌کارگیری از آن می‌توانید در هر صفحه که می‌خواهید لینک مورد نظر را به وجود بیاورید و روی افزونه کلیک کنید. در این حالت یک پنجره باز می‌شود که می‌توانید در آن اطلاعات لازم در مورد پارامترها را وارد کنید و در آخر لینک را کپی نمایید.

چنانچه سرویس کوتاه کننده لینک از نوع بیتلی را با آن set کنید می‌توانید همزمان لینک کوتاه نیز به دست بیاورید.

آموزش نحوه ساخت لینک UTM روش دستی

همان‌گونه که در قسمت قبلی توضیح داده شد، می‌توانید از شیوه دستی و بدون نیاز به ابزار برای ساخت لینک به شکل UTM استفاده کنید. البته برای این کار به‌کارگیری از پارامترهای نام، رسانه و منبع کمپین امری حیاتی است. 

1- تعیین کردن آدرس سایت

در وهله اول باید لندینگ پیج یا همان صفحه فرود را تعیین نمایید. به عبارت دیگر تنظیم می‌کنید که کاربر بعد از کلیک روی تبلیغ، به کدام صفحه شما منتقل شود. باید برای ساخت این نوع لینک به صورت دستی حتماً در آخر آدرس یک علامت سوال ؟ قرار دهید.

مثال : در این مثال آموزشی از آدرس وب سایت فرضی abc.com استفاده می‌کنیم:

www.abc.com/jacket/?

2- منبع ورودی های Campaign

اکنو می‌بایست تعیین کنید که از کدام منابع برای گرفتن ورودی می‌خواهید بهره گیری نمایید. به عبارت دیگر تعیین می‌کنید که ورودی‌های شما از وب سایت گوگل باشد یا از تبلیغات شما در سایت‌ها دیگر. 

مثال : اگر مثلاً ورودی از تبلیغات گوگل صورت بگیرد باید utm_source شما برابر google باشد.

www.abc.com/?utm_source=google

مثال : اگر مثلاً ورودی شما از تبلیغات رپورتاژ باشد که در سایتی مانند بیتوته (beytoote) قرار داده اید؛ باید لینک به شکل زیر تنظیم شود : 

www.abc.com/jacket/?utm_source=beytoote

3- تعیین نمودن نوع رسانه Campaign

در این قسمت باید نوع رسانه Campaign خود را تعیین نمایید. برای نمونه آیا تبلیغات شما از نوع Email است که به بانک‌های Email خود ارسال نموده‌اید؟ در این حالت نوع رسانه email است. چنانچه تبلیغ مورد نظر را به عنوان یک بنر در نظر بگیرید؛ باید رسانه را نیز banner تنظیم کنید.

مثال : ما مثلاً تبلیغات‌مان را از نوع گوگل در نظر میگیریم که به صورت کلیکی است؛ پس باید رسانه را cpc انتخاب کنیم. 

www.abc.com/jacket/?utm_source= =google&utm_medium=cpc

4- تعیین نمودن نام Campaign

در این مرحله باید برای Campaign خود یک نام برگزینید. توصیه می‌شود از نام مرتبط استفاده کنید تا در آینده بتوانید آن را بیاد بیاورید. 

مثال : ما مثلاً تبلیغات خود را برای نوروز در نظر گرفته‌ایم؛ پیش میتوان نام Campaign را norooz نوشت.

www.abc.com/jacket/?

utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=norooz

5- نوشتن محتوای Campaign

به عنوان آخرین قدم، می‌توانید در این جا محتوای رسانه خود را انتخاب نمایید. اگر برای مثال تبلیغات شما برای تلویزیون در نظر گرفته شده است، می‌توانید محتوا را tv برگزینید. 

مثال : هدف ما از تبلیغ مثلاً فروش کت و ژاکت هست؛ از این رو می‌توان محتوا را jacket نوشت.

www.abc.com/jacket/?

utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=yalda&utm_content=jacket

با استفاده از لینک UTM چه اطلاعاتی می توان به دست آورد؟

لینک یو تی ام

در قسمت‌های قبل تمامی پارامترهای مربوط به این نوع لینک سازی توضیح داده شد؛ که از بین این 5 مورد می‌توان 3 مورد اول را ضروری و 2 مورد آخر را اختیاری در نظر گرفت.


همچنین بخوانید : گوگل ادسنس چیست؟


اکنون باید به بررسی پاسخ سوال اساسی بپردازیم؛ لینک UTM در حالت چه اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می‌دهد؟ به عنوان یک پاسخ کلی می‌توان گفت که این نوع لینک به 3 سوال بسیار مهم پاسخ می‌دهد و هر فردی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ کار می‌کند بدون شک بخش اعظمی از وقت خود را صرف یافتن پاسخ برای این پرسش‌ها اختصاص می‌دهد. این 3 مورد عبارت‌اند از:

 • محل کلیک‌های صورت گرفته و ترافیک انجام شده 
 • علت ترافیک به وجود آمده
 • کاربر از طریق لینک مورد نظر چگونه به این جا رسیده 

البته UTM علاوه بر ارائه اطلاعات برای این 3 سوال، موارد دیگری همانند تعداد صفحات دیده شده توسط کاربر، مدتی که کاربر در سایت سپری کرده و همچنین بانس ریت را برای شما شفاف سازی می‌کند.

بررسی نحوه ارسال اطلاعات به آمارگیر گوگل و مشاهده آن 

شما باید در وهله اول یک حساب در گوگل آنالیتیک ایجاد کنید تا از طریق آن لینک‌های ایجاد شده و اطلاعات آن را مشاهده نمایید و مورد بررسی قرار دهید. البته ‌بایست  شما به آمارگیر گوگل آنالیز نیز تسلط داشته باشید و همچنین بدانید که چگونه باید کد گوگل آنالیز را در وردپرس قرار دهید.

نگران نباشید ، این دو مورد در ادامه به طور کامل توضیح داده خواهد شد. در ادامه که به حساب کاربری google analytic خود وارد شدید می‌توانید از دو قسمت اطلاعات مربوط به UTM را مشاهده و بررسی کنید. برای این کار باید به ترتیب وارد مسیرهای زیر بشوید.

 • Acquisition> All Traffic> Source/Medium
 • Acquisition> Campaigns> All Campaigns

نحوه نصب Google analytics روی سایت و فعال سازی آن

در ابتدا توضیحات کوتاهی درباره Google analytics می‌دهیم تا بدین شکل اطلاعت لازم برای آشنایی با این ابزار مهم را در اختیار شما قرار دهیم.

فرد برای این که بتواند شرایط و وضعیت وب سایت خود را بررسی کند باید از میزان بازدید، ورودی، زمان سپری شده روی سایت و… آگاهی کامل داشته باشد؛ به این صورت می‌توانید برنامه‌ریزی لازم برای پیشرفت سایت خود را با دقت و مدون انجام دهید. 

برای عملی کردن این مورد Google یک اپلیکیشن فوق العاده پرکاربرد و رایگان به نام Google analytics طراحی کرده که می‌توان به وسیله آن تمامی داده‌های لازم برای آنالیز و بررسی وب سایت را به دست آورد.

این ابزار دارای عملکرد بسیار تخصصی بوده و تمامی جزئیات و آمارهای مربوط به سایت را در اختیار فرد قرار می دهد. البته این اپلیکیشن دارای نسخه پرمیوم یا همان پولی نیز هست که بدون شک با مزیت‌ها و ویژگی‌های زیادی در مقایسه با نسخه رایگان دارد.

شما می‌توانید به وسیله امکانات Google analytics المان‌های مهمی مانند تعداد ورودی، صفحات میزبان ورودی، فعالیت‌های صورت گرفته از ظرف کاربر، مدت زمان حضور، کمپین‌های تبلیغاتی یا حتی در بررسی دقیق‌تر می‌تواند اطلاعات بیشتر مانند نوع مرورگر، شهر و … را نیز به عنوان داده به دست آورد.

نحوه فعال سازی Google analytics

برای فعال‌سازی شما باید دو پیش نیاز را در اختیار داشته باشید :

 • حساب Google
 • داشتن VPN connection با توجه به تحریم آی پی‌های متعلق به ایران

چنانچه دو پیش‌نیاز بالا را تامین نمودین، می ‌توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید :

https://www.google.com/analytics

 • بعد از ورود به صفحه Google analytics باید روی sign in کلیک کنید
 • بعد از ورود به صفحه Sign in to continue باید آدرس Gmail خود را نوشته و روی Next کلیک نمایید.
 •  کلمه Password متعلق به Gmail را وارد کنید و روی Sign in کلیک نمایید.
 • در ادامه وارد صفحه Sign up می‌شوید که باید روی کادر Sign up کلیک کنید.
 • در این قسمت که باید حساب جدید برای خود ایجاد کنید؛ که البته برای این کار باید اطلاعات مورد نیاز در کادر‌ها را پر نمایید. این اطلاعات عبارت اند از :

نام حساب یا نام اکانت – Account name

نام وب سایت – Website name

آدرس وب سایت – Website Url

موضوع یا زمینه کاری – Industry category

موقعیت زمانی – Reporting time zone

در نهایت روی کادر Get tracking ID کلیک نمایید.

 • در این مرحله صفحه سیاست‌ها و قوانین Google analytics برای شما باز می‌شود که بعد از خواندن و تایید آن‌ها باید روی Accept کلیک کنید.
 • اکنون کد اختصاصی به شما ارسال می‌شود که باید آن را copy کرده و در قسمت Head وب سایت خودتان paste نمایید. اگر از جوملا یا وردپرس بهره گیری م‌ کنید باید ابتدا فایل‌های متعلق به قالب را جست‌وجو کرده و پیدا کنید و سپس در تگ Head قالب کد مورد نظر را بیفزایید. البته در این باره مطالب و اطلاعات زیادی در بستر وب قرار دارد که در صورت نیاز می‌توانید از آن‌ها نیز کمک بگیرید.
 • بعد از قرار دادن کد وارد می‌توانید از امکانات فوق العاده Google analytics برای آمارگیری و کسب اطلاعات بهره‌گیری کنید.

نحوه قرار دادن کد Google analytics در سیستم مدیریت محتوای وردپرس 

utm-لینک

همان گونه که در قسمت‌های قبلی توضیح داده شد برای استفاده از لینک UTM باید گوگل آنالیتیکس به‌کارگیری شود؛ ما در این قسمت نحوه قرار دادن کد آن در وردپرس را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

به منظور ثبت نمودن وب سایت در Google analytics باید در وهله اول یک حساب Google برای خود ایجاد کنید. جهت ب‌کارگیری از حساب Google تنها باید یک Gmail داشته باشید.

از این رو اگر اکانت Gmail ندارید می توانید به راحتی آن را روی یک شماره تلفن ایجاد کنید. البته می توانید بدون داشتن جیمیل نیز می‌توانید بدون هیچ مشکلی وارد سایت https://www.google.com/analytics شوید و با ورود از طریق Sign in گزینه Analytics را برگزینید.

در ادامه یک کد پیگیری از طرف Google به شما ارسال می‌شود که می‌توانید به وسیله آن قادر خواهید بود از Google analytics برای بررسی سایت خود استفاده کنید. برای این کار می‌بایست در این صفحه روی گزینه Tracking info کلیک نمایید و از میان گزینه‌ها tracking code را برگزینید.

اکنون وارد صفحه بعدی می‌شوید که در آن کد را دریافت خواهید کرد. سپس باید کد را کپی نموده در قسمت tag مربوط به head قرار دهید تا فرایند اتصال بین سایت شما و Google analytics صورت بگیرد.

اکنون همان کد را کپی نموده و به پیشخوان وردپرس وب سایت‌تان وارد شوید. به قسمت نمایشگر > ویرایشگر مراجعه کنید و فولدر header.php را برای اصلاح کردن برگزینید. اکنون کد مورد نظر را قبل از تگ <head> قرار دهید.

در نهایت بعد از save کردن فایل، وب سایت وردپرس شما به Google analytics متصل شده و شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی تمامی جزئیات و آمار را مورد مشاهده و بررسی قرار دهید؛ تا بتوانید به کمک آن یک برنامه دقیق و مدون برای پیشرفت و ارتقا رتبه سایت خود تنظیم کنید.

البته که برای مشاهده کردن آمار باید وارد آدرس https://analytics.google.com/analytics/web/ شوید و به راحتی از این طریق به همه داده‌ها و آمار دسترسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره