لیست سیاه گوگل چیست و چگونه از آن خارج شویم؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

لیست سیاه گوگل

لیست سیاه گوگل می‌تواند یکی از آزاردهنده‌ترین چیزهایی باشد که صاحبان هر نوع وب سایتی به آن فکر می‌کنند؛ چرا که به سرعت وب‌سایت شما را به قعر صفحات گوگل می‌برد و با افت شدید ترافیک ورودی روبه‌رو می‌کند.

عوامل و فاکتور‌های متفاوت باعث می‌شود تا لیست سیاه گوگل برخی از وب‌سایت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد؛ به همین دلیل، شما باید عوامل مختلف را بشناسید و راهکارهای جلوگیری از آن را مورد بررسی قرار دهید تا هیچ‌گاه به کابوس وحشتناک لیست سیاه دچار نشوید. چنانچه در این لیست قرار گرفته‌اید، مرحله به مرحله از آن خارج شوید.

تشخیص قرار گرفتن در لیست سیاه

در شرایط خاصی شما به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که وب سایت شما در لیست سیاه گوگل قرار گرفته است که این تشخیص کار سختی نیست. تنها باید با دقت به روند و راندمان وبسایت خود توجه کنید.

1.انواع پیغام

زمانی که بابت هر مسئله و موضوع خاصی در گوگل به سرچ و جست‌وجو می‌پردازید ممکن است با خطایی مانند This website has been reported as unsafe  روبه‌رو شوید؛ این‌چنین سایت مربوطه در لیست سیاه گوگل قرار گرفته است. البته می‌توان پیغام دیگری مانندThe site ahead contains malware/harmful programs را نیز مشاهده کرد.

همچنین پیغام‌های دیگری مثل This site may harm your computer از جمله پیغام‌های بسیار شایع بلاک لیست گوگل است. اما همیشه این پیغام‌ها به این شکل ظاهر نمی‌شوند و شاید شما با عبارت !Reported Attack Page و یا حتی Danger Malware Ahead مواجه شوید؛ در این حالت تنها باید به خارج شدن از لیست سیاه فکر کنید.

2.تغییرات در ظاهر سایت

تغییرات مشکوک و حتی جزئی را نادیده نگیرید. خصوصا زمانی که در قسمت فایل‌های پایگاه داده که به عنوان ظاهر سایت آن را می‌شناسید، اختلال و مشکل خاصی ایجاد می‌شود وجود فایل‌های آسیب‌زا که قصد تخریب دارند صددرصد مشخص است.

این‌گونه است که وب سایت شما در لیست سیاه گوگل قرار می‌گیرد، پس سعی کنید هر نوع تغییر جزئی ولی مشکوک را هرچه سریع‌تر مورد بررسی قرار دهید. تا هرچه سریع‌تر از این لیست خارج شوید و به اعتبار سایت شما لطمه و آسیبی وارد نشود.

3.خطای مربوط به آنتی ویروس

ارور مربوط به آنتی ویروس را یک مسئله جدی در نظر بگیرید. به این دلیل که در حین بازدید از وبسایت، چنانچه آنتی ویروس مدام ارور می‌دهد یعنی فایل‌ها و اجزای مخرب به وب‌سایت شما در حال آسیب رساندن است که این امر به قرار گرفتن در بلک لیست گوگل اشاره می‌کند.

چنانچه بدون هیچ‌گونه هشدار و پیغام قبلی سرور حساب کاربری شما را از حالت فعال خارج کند، احتمال این که شما در لیست سیاه گوگل قرار بگیرید، بسیار زیاد است؛ به همین دلیل شما حتی باید به هک شدن وب‌سایت خود نیز بیاندیشید.

زمانی‌که سایت هک می‌شود کاملا مشخص است که به واسطه هکرها سایت شما دستکاری شده است و به خاطر آسیب به سایت در لیست سیاه گوگل قرار می‌گیرد.

4.سرچ کنسول گوگل

شما می‌توانید به سرچ کنسول گوگل مراجعه کنید و در بخش Manual Actions یا Security Issues  لینک‌هایی را مورد بررسی قرار دهید که احتمال می‌دهید به عنوان هکر به وب سایت شما آسیب رسانده است؛ اکثرا از روش‌های کلاکینگ استفاده می‌کنند.

حتی اگر مایل هستید که بدانید آیا در وب سایت شما کلاکینگ نقشی دارد بهتر است از Hacked Sites Troubleshooter  کمک بگیرید تا تشخیص خود را ثمر برسانید.

5.Google Transparency Report service

شمابرای  تشخیص این نکته که در بلاک لیست گوگل قرار گرفته‌اید یا خیر می‌توانید ازGoogle Transparency Report استفاده کنید. شما با استفاده از این سرویس قادر هستید، انواع فایل و محتوای آسیب‌زا را تشخیص داده و هرچه سریع‌تر به دنبال رفع آن باشید؛ چنانچه شما وب سایت با صفحات زیادی را مدیریت می‌کنید، این سرویس می‌تواند یک روش کاربردی به شمار آید.

عوامل مؤثر برای قرارگیری در لیست سیاه گوگل

بلک لیست گوگل

عوامل بسیاری می‌تواند وب‌سایت شما را در لیست سیاه گوگل قرار دهد که هر کدام از این عوامل را باید بشناسید تا بتوانید از کاربرد آن جلوگیری کنید. اما مهم‌ترین آن‌ها را برای شما ما در این مقاله شرح می‌دهیم:

·Malware

اگر نام نرم‌افزار Malware به گوش شما خورده باشد، این نرم افزار در وب سایت چنانچه وجود داشته باشد و بازدید کننده آن را دانلود کند، آسیب بسیار شدیدی به وب سایت شما وارد می‌کند؛ به همین دلیل شما باید همیشه نرم افزارهای مخرب و بد افزارها را شناسایی کنید تا مجبور نشوید در لیست سیاه گوگل جای بگیرید.

·عناصر فریبنده

عناصر فریبنده می‌تواند یکی‌دیگر از عواملی باشد که باعث قرار گرفتن در بلاک لیست گوگل می‌شود. هر کدام از این عناصر در وب سایت صددرصد شما را به سمت آسیب و ضرر وب‌سایت هدایت می‌کند؛ پس سعی کنید از عناصر فریبنده به هیچ وجه استفاده نکنید تا در لیست سیاه قرار نگیرید.

·سئو کلاه سیاه

زمانی که شما برای سئو فروشگاه اینترنتی خود از سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنید این کار شما یعنی فریب دادن گوگل، که گوگل نیز این فرایند را بی پاسخ نمی‌گذارد و شما را در لیست سیاه خود قرار می‌دهد.

از جمله روش‌هایی که برای این نوع سئو انجام می‌شود بهینه‌سازی بیش از حد سایت است که از کلمات کلیدی به صورت کاملا غیر طبیعی استفاده می‌شود. همچنین به‌کارگیری کلاکینگ از جمله موارد استفاده در سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود که البته وجود لینک که غیر قابل مشاهده است را نباید از موارد سئو کلاه سیاه در نظر بگیرید.

·هک شدن

در شرایطی نیز ممکن است شما طبق استاندارد و اصول گوگل عمل کنید، اما متوجه شوید که در لیست سیاه گوگل قرار گرفته‌اید؛ چرا که سایت شما هک می‌شود به همین دلیل است که ما همیشه نسبت به امنیت هرچه بیشتر وب‌سایت تاکید بسیار گسترده‌ای داریم. به واسطه هک شدن فایل‌های مخرب وارد سایت شما می‌شود و اینچنین در لیست سیاه قرار می‌گیرد.

برخی از دلایلی که باعث هک شدن سایت می‌شود کاربرد انواع رمز عبورهای بسیار ساده است که به هیچ عنوان معقولانه نیست. ممکن است شما از اتصالات کاملا نامطمئن مانند ftp استفاده می‌کنید که این عوامل را باید از جمله دلایل هک شدن وب سایت به شمار آورد.

·لینک فیشینگ

متاسفانه این مورد بسیار مشاهده شده است که برخی از هکرها با جمع آوری اطلاعات بانکی کاربران از یک سایت آن را به سرور خود ارسال می‌کنند که به این عملیات فیشینگ می‌گویند. لینک‌های فیشینگ صددرصد لینک‌های آسیب‎زایی هستند که وب سایت شما را در لیست سیاه گوگل قرار می‌دهند.

شما باید برای حذف بد افزارها سعی کنید مالکیت دامنه خود را تایید کنید؛ به همین دلیل می‌توانید به صفحه Verify your site ownership مراجعه کنید و مالکیت وب سایت خود را مشخص نمایید.

این گزینه را به خاطر داشته باشید که عمدتا هکرها نسبت به هک کردن بسیاری از فایل‌های مهم دست به کار می‌شوند؛ بدین ترتیب با قراردادن انواع بدافزار شروع به آسیب زدن به وب‌سایت می‌کنند. فایل‌های مهم مانند Index file – htaccess file – Functions & wp-configرا باید جزء فایل‌های بسیار مهم در نظر بگیرید.

شما باید جدول پایگاه داده خود را مورد بررسی قرار دهید؛ چرا که در بسیاری از مواقع هکرها به این جدول متاسفانه حمله می‌کنند و با انواع کد مخرب و آسیب‌زایی که وارد می‌کنند باعث بلاک شدن وب‌سایت می‌شوند.

چنانچه شما سایت خود را با استفاده از وردپرس ساخته‌اید، امکان این‌که پلاگین‌ها دارای بدافزار باشند بسیار وجود دارد؛ البته اگر مشکل اصلی از پلاگین باشد، شما با باید روی گزینه Security درقسمت سرچ کنسول می‌توانید این مشکل را تشخیص دهید؛ در این حالت پلاگین را حذف و دوباره آن را نباید نصب کنید.

شما می‌توانید برای پاکسازی انواع بدافزارها به نصب پلاگین امنیتی اقدام کنید. به این دلیل که به شکل دوره‌ای محتوای وب سایت را چک می‌کنند تا در صورت بروز هرگونه بد افزار آن را حذف کنند؛ بهتر است از یک سایت مطمئن پلاگین خود را دانلود کنید.

سعی کنید وب‌سایت خود را با سرچ کنسول چک کنید و مورد بررسی قرار دهید. این گونه است که بد افزار‌ها و آسیب‌ها حذف می‌شود و می‌توانید از قسمت  Security Issues مشکلات وب سایت را بررسی و آن را هرچه سریع‌ترحذف کنید، این‌چنین می‌توانید به راحتی وب‌سایت خود را با پاکسازی بدافزارها از لیست سیاه گوگل حذف کنید.

خارج شدن از لیست سیاه گوگل

بیرون آمدن از لیست سیاه گوگل

اما زمانی که شما متوجه می‎شوید وب‌سایت شما در لیست سیاه گوگل قرار گرفته است، باید آن‌را از لیست خارج کنید. برای این‌کار شما باید تمامی بدافزارها را پاکسازی کنید و سپس وارد سرچ گوگل شوید با کلیک روی قسمت Security Issues چنانچه هیچ مشکلی وجود نداشته باشد روی گزینه I have fixed these issues کلیک ‌کنید.

سپس Request A Review را انتخاب کنید که در این قسمت شما باید تمامی راهکارهایی که برای رفع این مشکل را به‌کار برده‌اید توضیح دهید و روی گزینه Manual Actions کلیک کنید.

بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل گوگل وب سایت شما را بررسی می‌کند و با مطمئن شدن از پاکسازی انواع عوامل مخرب آسیب‌زا ممکن است در طی چند روز که هیچ گونه مشکلی وجود نداشته باشد سایت شما از لیست سیاه خارج شود.

این‌گونه نباید تصور کنید که اگر وب‌سایت یک بار در لیست سیاه گوگل قرار بگیرد دیگر این اتفاق رخ نمی‌دهد؛ چرا که اگر دوباره از انواع بدافزار استفاده کنید ممکن است در لیست سیاه گوگل قرار بگیرید؛ پس امنیت سایت خود را یک موضوع کاملا جدی در نظر بگیرید.

جلوگیری از لیست سیاه گوگل

این نکته را به خاطر بسپارید که لیست سیاه گوگل در جهت دور زدن قوانین گوگل هیچ‌گونه موردی را نمی‌پذیرد و این عمل را یک عملکرد غیر قانونی معرفی می‌کند.

گوگل می‌تواند بازدید غیرقانونی را یک عمل غیر مناسب در نظر بگیرد و به همین دلیل ممکن است سایت را در لیست سیاه خود قرار دهد. عمر سایت باعث می‌شود تا شما بتوانید در موتورهای جست‌وجوگر به فعالیت بپردازید و به همین خاطر سعی کنید از دور زدن قوانین گوگل به شدت بپرهیزید.

اما وجود چند دامنه که به دامنه اصلی متصل شود و با پسوند متفاوت ثبت شود موتورهای جست‌وجو ممکن است این نوع سایت را یک سایت کپی در نظر بگیرند. به همین دلیل است که امکان قرارگیری در لیست سیاه گوگل وجود دارد. همچنین صفحاتی که در سئوسازی وجود دارند ممکن است بازدید چندانی نداشته باشند.

حتی شما باید برای کلمات کلیدی در سئو سایت ترتیب خاصی را لحاظ کنید؛ چرا که اگر زیادی از حد از کلمات کلیدی استفاده کنید که هیچ‌گونه چگالی خاصی رعایت نمی‌شود تاثیر منفی آن باعث قرارگیری در لیست سیاه می‌شود؛ اما شما به یک مطلب خاص چنانچه توجه و اهمیت ویژه‌ای قائل می‌شوید اما این مطلب به طور مکرر در سایت مورد استفاده قرار گیرد، این تکرار باعث کاهش رتبه سایت می‌شود؛

بدین ترتیب مطالب غیر اخلاقی نیز صددرصد واکنش گوگل را در بر دارد و به همین دلیل شما باید به این موارد توجه بسیار زیادی داشته باشید و حتی کپی‌برداری که از جمله رایج‌ترین مشکلات است که نباید نادیده بگیرید.

سخن پایانی

ما در این مقاله از ویترین سافت سعی داشتیم تا شما را با تشخیص قرار گرفتن در لیست سیاه گوگل آشنا کنیم. همچنین عوامل موثر برای قرارگیری در این لیست را برای شما مشخص کردیم؛ عمدتا شما با جلوگیری از قرارگیری در لیست سیاه گوگل به واسطه راهکارهایی که گفته شد می‌توانید خود را از این کابوس وحشتناک نجات دهید.

به این دلیل که لیست سیاه باعث کاهش بازدید و رتبه سایت می‌شود و به هیچ وجه گزینه جالبی برای وب سایت نیست. اما چنانچه سایت شما در لیست سیاه گوگل قرار بگیرد، قادر هستید برای خارج شدن از لیست سیاه به سادگی با توجه به مراحل گفته شده این‌کار را انجام دهید.

توصیه ما به شما این است که از سئو کلاه سیاه تحت هیچ شرایطی استفاده نکنید که عواقب آن به نابودی سایت شما می‌انجامد. چنانچه سایت شما در لیست قرار بگیرد شما چه راهکاری را توصیه می‌کنید، در قسمت نظرات سایت نظر خود را با ما در میان بگذارید که دیگر کاربران نیز استفاده کنند.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره