۹ روش برای پایان‌بندی مطالب بلاگ

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 6 دقیقه دیدگاهها

پایان بندی مطالب

در راه نوشتن محتوای بلاگ، شما با چالش‌هایی روبه‌‌‌رو خواهید شد. بزرگ‌ترین چالش پیدا کردن ایده‌های خلاقانه و مفید برای بلاگ شما است. اما لازم به ذکر است که اگرچه شما باید ایده‌ خلاقانه‌ای را ارائه دهید، باید به جمع‌بندی یا همان پایان‌بندی نیز توجه بسیاری کنید؛ چرا که بلاگ شما با یک پایان‌‌بندی درست و مفید کامل و بی‌ نقص باید تمام ‌شود.

بدون پایان‌بندی انگار شما به جای گذراندن هفت خوان رستم در خوان ششم تسلیم شدید … با ما همراه باشید تا روش‌ها و راهکار‌هایی به شما بگوییم که این خان ششم هم مانند خوان های قبل به راحتی پشت سر بگذارید !            

۹ روش جذاب برای جذاب کردن پایان‌بندی محتوای بلاگ

پایان‌بندی معمولا نتیجه‌گیری، خلاصه مطالب یا حتی به عنوان حرف آخر نوشته می‌شود. پایان‌بندی باید با مطلب اصلی و هدف محتوای بلاگ شما ارتباط داشته باشد؛ چرا که یک پایان‌بندی خوب باعث درگیر شدن مخاطب و همچنین ایجاد علاقه‌مندی در اوست. به یاد داشته باشید که پایان‌بندی آخرین فرصت برای جذب کردن مخاطب و نتیجه‌ی مطلوب گرفتن شما برای بلاگ‌‌تان است.

به عنوان مثال اگر هدف شما از نوشتن این بلاگ افزایش آگاهی مردم از یک برند یا شرکت یا… است، یا جلب توجه مخاطب خود برای خرید یا به اشتراک گذاشتن محصول است؛ به نکات ذکر شده توجه بفرمایید و از آن‌ها استفاده کنید.

۱) سوال کردن!

فکر مخاطب خود را سوال کردن درگیر کنید؛ پرسشی را مطرح کنید حتی اگر فقط جنبه‌ی لفظی داشته باشد. با این کار شما به مخاطب خود کمک می‌کنید که بدون واهمه نظر خود را بگوید و یا انتقادی از شما بکند. همچنین این روش باعث افزایش تعامل مخاطب می‌شود.

نمونه سوالات کاربردی برای پایان‌بندی:

آیا این مطلب توانست به شما کمکی کند؟

آیا شما روش‌های دیگری را می‌شناسید؟

بنظر شما چرا این روش بهتر از سایر موارد است؟

۲) پایان‌بندی را طولانی ننویسید ، کوتاه و شیرین!

حتما پایان‌بندی طولانی نشان‌دهنده‌ی یک پایان‌بندی خوب نیست! شما حتی می‌توانید با دو جمله کاملا مفید یک پایان‌بندی جذاب داشته باشید ؛ پس با پایان‌بندی‌های طولانی مخاطب خود را خسته نکنید. در همان چند جمله هدف خود را به مخاطب بگویید.

۳) مخاطب خود را به اشتراک گذاری ترغیب کنید!

اگر محتوای بلاگ شما به خوبی قابل توجه دیگران قرار نگرفته است، بهترین گزینه تشویق مخاطبان به اشتراک گذاشتن بلاگ شما است. شما با گفتن جمله‌‌ای مانند: (اگر از خواندن این مطلب لذت بردید و مورد رضایت شما بوده است، آن را به دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید) باعث اثرگذاری بیشتر می‌شوید. پس از این جملات در پایان‌بندی خود استفاده بفرمایید.

۴) جرقه‌ای برای شروع یک بحث!

شما با استفاده از جملاتی مانند (نظر خود را به ما بگویید) یا (خوشحال می‌شویم نظرات شما را بشنویم) می‌توانید حتی مخاطبان خجالتی خود را ترغیب به گفتن نظرات‌شان کنید و برای مخاطبان همیشگی خود فرصتی برای شکل‌گیری بحثی داغ برای آنان باشد. نکته‌ مهم دیگر این راهکار بهرمند شدن شما از نظرات دیگران است که این مسئله باعث ایجاد ایده‌های جدیدی برای شما هم می‌شود.

۵) راه حلی مفید و کاربردی ارائه دهید!

اگر در بلاگ خود درباره‌ مشکلی یا موضویی که نیاز به راه حل دارد بیان کردید؛ پایان‌‌بندی بهترین گزینه برای مطرح راه حل‌های موجود است. اگر در کل محتوای بلاگ خود از چیزی یا موضوعی گله کنید و در آخر، راه حلی برای آن ارائه ندهید انگار نه تنها آبی روی آتیش نمی‌ریزید، بلکه هیزم آن را بیشتر کرده‌اید.

شما با بیان چند راه حل می‌توانید اعتبار خود را در میان مخاطبان‌تان افزایش دهید. پس فراموش نکنید که در پایان ‌بندی خود راه‌حل‌هایی را ارائه دهید و درباره آن راه‌حل‌ها بحث کنید و هم خود هم مخاطبان خود را به چالش بکشید.

۶) از نظریه های مخالف غافل نشوید!

اگر می‌خواهید جامعیت محتوای‌تان را یک پله بالاتر ببرید، در پایان‌بندی محتوای بلاگ خود چند مورد از نظریه‌های مخالف را بیان کنید. از این رو مخاطب متوجه آن می‌‌شود که شما یک طرفه به قاضی نرفتید و همه‌ی نظریه‌ها چه موافق و چه مخالف را بررسی کردید.

با بیان نظرات مخالف و بیان آن بدون جبهه‌‌گیری، نه تنها حرف‌های خودتان را بیشتر اثبات می‌کنید بلکه به نظرات همه احترام گذاشته‌اید و اعتبار خود را افزایش داده‌اید.

بستن محتواهای بلاگ

۷) نوشتن نکات اصلی و ضروری محتوای بلاگ خود را لیست بندی کنید!

مشخص است که امروزه مردم وقت زیادی را صرف گشتن در اینترنت می‌کنند اما اگر بخواهند همه مطالب را از اول تا آخر بخوانند که وقتی برای زندگی کردن نمی‌ماند. به زبان دیگر شما زمان محدود و کمی برای جلب توجه و جذب مخاطب در اختیار دارید. پس تمام سعی خود را بکنید که از این وقت بهترین استفاده را ببرید.

با این کار شما خواندن مطالب را برای مخاطب راحت‌تر می‌کنید. استفاده از لیست محتوایی، قابلیت خوانایی به محتوای بلاگ شما می‌دهد و اسکن کردن محتوا را ساده خواهد کرد.

این روش و راهکار به مخاطب شما زمان مناسبی را می‌دهد که بتواند از بلاگ شما بهره‌ مفیدی ببرد و به بازدید بیشتر بلاگ شما هم کمک می‌کند.

شما حتی با تکرار مجدد ایده‌های اساسی و اصلی مطلب خود فرصتی عالی برای خواننده‌های بی‌حوصله و پرمشغله‌ خود فراهم می‌کنید. زیرا که بدون خواندن کامل محتوای بلاگ شما می‌توانند از هدف کلی این بلاگ مطلع بشوند و از آن استفاده بفرمایند. حتی شاید با خواندن همین خلاصه‌ی مطلب، جذب بشوند و شروع به خواندن کل محتوای بلاگ شما بشوند.

بنابراین با استفاده از این لیست در پایان‌بندی محتوای بلاگ خود، مطمئن می‌شوید که خوانندگان حتما خلاصه پست شما می‌بینند و از هدف شما از این محتوای بلاگ با خبر می‌شوند.

۸) ارجاع به مطالب مرتبط!

یکی از راهکارهای هوشمندانه برای استفاده در پایان‌بندی استفاده از لینک‌های مرتبط با مطلب شما خواهد بود. شما با ارجاع مخاطبان خود به مطالب مرتبط‌، هم لینک‌سازی داخلی سایت خود را بهبود می‌دهید هم این که مخاطب خود را از بلاگ‌های دیگر خود مطلع می‌کنید.

به‌عنوان مثال اگر در بلاگ خود حرفی از راهکارهای دیگری زدید یا از بعضی کلمات کلیدی صحبت کردید، برای بهتر متوجه شدن مخاطب خود از او را به خواندن مطلب مرتبط ارجاع دهید؛ در یک بلاگ جداگانه به طور مستقل به بررسی نکات و جزئیات آن بپردازید.

با این کار شما متوجه آن می‌شوید که مخاطب شما چقدر به محتوای نوشته‌ شما اعتماد کرده است و تا چه اندازه قضاوت شما را درباره‌ی آن مسئله را قبول دارد. همچنین با این کار شما بازدیدکنندگان بلاگ‌های دیگر خود را افزایش می‌دهید.

۹) خواننده خود را تشویق به خواندن سایر بلاگ های خود بکنید!

اگرشما توانستید خواننده‌ خود را در طول محتوای بلاگ با خود همراه کنید، الان بهترین زمان  برای شماست. شما با ارائه‌ی پیشنهادهای جدید و دعوت آن‌ها به خرید از محصولات شما آن‌ها را ترغیب خواهید کرد. برای بخش پایانی محتوای بلاگ خود، مخاطب را در جریان محتوای بعدی‌تان نیز بگذارید. احتمال آن زیاد است که آن‌ها به محتوایی مرتبط علاقه‌‌مند باشند.

پس آن‌ها را به خواندن مطالب مرتبط دعوت کنید؛ البته برای کنجکاوی هم که شده آن‌ها دوباره به بلاگ شما سر خواهند زد یا حتی در خبرنامه‌ بلاگ‌ شما عضو خواهند شد. لازم به ذکر است که شما همچنین می‌توانید در پایان‌بندی محتوای بلاگ خود از محاطبان برای عضویت در خبرنامه‌ بلاگ خود و یا دریافت مشاوره‌ رایگان یا حتی دانلود کتاب و راهنمای الکترونیک درخواست کنید.

این مورد راهکاری برای جذب خواننده‌‌های جدید و شاید هم یک مشتری تازه برای کسب‌ و کارتان شما است.

سخن پایانی

روش‌های بسیار زیادی برای نوشتن یک پایان‌بندی خوب و مفید وجود دارد. اما شما این را هم در نظر بگیرید که یک پایان‌بندی خوب باید نکاتی را داشته باشد که مخاطب را به خود جلب کند. این راهکارهای گفته شده، همه‌ نکات نیست بلکه ذهن افراد بسیار خلاق است و همیشه راهکار‌های جدیدی به ذهن‌تان می‌رسد. خلاقیت خود را به کار گیرید…

اگر هنوز نمی‌دانید، کدام یک از روش‌های ذکر شده برای نوشتن پایانی جذاب در محتوای بلاگ مناسب هستند پیشنهاد ما به شما استفاده آن‌ها به صورت ترکیبی است. چند مورد را انتخاب کرده و در کنار هم از آن‌ها استفاده کنید. هیچ اشکالی ندارد؛  اما بهتر است ‌سعی کنید حتما در پایان‌بندی محتوای بلاگ خود یک لیست از نکات کلیدی آن ارائه کنید.

همچنین از مخاطب بخواهید و آن‌ها را به گفتن نظرشان به شما و در میان گذاشتن با دیگران ترغیب کنید و در صورت مفید بودن و جالب بودن محتوای بلاگ شما، آن را با دوستانشان و همکارانشان به اشتراک بگذارند.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره