با سیستم سازی حیات کسب و کار خود را افزایش دهید

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

سیستم سازی در کسب و کار

سیستم سازی حیات کسب و کار برای هر نوع کسب و کار یک مقوله بسیار مهم به حساب می‎آید. شما نباید برای افزایش بازدهی حوزه کسب و کار خود از این سیستم غافل شوید؛ به این دلیل که هر نوع مشکلی در این سیستم به راحتی حل می‌گردد.

به این شکل شما از هدف خود دور نمی‌شوید و قادر هستید کسب و کار خود را برای سود هرچه بیشتر مدیریت کرده و در پایان با شکست روبه‌رو نشوید و به همین علت ما در این مقاله ویترین سافت قصد داریم تا شما را سیستم سازی حیات کسب و کار آشنا کنیم تا این‌چنین بتوانید بازخورد بیشتری را در حوزه بازاریابی خود در نظر بگیرید.

در هر کسب و کاری یک سیستم دخیل است که بتواند پشتیبانی عالی برای سازه‌های مختلف کسب و کار را پیاده کند.

 1. شما زمانی که از سیستم‌سازی استفاده می‌کنید می‌توانید با کار کمتر سود بیشتری را به دست آورید.
 2. با واگذاری مسئولیت‌ها به افراد دیگر تا حدودی راندمان کار خود را افزایش داده و در این بین، به تفکر که زحمت بیشتری نیز نیاز دارد اقدام کنید.
 3. زمانی که شما به صورت خودکار و اتوماتیک عملکردهای خود را انجام می‌دهید قادر هستید، زمان بیشتری را به زندگی خود اختصاص دهید و هم‌چنین حل مشکلات به صورت سیستمی و ریشه‌ای می‌تواند به کم کردن خطاها و اشتباهات شما کمک کند.
 4. سیستم سازی حیات کسب و کار باعث می‌شود تا تعادل قابل قبولی در زندگی و کار شما حفظ شود و شما با عملکرد قابل قبول‌تری رو‌به‌رو شوید.

سیستم چیست؟

همان‌گونه که می‌دانید سیستم یک مجموعه است که این مجموعه اجزای مرتبط را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد تا این اجزای مرتبط قادر باشند، یک هدف خاص و مشخص را دنبال کنند.

تنها شما باید اصول و استانداردهای اصلی سیستم‌سازی را رعایت کنید که بتوانید بدون هیچ‌گونه مشکلی به کسب و کار خود در شرایط مختلف ادامه دهید. اصولا توجه به اصول و استانداردهای سیستم سازی حیات کسب و کار باعث می‌شود تا با تعهد و مسئولیت بیشتری افراد در کسب و کار خود بتوانند رو به جلو حرکت کنند.

اصول سیستم سازی حیات کسب و کار

اصول خاصی برای سیستم سازی حیات کسب و کار وجود دارد که هر کدام از این عناصر را برای شما به صورت جزئی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1: از همان ابتدای کار با اهمیت بالای سیستم سازی حیات کسب و کار سعی کنید هدف سیستم خود را به صورت واضح و روشن مشخص کنید؛ چراکه اگر هدفی در میان نباشد صددرصد سیستم سازی هیچ مزیت و بازدهی نمی‌تواند داشته باشد.

هم‌چنین شما باید به صورت مکتوب هدف خود را در نظر داشته باشید. به این صورت که چه‌زمانی قرار است به اهداف خود دست پیدا کنید. اگر شما هدف خاصی را در نظر نگیرید سیستم سازی نمی‌تواند برای شما به صورت کامل بازدهی خاصی داشته باشد.

2: سعی کنید از همان ابتدای کار هدف خود را مشخص و به واسطه آن رو به جلو حرکت کنید. اما نکته مهم دیگر تفکری است که شما در سیستم سازی حیات کسب و کار به آن توجه می‌کنید.

شما زمانی که مشکلات و آسیب‌های تکراری و جدی کسب و کار خود را به صورت ریشه‌ای حل کنید تا مدت‌ها می‌توانید بدون دغدغه در حوزه‌کاری خود فعالیت کنید.

تفکر باعث می‌شود تا شما بدانید که از چه نوع منابع و ابزاری می‌توانید استفاده کنید که به واسطه آن سود بالایی را برای کسب و کار خود به وجود بیاورید. تفکر سیستمی شما باعث می‌شود تا بتوانید هماهنگی، یکپارچگی و تناسب را در سیستم کسب و کار خود پیاده کنید و با یک الگوبرداری مناسب به اهداف خود برسید.

3: همانگونه که عنوان شد تمامی اجزاء با یکدیگر مرتبط و رابطه متقابل دارند و شما این نکته را نباید از یاد ببرید که قدرت دستورالعمل‌ها قدرت کمی نیست؛ چرا که به واسطه تفکر سیستمی در سیستم سازی حیات کسب و کار شما می‌توانید استانداردها و اصول خاصی را طراحی و مرحله به مرحله مورد استفاده قراردهید.

با در نظر گرفتن یک سری منابع مشخص شما می‌توانید یک موضوع خاص را در نظر بگیرید که در این بین، شاخص کلیدی عملکرد می‌تواند به شما کمک کند.

اگر شما از یک نمودار درختی استفاده کنید می‌توانید راندمان کار خود را افزایش داده و مهم‌تر از همه راه‌های فرعی رسیدن به موفقیت را نیز مورد بررسی قرار دهید. همان‌گونه که می‌دانید بسیاری از فعالیت‌های ما جزء فعالیت‌های تکراری و روزمره محسوب می‌شوند و زمانی‌که شما بتوانید این نوع فرایندها را با کیفیت و سرعت عمل بالا به انجام برسانید، زندگی شما روند سریع‌تری را می‌تواند دنبال کند.

توجه به دستورالعمل‌ها باعث می‌شود تا شما در کسب و کار خود بتوانید هماهنگی، همکاری و انسجام را با سرعت عملی بینظیر در نظر بگیرید.

4: یکی دیگر از استراتژی‌های سیستم سازی حیات کسب و کار انجام کار تیمی است؛ چرا که در کار تیمی تمامی دستورالعمل‌ها با تفکر سیستمی می‌تواند تقسیم‌بندی شود و این‌چنین هر فردی با یک تخصص خاص در حوزه مرتبط خود فعالیت می‌کند.

مهارت‌ها در حوزه‌های مختلف کار تیمی به شکل ویژه‌ای به چشم می‌آید و شما هر فردی را در تیم با توجه به مهارت و توانایی خود به یک فعالیت خاص می‌گمارید و استاندارد خاصی را در کار انتظار دارید.

اما در هر صورت هر نوع کار تیمی باعث می‌شود تا با هوشمندی، نتیجه‌گرایی و اشتیاق به کار اعضای گروه بتوانند تمام تلاش خود را به کار گیرند و نتیجه قابل قبولی را به وجود بیاورند.

5: در سیستم سازی حیات کسب و کار توصیه ما به شما این است که از انواع ابزارها و امکانات متفاوت نیز غافل نشوید؛ چرا که هر نوع ابزاری با امکانات متفاوت می‌تواند خدمات قابل توجهی را به نمایش بگذارد.

هرکدام از این نوع ابزارها در دنیای کسب و کار دیجیتال می‌تواند، ابزارهای کلیدی زیر باشد.

 • WordPress: با استفاده از این ابزار قوی هیچ دلیل وجود ندارد که بخواهید هزینه بالایی برای مدیریت محتوا پرداخت کنید. امکانات و افزونه‌ها متعددی وجود دارد که در این ابزار به شما کمک می‌کند بدون هزینه خاصی بتوانید مدیریت محتوای خود را آسان و ارزان در نظر بگیرید.
 • Hootsuite: مدیریت و برنامه‌ریزی دو موضوع بسیار مهم به حساب می‌آیند. شما باید با استفاده از این ابزار فوق‌العاده هم‌زمان چند برنامه کاربردی را در شبکه‌های اجتماعی مدیریت کنید. انتشار انواع محتوا، زمان بارگذاری و بسیاری از موارد این‌چنینی به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی در حوزه کسب و کار خود به تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی متفاوت بپردازید.
 • Trello: این ابزار متفاوت برای مدیریت کارهای تیمی و پروژه بسیار کاربردی عمل می‌کند.

فرایند شروع سیستم سازی حیات کسب و کار

سیستم سازی

شما برای این که بتوانید از سیستم سازی حیات کسب و کار استفاده کنید، بهتر است، مراحل خاصی را به صورت گام به گام در نظر بگیرید.

1: اولین مرحله، مرحله بهینه‌سازی افراد است. به گونه‌ای که شما باید بدانید با استخدام چه افرادی می‌توانید بازدهی بالاتری در کار خود را رقم بزنید. استخدام هر فردی جایز نیست و تنها شما باید از افراد باهوش و توانمند برای سیستم کسب و کار خود استفاده کنید.

2: مرحله دوم استفاده از تجربه کارمندان است؛ چرا که هر فردی با هر نوع تفکری می‌تواند تجربه خاصی را در حوزه کاری متفاوتی ایجاد کند. چنانچه شما از تجربه‌های کاری متفاوت استفاده کنید، اصولا در بسیاری از شرایط سخت با پیچ و خم‌های متفاوت می‌توانید از انواع دغدغه فکری و ذهنی خود را رها کنید؛ چرا که تجربه همیشه می‌تواند نتیجه قابل قبولی را به وجود بیاورد.

3: مرحله سوم به برخی از فرآیندها مانند برنامه‌ریزی و هدفمندی اشاره دارد؛ چرا که برنامه‌ریزی باعث می‌شود تا سیستم کسب و کار شما بتواند یک جهت خاص را دنبال کند و این‌گونه است که شما خروجی متفاوتی را می‌توانید در نظر بگیرید.

4: در مرحله بعدی شما باید به نیاز مشتریان خود بیشتر از هر چیزی توجه نشان دهید و با شناسایی نیازها و برآورد هرکدام از این نیازها احترام خود را به نظر آن‌ها به نمایش بگذارید. این‌چنین می‌توانید به محبوبیت قابل توجهی در بین مشتریان خود دست پیدا کنید.

5: طراحی نقشه را نباید در سیستم سازی حیات کسب و کار از یاد ببرید؛ چرا که هر نوع نمودار، شکل گرافیکی و استفاده از ابزارهای متفاوت برای طراحی نقشه صددرصد به نتیجه هر چه بهتر کسب و کار شما بسیار کمک می‌کند.

6: همان‌گونه که گفته شد استفاده از دستورالعمل‌ها نیز می‌تواند بازدهی کار شما را افزایش دهد و هر نوع کسب و کاری با انواع نقاط ضعف و قوت بسیاری که رو‌به‌رو است، با استفاده از دستورالعمل‌های و یا به قول معروف بهینه‌سازی اسناد می‌تواند شگرد خاصی را در سیستم سازی حیات کسب و کار به نمایش بگذارد.

7: اما مرحله آخر آموزش کارکنان است که شما برای آموزش نباید سخت بگیرید. اما آموزش خود را به صورت اصولی و با مهارت بالا آغاز کنید و از تمامی ترفند‌ها به صورت کامل برای آموزش کارکنان خود در حوزه کسب و کار استفاده نمایید.

ضرورت و اهمیت سیستم سازی حیات کسب و کار

شما با رعایت سیستم سازی حیات کسب و کار می‌توانید کسب و کار خود را تضمین کرده و از خدمات عالی این سیستم به نحو احسن استفاده کنید؛ چراکه هرکدام از ابزارها و دستورالعمل‌ها به شما کمک می‌کند که به یک نتیجه عالی و قابل قبول دست پیدا کنید.

سیستم سازی حیات کسب و کار یکی از قواعد مهم برای راه‌اندازی هر کسب و کاری است که باعث می‌شود تا شما از پیچ و خم‌ها عبور کرده و با یک ساختار منسجم فعالیت‌های کاری خود را مدیریت کنید.

 زمانی که با مفهوم اصلی سیستم‌سازی آشنا شوید به خوبی به اهمیت و ضرورت آن در کسب و کار آگاه می‌شوید؛ به همین دلیل آرامش بیشتری را می‌توانید در حوزه کاری خود تجربه کنید. اگر انسان دغدغه فکری خاصی داشته باشد صددرصد با هر بودجه و هزینه‌ای نمی‌تواند در مسیر موفقیت قدم بردارد؛ آرامش همیشه برگ برنده زندگی انسان است.

 با تغییر انواع کسب و کارها سیستم‌ها نیز توسعه پیدا کرده‌اند. شما در هرنوع  سیستمی با هر تفکر خاص می‌توانید یک کاربرد و عملکرد متفاوت را مشاهده کنید. در هر کسب و کار این نکته بسیار کلیدی عنوان می‌شود و مغز متفکر کسب و کار خود شما هستید.

به همین دلیل باید از تمامی امکانات، ابزارها و دانش‌ها به صورت کاملا اصولی استفاده کنید، تا از هر نوع استرس و اضطراب در حوزه کاری خود دور شوید. سیستم سازی حیات کسب و کار تعادل را بین زندگی و کار شما به راحتی ایجاد می‌کند و این‌گونه می‌توانید با علاقه و انگیزه بیشتری به کار و فعالیت خود ادامه دهید.

سخن پایانی

ما در این مقاله در مورد اهمیت و ضرورت سیستم سازی حیات کسب و کار که یک مقوله مهم و البته نتیجه‌بخش در انواع حوزه‌های کسب و کار و بازاریابی محسوب می‌شود با شما صحبت کردیم؛ چرا که سیستم سازی صددرصد به خاطر مزیت‌های فوق‌العاده‌ای که دارد می‌تواند شما را هرچه سریعتر در مسیر موفقیت قرار دهد.

متاسفانه برخی از افراد در بسیاری از حوزه‌های کاری هنوز با فرآیند‌ها و عملکردهای اصلی و اولیه سیستم‌سازی آشنا نشده‌اند؛ این‌چنین است که با پرداخت هزینه‌های بسیار سرسام‌آور و دغدغه‌های فکری طولانی نمی‌توانند به یک نتیجه و بازدهی عالی در کسب و کار خود دست پیدا کنند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری باید تعادل را بین زندگی و کار به بهترین شکل ممکن برقرار کرد که شما با استفاده از سیستم‌سازی در کسب و کار می‌توانید به رشد کسب و کار خود بیندیشید؛

مهم‌تر از همه با استفاده از تفکر سیستمی به صورت آگاهانه به بازاریابی و تبلیغات اصولی و اساسی بپردازید؛ چراکه انسجام و هماهنگی در سیستم باعث می‌شود تا کسب و کار شما بتواند سمت و سوی جدیدی پیدا کند و این‌چنین کسب و کار شما به یک درآمد و سود بالا برسد.

شما علاو‌ه‌بر این که باید به کار و فعالیت بپردازید صددرصد به استراحت در زندگی نیاز دارید که سیستم سازی حیات کسب و کار به این گزینه توجه ویژه نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره