روش‌های قیمت گذاری فروش را بشناسید

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

روش های قیمت گذاری

قیمت‌گذاری از جمله فرایندهای تقریبا سخت محسوب می‌شود که باعث کاهش و افزایش فروش می‌گردد.  زمانی‌که شما با وضعیت بازار و سلیقه و محدوده قیمت مشتریان و همچنین رقبای خود آشنا می‌شوید باید به این موضوع آشنایی کامل دارید که باید چگونه قیمت‌گذاری کنید که بازار هدف را در دست گرفته و سود بالایی را برای محصولات خود در نظر بگیرید.

استراتژی‌های قابل قبولی برای روش‌های قیمت گذاری فروش وجود دارد که این روش‌ها می‌تواند بدون شک تاثیر بسیار بالایی در میزان فروش محصولات شما بگذارد.

شما با قیمت‌گذاری مناسب چنانچه آشنایی داشته باشید می‌توانید قیمت‌های مطمئن، ارزیابی شده و قابل قبولی را به مشتریان ارائه دهید.

توجه به روش‌های قیمت‌گذاری فروش باعث می‌شود تا علاوه‌بر افزایش مشتریان شما بتوانید کسب و کار خود را رونق داده و در بازار حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشید.روش‌ها و استراتژی‌های گوناگونی برای قیمت‌گذاری وجود دارد که شما با توجه به این استراتژی‌ها می‌توانید مزایای خاصی را در نظر بگیرید.

در این مقاله با ما همراه باشید تا با شناخت اصولی روش‌های متفاوت قیمت‌گذاری فروش آشنا شده و کسب و کار خود را توسعه دهید.

اهمیت زمان در تعیین  قیمت گذاری فروش

شما ضمن شناخت روش‌های قیمت گذاری فروش باید قبل از هر چیزی به نکات خاصی توجه داشته باشید که این نکات می‌تواند توجه به مسائل گوناگون باشد؛ مثلا:

 • تغییر قیمت تا چه حد می‌تواند در بازخورد مشتریان برای خرید و فروش محصول تاثیر داشته باشد؟
 • آیا قیمت در نظر گرفته شده می‌تواند مزیت خاصی برای محصول ما داشته باشد و یا خیر؟

 مهمتر از همه، بازه زمانی خاصی است که شما برای قیمت کالا و خدمات خود در نظر می‌گیرید؛ چراکه تغییر قیمت و یا شروع قیمت‌گذاری باید در یک زمان مناسب انجام پذیرد و در برخی از شرایط چنانچه محصولات و انواع کالاها با قیمت ارزان‌تری در بازار به فروش برسند صددرصد سود بالاتری را می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد.

 بدین ترتیب شما در این هنگام باید به تکنیک‌های قیمت‌گذاری فروش توجه بیشتری داشته باشید تا بتوانید به شکل کاملا مناسب و صحیح برای کالاها و محصولات خود قیمت مطمئن، واقعی و به صرفه را در نظر بگیرید.

هیچ دو محصول مشابهی را با قیمت یکسان نفروشید

یکی از اصلی‌ترین استراتژی‌ها برای روش‌های قیمت گذاری فروش این است که شما برای کالاهای حتی اگر یکسان باشند به هیچ عنوان نباید از قیمت برابر استفاده کنید؛ چراکه مردم همیشه به دنبال تنوع قیمت هستند و شما باید این تکنیک را به کار ببرید و حتی برای محصولات یکسان از قیمت‌های متفاوت استفاده کنید.

تفاوت بین انتخاب قیمت‌ها برای یک محصول باید به شکل واضح احساس شوند به گونه‌ای که حتی یک اختلاف بسیار کوچک می‌تواند به افزایش میزان فروش شما کمک کند.

طبق تحقیقات به عمل آمده قیمت‌های یکسان شانس فروش بسیار کمتری را برای فروشنده به وجود می‌آورد و به همین دلیل، مشتریان چنان‌چه تفاوتی را بین قیمت‌ها احساس نکنند، تصمیم‌گیری خود را برای خرید به تعویق می‌اندازند. همیشه به تفاوت قیمت محصولات خود بیشتر از هرچیزی دقت کنید، حتی اگر این تفاوت قیمت بسیار جزئی و ناچیزی باشد.

تفاوت قیمت با به شکلی هوشمندانه به نمایش بگذارید

قیمت گذاری

شما با توجه به روش‌های قیمت گذاری فروش اگر به یک استاندارد خاص و کلیدی توجه کنید، قطعا می‌توانید قیمت‌گذاری خود را بسیار مقرون به‌صرفه به مشتری نشان دهید.

یکی از شگردهای بسیار اصولی این است که شما قیمت‌های استاندارد را در کنار قیمت‌هایی که مقدار بالاتر برآورد می‌شوند قرار دهید تا قیمت استاندارد ارزش واقعی خود را به نمایش بگذارد.

تفاوت فاحش قیمت‌ها را باید به مشتری نشان دهید تا وی بداند که قیمت مناسب بر اساس چه فاکتورهایی به وجود می‌آید و قیمت‌های بالا نیز همگی می‌تواند برای یک محصول خودنمایی کند. شما این فرصت ویژه‌ را برای فروش بیشتر نباید از یاد ببرید.

معقولانه قیمت گذاری کنید

یکی از روش‌های قیمت گذاری فروش با توجه به کارایی برآورد می‌گردد؛ چرا که امروزه اکثر مردم که حساب و کتاب خود را به صورت جزئی انجام می‌دهند، کاربرد یک محصول و ارتباط آن با قیمت را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهند. این گونه شما می‌توانید راحت‌تر جنس خود را با قیمت مناسب به فروش برسانید.

قیمت‌گذاری مناسب تنها راهکاری است که شما می‌توانید به واسطه آن فروش محصول را افزایش دهید؛ چرا که اگر قیمت مناسب نباشد و مشتری نیز به این موضوع پی ببرد به هیچ عنوان شما انتظار هیچگونه فروشی را نمی‌توانید داشته باشید.

باید همیشه به شرایط و روال اصلی بازار دقت کنید؛ چراکه شرایط بازار باعث می‌شود تا رقبا به تکاپو بی‌افتند و این چنین روش‌های تقریبا غیر اصولی را برای قیمت گذاری مشاهده کنید. همگام با بازار سعی کنید قیمت گذاری‌های کاملا منطقی را در نظر بگیرید.

هدف خود را از قیمت گذاری فروش مشخص کنید

برای روش‌های قیمت گذاری فروش برخی هدف‌های خاصی را در نظر می‌گیرند که یکی از این هدف‌ها می‌تواند بقایای یک محصول باشد؛ چرا که در شرایط نامساعد بازار هدف یک محصول در بین رقبا تنها حفظ ساختار و اعتبار خود است؛ به همین دلیل، شما باید روال اصلی بازار را بشناسید و تنها قیمت‌هایی مناسب و در برخی شرایط و گاها پایین را برای فروش محصول در نظر بگیرید.

گاهی اوقات شرایط بازار قابل پیش‌بینی نیست و اینچنین فروشندگان به این موضوع بیشتر می‌اندیشند که در حال حاضر سود بیشتری را را دریافت کنند و به همین دلیل با توجه به قیمت محصولات رقبا، شاید آن‌ها قیمت‌های مقرون به‌صرفه‌تری را مشخص کنند.

اما در برخی از قیمت گذاری‌های دیگر شاید فروشنده تمایل داشته باشد که قیمت پایین‌تری را برای فروش بیشتری تعیین نماید که این چنین با فروش بیشتر سود بالاتری را به دست می‌آورد.

قیمت گذاری نفوذی را بشناسید

یکی از روش‌های قیمت گذاری فروش قیمت گذاری نفوذی نام دارد. در قیمت گذاری نفوذی عمدتا قیمت یک محصول بسیار پایین‌تر از قیمت اصلی محصول برآورد می‌شود که اینچنین مشتری، برای خرید بسیار تمایل نشان می‌دهد.

در بازاری که مشتریان آن نسبت به قیمت حساسیت ویژه‌ای دارند شاید بتوان این نوع روش قیمت گذاری را یک روش منحصر به‌فرد و البته کارآمد معرفی کرد.

امروزه متاسفانه قیمت برای بسیاری از افراد شاید نسبت به کیفیت در الویت باشد و به همین دلیل شما با قیمت گذاری نفوذی به افراد کمک کنید تا جنس مورد نظر خود را با قیمت بسیار پایین‌تر از حد معمول خریداری نمایند.

قیمت گذاری اقتصادی یک روش مناسب برای شرکت‌های بزرگ

اما در بین روش‌های قیمت گذاری فروش شاید نام قیمت‌گذاری اقتصادی را نیز شنیده باشید. در این نوع از قیمت گذاری در ابتدای کار تولید و فروش محصول با روش‌های بسیار کم هزینه انجام می‌شود و زمانی که تولید محصول کم هزینه باشد صددرصد می‌توان با قیمت پایین‌تر در بازار آن را عرضه کرد.

قیمت گذاری اقتصادی را برای شرکت‌های کوچک توصیه نمی‌کنیم؛ چرا که با فروش قیمت پایین شاید به سود مورد نظر خود دست پیدا نکند و بسیاری از محصولات شاخص و شرکت‌های معروف می‌توانند از قیمت‌گذاری اقتصادی به نحو احسن استفاده کنند.

قیمت گذاری سرشیرگیری و گرفتار کننده

چگونه روی محصول قیمت بگذاریم

قیمت‌گذاری سرشیرگری را می‌توانید مانند قیمت گذاری نفوذی در نظر بگیرید و مخصوص زمانی است که محصول به بازار می‌آید و قیمت بالایی دارد.

اما با وجود رقبا شاید دیگر قیمت بالای شما در فروش تاثیری نداشته باشد. با استفاده از این روش که یکی از روش‌های قیمت گذاری فروش است، مشتری از شما خرید می‌کند.

در قیمت‌گذاری گرفتار کننده نیز شما در ابتدا یک محصول را به قیمت بسیار پایین به فروش می‌رسانید، اما بعد از آن باید محصولات و خدمات دیگر را خریدار تهیه نماید تا بتواند از محصول شما نهایت استفاده را داشته باشد؛ که این نوع قیمت ‌گذاری را قیمت گذاری گرفتار کننده می‌نامند.

دیگر روش ها را بشناسید

یکی دیگر از روش‌های قیمت گذاری فروش قیمت گذاری پویا است؛ چرا که در این قیمت گذاری شما با توجه به تقاضای بازار قیمت محصول خود را تغییر می‌دهید.

این تغییر قیمت با توجه به شرایط و نوع خدماتی است که شما برای محصول خود ارائه می‌دهید. اما قیمت گذاری برمبنای بازار که این گونه قیمت واقعی را در اصل بازار مشخص می‌کند و فروشنده برای محصولاتی که فروش خوبی دارند نقشی ندارد.

سخن پایانی

با توجه به روش‌های قیمت گذاری فروش که در این مقاله به آن اشاره شد شما می‌توانید استراتژی‌های خاصی را برای قیمت‌گذاری محصولات خود در نظر بگیرید.

اما صددرصد قیمت بالا و غیر مناسب که با در نظر نگرفتن کیفیت محصول همراه باشد صددرصد فروش بسیار پایین و کمی را حاصل می‌کند.

شما نیز باید به این موارد نیز توجه کلیدی داشته باشید تا به فروش مناسب دست پیدا کنید. چنانچه شما روش‌های دیگری را  برای قیمت گذاری فروش محصولات می‌شناسید که می‌تواند مزیت و ویژگی خاصی داشته باشد می‌توانید با ما و دیگر کاربران وارد گفت‌وگو شوید و امروزه قیمت گذاری چنانچه با مشورت افراد صاحب نظر انجام شود نتیجه بهتری به همراه می‌آورد؛ بدین ترتیب فروش بالایی را می‌توانید برآورد کنید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره