راه ‌اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 10 دقیقه دیدگاهها

فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی

در سال‌های اخیر به دلایل بسیاری شاهد تغییر کسب و کارهای سنتی و روی آوردن آن‌ها به شکل نوین بوده‌ایم. یکی از این کسب و کارها، فروش لوازم خانگی است.

به طور کلی هر کسب و کاری که در شکل سنتی باقی بماند، روزبه‌روز دچار سودآوری کمتری خواهد شد. چرا که افراد بیشتر به خرید آنلاین تمایل دارند.

اگر از همه‌گیری بیماری کرونا هم بگذریم، کمبود تنوع در یک بازار یا فروشگاه خاص، باعث شده است افراد به فروشگاه‌های آنلاین روی بیاورند، که برندها و قیمت‌های مختلفی برای ارائه دارد.

بنابراین اگر شما هم فروشگاه سنتی لوازم خانگی دارید و احساس می‌کنید مثل سابق درآمد ندارید، یا می‌خواهید به تازگی وارد این کار شوید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با اصول راه‌اندازی فروشگاه آنلاین لوازم خانگی آشنا شوید.

چرا باید فروشگاه آنلاین لوازم خانگی افتتاح کنیم؟

این مهم‌ترین سؤالی است که باید در ابتدا از خود بپرسیم. مهم‌ترین پاسخ این سؤال این است که، دیگر محدودیت‌های فروشگاه فیزیکی و سنتی را نخواهیم داشت. این محدودیت‌ها شامل تنوع محصولات، تعداد مشتریان و مکان جغرافیایی تحت پوشش یک مغازه است.

محدودیت دیگری که فروشگاه اینترنتی با آن روبه‌رو نیست، امکان درآمدزایی در 24 ساعت هفت روز هفته است. درواقع یک فروشگاه اینترنتی، سایتی است که مشتریان می‌توانند هر ساعتی در آن ثبت سفارش کنند و نیاز نیست شما شخصاً در جایی حضور داشته باشید.

با طی چند گام فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی خود را داشته باشید

بسیاری ممکن است وقتی نام تأسیس وب سایت و فعالیت‌های مربوط به ان را می‌شوند، نگران شوند و تصور کنند راه بسیار دشواری پیش رو دارند. البته هرکاری سختی خود را دارد و نمی‌توان از این مورد چشم پوشید.

اما مطمئن باشید تأسیس فروشگاه اینترنتی، بسیار ساده‌تر از یک فروشگاه سنتی است. چند گام برای ان کار وجود دارد، که در ادامه هریک را شرح می‌دهیم.

گام 1: یک بخش از بازار را برای فعالیت انتخاب کنید

تنوع محصول خوب است، اما نباید تا جایی پیش بروید که کنترل امور از دست شما خارج شود. بنابراین حداقل برای شروع چند محصول محدود را برای فروش انتخاب کنید، تا در همان ابتدا دچار سردرگمی نشوید.

به این ترتیب می‌توانید زودتر به نتیجه برسید. برای مثال کار خود را با راه‌اندازی فروشگاه تخصصی اجاق گاز و فر شروع کنید. اگر بتوانید تمام برندهای موجود رد بازار را در انبار خود داشته باشید، بسیار خوب خواهد بود.

برای انتخاب محصول مناسب می‌توانید به تجربه خود اتکا کنید یا با کنی جست‌وجو بهترین محصول خانگی را از نظر تقاضا بیابید.

گام 2: روش فروش مناسب خود را بیابید

روش فروش

هنگامی که دنیای تکنولوژی را برای فروش محصول انتخاب می‌کنید، محدودیتی از نظر شیوه فروش وجود ندارد و دست شما در انتخاب باز است. بنابراین پس از انتخاب محصول نوبت به انتخاب شیوه فروش می‌رسد. به این منظور سه راه وجود دارد.

 • فروش محصول در بستر اینستاگرام

مهم‌ترین نکته‌ای که در استفاده از اینستاگرام وجود دارد، رایگان بودن و راحتی آن است. با این روش بدون آن که سود خود را با کسی شریک شوید یا این که هزینه‌ای برای راه‌اندازی بپردازید، می‌توانید یک فروشگاه کامل داشته باشید.

کاربرانی که روزانه از اینستاگرام استفاده می‌کنند، آن‌قدر زیاد هستند که با کمی بازاریابی می‌توانید تعداد زیادی مشتری جذب کنید.

به علاوه این که اینستاگرام می‌تواند بستری برای شکوفایی خلاقیت‌ها باشد. برای استفاده از اینستاگرام تنها به یک گوشی هوشمند نیاز دارید، تا با آن یک حساب کاربری اینستاگرام بسازید.

 • فروش محصول در وب سایت شخصی خود

وقتی صحبت از وب سایت شخصی می‌کنیم منظوز چیزی مثل یک وبلاگ نیست، بلکه منظورمان راه‌اندازی یک وب سایت مستقل از دیگران است که خود شما آن را می‌گردانید و به نام شما است.

به این منظور باید یک نام مناسب برای فروشگاه‌تان بیابید و آن را به عنوان نام دامنه یا همان آدرس سایت انتخاب کنید. آن چه در این مورد مشخص استف هزینه‌ای است که باید برای راه‌اندازی وب سایت بپردازید.

چرا که به جز خرید هاست و دامنه باید از یک فرد متخصص برنامه‌نویس کمک بگیرید تا وب سایتی کارآمد و امن به شما تحویل دهد.

اگر نخواهید یک وب سایت اختصاصی داشته باشید هم روش‌هایی مثل Word press و سایر روش‌های این چنین وجود دارد، که البته بازهم به کمک متخصص و صرف هزینه نیاز دارید.

 • فروش محصول در مارکت ‌های شناخته شده

روش دیگری که وجود دارد همکاری با فروشگاه‌های به نام و شناخته شده است. هم اکنون در ایران تعدادی از این فروشگاه‌ها وجود دارند که می‌توانید با عقد یک قرارداد و در ازای پرداخت درصدی از سود فروش، محصولات خود را در آن‌ها به فروش برسانید.

در این روش نکته مهم قیمتی است که برای محصول خود مشخص می‌کند. قیمت‌ها باید به گونه‌ای باشد که پس از کسر درصد فروشگاه، ضرری متوجه شما نباشد.

گام 3: آماده کردن فروشگاه اینترنتی

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

حال که مهم‌ترین تصمیمات را در مورد نوع فروش و محصولات گرفتید، وقت آن شده است که فروشگاه آنلاین خود را آماده کنید. تصور کنید اگر می‌خواستید فروشگاه خود را به صورت سنتی تأسیس کنید چه می‌کردید؟

مطمئناً سعی می‌کردید یک ویترین زیبا و جذاب داشته باشید تا مشتری به دیدن آن جذب شود. درمورد فروشگاه اینترنتی نیز این کار لازم است. اگر چه در این جا ویترین در تعریف سنتی نمی‌گنجد، اما منظور نمای سایت است.

 اگر از اینستاگرام استفاده می‌کنید نیز باید به این عامل توجه کنید. انتخاب قالب زیبا و ترجیحاً ثابت برای پست‌ها و تدوین یک بایو جذاب روشی برای جذب مشتری است.

در هر پلتفرمی که کار می‌کنید، توجه به استفاده از عکس‌های باکیفیت برای محصولات به گونه‌ای که کاربری و زوایای مختلف آن را نشان دهد، بسیار مهم است.

همچنین رنگی که برای قالب سایت یا پست‌های اینستاگرام انتخاب می‌کنید اهمیت دارد. به این منظور خوب است معنی و روانشناسی رنگ‌ها را بشناسید.

گام 4: انتشار محصولات در فروشگاه

شاید تصور کنید، حال که به این جا رسیده‌اید انتشار چند محصول کار سختی نیست، اما درواقع بخش مهمی از کار است که نیاز به توجه بسیار دارد.

قدم اول انتخاب عکس‌های باکیفیت و مناسب است. بهتر است عکس‌ها را خودتان بگیرید و از آن چه در اینترنت است، استفاده نکنید. چرا که این تصور را در ذهن مشتری ایجاد می‌کند، که چیزی را از او پنهان می‌کنید.

مورد مهم بعدی تنظیم یک متن مناسب برای محصول است. شما باید بتوانید امکانات و ویژگی‌های محصولات خود را با بیانی ساده، روان و شیوا به نگارش درآورید. بسیار مهم است که بی‌طرف باشید و فقط تعریف و تمجید نکنید.

شما با بیان حقایق که شامل معایب در کنار مزایا می‌شود در مشتری خود احساس اعتماد ایجاد می‌کنید. اگر بتوانید قسمتی برای مقایسه محصولات قرار دهید، سایت بسیار کارآمدتر خواهد بود.

گام 5: تولید محتوا برای جذب کاربر

شاید با خود بگویید یک وب سایت فروشگاهی به چه محتوای دیگری غیر از محصولات خود نیاز دارد؟ پاسخ در گروی مکانیزمی به نام سئو سایت است. سئو همان عاملی است که جایگاه سایت شما را در نتایج موتور جست‌وجو بهینه می‌کند.

اگر می‌خواهید در صفحه اول نتایج گوگل و جزئی از اولین پیشنهادها باشید، چاره‌ای ندارید جز این که برای سئوی سایت خود تلاش کنید. به این منظور محتواهایی مانند مقالات هستند که به کمک شما می‌آیند.

پس بخشی به نام وبلاگ در سایت خود قرار دهید و با انتشار مطالب مرتبط با محصولات خانگی که می‌فروشید، جایگاه خود را بهینه کنید. برای مثال اگر اجاق گاز و فر می‌فروشید، باید درمورد انواع مختلف آن‌ها از نظر نوع انرژی مصرفی و راهنمای خرید اجاق گاز مناسب مقاله منتشر کنید.

برای راه ‌اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی چه قدر سرمایه لازم است؟

بودجه‌ای که برای این کار لازم است، به مراتب کمتر از راه‌اندازی یک مغازه است. در این روش نیز شما به یک انبار نیاز دارید، اما همین که نیاز به اجاره مغازه ندارید هزینه‌ها را تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد.

اگر از اینستاگرام استفاده کنید، هزینه‌ها کمتر نیز خواهند بود. اما اگر وب سایت را انتخاب می‌کنید، هزینه راه‌اندازی آن را نباید فراموش کنید. این هزینه برای وب سایت‌های اختصاصی، ممکن است تا چند ده میلیون تومان نیز باشد.

علاوه‌بر این‌ها هزینه‌هایی مانند استخدام دوره‌ای حسابدار نیز وجود دارند. این مورد بسیار مهم است، چرا که فروش محصولات و مدیریت موجودی‌ها اصلاً ساده نیست و احتمالاً از حیطه دانش شما نیز خارج است.

به علاوه که اگر وب سایت خود را به عنوان یک کسب و کار ثبت کنید، برخی هزینه‌ها مانند مالیات و برخی فعالیت‌ها مانند تنظیم صورت‌های مالی دوره‌ای برای شما مطرح خواهد شد.

محصولات را از کجا تهیه کنیم؟

تهیه لوازم فروشگاه اینترنتی

در بخش قبل هزینه انبار را نیز در نظر گرفتیم. این هزینه درصورتی وجود دارد که شما بتوانید محصولات خود را از عمده فروش یا وارد کننده یا کار خانه محصولات تهیه کنید.

احتمالاً این کار برای شما که بودجه زیادی ندارید، غیر ممکن است. حال باید چه کرد و محصولات از کجا باید تهیه شوند؟

چند راه برای حل این مشکل وجود دارد. یکی این که شما می‌توانید نمایندگی یک از پخش‌کنندگان محصولات خانگی را دریافت کرده و بدون داشتن انبار، با اتکا به انبار مرکزی اقدام به فروش اجناس و کالاها کنید.

روش دیگر مشارکت در فروش است. اشاره کردیم که شما می‌توانید محصولات خود را در وب سایت‌های شناخته شده بفروشید.

این مورد برعکس آن است. درواقع این فروشگاه‌ها محصولات خود را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بفروشید و در ازای فروش هر یک مقداری پورسانت دریافت کنید.

راه دیگری نیز وجود دارد، که با استفاده از آن می‌توانید بدون مشکل انبار به فروش لوازم خانگی بپردازید.

کافی است تعدادی محصول محدود از یک فروشگاه بخرید سپس آن‌ها را در سایت خود بفروشید، یا این که اطلاعات محصول را در سایت خود قرار داده و پس از ثبت سفارش توسط مشتری آن را از یک فروشگاه دیگر خریداری کنید و سپس به مشتری تحویل دهید.

عدم وجود محدودیت جغرافیایی

این مورد اگر چه می‌تواند شما را ثروتمند و معروف کند، اگر در مدیریت آن دچار مشکل شوید، شنا را از دور خارج خواهد کرد.

بسیار خوب است که می‌توانید محصولات خود را در مناطق مختلف به فروش برسانید و مشتری‌های سراسری داشته باشید. اما باید بدانید که فرستادن به موقع محصول نیز بسیار مهم است.

به هر روش که محصولات خود را تهیه می‌کنید، باید فکری برای رساندن آن به مقصد داشته باشید تا هزینه‌های ارسال هم برای شما معقول باشد هم برای گیرنده.

امکاناتی برای مشتری خود در نظر بگیرید

خلاقیت در امر گرداندن فروشگاه در هر شکلی بسیار مهم است. حال که بحث ما لوازم خانگی است، می‌توان کارهای بسیاری در این خصوص انجام داد. برای مثال در نظر گرفتن تسهیلات برای جهیزیه یکی از این کارها است.

تسهیلاتی نظیر تخفیف، قسط‌بندی مبلغ و یا ارسال رایگان محصولات. اگر بتوانید چنین امکاناتی برای مشتریان خود فراهم کنید، مطمئناً بسیار بیشتر از یک فروشگاه سنتی درآمد، مشتری و در نهایت سودآوری خواهید داشت.

معایب فروشگاه اینترنتی

تا به این جا هرچه گفتیم مزیت فروشگاه اینترنتی محسوب می‌شود، اما باید بدانید مشکلات و معایبی نیز وجود دارد.

بسیاری از افراد هنوز به خرید اینترنتی اعتماد ندارد. این افراد برای کالاهای ارزان قیمت نیز به صورت اینترنتی هزینه نمی‌کنند چه برسد به لوازم خانگی گران قیمت. مشکل دیگری که ممکن است با آن روبرو شوید، مشکلات فنی مربوط به وب سایت است.

کم شدن سرعت، عدم پاسخگویی وب سایت، مشکل در سیستم پرداخت و از این قبیل مسائل نرم‌افزاری و سخت‌افزاری. قدرت رقبا را نباید دست کم بگیرید.

همین امروز که ما این اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهیم، بسیاری افراد فروشگاه آنلاین لوازم خانگی اداره می‌کنند و شما می‌خواهید به تازگی وارد این کار شوید، بنابراین طبیعی است که رقبای قدر برای شما مشکل‌ساز شوند.

چگونه فروشگاه اینترنتی موفقی داشته باشیم؟

حال که به پایان مقاله نزدیک شده‌ایم و تقریباً تمام اصول اولیه را گفتیم، باید بدانید که هنوز تا موفقیت فاصله دارید. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید، بررسی رقبا و شیوه کاری آن‌ها است.

شما نباید به هیچ عنوان تقلید کننده یا دنباله‌روی آن‌ها باشید، بلکه باید بتوانید از شیوه کار آن‌ها ایده گرفته و آن را با چاشنی خلاقیت خود اقدام کنید.

کار دیگری که می‌توانید انجام دهید، استفاده از انواع تبلیغات است. حتی اگر در اینستاگرام نمی‌فروشید، یک صفحه باز کنید و اطلاعات مختلفی نظیر جشنواره‌ها، تسهیلات و امکانات سایت خود را در آن قرار دهید.

همان طور که گفتیم کاربران زیادی در اینستاگرام فعالیت می‌کنند و احتمال دیده شدن شما بسیار بیشتر خواهد بود.

راه ‌اندازی فروشگاه آنلاین لوازم خانگی مسیری برای موفقیت

digital marketing

اگر درمورد لوازم خانگی سررشته دارید یا به فروش این محصولات علاقه‌مند هستید، کافی است همین حالا شروع کنید.

5 گام اساسی که در ابتدا معرفی کردیم عمده فعالیت‌هایی است که باید در این کسب و کار انجام شود. خوشبختانه امروزه هر اطلاعاتی که بخواهید در اختیار شما است و می‌توانید بدون نگرانی دانش خود را افزایش داده و به صورت موازی کسب و کار خود را پیش ببرید.

از فرصتی که پیش آمده تا روند آنلاین شدن فروشگاه‌ها تسریع شود استفاده کنید و مطمئن باشید با کمی پشتکار و تلاش به موفقیت خواهید رسید.

فراموش نکنید چه سنتی چه آنلاین فروش کالا نیاز به خلاقیت دارد و به عنوان یک فروشنده به کارگیری روش‌های خلاقانه در دست شما است.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره