ریزش مشتری و راه ‌های جلوگیری از آن چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

ریزش مشتری

جذب مشتری از جمله هدف‌هایی به حساب می‌آید که برای دستیابی به آن باید هزینه و زمان زیادی را صرف کرد که عموما این مرحله با تمام سختی‌هایی که دارد، به خوبی سپری می‌شود.

بعد از این موضوع شرایطی پیش می‌آید که شما باید مشتری‌های خود را نگه دارید که این موضوع نیز سختی‌های بسیاری دارد و اگر به درستی به آن پرداخته نشود موجب ریزش مشتری می‌شود.

حال شاید برای شما سوال پیش آید که ریزش مشتری چیست و چه راه‌هایی برای جلوگیری از آن وجود دارد؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت و اطلاعاتی را در با آن در اختیارتان قرار خواهیم داد تا به طور کامل با چنین موضوع مهمی آشنا شوید.

ریزش مشتری چیست و به چه معنا است؟

نرخ ریزش مشتری در واقع به درصد مشتری‌هایی اشاره دارد که از خرید و استفاده از محصول شما منصرف شده‌اند و مدتی است که دیگر خریدی از شما انجام نمی‌دهند. شما می‌توانید با استفاده از فرمول‌های مخصوصی نرخ این موضوع را به دست آورید.

برای این کار نیاز است تعداد مشتری‌هایی که در یک بازه زمانی از دست داده‌اید بر تعداد مشتری‌هایی که از آغاز آن دوره داشته‌اید، تقسیم کنید تا نرخ ریزش مشتری به دست آید. البته توجه داشته باشید که بازه‌های زمانی هر دو دسته یکی باشد تا آمار به درستی مشخص شود.

دلیل اهمیت نرخ ریزش مشتری

به احتمال زیاد برای شما هم سوال پیش آمده است که چرا محاسبه نرخ ریزش مشتری اهمیت دارد و چرا باید این کار را انجام داد؟ در رابطه با این موضوع باید گفت که شما به طور معمول درصد از مشتری‌های خود را در طی بازه زمانی از دست می‌دهید؛

اما اگر این موضوع درصد بیشتری از مشتری‌های شما را شامل شود، مشکلات بسیاری را برای کسب و کار شما به وجود خواهد آورد، بنابراین باید بررسی‌های لازم در رابطه با آن صورت گیرد تا مشکلی در این راستا پیش نیاید.

توجه داشته باشید که بازگرداندن مشتری‌های از دست رفته هزینه و زمان زیادی را از شما خواهد گرفت و ممکن است در این حین رقبای شما موفقیت‌های بیشتری را به دست آورند و روند کار را برای شما سخت‌تر کنند.

از همین جهت در ادامه به بررسی راه‌هایی که می‌توانید با انجام آن‌ها از چنین مشکلی جلوگیری کنید، خواهیم پرداخت و آن‌ها را برای شما ذکر خواهیم کرد تا با استفاده از آن‌ها بهترین مسیر برای موفقیت را انتخاب کنید.

راه ‌های جلوگیری از ریزش مشتری

راهکار کاهش ریزش مشتری

در این بخش برای شما اموری را معرفی خواهیم کرد که با انجام آن‌ها می‌توانید از ریزش مشتری‌های خود جلوگیری کنید.

توجه داشته باشید که هر چقدر موارد اشاره شده را به درستی انجام دهید، موفقیت بیشتری نیز به دست خواهید آورد؛ پس از کنار چنین موضوعی به راحتی نگذرید و به تمام مسائل توجه داشته باشید.

به مشتری ‌های خود بیشترین توجه را داشته باشید

باید متذکر شد که هر کسب و کاری مشتری‌های ثابت و قدیمی خود را دارد و از دست دادن چنین مشتری‌هایی می‌تواند عواقب سنگینی را به همراه داشته باشد؛ بنابراین توصیه می‌شود که بیشترین توجه خود را به چنین مشتری‌هایی معطوف کنید.

این موضوع به طور حتم برای شما سودمند خواهد بود و مشتری‌های بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت، چرا که مشتری‌های قدیمی می‌توانند مشتری‌های جدیدی را به همراه خود بیاورند.

از جمله اقداماتی که شما می‌توانید در این راستا انجام دهید، در نظر گرفتن تخفیف و آپشن های ویژه برای مشتری‌های قدیمی است. هر از چند گاهی به گونه‌ای برخورد کنید که مشتری شما متوجه توجه ای که به او دارید، شود.

مدتی به انجام این کار بپردازید تا متوجه شوید که چنین موضوعی چگونه می‌تواند در جذب مشتری و نگه داشتن آن‌ها اهمیت داشته باشد. این موضوع به مرور زمان برای کسب و کار شما شرایط خوبی را رقم خواهد زد، در غیر این صورت مشتری‌های شما یکی یکی از دست خواهند رفت و شما سختی‌های بسیاری را تجربه خواهید کرد.

از فضای مجازی غافل نشوید

مسلما می‌دانید که امروز استفاده از شبکه‌های اجتماعی بیشتر از هر چیز دیگری مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از افراد کسب و کار خود را در چنین شبکه‌هایی مدیریت می‌کنند. استفاده از این نسل شبکه‌ها به شما این امکان را می‌دهد که مشتری‌های بیشتری را جذب کنید و بتوانید آن‌ها را برای مدت زمان بیشتری نگه دارید.

بی‌توجهی به شبکه‌های اجتماعی می‌تواند ضرر و زیان‌های بسیاری را به همراه داشته باشد؛ بنابراین اگر تمایل دارید که تعداد مشتری‌هایتان روزبه‌روز بیشتر شود و دچار ریزش مشتری نشوید، حتما از فضای مجازی کمک بگیرید.

شما باید در چنین فضایی محصولات خود را با تمام اطلاعات در اختیار مشتری خود قرار دهید. همچنین سعی داشته باشید که از این فضا با مشتری‌های خود ارتباط بگیرید و از سلایق آن‌ها مطلع شوید.

این موضوع می‌تواند شما را در مسیر رسیدن به موفقیت یاری کند و کسب و کار شما را رونق بخشد.

به مشتری ‌های خود پیام ‌های شخصی سازی شده ارسال کنید

ارتباط با مشتری

مسلما شما نیز از دسته افرادی هستید که هر روزه با پیام‌های گوناگون تبلیغاتی در شبکه‌های مختلف روبرو می‌شوید.

این موضوع برای بسیاری از افراد ناخوشایند خواهد بود، به طوری که حتی می‌تواند فرد را از خرید یک محصول منصرف کند. از همین رو توصیه می‌شود به مشتری‌های خود پیام‌های شخصی سازی شده ارسال کنید.

منظور از این دست پیام‌ها این است که به طور مستقیم به برند کسب و کاری که در آن مشغول هستید اشاره داشته باشند و به نوعی به مشتری یادآور شوند که از محصولات شما استفاده کنند.

برای اینکه بتوانید چنین اقدامی را انجام دهید، از مشتری‌های ثابت خود شماره‌ای را بگیرید تا بتوانید به راحتی با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

برای مدیریت کسب و کار خود از کانال ‌های شبکه مجازی کمک بگیرید

یکی از شبکه‌های اجتماعی که امکان استفاده از آن برای بسیاری از افراد جامعه فراهم شده است را می‌توان تلگرام دانست. این شبکه به گونه‌ای طراحی شده که شما می‌توانید در آن کانال‌های گوناگونی را ایجاد کنید.

با این اوصاف توصیه ما به شما این است که یک کانال مخصوص به کسب و کار خود در این فضا را اندازی کنید و در آن به تبلیغ محصول و خدماتی که ارائه می‌دهید، بپردازید.

همان‌طور که می‌دانید امروزه بیشتر افراد وقت زیادی را در فضای مجازی می‌گذرانند و احتمال آنکه محصول شما در چنین فضایی دیده شود، بدون شک بیشتر خواهد بود و هرچه محصول شما بیشتر دیده شود و مورد رضایت افراد قرار گیرد، مشتری‌های بیشتری را برای شما به همراه خواهد آورد.

از همین جهت کسب و کار شما نیز کمتر دچار ریزش مشتری خواهد شد.

مشتریان خود را گاهی اوقات سورپرایز کنید

برای مثال شرایطی را تصور کنید که شما در یک رستوران مشغول به فعالیت هستید و مسلما می‌دانید که کدام یک از مشتری‌ها ثابت هستند.

زمانی که این دسته از افراد با شما تماس گرفتند و درخواست سفارش داشتند، به آن‌ها بگویید که نوشیدنی این سفارش را میهمان شما هستند.

این موضوع در ظاهر شاید بی تاثیر به نظر برسد، اما طبق بررسی و آماری که به دست آمده، این دسته از اقدامات در مشتری‌ها حس خوبی را به وجود می‌آورد و از همین جهت این دست از افراد در سفارش‌های بعدی خود نیز از محصولات شما استفاده خواهند کرد. پس هر از گاهی به این موضوع نیز بپردازید.

از مشتری‌ های خود درخواست بازخورد داشته باشید

درخواست بازخورد از مشتری

یکی از موضوعاتی که می‌تواند سبب ریزش مشتری شود، نبود تعامل بین مشتری و فروشنده است؛ بنابراین اگر شما می‌خواهید که کسب و کارتان با شکست و ریزش مواجه نشود، هر از چند گاهی شرایط را به گونه‌ای فراهم آورید که مشتری‌های شما مجبور به تعامل و بازخورد شوند.

برای مثال اگر در فضایی چون اینستاگرام مشغول به تبلیغ محصول خود هستید، می‌توانید هر از چند گاهی نظرسنجی‌های گوناگونی را تدارک ببینید یا از باکس‌های سوال استفاده کنید و در آن‌ها نظر مشتری خود را بپرسید.

این موضوع که بسیار ساده و راحت به نظر می‌رسد، می‌تواند آثار به سزایی بر کسب و کار شما داشته باشد؛

چرا که مشتری با چنین کاری حس ارزشمند بودن پیدا می‌کند و علاقه بیشتری به تعامل و خرید از شما نیز پیدا خواهد کرد و این دقیقا همان چیزی است که شما به دنبال آن هستید.

از رقابت با دیگر رقبا غافل نشوید

همان‌طور که می‌دانید امروز بازار دائما در حال تغییر و دگرگونی است و هر روز یک ابزار جدید مورد استفاده کسب و کارها قرار می‌گیرد.

حال شرایطی را تصور کنید که شما از چنین موضوعی عقب بمانید، بدون شک در این صورت رقبای شما هستند که از شما پیشی می‌گیرند و به موفقیت می‌رسند. اینجاست که شما با ریزش مشتری مواجه می‌شوید.

نقاط ضعف خود را شناسایی کنید

اگر شما از نقاط ضعف و عیب‌هایی که برای محصولات‌تان وجود دارد مطلع نباشید، نمی‌توانید روند درست و رو به بهبودی را طی کنید. شما باید در ابتدا نقاط ضعف را بشناسید و سپس اقدامات لازم در جهت برطرف کردن آن‌ها را انجام دهید.

دقت داشته باشید که اگر چنین کاری را انجام ندهید، به یکباره با مشکل مواجه خواهید شد و دیگر در این زمان هیچ کاری از دست شما ساخته نیست. برای شناسایی نقاط ضعف شرکت و محصولات خود می‌توانید از گروه و تیم مخصوصی استفاده کنید.

مطمئن باشید که چنین کاری بی تاثیر نخواهد ماند و حتی مسیر موفقیت شما را نیز هموار خواهد کرد.

قیمت را به درستی انتخاب کنید

یکی از موضوعاتی که می‌تواند سبب ریزش مشتری‌های کسب و کار شما شود، بدون شک انتخاب قیمت نامناسب است.

دقت داشته باشید که امروزه فروشگاه‌های بسیاری چه به صورت مجازی و چه به صورت حضوری مشغول به فعالیت هستند و هر مشتری بدون شک قیمت کالا را در چند فروشگاه مقایسه می‌کنند و اگر فروشگاه قیمت محصولی را بیش از آنچه قیمت عرف به حساب می‌آید، انتخاب کرده باشد مشتری از خرید صرف‌نظر می‌کند.

بدون شک چنین مسئله‌ای می‌تواند سبب ریزش مشتری شود؛ چرا که دیگر مشتری خریدی از شما انجام نخواهد داد.

به علائم اولیه توجه داشته باشید

علائم رفتاری مشتری

ریزش مشتری از جمله موضوعاتی به حساب می‌آید که به مرور زمان اتفاق می‌افتد، یعنی شما متوجه خواهید شد که مشتری‌هایتان کم شده‌اند و این موضوع در حال ادامه پیدا کردن است.

قطعا این موضوع به یک‌باره اتفاق نمی‌افتد، چرا که هر مشتری بنا به دلایلی از خرید منصرف می‌شود که این موضوع زمان نیاز دارد و نمی‌توان گفت یک دفعه است؛

بنابراین شما باید به تمام علائم و هر آنچه اتفاق می‌افتد توجه داشته باشید تا در صورت بروز کوچک‌ترین مشکلی به سرعت راه‌حل را پیدا کنید.

تحلیل و بررسی دلایل را فراموش نکنید

در قسمت قبل گفته شد که به دنبال دلایل و علائم ریزش مشتری باشید. حال شرایطی را تصور کنید که شما این دلایل و علائم را پیداکرده‌اید و اکنون باید به بررسی و تحلیل آن‌ها بپردازید.

دقت داشته باشید که پیدا کردن علائم و نشانه‌ها بدون تحلیل و بررسی هیچ فایده‌ای نخواهد داشت؛ بنابراین نسبت به این موضوع بی‌توجه نباشید.

برای تجزیه و تحلیل می‌توانید از مشتری‌های خود سوال بپرسید. برای مثال شرایطی را تصور کنید که یکی از محصولات شما برگشت می‌خورد.

در چنین شرایطی توصیه می‌شود پس از ای نکه محصول شما برگشت خورد، از مشتری خود دلیل این کار را بپرسید و اگر دلیل منطقی پشت این عملکرد بود، به برطرف کردن آن بپردازید.

جمع ‌بندی

در این مقاله به بررسی دلایل و راه‌کارهایی که می‌توانید از طریق آن‌ها از ریزش مشتری جلوگیری کنید پرداختیم. حال دقت داشته باشید که اگر به تمام مسائل نام برده و اشاره شده توجه کنید، می‌توانید به خوبی از پس چنین موضوعی بربیاید و کسب و کار خود را در بهترین حالت ممکن اداره کنید.

در غیر این صورت و با بی‌توجهی به این موارد، کسب و کارتان شکست خواهد خورد؛ چرا که رکن اول موفقیت یعنی مشتری را نخواهید داشت، بنابراین باید انتظار هر چیزی را داشته باشید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره