راه اندازی فروشگاه اینترنتی طلا و جواهرات

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

راه اندازی فروشگاه اینترنتی طلا و جواهر

ارزش ذاتی بالای فلز طلا و کاربرد آن در زیبایی سبب شده تا طلا به یک کالای موردنیاز برای جامعه بشری تبدیل شود. طلا می‌تواند ضمن داشتن زیبایی برای صاحب آن، یک سرمایه گذاری برای وی باشد. فرد می‌تواند در صورت نیاز، در هر برهه از زمان طلای خود را با قیمت بالایی به فروش برساند.

به همین خاطر خرید طلا، همیشه مورد توجه افراد، به‌خصوص خانم‌ها قرار می‌گیرد. اما گاهاً فروشگاه‌های طلای فیزیکی داخل شهرها، نیازهای زیبایی‌طلبانه افراد را رفع نمی‌کنند. به همین خاطر افراد ترجیح می‌دهند در فروشگاه‌های آنلاین به دنبال طرح‌های ایده‌آل خود باشند.

اگر شما صاحب یک طلافروشی فیزیکی هستید یا قصد دارید به تازگی این کار را آغاز کنید، با ارائه آنلاین محصولات خود به دیگران، می‌توانید سهم خوبی از بازار طلای کشور دریافت نمایید. در ادامه این مقاله از ویترین سافت قصد داریم تا رویکردهای مختلف راه‌اندازی فروشگاه آنلاین طلا و جواهرات را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

اگر فروشگاه آنلاین طلا و جواهرات نداشته باشم، چه می‌شود؟

وقتی شما یک مغازه طلافروشی دارید، ممکن است مشتریان ثابت و زیادی از شهر خودتان داشته باشید. اما طبیعتاً مشتریان شما صرفاً محدود به همان افراد داخل شهرتان هستند. وقتی فروشگاه آنلاین نداشته باشید، فروش شما برای همیشه محدود به یک شهر یا محله خاص خواهد ماند.

اما با راه‌اندازی فروشگاه آنلاین طلا و جواهرات با کمک فروشگاه ساز ویترین، می‌توانید محصولات خود را به تمام سطح کشور ارائه کنید. آن‌گاه از تمام شهرهای ایران مشتری خواهید داشت.

اگر شما از طریق مغازه فیزیکی‌تان طلا بفروشید، مشتریان فقط زمان‌هایی به شما مراجعه می‌کنند که شما در مغازه حضور داشته باشید. زمان‌هایی که شما در سفر هستید، فروشی هم در کار نخواهد بود. اما با داشتن وب سایت فروشگاهی طلا و جواهرات، در مسافرت هم می‌توانید بفروشید.

بنابراین آزادی زمانی و مکانی بیشتری خواهید داشت. پس اگر فروشگاه آنلاین نداشته باشید، اتفاق خاصی نمی‌اُفتد و کسب‌وکار شما همچنان پابرجا خواهد ماند. اما با راه‌اندازی فروشگاه آنلاین، اتفاقات بهتری رخ می‌دهد. اتفاقاتی که از هر لحاظ به نفع شماست!!

چه راه‌هایی برای راه‌اندازی سایت فروشگاهی طلا و جواهرات وجود دارد؟

برای راه‌اندازی سایت فروشگاهی مخصوص طلا و جواهرات، دو راه کلی وجود دارد:

 • کمک گرفتن از یک برنامه نویس سایت

برنامه‌نویسی سایت یک فعالیت حرفه‌ای است. بنابراین اگر شما بخواهید یک وبسایت کاملاً اختصاصی و ویژه داشته باشید، باید یک برنامه نویس سایت را برای این امر استخدام نمایید. آن‌گاه برنامه نویس، بسته به نیازها و سلیقه شما، فروشگاه آنلاین‌تان را طراحی خواهد کرد.

اما این پروسه به زمان و هزینه بالایی نیاز دارد. اگرچه امروزه CMSهای آماده‌ای چون وردپرس هم وجود دارند که می‌توانند راه‌اندازی سایت را بدون دانش برنامه‌نویسی هم ممکن سازند؛ اما مدیریت سی‌ام‌اس‌ها هم به دانش، انرژي و زمان نیاز دارد.

بنابراین توصیه ما به شما این است که تنها زمانی از این روش استفاده کنید که قصد راه‌اندازی یک سایت بسیار بزرگ و ویژه را داشته باشید. آن‌گاه بودجه لازم را به این پروژه اختصاص دهد تا فروشگاه شما آماده شود.

 • استفاده از فروشگاه‌سازها

اگر شما صرفاً می‌خواهید فروش خود را با استفاده از اینترنت بیشتر کنید و به دنبال کارهای ویژه با هزینه گزاف نیستید، استفاده از فروشگاه‌سازها برای شما بهتر است.

فروشگاه‌سازها بسترهایی هستند که شما به وسیله آن‌ها می‌توانید با چند کلیک، صاحب یک فروشگاه طلا و جواهرات شوید. قالب اصلی این فروشگاه‌ها برای طلا و جواهرات طراحی شده. بنابراین شما باید پس از دریافت فروشگاه‌تان، تصویر محصولات‌تان را در آن قرار دهید.

دیگر فعالیت‌های لازم را هم انجام دهید تا در نهایت وب‌سایت شما آماده فروش باشد. اما برای رسیدن به یک فروشگاه کامل، نیازی به نگرانی نیست، چون پشتیبانی سایت‌های فروشگاه‌ساز می‌توانند شما را در تمامی مراحل راهنمایی نمایند!

چرا استفاده از فروشگا‌ه‌ساز برای راه‌اندازی سایت طلا و جواهر بهتر است؟

ساخت سایت طلا و جواهر

سایت‌های بسیاری وجود دارند که فروشگاه‌های متنوع و آماده متناسب با هر کسب‌وکاری را به شما ارائه می‌کنند. ما استفاده از این بسترها را به این دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم، چون شما می‌توانید هرآنچه که به آن نیاز دارید را یکجا داشته باشید.

اختصاص هاست (فضای ذخیره سایت)، انتخاب نام دامنه (نام فروشگاه اینترنتی)، دریافت درگاه پرداخت و تمام مواردی که یک فروشگاه اینترنتی به آن نیاز دارد، توسط فروشگاه‌سازها ارائه می‌شوند.

این در حالی است که اگر خود بخواهید این مراحل را برای ایجاد فروشگاه‌ آنلاین‌تان طی کنید، به انرژي، آموزش و زمان زیادی نیاز خواهید داشت. پس شما می‌توانید همین حالا برای دریافت سایت فروشگاهی طلا و جواهرات خود، اقدام نمایید.

فروشگاه‌سازهای طلا و جواهرات چه امکاناتی دارند؟

وقتی یک قالب فروشگاهی به‌صورت اختصاصی برای فروش طلا و جواهرات زینتی طراحی می‌شود، طبیعتاً اکثر گزینه‌های لازم برای فروش این محصولات را در خود دارد. بنابراین از جمله گزینه‌هایی که یک فروشگاه‌ساز طلا و جواهرات ارائه می‌دهد، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • گالری محصولات (گردنبند، النگو، انگشتر، نیم‌ست، سرویس و ….)
 • سابقه خرید و سفارشات
 • جستجوی محصولات
 • دسته‌بندی و برچسب‌گذاری محصولات
 • ایجاد توضیحات تکمیلی برای محصولات
 • نمایش قیمت لحظه‌ای طلا
 • وارد کردن اطلاعات هر محصول، مانند قیمت، عیار و …
 • نمایش خودکار محصولات مشابه
 • مدیریت موجودی محصولات
 • اشتراک‌گذاری در صفحات مجازی
 • گفت‌وگوی آنلاین برای راهنمایی کردن مشتریان
 • ثبت‌نام کاربران

موارد نامبرده باید در یک فروشگاه آنلاین طلا و جواهرات وجود داشته باشند. به غیر این موارد می‌توان گزینه‌های دیگری را نیز برای فروشگاه در نظر گرفت.

تمام این امکانات از قبل برای فروشگاه طلا و جواهرات در نظر گرفته شده‌اند. فقط کافی است شما از آن‌ها برای مدیریت محصولات و مخاطبین خود بهره بگیرید.

در ایجاد فروشگاه آنلاین طلا و جواهرات باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در قسمت‌های قبل گفتیم که با استفاده از فروشگاه‌سازها می‌توان فرآیند راه‌اندازی وب سایت فروشگاه طلا و جواهرات را به سهولت طی کرد.

اما همه چیز به اینجا ختم نمی‌شود. ممکن است شما فروشگاه بسیار مرتب و شیکی را در اختیار داشته باشید. اما با توجه به این که یک محصول بسیار ارزشمند و گران می‌فروشید، باید بتوانید یک سری موارد خاص را با جدیت بیشتری در وب سایت خود دنبال کنید، این موارد به قرار زیر هستند:

 • ارائه فاکتور رسمی

فروش طلای بدون فاکتور برای افراد سخت است. چراکه برخی از طلافروشی‌ها نمی‌توانند بدون «فاکتور خرید»، از مشتری خود طلا خریداری کنند.

بنابراین شما باید برای مشتریان خود همراه با ارسال محصول، فاکتور چاپی و معتبر ارسال کنید. فاکتوری که روی آن مهر رسمی و امضای خودتان قرار داشته باشد. برخی از فروشگاه‌سازه، فاکتور آماده برای شما ایجاد می‌کنند که فقط کافی است به آن مهر بزنید و ارسال کنید. 

 • شیوه‌های ارسال محصول

بهتر است در بین گزینه‌هایی که برای ارسال محصولات پستی وجود دارد، امن‌ترین آن‌ها را برای ارسال طلاهای خود در نظر بگیرید. در این باره می‌توانید از خدمات ویژه پست کشور هم استفاده کنید.

 • بیمه و تثبیت اصالت محصولات

اگر به هر دلیلی محصولات ارسالی شما گم شوند یا مشکلی برای آن‌ها ایجاد شود، شما دچار زیان خواهید شد. پس سعی کنید تمام محصولات خود را بیمه کنید.

برای این که مشتریان به شما و محصولات‌تان اعتماد کنند، بهتر است محصولات خود را تضمین کنید. دریافت اینماد می‌تواند نقش مهمی در جلب اعتماد مخاطب داشته باشد. برخی از فروشگاه‌سازها در طی کردن مراحل دریافت ای‌نماد هم به شما کمک خواهند کرد.


همچنین بخوانید : اینماد چیست؟


 • تصاویر باکیفیت

مشتریان طلا به دنبال خرید ظریف‌ترین و زیباترین این محصولات هستند. ممکن است شما طلاهای زیبایی داشته باشید که حقیقتاً مشتریان عاشق آن‌ها شوند؛ اما تا زمانی‌که تصاویر باکیفیت و زیبایی از آن‌ها در فروشگاه‌تان قرار ندهید، مشتریان به کیفیت محصولات شما پی نخواهند برد.

آن‌ها صرفاً از روی تصاویر انتخاب می‌کنند. پس حتما از تمام زوایا از طلا و جواهرات خود تصاویر باکیفیت بگیرید. کیفیت تصاویر در این شغل اهمیت زیادی دارد. پس هرگز حتی نسبت به یک عکس آن هم بی‌تفاوت نباشید.

 • توضیحات شفاف

توضیحاتی که برای هر محصول قرار می‌دهید باید حاوی وزن طلا، عیار آن، قیمت روز، اجرت و سایز آن باشد. باید این موارد را برای تمام طلا و جواهرات فروشگاه به‌صورت جداگانه قرار دهید.

هرچقدر توضیحات شما تکمیل‌تر باشد، مشتری بیشتر به خرید از شما ترغیب خواهد شد. در ادامه اطلاعات کلی، ویژگی‌های محصول خود را بیان کنید. سعی کنید در این امر از اغراق بیش از حد جلوگیری کرده و صرفاً ویژگی‌های اصلی محصول را بیان نمایید.

 • روش‌های پرداخت

بهتر است در وبسایت طلا و جواهرات خود، روش‌های پرداخت متنوعی را در نظر بگیرید. خوشبختانه در حال حاضر می‌توان چندین درگاه واسط پرداخت برای یک فروشگاه در نظر گرفت.

ترجیحاً اگر امکان پرداخت کارت به کارت هم برای برخی از مشتریان خاص در وبسایت قرار بگیرد، برای جلب رضایت مشتریان حساس، بهتر خواهد بود. سعی کنید از درگاه‌های پرداخت بسیار معتبر استفاده کنید.

 • بهینه‌سازی

موضوع بهینه سازی یا سئو «SEO» وبسایت از موضوعاتی است که باید برای آن وقت بگذارید. توضیحات شما هرچقدر هم که تکمیل باشند، زمانی که موضوع سئو در آن‌ها رعایت نشده باشد، مشتریان کمتری به وبسایت شما هدایت می‌شوند.

سئو، شامل یک سری قواعد کلی است که کمک می‌کند افرادی که کلمات کلیدی مربوط به طلا و جواهرات را در گوگل جستجو می‌کنند، شما را در نتایج جستجوی گوگل بیابند. سئو کمک می‌کند تا شما برای این جستجوها در صفحه اول گوگل قرار بگیرید.


همچنین بخوانید : سئو فروشگاه اینترنتی


برای این کار باید از افزونه‌های مخصوص سئو استفاده کنید و کلمات کلیدی پرکاربرد را در توضیحات و محتوای سایت‌تان قرار دهید. بهینه‌سازی تصاویر، قرار دادن توضیحات متا «meta» برای تصاویر، جمله‌های کوتاه و روان، استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی، تولید محتوای یونیک، ارتباط بیشتر با کاربران و… همگی از جمله فعالیت‌هایی هستند که در راستای بهینه‌سازی سایت باید انجام گیرند.

سایت فروش جواهرات

 • شبکه‌های اجتماعی

احتمالاً شما نیز در استفاده از شبکه‌های اجتماعی متوجه خیل عظیم صفحات فروش طلا و جواهر در این بسترها شده‌اید. یکی از بهترین بسترهای مجازی برای فروش طلا و جواهرات به‌صورت آنلاین، شبکه اجتماعی اینستاگرام است.

برخی از فروشنده‌های طلا و جواهرات، صرفاً از طریق اینستاگرام به فروش محصولات خود می‌پردازند. اما جالب است بدانید که اگر شما در اینستاگرام فعالیت کنید، وب سایت شما می‌تواند اعتبار بسیار بیشتری به پیج شما بدهد.

شما می‌توانید محتوای وب سایت خود را با صفحه اجتماعی‌تان در اینستاگرام به اشتراک بگذارید. آن‌گاه کاربران هر دو بستر محصولات شما را می‌بینند. بنابراین فروش شما بیشتر از قبل خواهد بود.

 • ارتباط با مشتریان

بهتر است امکان پشتیبانی 24 ساعته را از طریق چت آنلاین برای کاربران فروشگاه‌تان فراهم کنید. آن‌گاه اگر ابهامی برای افراد وجود داشته باشد، در لحظه می‌توانید آن را برطرف کنید.

وقتی ابهامات افراد برطرف شود، بهتر می‌توانند برای خرید تصمیم‌گیری کنند. این در حالی است که گاهاً مشتریان دودل یک وبسایت به دلیل نداشتن پشتیبانی وب سایت‌ها از خرید صرف‌نظر می‌کنند؛ چون کسی نیست که آن‌ها را راهنمایی کند. اما در راهنمایی خود حتماً اصل صداقت را رعایت کنید.

فقط به فکر فروش خودتان نباشید. در این‌صورت کاربران از شما فاصله می‌گیرند. سعی کنید به افراد گوش دهید و ببینید که دقیقاً چه می‌خواهند. آن‌گاه به صورت صحیح آن‌ها را راهنمایی نمایید.

موارد فوق جزو ضروریاتی هستند که برای داشتن یک سایت فروشگاهی معتبر فروش طلا و جواهرات باید آن‌ها را رعایت کنید. شما می‌توانید رفته‌رفته فعالیت‌های فوق را در سایت خود اجرا نمایید.

بهرحال هرچقدر فروشگاه مرتب‌تر و کاربرپسندتری داشته باشید، بهتر می‌توانید به‌صورت آنلاین به کار خود ادامه دهید. آن‌گاه بازخوردهای بهتری از کاربران خواهید گرفت و فروش شما هم بالاتر خواهد رفت.

سخن نهایی

طلافروشی یک صنعت پرسود است. اگر شما خود تولید کننده محصولات طلا باشید، در فروش اینترنتی، سود شما چند برابر خواهد بود. اگر هم سرمایه خرید طلا ندارید، می‌توانید با سود کمتر با طلافروشی‌ها همکاری کنید.

در هر صورت، فروش آنلاین با شما خواهد بود. بنابراین باید مراحل فوق را اجرایی کنید تا به فروش در اینترنت دست پیدا کنید. هر مشکلی بر سر راه فروش آنلاین شما قرار داشته باشد، می‌توانید آن را رفع کنید.

مشورت گرفتن از متخصصین وب نیز می‌تواند در این امر به شما کمک کند. هر سؤال، ابهام، تجربه یا ایده‌ای در رابطه با راه‌اندازی فروشگاه آنلاین طلا و جواهرات دارید، آن را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره