طوفان فکری چیست و چگونه به حل مسئله کمک می کند؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 8 دقیقه دیدگاهها

طوفان فکری

طوفان فکری می‌تواند ذهن شما را با انواع مختلف ایده روبه‌رو کند و به صورت غیر مستقیم راه‌های خلاقانه‌ای را معرفی نماید. شما ‌می‌توانید از ایده خود به شکل یک جرقه کاملا اصولی برای حل مسئله و هر عمل دیگری به راحتی استفاده کنید.

امروزه بسیاری از اهداف در چهارچوب‌ و معیارهای خاصی که برای خود در نظر می‌گیرید باعث می‌شوند تا افراد قادر باشند به قدرت تفکر خود پی ببرند. به واسطه این عملکرد رهبری و مدیریت کسب و کار را به صورت قدرتمندتر در تکنیک‌های موثر در نظر بگیرند که شما بتوانید از این طوفان به نحو احسن استفاده کنید.

این تکنیک اصولی برای حل مسئله با ایده‌های متفاوت ذهن و تفکر شما را تقویت می‌کند. طوفان و یا بارش فکری به هیچ وجه کار سختی نیست و تنها کافی است زمانی‌که به دنبال راهی برای حل مسئله هستید به صحبت‌های دیگر اطرافیان گوش دهید تا از این میان چند ایده عالی و ناب حاصل شود؛ به این دلیل که هر ذهنی یک راه متفاوت و خلاقانه را ارائه می‌دهد.

کاربرد طوفان فکری

در مورد کاربرد طوفان فکری یکسری نکات و قواعد خاصی را برای کاربرد آنمی‌توان عنوان کرد. صددرصد زمانی که شما در کسب و کار ایجاد شده قصد دارید مشتریان خود را افزایش دهید، بهتر است از بارش فکری استفاده کنید؛ چرا که ایده‌های خلاقانه برای تبلیغات و بازاریابی می‌تواند برای افزایش مشتری بسیار موثر واقع شود؛ زمانی‌که به تولید یک محصول جدید می‌پردازید، محصول شما باید با یک شگرد و بازاریابی خاص معرفی و به فروش برسد؛ طوفان فکری می‌تواند به شما برای تولید محصولات جدید بسیار کمک کند.

بسیاری از صاحبان کسب و کار به این گزینه بسیار توجه می‌کنند که چگونه و از چه راهی می‌توانند به کم کردن هزینه‌های خود بپردازند. مواردی که به آن اشاره شد تنها گوشه‌ای از کاربرد طوفان و یا بارش فکری به حساب می‌آید.

استفاده از طوفان فکری در کسب و کاری

سعی کنید از افرادی برای طوفان فکری کمک بگیرید که در یک حوزه خاص دانش قابل توجهی دارند. البته لازم نیست دانش این افراد آنچنان که فکر می‌کنید تخصصی باشد؛ چراکه افراد متخصص تنها در یک چهارچوب خاص می‌توانند به یک مسئله بیاندیشند.

خلاقیت به راحتی در این شرایط پدید نمی‌آید و به همین دلیل شما بهتر است همیشه از افرادی که در هر نوع مسئله و البته حوزه مربوط به کسب و کار شما دستی دارند استفاده کنید. بارش فکری و ایده‌پردازی از چنین ذهن‌هایی قطعا به نفع شما است.

سعی کنید در جلساتی که برای ارائه طوفان فکری برگزار می‌شود از فردی برای تسهیل‌گیری جلسه استفاده کنید؛ چرا که این افراد باعث می‌شوند تا مدیریت جلسه به بهترین شکل ممکن رعایت شود و شما بتوانید از هر نوع ایده‌ای به نحو احسن استفاده کنید.

ممکن است برخی از افراد برون‌گرا نتوانند به شکلی هوشمندانه ایده خاصی را مطرح کنند و بدین ترتیب تسلط آن‌ها بر جلسه باعث شود که دیگران نیز ایده و فکر خود را نتوانند به راحتی بیان کنند.

انواع طوفان فکری

طوفان فکری چیست

به این دلیل که در برخی از جلسات گروهی ممکن است بارش فکری آنچنان که باید و شاید نتواند روال قابل قبولی را به دست گیرد؛ به همین دلیل است که شما باید سعی کنید از طوفان فکری فردی استفاده کنید.

 افراد در انواع گروه‌ها شاید قوانین جلسه را به خوبی رعایت نکنند و با هر نوع رفتار ایده‌ها و بارش‌های فکری محو ‌شوند و یا به شکل کاملا مناسب به آن توجهی نمی‌کنند نمی‌توانند از فرصت‌های پیش‌رو استفاده کنند.

زمانی که شما از طوفان فکری فردی استفاده می‌کنید، می‌توانید ایده خود را به راحتی مورد بررسی قرار داده و همچنین یک لیست یادداشت اختصاصی را برای بارش فکری خود ترتیب دهید.

اما در بسیاری از جلسات طوفان فکری گروهی نیز مزیت و فواید خاصی نهفته است؛ خلاقیت و ایده‌پردازی بیشتری مطرح است و به همین دلیل ایده‌های قابل توجهی را می‌توانید در نظر بگیرید.

تنوعی که انواع ایده در شکل‌های خلاقانه دیده می‌تواند به شما یک راه کاملا اصولی را نشان دهد. برای این کار شما باید از ابتدای کار گروه را آماده کنید، از انواع ابزار و امکانات مناسب استفاده کنید. حتی محیطی که قرار است در آن افراد به تفکر بپردازند، نیز نکته مهمی است که نباید به هیچ عنوان از آن‌ها غافل شد.

مسئله مهم درمورد بارش فکری گروهی این است که مسئله را باید کاملا واضح تعریف کنید. هرگونه ابهام و شک و تردید در مسئله باعث می‌شود تا چهارچوب‌های خاصی به عنوان مانع در ذهن پدید آید.

پس باید سعی کنید مسئله را بدون هیچ‌گونه مشکلی تنها به صورت آشکار و واضح مورد بررسی قراردهید؛ این نکته از جمله معیارهای اصلی برای طوفان فکری گروهی به حساب می‌آید.

اگر جلسه بارش فکری شما قرار است طولانی مدت ادامه یابد، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که یک زمان را برای استراحت نیز در نظر بگیرید؛ چراکه ذهن انسان با یک ظرفیت خاص می‌تواند خدمات قابل توجهی را ارائه دهد.

در طوفان فکری گروهی شما باید چند قانون اساسی را در نظر بگیرید. اولین قانون این است که به هیچ عنوان هیچ فردی حق  مسخره کردن ایده دیگران را ندارد؛ چراکه هر ایده از یک ذهن با یک طرز تفکر خاص می‌تواند موثر واقع شود و پدیده‌ای به نام ایده نامناسب به هیچ عنوان وجود ندارد.

سعی کنید از ایده‌های خلاقانه شدیدا استقبال کنید که بدین ترتیب افراد با انگیزه و ترغیب بیشتری بتوانند به ایده‌پردازی بپردازند. هیچ‌گونه بحثی نمی‌تواند به‌جز مبحث ایده پردازی در گروه وجود داشته باشد، با این کار از اتلاق وقت و انرژی جلوگیری به عمل می‌آید.

پیش نویسی اولیه

سعی کنید از پیش نویسی اولیه برای ایجاد طوفان فکری  استفاده کنید؛ این کار می‌تواند یک فرایند عالی برای ایجاد راهکارای خلاقانه به حساب آید؛ به گونه‌ای که شما با ایده‌پردازی و استفاده از بارش فکری خود می‌توانید مهارت حل مسأله را تقویت کنید. هرچه در ذهن شما میگذرد را روی کاغذ بنویسید.

هر موضوعی ارزش نوشتن را دارد و بهتر است به اهمیت موضوع خود نیز فکر کنید تا با تمرکز بیشتری بتوانید بیندیشید و بنویسید. این که بدانید باید دقیقا به چیزی فکر کنید موضوع بسیار مهمی است که به کنکاش ذهن شما می‌انجامد.

این‌چنین ذهن شما به صورت منسجم می‌تواند به دنبال یک راهکار خلاقانه باشد. زمانی که شما به پیش‌نویسی اولیه بپردازید انواع تفکر و اندیشه شما به سادگی روی کاغذ پدیدار می‌شود و به واسطه بررسی هر کدام شما قادر هستید به یک نتیجه قابل قبول دست پیدا کنید.

اهمیت پیش‌فرض های ذهن

همه ما ممکن است در ذهن خود با این نکته روبه‌رو شویم که چه چیزهایی ممکن است رخ دهد و چه چیزهایی ممکن است رخ ندهد و وجود چه مسائلی مهم است.

به همین دلیل شما باید یک لیست کامل از تمام پیش فرض‌های ذهنی خود را برای بررسی طوفان فکری در نظر بگیرید. به چالش کشیدن ذهن مهم‌ترین کاری است که برای ایجاد راه‌های خلاقانه به واسطه بارش فکری باید به آن توجه کنید.

هر ذهنی با یک جرقه و ایده خاص می‌تواند عملکردی متناسب و کاملا اصولی را به تصویر بکشد. اما پیش‌فرض‌ها همیشه مهم‌ترین نکاتی هستند که شما نباید از آن‌ها غافل شوید و با نوشتن پیش فرض‌ها روی کاغذ احتمال رخ دادن هرکدام را مورد بررسی قرار دهید؛ بدین ترتیب همیشه ایده‌های نو، جذاب و کاملا واقع بینانه را می‌توانید مورد استفاده قرار دهید.

خیال پردازی

خیال پردازی

خیال پردازی یکی از فاکتورهای اصلی طوفان فکری به حساب می‌آید؛ چرا که شما با استفاده از خیال و تصورات خود می‌توانید به عمیق‌ترین دریچه ذهنی خود دسترسی پیدا کنید؛ حتی بسیاری از راه‌حل‌های غیر قابل تصور را برای حل مسئله خود در نظر بگیرید.

خیال‌پردازی از جمله فرآیندهای مهمی است که بدون شک می‌تواند راه‌حل‌های نوین و کاملا اصولی را برای حل مسئله به نمایش بگذارد؛ به همین دلیل است که سعی کنید در هنگام خیال‌پردازی در جهت بارش فکری یک لیست کامل را برای خود تهیه کنید. همچنین به واسطه نوشتن تصور و خیالات خود نکات مهم و ویژگی‌های اساسی را از درون رویا پردازی‌های خود جدا کنید.

جلسات کوتاه مدت

زمانی که شما به یک راه حل سریع نیاز دارید توصیه ما به شما این است که سعی کنید از طوفان فکری در جلسات کوتاه استفاده کنید. به این ترتیب چندین ذهن با تفکرهای متفاوت می‌تواند کاملا چاره ساز باشد و برای رفع و حل مسئله  موقت به شما کمک کند.

البته جلسات کوتاه برای حل مسئله‌های موقت بسیار موثر واقع می‌شود؛ به همین خاطر توصیه ما به شما این است که چندان روی حل مسئله‌های موقت فشار آن‌چنانی را به ذهن وارد نکنید؛ چرا که شما به یک راه حل سریع نیاز دارید.

جلسات طوفان فکری پیچیده

زمانی که شما قصد دارید یک جلسه مهم، قوی و کاملا پیچیده را برای طوفان فکری تشکیل دهید، سعی کنید از قبل مبانی خاصی را برای استاندارد هرچه بیشتر جلسه در نظر بگیرید.

در ابتدای جلسه چهارچوب اصلی مسئله خود را به صورت کاملا آشکار و واضح توضیح دهید؛ همچنین این نکته را یادآور شوید که این مشکل از چه زمانی شروع و چگونه ادامه پیدا کرده است. هرگونه سوالی که در مورد مسئله وجود دارد را سعی کنید به صورت کاملا واضح بنویسید و به آن بیندیشد.

جلسات پیچیده طوفان فکری به تمرکز بیشتری نیاز دارد و به همین دلیل شما باید به محیط و همچنین تیپ شخصیت افرادی که در این جلسه با شما همراه هستند توجه کنید.

نوشتن آزاد وابستگی کلمات

طوفان فکری به واسطه تنوع کلمات می‌تواند نتیجه خارق‌العاده‌ای را به نمایش بگذارد. به این دلیل که شما اگر از وابستگی کلمات استفاده کنید، می‌توانید نتیجه‌ای دور از ذهن و کاملا خلاقانه را به نمایش بگذارید.

در ابتدای این کار با نوشتن کلمات متفاوت وابستگی هر کدام را پیدا کنید و این‌چنین ذهن شما به انواع ایده و راهکارهای خلاقانه ترغیب می‌شود؛ یکی از قابل قبول‌ترین تکنیک‌های عالی برای طوفان فکری استفاده از وابستگی کلمات و یا حتی نوشتن آزاد است.

به این نکته توجه کنید که شما در یک محیط کاملاً آرام و بدون هیچ‌گونه تنش می‌توانید به ایده‌پردازی بپردازید؛ این نکته را به خاطر داشته باشید که نوشتن آزاد یکی از تکنیک‌های عالی برای مشخص کردن بسیاری از راهکارها و ایده‌ها محسوب می‌شود.

سخن پایانی

نوشتن آزاد و وابستگی کلمات را برای تکنیک‌های اساسی بارش فکری از یاد نبرید و حتی از  شبکه عنکبوتی برای اتصال ایده‌های خود به صورت مرتبط غافل نشوید.

نوآوری و خلاقیت مهم‌ترین اصول مهم طوفان فکری به حساب می‌آید؛ چرا که شما با تحریک و ترغیب ذهن خود تکنیک‌های عالی و متنوعی را برای مهارت حل مسئله می‌توانید به دست بیاورید.

بارش فکری باعث می‌شود تا ذهن شما از انواع محدودیت دور شود و هم‌چنین بتوانید به صورت خلاقانه به حل مسئله خود  به صورت فردی و یا گروهی بیاندیشد.

چنانچه به صورت گروهی ایده‌پردازی می‌کنید حتما از قوانین خاص در گروه استفاده کنید که بدون مشکل بتوانید به نتیجه عالی و بازدهی عالی دست پیدا کنید و به مهارت حل مسئله بپردازید.

چنانچه شما تجربه‌ خاص و قابل قبولی را به واسطه استفاده از تکنیک طوفان فکری کسب کرده‌اید می‌توانید در قسمت نظرات سایت در مورد تجربه خود با ما و دیگر کاربران صحبت کنید. اگر روش دیگری مد نظر شماست با ارائه تکنیک‌های اصولی با ما صحبت کنید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره